• Search form

19.03.2016 | 14:38

63. BFDKF

63. BFDKF

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma (BFDKF) predstavalja od 20. do 26. marta u Domu omladine Beograda oko 120 filmova, a organizovan je ponovo prema novoj koncepciji, pa je tako regionalni takmičarski program proširen sa bivše Jugoslavije na celu Jugoistočnu Evropu, broj nagrada dvostruko je smanjen, a eksperimentalnog filma kao kategorije nema.

Festival počinje norveško-dansko-švedsko-ruskim filmom “Varičela” o dve devojčice u ruskoj baletskoj školi i grčkim “Porodični posao” (A Family Affair) o tri generacije muzičara, čija je rediteljka Angeliki Aristomenopoulou i gošća BFDKF-a, pa će se obratiti publici u DOB-u uoči projekcije.

BFDKF će zvanično otvoriti predsednik Odbora tog festivala i zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović, a publici će se obratiti i novi umetnički direktor BFDKF-a Nenad Popović, koji je na tom mestu zamenio Mladena Matičevića.

Na otvaranju 63. BFDKF-a biće posthumno dodeljena nagrada za životno reditelju, scenaristi i istoričaru filma Dejanu Kosanoviću.

BFDKF će prikazati do 26. marta ukupno 78 filmova u takmičarskim selekcijama, kao i 31 film u revijalnom programu.

Koncept te tradicionalne manifestacije donekle je izmenjen i u pogledu fokusa na film, a ne TV dokumentarac.

"U vreme kada ima puno festivala važno je da se konkretni festival pozicionira originalnim pristupom. Smanjili smo broj naslova po selekcijama i fokusirali se na filmsku formu, filmski jezik, bez ostvarenja televizijskog izraza, ma koliko bila važna ili dobro obrađena njihova tema", izjavio je Popović na nedavnoj konferenciji za novinare u Skupštini Beograda, koja je osnivač BFDKF-a.

    Porodični posao

Takmičarske selekcije 63. BFDKF-a su: domaća, regionalna i međunarodna, i to svaka u po tri kategorije kratkog filma - dokumentarni, igrani i animirani, kao i selekcija dugometražnog dokumentarnog filma iz regiona.

Regionalni program kratkih dokumentaraca obuhvata pet filmova: „Ja mogu da govorimMirze Skenderagića i „Mogao bi da bude filmKumjane Novakove (Bosna i Hercegovina),  „Ana trgJelene Novaković i „Gradonačelnik DenisDarija Juričana (Hrvatska) i „Prirodno zanimanjeFlorina Andreskua (Rumunija).

U selekciji domaćeg kratkog dokumentarca je sedam filmova: „VijetnamJovane Kovanović, „Pogledi zatvorenih očijuDore Filipović, „RingišpilLuke Popadića, „Just Another Day in EgiptNikole Ilića i Korine Švingruber Ilić, „Dolce vitaAne Trebše, „Treći prostorDraga Latinovića i Ilije Galonje i „Ukras svetaStefana Krasića.

Međunarodni takmičarski program u toj kategoriji donosi šest filmova iz Kanade, Finske, Poljske, Indije, Portugalije i Mađarske. 

U konkurenciji kratkog igranog filma iz regiona učestvuje šest fimova, po dva iz Hrvatske i Crne Gore i po jedan iz Rumunije i Makedonije. Domaća selekcija ima šest, a međunarodna pet kratkih igranih filmova i to tri iz Belgije i po jedan iz Poljske i Holandije.

U oblasti animiranog filma u regionalnoj selekciji je 12 ostvarenja, od kojih čak deset iz Hrvatske, uz po jedno iz Slovenije i Bugarske. U konkurenciji je i devet domaćih i 15 animiranih filmova iz evropskih zemalja, među kojima ponovo najviše – četiri iz Belgije.

Takmičarski program dugometražnog dokumentarca, uz „Porodični posaoAngeliki Aristomenipulu, prikazuje i „DomMetoda Peveca (Slovenija), „PotopJelene Jovčić i „MaskeBrankice Drašković (Srbija), „SpomenikIgora Grubića (Hrvatska) i „KembridžEldore Trajkove (Bugarska).

    Maske, Brankica Drašković

Nagrade će biti dodeljene za najbolji film u svakoj selekciji – animirani, kratki igrani, kratki dokumentarni i dugometražni dokumentarac.

Gran pri će biti dodeljen najboljem kratkometražnom i najboljem dokumentarnom filmu.

Biće dodeljene nagrade i za najbolju kameru, montažu, dizajn zvuka ili kompoziciju, koje su namenjen isključivo za domaće filmove.

Iz revijalnog programa umetnički direktor je istakao dugometražne dokumentarce „Neobična ljubavna veza sa egom Ester Hault (Holandija), „Čak Noris protiv komunizmaIlinke Kalugaeranu (Nemačka), „Kapije jagnjetaAudriusa Stonisa (Litvanija), dugometražni animirani film „Hotel sa 12 zvezdicaBorislava Šajtinca (Francuska)...

Biće prikazan i izbor švajcarskih filmova sa festivala Kurzfilmtage, uz radionicu sa selektorom tog programa Kristijanom Štarkom.

U pratećem programu biće predstavljeno DVD izdanje „Istorija animiranog filma u Srbiji“. 

Sekretar za kulturu Beograda Vladan Vukosavljević istakao je da je iz budžeta za 63. BFDKF izdvojeno sedam miliona dinara, što je oko 15 posto više nego prošle godine.

Partner festivala je Filmski centar Srbije, koji organizuje dve radionice – Kafeterija i Filmske sveske, u cilju razvijanja dijaloga sa publikom, kao i sa filmskim profesionalcima, odnosno obnavljanja filmske kritike koja je na izdisaju.

BFDKF je održan i 2015. godine prema novoj koncepciji, a imperativ je bio, kako je tada izjavio gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević – povećanje broja gledalaca.

Umetnički direktor BFDKF-a bio je 2015. godine reditelј Mladen Matičević, koji je sredinom 2014. godine izabran umesto Janka Baljka, takođe nagrađivanog reditelja, koji je tada izjavio da je smenjen kao u nekom Kafkinom romanu.

Novi umetnički direktor i selektor BFDKF-a Nenad Popović radi kao saradnik-montažer-dokumentarista u Filmskom i televizijskom studiju Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.

62. BFDKF prikazao je u martu ove godine oko 150 filmova u Domu sindikata i delom u bioskopu “Fontana” i Domu kulture Studentski grad.

Domaći i regionalni autori takmičili su se za ukupno oko 30 nagrada.

Cena karata za sve projekcije na 63. BFDKF-u je 200 dinara, a mogu se kupiti na blagajni DOB-a.

Najboljim domaćim dugometražnim dokumentarnim filmom na 62. BFDKF-u proglašen je film Želimira ŽilnikaLogBook Serbistan” (Destinacija Srbistan) o azilantima u Srbiji, dok je u regionalnoj konkurenciji pobedio hrvatski film “Potrošeni” o generaciji starijoj od 55 godina, u režiji Boruta Šeparovića. U međunarodnom takmičarskom programu pobedio je poljski film “15 ćoškova svetaZuzane Solakijevič o eksperimentalnoj elektronskoj muzici.

BFDKF je 2015. godine prvi put organizovao Cebef, koji stoji i iza Belefa, Bemusa, Sofesta i beogradskog međunarodnog festivala Fest.

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma potiče od Festivala jugoslovenskog filma, osnovanog 1953. u Puli. Na pulskom festivalu prikazivani su i igrani i dokumentarni filmovi, a pošto su vremenom dokumentarni i kratkometražni filmovi bivali sve prisutniji, 1959. odlučeno je da se osnuje novi festival, pa je u Beogradu pokrenut Jugoslovenski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma. Tokom duge istorije, Beogradski festival imao je i uspone i padove, a prvi preokret desio se kasnih 70-ih, kada su filmovi iz inostranstva izbačeni, broj gostiju smanjen, ujedno i broj (i kvalitet) pratećih programa, i to sve kao posledica nedostatka sredstava.

Jedno od najznačajnijih festivalskih izdanja bilo je 1999. godine - u vreme NATO bombardovanja. Festival nije otkazan, ali je premešten iz Doma sindikata u nešto sigurniju salu Doma omladine. Festival je nedugo zatim proslavio 50. rođendan (2003), a od 2004. godine je međunarodnog karaktera.

Festivalski sajt je bff.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u PRILOGU

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav