• Search form

03.12.2009 | 10:10

Bez anestezije!

Okrugli sto “Kritička umetnost i odgovorna kultura: BEZ ANESTEZIJE!” biće održan 7. decembra u Gete institutu u Beogradu, u nastavku projekta “Let’s Talk Critic Art” portala SEEcult.org sa partnerima iz regiona, a uz moderaciju nezavisne kustoškinje i likovne kritičarke Maje Ćirić, a cilj diskusije je preispitivanje kritičke umetnosti kao nepredvidivog impulsa dominantne kulturno-političke paradigme, odnosno isticanje anti-politike kao alternative predvidoj politici tj. direktnoj i nemoćnoj politizaciji.

Bez anestezije!

Okrugli sto “Kritička umetnost i odgovorna kultura: BEZ ANESTEZIJE!” biće održan 7. decembra u Gete institutu u Beogradu, u nastavku projekta “Let’s Talk Critic Art” portala SEEcult.org sa partnerima iz regiona, a uz moderaciju nezavisne kustoškinje i likovne kritičarke Maje Ćirić, a cilj diskusije je preispitivanje kritičke umetnosti kao nepredvidivog impulsa dominantne kulturno-političke paradigme, odnosno isticanje anti-politike kao alternative predvidoj politici tj. direktnoj i nemoćnoj politizaciji.

Pozicije, prakse i modeli kritičke umetnosti biće preispitani kroz četiri primera iz regiona, uz učešće umetnika Vladana Jeremića iz Beograda, kustoškinje Nataše Bodrožić iz Zagreba i umetnika Milene Kosec iz Ljubljane i Igora Toševskog iz Skoplja.

Okrugli sto je osmišljen kao platforma za izazivanje predvidive politike, tj. direktne očigledne politizacije, tako što ukazuje na kulturne operatere koji imaju svest o krizi reprezentacije i instrumente za stvaranje razlike, na političke subjekte, koji nisu politički korumpirani.

Disksusija polazi od pretpostavke da odgovorna kultura ne nastaje iz suočavanja umetnosti i politike, već iz njihovog aktivnog odnosa.

Politički subjekat sposoban da se zauzme za odgovornu kulturu, prema Jacques-u Rancière-u, nije ni politički lobi, ni individua koja traži adekvatne reprezentacije za svoje interese i ideje. Politički subjekat je prazan operater koji stvara slučajeve političke rasprave tako što neprestano izaziva ustanovljene okvire za identifikaciju i klasifikaciju.

Da bi se ukazalo na nove forme kritičke subjektivnosti, neophodno je preispitati odnos između institucija i kulturnih operatera i naglasiti potencijal umetnosti za kreiranje radikalnog kritičkog znanja.

Da li kritičke umetničke prakse same sebe organizuju, validiraju i perpetuiraju ili su proizvod kulturnog inžinjeringa?

Da li kritičke umetničke prakse podržavaju status quo društvenog poretka ili su jedinstveni mehanizam za kreiranje društvene odgovornosti čiji bi potencijal bilo potrebno dodatno stimulisati?

Kako se kritička umetnička praksa odnosi prema socijalističkom nasleđu? Koja je pozicija kritičke umetnosti u kapitalističkim uslovima? Da li kritička umetnost deluje u konteksu ranog stadijuma proizvodnje koji je tretira kao robu i anestezira njen kritički potencijal? Da li deluje u kasnom stadijumu monopolizvanog kapitalizm aukojem se kritika bavi problemima kolonizovane subjektivnost?

Kako se upotrebljava i kako deluje kritička umetnost kao alatka kritičke teorije?

Kako promišljati kritičku praksu kao estetski režim umetnosti (Rancière)?

Koji su to umetnički i kustoski modeli kroz koje se realizuje kritička umetnost?

Kome se kritička umetnost obraća i kakve zone vidljivosti ona kreira?

Kakve su strategije i taktike kritičke umetnosti za izmicanje tehnologijama vlasti? Da li je kritička umetnost uspešna intervencija u društvenom poretku ili konformistički pogon za proizvodnju hermetičnog znanja i intelektualne debate?

Kakav je odnos supkulture i kritičke umetnosti? Kako se interpretira kritička umetnost u masovnim medijma?, neka su od pitanja koja će biti postavljena tokom diskusije, koja naglašava anti-politike koje bi stimulisale resurse za efektnu odgovornu kulturu.

Okrugli sto “Kritička umetnost i odovorna kultura: Bez anestezije!” deo je dvogodišnjeg projekta “Let’s Talk Critic Art” (2009-2010), koji podrazumeva preispitivanje različitih kritičkih aspekata savremene umetnosti - kroz okrugle stolove i javne intervjue, te njihovo dokumentovanje i arhiviranje na portalima-učesnicima i u vidu publikacije.

U okviru projekta “Let’s Talk Critic Art”, početkom oktobra u Ljubljani održan je okrugli sto “Samoorganizovanje umetnika za poboljšanje njihovog položaja”, uz učešće predstavnika organizacija iz Slovenije, Srbije, i Hrvatske, kao i javni intervju sa umetnicima Andrejem Rozmanom Rozom i Tomažem Dernovšekom Vinčijem. Okrugli sto pokazao je da su samostalni umetnici pođednako nezadovoljni položajem koji se razlikuje od zemlje do zemlje, ali ga suštinski u celom regionu obeležava konstatacija jednog od učesnika: “Potcenjeni smo”.

Okrugli sto organizuje SEEcult.org (Beograd), u saradnji sa partnerima iz regiona (Kulturpunkt - Zagreb, SCCA/Artservis - Ljubljana i Forum-Skopje - Skoplje), uz podršku Evropske kulturne fondacije (ECF) i Goethe-Instituta Beograd / Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope.

Partneri u projektu “Let’s Talk Critic Art” su članovi neformalne mreže portala za kulturu jugoistočne Evrope (inSEEcp.net), osnovane 2006. godine u Beogradu, u cilju povezivanja i unapređenja saradnje na prostoru bivše Jugoslavije i šire.

U okviru mreže inSEEcp, u organizaciji SEEcult.org i partnera u regionu, održano je više okruglih stolova, radionica i regionalnih konferencija u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani i Skoplju, uz podršku Gete instituta Beograd i Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope.

*U PRILOGU: biografije učesnika i info o projektu

** Video snimak je sa okruglog stola u Ljubljani http://vimeo.com/7682359

Korisni linkovi:
Izveštaji sa okruglog stola u Ljubljani (srpskom, hrvatskom i na slovenackom)

Intervjui sa učesnicima okruglog stola (SEEcult.org & Kulturpunkt):
http://www.seecult.org/vest/potrebna-korekcija-zakona
http://www.kulturpunkt.hr/i/kulturoskop/328/
http://www.seecult.org/vest/preuzeti-institucije-u-kulturi
http://www.kulturpunkt.hr/i/kulturoskop/325/
http://www.seecult.org/vest/za-konstruktivni-dijalog
http://www.kulturpunkt.hr/i/kulturoskop/327/

Više o projektu “Let’s Talk Critic Art” http://www.rhiz.eu/artefact-46236-en.html

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav