• Search form

02.11.2010 | 10:24

Objava Deklaracije nezavisnih

Deklaracija predstavnika nezavisne kulturne scene Srbije biće objavljena 5. novembra istovremeno u pet gradova - Beogradu, Kragujevcu, Zrenjaninu, Novom Sadu i Nišu, čime će biti označen početak zajedničkog delovanja na jačanju saradnje i zaštite vlastitih interesa, interesa publike i unapređenja kulturnog života u Srbiji.

Deklaraciju je potpisalo do sada 59 nezavisnih kulturnih asocijacija, nevladinih organizacija koje se bave kulturom, nezavisnih kulturnih fondacija, neprofitnih kulturnih klubova i nezavisnih kulturnih inicijativa iz svih delova Srbije.

Objava Deklaracije nezavisnih

Deklaracija predstavnika nezavisne kulturne scene Srbije biće objavljena 5. novembra istovremeno u pet gradova - Beogradu, Kragujevcu, Zrenjaninu, Novom Sadu i Nišu, čime će biti označen početak zajedničkog delovanja na jačanju saradnje i zaštite vlastitih interesa, interesa publike i unapređenja kulturnog života u Srbiji.

Deklaraciju je potpisalo do sada 59 nezavisnih kulturnih asocijacija, nevladinih organizacija koje se bave kulturom, nezavisnih kulturnih fondacija, neprofitnih kulturnih klubova i nezavisnih kulturnih inicijativa iz svih delova Srbije.

Deklaracija će biti objavljena 5. novembra na konferencijama za novinare u pet do dvanaest (11.55), i to u prostorijama Evropskog centra za kulturu i debatu "Grad" u Beogradu, Galeriji Doma omladine u Kragujevcu, klubu “Klupče” u Zrenjaninu, prostorijama Nezavisnog društva novinara Vojvodine u Novom Sadu i Medija centru u Nišu.

Nezavisna kulturna scena Srbije uspostavlja se radi razmene kulturnih programa; jačanja kapaciteta organizacija-članica i scene u celini; zajedničkog konkurisanja kod međunarodnih donatora; otpočinjanja procesa dijaloga i saradnje sa kulturnim institucijama u Republici i gradovima radi pospešivanja opšteg kulturnog razvitka; povećanja pozitivnog uticaja na donosioce odluka u sferi kulturne politike na nacionalnom i lokalnim nivoima i decentralizacije kulturnih aktivnosti u Srbiji.

Ministarstvu kulture Srbije predloženo je formiranje radnog tima na paritetnoj osnovi, koji bi pripremio strategiju razvoja nezavisne kulturne scene Srbije i odnosa Ministarstva kulture prema toj sceni.

Na konferencijama za novinare će, osim Deklaracije, biti predstavljeni i neki od rezultata istraživanja “Vaninstitucionalni akteri kulturne politike u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji” koje je finansirala Evropska kulturna fondacija, u okviru istoimenog projekta koji realizuju Odbor za građansku inicijativu (OGI) iz Niša, nezavisna umetnička asocijacija “Remont” iz Beograda, Centar za savremenu umetnost iz Skoplja i Centar za održivi prostorni razvoj “Expeditio” iz Kotora.

Prema rezultatima tog anketnog istraživanja, nevladin sektor u tri zemlje suočen je sa brojnim problemima, ali ima i veliki potencijal.

Rezultati tog istraživanja predstavljeni su na prvoj Nacionalnoj konferenciji nezavisnih organizacija i inicijativa u Srbiji, održanoj 26. juna u kulturnom centru Grad u Beogradu, na kojoj je, posle celodnevne diskusije, usvojen nacrt deklaracije o razvoju nezavisnog sektora u kulturi.

Konferencija je okupila pedesetak predstavnika organizacija i inicijativa, od kojih su posebno brojni bili akteri iz unutrašnjosti, a predstavljala je početni korak ka sagledavanju zajedničkih interesa i problema radi iznalaženja mogućih rešenja za budući razvoj nevladinog sektora u kulturi i njegovo regionalno i međunarodno povezivanje.

Konferenciju su otvorili ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i direktor Agencije za saradnju sa NVO i evropsku harmonizaciju Beograda Danko Runić, najavivši određene mere za poboljšanje nezavidnog položaja nevladinog sektora u kulturi.

Runić je tada najavio formiranje radne grupe za izradu strategije za saradnju sa organizacijama civilnog društva, kao i iznalaženje adekvatnih prostora za rad što više kulturnih inicijativa, a istakao je i da će sledeće godine biti osnovan fond pri kancelariji gradonačelnika Beograda, čiji će cilj biti podrška sufinansiranju projekata koji apliciraju za sredstva evropskih fondova.

Istovremeno, izrazio je očekivanje da će nezavisne organizacije i inicijative aktivno podržati kandidaturu Beograda za evropsku prestonicu kulture 2020. godine.

Bradić je rekao da se nastojanja Ministarstva kulture da stvori pogodniji i podsticajniji kreativni ambijent u Srbiji ogledaju pre svega u krovnom Zakonu o kulturi kojim su, kako je istakao, stvoreni i uslovi da se nevladine organizacije i privatne ustanove i inicijative u kulturi više ne tretiraju kao drugorazredne i ne marginalizuju.

Bradić je rekao i da je konferencija nezavisne scene prva i najznačajnija potvrda da se pejzaž kultunih aktivnosti u Srbiji menja.

“Brojne navike koje su decenijama negovane da se kultura hrani isključivo novcem iz budžeta države, a na svetskoj kulturnoj sceni postaje nevidljiva ili postiže sve skromnije rezultate, promenili su upravo nevladin sektor i privatne ustanove kulture”, istakao je Bradić, dodajući da je nevladin sektor u protekle dve decenije dokazao da je i sa daleko manje sredstava moguće napraviti izuzetne programe i rezultate.

Predstavnici nezavisne scene u međuvremenu su održali krajem leta radni sastanak na kojem je usaglašen tekst Deklaracije, a nedavno su učestvovali i na regionalnoj konferenciji u Ohridu sa kolegama iz Crne Gore i Makedonije, koja je bila posvećena mogućnostima formiranja nacionalnih i operativne regionalne kulturne mreže radi razmene programa, zajedničkog konkurisanja kod međunarodnih fondova, jačanja kapaciteta i povećanja uticaja na donosioce odluka u sferi kulturne politike na nacionalnim i lokalnim nivoima. Među učesnicima ohridske konferencije bili su i gosti iz Slovenije i Hrvatske koji su predstavili iskustva u umrežavanju u svojim zemljama.

Više o diskusiji na nacionalnoj konferenciji u Beogradu moguće je naći OVDE

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav