• Search form

02.12.2011 | 15:13

Nagrade i budućnost 52. OS

Nagrade i budućnost 52. OS

Oktobarski salon u Beogradu završava se 4. decembra dodelom nadrada i diskusijom o mogućoj budućnosti te najveće međunarodne izložbe savremene umetnosti u Srbiji koju su ove godine koncepcijski osmislile kustoskinje Galit Eilat iz Izraela i Alenka Gregorič iz Ljubljane, pod sloganom “Vreme je da se upoznamo”.

Nagrade 52. Oktobarskog salona i nagrada Kulturnog centra Beograda, kao organizatora, biće dodeljene 4. decembra u 16 sati u Muzeju 25. maj, gde su od 20. oktobra predstavljeni radovi tridesetak umetnika iz regiona i sveta, posvećeni različitim aspektima odgovornosti u savremenom društvu.

Žiri za nagrade čine ove godine direktorka Muzeja savremene umetnosti u Ljubljani Zdenka Badovinac, glavni kustos Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Dejan Sretenović i istoričar umetnosti Jerko Denegri iz Beograda.

Nakon proglašenja dobitnika nagrada, predviđen je razgovor koji KCB organizuje u u saradnji sa platformom “Učitelj neznalica i njegovi komiteti”, a tema je moguća budućnost manifestacije kakva je Oktobarski salon.

Razgovor će moderirati Branislav Stojanović i Noa Treister.

Diskusija će jednim delom biti posvećena fenomenu na koji ukazuje i Denegri u Vodiču 52. OS: “...Ma koliko u izvesnim krugovima ovdašnje umetničke javnosti postoji žal za nekadašnjim demokratskim “domaćim” salonima, nedavni i sadašnji donose drugačije kriterijume i paradigme vrednovanja, koji odgovaraju zbivanjima u umetnosti u uslovima novih internacionalnih i regionalnih povezivanja unutar neizbežne multikulturne globalizacije. Valja se, naime, suočiti sa činjenicom da je savremeni “svet umetnosti”, podrazumevajući pod ovim pojmom umetničke produkcije i načine njihovih prezentacija, korenito izmenjen u odnosu na onaj iz davnog doba osnivanja i prvih decenija funkcionisanja Salona…”

Pored “žala” na koji ukazuje Denegri i koji je česta tema svih pominjanja Oktobarskog salona poslednjih godina, razgovor bi trebalo da otvori i teme kao što su nepostojanje stalnog izložbenog prostora OS, uloga manifestacije kakva je OS u vremenu u kome su ključni nacionalni muzeji godinama zatvoreni, zatim (ne)zainteresovanost sponzora za savremenu vizuelnu umetnost ...

Razgovor je otvoren i za druge teme, a zbog ograničenog vremena, planirano je po tri minuta za svakog od učesnika koji želi da time doprinese diskusiji.

Na 52. OS učestvuju i Art klinika, Josi Atja i Itamar Roze (Yossi Atia & Itamar Rose), Jael Bartana (Yael), Nemanja Cvijanović, Vuk Ćosić & Irena Vele (Woelle), Rod Dikinson (Dickinson), Mikloš Erhart & Little Warsaw (Mikós Erhardt), Etcétera, Jan Fabr (Fabre), Ibro Hasanović, IRWIN, Haled Džarar (Khaled Jarrar), Mladen Miljanović, Avi Mograbi, Darinka Pop-Mitić, Vahida Ramujkić, Kateřina Šedá, Nebojša Šerić Shoba, Milica Tomić, Urtica, Amir Jaciv (Yatziv), Akram Zatari (Zaatari), Katarina Zdjelar, Artur Žmijevski (Zmijewski) i Rabih Mrue (Rabih Mroue).

Među učesnicima je i nekoliko organizacija u svojstvu izlagača - Centar za kulturnu dekontaminiaciju, Kiosk i Kontekst kolektiv.

Kustoskinje Galit Eilat i Alenka Gregorič stavile su akcenat na umetničke inicijative i projekte koji se okreću od globalnog ka lokalnom i specifičnom, reagujući na neposredno društveno i političko okruženje i ispitujući ga.

Osim glavne izložbe, 52. OS je ponudio i program posvećen edukaciji i radu sa mladima, u kojem su se predstavili Muzej savremene umetnosti Beograd, Remont, NVO Blokovi, Balkanski centar za Bliski Istok...

Gotovo uporedo sa beogradskom izložbom, otvorena je i izložba 52. OS u Ljubljani, na kojoj učestvuju Amir Jaciv, Rabije Mrue, Majkl Blum, grupa Etcetera, Mladen Miljanović, Katarina Zdjelar i Ibro Hasanović.

Prošle godine OS je održan u prostoru bivše zgrade Vojne akademije u Resavskoj, koja je ustupljena Muzeju grada Beograda i čeka rekonstrukciju.

Pod sloganom “Noć nam prija”, prema koncepciji kustosa iz Švedske Juana Puseta (Johan Poussete) i Selie Prado (Celia), 51. OS predstavio je radove dvadesetak umetnika iz zemlje i sveta, a protekao je u znaku ekonomske krize i raznovrsnog pratećeg programa.

Prvi put od kada je međunarodnog karaktera, OS nije imao dobitnike tri ravnopravne nagrade - zbog krize je dodeljena novčana nagrada samo Ani Adamović, dok su priznanja dobili južnoafrički umetnik Vilijam Kentridž i Eva Kok iz Danske. Nagrada KCB-a dodeljena je Rozi Barba.

Oktobarski salon osnovan je 1960. kao izložba najboljih ostvarenja u oblasti likovnih umetnosti u Beogradu, a tokom poluvekovne istorije menjao je i koncepciju i oblike organizovanja.

Od 2001. godine imenuje se umetnički direktor koji predlaže koncept.

Od 2004. godine OS je međunarodnog karaktera, a umetnički direktori bili su do sada i Anda Rotenberg, Darka Radosavljević Vasiljević, Rene Blok, Lorand Heđi, Bojana Pejić, Branislava Anđelković i Juan Puset.

Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org, a program nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav