• Search form

05.03.2019 | 16:31

66. Martovski festival, tradicija i noviteti

66. Martovski festival, tradicija i noviteti

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma – Martovski festival biće održan od 27. do 31. marta u Domu omladine Beograda pod vođstvom nove umetničke direktorke, rediteljke Sonje Đekić, koja kaže da je u kreiranju 66. izdanja “probala da zadrži sve dobre stvari” iz duge tradicije tog festivala, ali i da mu “treba naći pravu poziciju na savremenoj festivalskoj sceni”.

Sonja Đekić (ranije Blagojević), autorka dokumentarnih filmova “Moj drug Srbija” (2008), “KOSMA” (2013) i “Speleonaut/Pod kamenim nebom” (2018), koji su učestvovali na više od 70 festivala i osvojili 15 nagrada, nasledila je na mestu umetničkog direktora Martovskog festivala Marka Popovića, koji je, kako je rečeno 5. marta na konferenciji za novinare u DOB-u, dao ostavku iz privatnih razloga.

Za 66. Martovski festival prijavljeno je gotovo 4.000 domaćih i stranih filmova, a selektori takmičarskih programa su producentkinja Jovana Nikolić, rediteljka Čarna Manojlović, filmska rediteljka i video umetnica Marta Popivoda, vizuelna umetnica Ana Nedeljković, filmski snimatelj Nemanja Jovanov, dramaturškinja Kristina Đuković i reditelj Darko Lungulov. Nacionalne takmičarske kategorije su dokumentarni film do i preko 50 minuta, eksperimentalni film i video art, animirani film i kratki igrani film, a u toj kategorija postoji i međunarodna selekcija. Uz Gran pri festivala biće dodeljene nagrade u pojedinačnim katagorijama (novčani deo je 2.000 evra u dinarskoj vrednosti), kao i četiri strukovne nagrade – za najbolju režiju, kameru, montažu i dizajn zvuka/muziku.

Sonja Đekić je izjavila da se potrudila da otvori prostor za sve kategorije filmova, jer “u biti Martovskog festivala nije takmičenje nego okupljanje”. U planu su i specijalne projekcije, stručni programi i tribine za profesionalce i studente, susreti i razgovori s gostima festivala, master-klasovi…

Gost 66. Martovskog festivala biće istaknuti jugoslovenski i hrvatski reditelj Lordan Zafranović, koji će premijerno predstaviti novi polučasovni dokumentarni film “Duh vremena” (Zeitgeist), nastao na osnovu izložbe “Gradovi u pokretu”, koja kroz arhivsku foto-građu i dnevne listove prati svakodnevni život u Beogradu, Sarajevu, Istanbulu i Ankari, nakon raspada Otomanskog carstva. Autorka izložbe, scenaristkinja i producentkinja filma Nataša Mišković takođe će biti gošća Martovskog festivala.

To je njen prvi, a Zafranovićev čak stoti film!

Martovski festival, kako je podsetio pomoćnik gradonačelnika Beograda i predsednik festivalskog Odbora Andreja Mladenović, jedan je od najdugovečnijih festivala u Srbiji, ali i u Evropi, pa organizatore ta tradicija i obavezuje.

“Zadržali smo koncept iz prethodnih godina, kontinuitet je ono što nam je važno”, rekao je Mladenović, izrazivši zahvalnost dosadašnjem umetničkom direktoru Marku Popoviću na velikom doprinosu Martovskom festivalu, kao i članovima Odbora Milošu Avramoviću i Maši Nešković, koji su se povukli zbog obaveza oko svojih novih filmova. Umesto njih, u festivalski Odbor su ušli Iva Plemić Divjak i Vasilije Nikitović, a uz Mladenovića kao predsednika, tu su i stari članovi Nataša Damnjanović i Nenad Popović.

Mladenović je istakao da je akcenat Martovskog festivala na podršci mladim i domaćim autorima.

“Ovaj festival ima tu obavezu kao manifestacija u okviru državnog upravljanja, odnosno lokalne samouprave. Mi imamo puno festivala privatnog karaktera. To je veoma dobro da postoji konkurencija, raznolikost ideja. Grad Beograd to podržava kroz svoje konkurse, ali je naša posebna obaveza da Martovski festival održimo na visokom nivou u smislu tradicije i da kvalitetom opravda svoju ulogu koju mora da ima”, izjavio je Mladenović.

Prema njegovim rečima, trend rasta broja prijava pokazuje da autori veruju da je Martovski festival kvalitetan i hoće da učestvuju na njemu.

V.d. sekretara Sekretarijata za kulturu Beograda Ivan Karl ocenio je da je od osnivanja u Pulskoj areni 1954. godine do sadašnjeg održavanja u Domu omladine Beograda ovo najznačajniji festival kratkog i dokumentarnog filma. “To tržište se dosta otvorilo poslednjih godina, osnivaju se novi festivali dokumentaraca, ali tradicija Martovskog festivala obavezuje ga da odgovori na savremene izazove i da bude lider u svojoj oblasti”, rekao je Ivan Karl, dodajući da je Sekretarijat za kulturu izdvojio za 66. izdanje osam miliona dinara, što je dva miliona više nego prošle godine.

Među filmovima koji su najavljeni su nova dela Alesija Bocera (Alessio Bozzer), Viktora Kosakovskog (Kossakovsky), Kristin Briede i Audriusa Stonisa (Stonys), Eme de Svaf (Emma De Swaef), Marka Džejmsa Rolsa (Marc James Roels) i drugih.

Nakon izuzetnog prijema koji je film Alesija Bocera “Trst, Jugoslavija” imao u završnici Martovskog festivala 2017. godine, novo ostvarenje tog italijanskog reditelja “Zajednica” (The Community, 2108) imaće srpsku premijeru. Naslanjajući se na tematiku prethodnog dokumentarca (koji je na zabavan način rekonstruisao nostalgičan period 70-ih i 80-ih godina 20. veka, kada su Jugosloveni masovno odlazili u Trst u šoping i šverc), u svom novom delu Bocer, koji će biti i gost Festivala, bavi se najstarijom i najbrojnijom zajednicom u Trstu – srpskom pravoslavnom zajednicom. Kroz scene iz svakodnevnog života, gledaoci se upoznaju sa njihovim običajima i kulturom, nastalim u spoju dva sveta.

Najavljen je i meditativni dokumentarni esej “Mostovi vremena” (Bridges of Time, 2018) koji će publici približiti malo poznatu generaciju filmskih pesnika – Baltički novi talas. Autori Kristin Briede i Audrius Stonis potpisuju tu lirsku studiju o dokumentarnom stvaranju i stvaraocima, prikazanu i na festivalama u Karlovim Varima i Amsterdamu.

Višestruko nagrađivani filmski stvaralac i predavač na brojnim univerzitetima, Audrius Stonis, biće i gost 66. Martovskog festivala. Za svoj dokumentarni film “Zemlja slepih” iz 1992. godine dobio je nagradu “Feliks”  Evropske filmske akademije, a dobitnik je i Nacionalne nagrade Litvanije za kulturu i umetnost.

Publika Martovskog festivala videće i novo ostvarenje čuvenog ruskog dokumentariste Viktora Kosakovskog “Akvarela” (Aquarela, 2018), izuzetno vizuelno putovanje kroz neuhvatljivu lepotu i sirovu moć vode, koje je prikazano i na Sandensu, IDFA, u Veneciji, Lajpcigu… Od varljivog leda na Bajkalskom jezeru u Rusiji, preko Majamija i uragana Irme, pa sve do velepnih Anđeoskih vodopada u Venecueli, voda je glavni junak “Akvarele”. Film je nagrađen i Zlatnom zvezdom za najbolji dugometražni dokumentarac na festivalu El Gouna 2018.

Iz Belgije stiže novo animirano ostvarenje kreativnog dvojca Eme de Svaf i Marka Džejms Rolsa, koji se proslavio kratkometražnim filmom “Oh, Willy”, rađenim stop-animacijom, a istom tehnikom nastao je i višestruki festivalski pobednik “Kakav veličanstven kolač!” (Ce magnifique gâteau!, 2018). Naizgled nepovezane crtice iz života pet likova - kralja, sredovečnog Pigmeja, propalog biznismena, izgubljenog portira i mladog dezertera, uvode publiku u fantazmagorični prikaz belgijske afričke kolonije sa kraja 18. veka.

U saradnji sa Martom Popivodom i Festivalom savremenog eksperimentanog izraza REZ, biće predstavljen rad kustoske platforme D’EST iz Berlina i njen višegodišnji angažman u mapiranju ženskih i kolektivnih umetničkih pozicija koje reflektuju post-socijalistički kontekst kroz pokretne slike. Umetnička direktorka Ulrike Gerhard (Gerhardt) i urednica i koordinatorka D'EST-a Naomi Henig (Hennig), beogradskoj publici predstaviće odabrane radove i pokrenuti aktivan dijalog.

Martovski festival nastavlja i produkcijski angažman na projektu “Srpski animirani film”, u okviru kojeg će predstaviti drugi DVD sa 13 animiranih radova nastalih u periodu od 1969 do 1977. godine. Planirano je i predstavljanje DVD-ja “Nagrađeni”, koji donosi izbor od dvadesetak najboljih filmova nastalih na predmetu Animacija na Fakultetu primenjenih umetnosti. Urednik oba izdanja je poznati animator, likovni umetnik i pedagog Rastko Ćirić.

Na 66. Martovskom festivalu planirano je i posebno gostovanje emisije “Trezor” Redakcije za istoriografiju Radio-televizije Srbije.

V.d. direktora DOB-a Nenad Dragović rekao je da je za tu ustanovu “čast što joj je treću godinu zaredom dodeljen posao organizacije Martovskog festival” i doda da će “ceo tim DOB-a dati sve od sebe da festival bude još bolji i posećeniji”.

Ulaznice za 66. Martovski festival koštaju 200 dinara, kao i prošle godine, a za studente je ulaz besplatan uz indeks.

Uz Grad Beograd, pokrovitelji Martovskog festivala su i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Filmski centar Srbije. Prijatelj festivala je, četvrtu godinu zaredom, kompanija Lukoil Srbija.

Prošle godine, na 65. Martovskom festivalu Gran pri za najbolji dugometražni dokumentarni film dobio je “Wongar” rediteljke Andrijane Stojković, najboljim kratkim dokumentarcem proglašen je “IstiDejana Petrovića, najbolji animirani film bio je “NeputovanjaAne Nedeljković i Nikole Majdaka Mlađeg, a Gran pri za eksperimentalni film/video art dodeljen je filmu “Zvezde GaomeiguaMarka Grbe Singha, koji je dobio i strukovnu nagradu za režiju. Najboljim domaćim kratkim igranim filmom proglašen je “LijanaIvana Đurovića, a stranim “Vidi kakva je” Gorana Stolevskog iz Makedonije.

Festivalski sajt je martovski.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Zampa di Leone SOROdick
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav