-
- 10:00 Nyimpa kor ndzidzi, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
NYIMPA KOR NDZIDZI - ČOVEK NE MOŽE OPSTATI SAM - izložba (23.5.2017.-28.2.2018.) povodom obeležavanja četrdeset godina rada Muzeja afričke umetnosti
- 10:00 Arsenije Teodorović i srpska crkva u Budimu, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
170 godina Galerije Matice srpske
ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)
- 11:00 Paja Jovanović, BG
-
Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd
PAJA JOVANOVIĆ: OD ČIKA PAJE - izložba (1.11.2017.-1.4.2018.)
Radno vreme: četvrtkom i petkom od 15.00 do 20.00 časova i subotom i nedeljom od 11.00 do 16.00 časova
- 10:00 Anastas Jovanović - Umetnost i novi mediji, BG
-
Konak kneginje Ljubice, Kneza Sime Markovića 8, Beograd
ANASTAS JOVANOVIĆ - UMETNOST I NOVI MEDIJI - izložba (13.11.2017.-28.1.2018.), povodom 200 godina od rodjenja (1817-1899)
Autorka izložbe: msr Danijela Vanušić, viša kustoskinja Muzeja grada Beograda
- 10:00 Surlaši, divovi iz naše geološke prošlosti, BG
-
Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalemegdan 5, Beograd
SURLAŠI, DIVOVI IZ NAŠE GEOLOŠKE PROŠLOSTI - izložba (24.11.2017.-30.4.2018.)
autori izložbe: Sanja Alaburić, viši kustos paleontolog, dr Zoran Marković, muzejski savetnik, Miloš Milivojević, viši geološki preparator
izrada ilustracija: Dejan Vukadinović
izrada modela mamuta Vika: akademska vajarka Julijana Protić
- 10:00 Boris Jesih, LJ
-
Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
BORIS JESIH (1943): POVEZAVE / CONNECTIONS - pregledna razstava (grafike, slike, risbe) (30.11.2017.-11.3.2018.)
kustosinja: mag. Breda Škrjanec
- 12:00 Smrt Karađorđa Petrovića, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa
autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica
dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović
Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce
- 09:00 Dakle, Vi ste taj Uroš Predić, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Suboticeva 1, Zrenjanin
DAKLE, VI STE TAJ UROŠ PREDIĆ? - izložba (7.12.2017.-28.2.2018.)
autorka izložbe: viša kustoskinja-istoričarka umetnosti Olivera Skoko
- 11:00 Ksenija Turčić, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
Zbirka Richter, Vrhovec 38, Zagrev
Sintart09
KSENIJA TURČIĆ: PROCJEPI - site-specific instalacija (13.12.2017.-25.2.2018.)
kustosica izložbe: Vesna Meštrić
- 10:00 Marij Pregelj, LJ
-
MG+ | Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana / +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
MARIJ PREGELJ (1913-1967): RETROSPEKTIVA - razstava (14.12.2017.-20.5.2018.)
kustosinja razstave: Martina Vovk
- 11:00 Crne krabulje, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Dolac 1/II, Rijeka
CRNE KRABULJE - izložba (14.12.2017.-22.2.2018.) koja se bavi migracijama
umjetnici:
CARLOS AIRES
CRISTIANO BERTI / CAN SUNGU
MARIANNA CHRISTOFIDES
ALEKSANDAR GARBIN
ROOS VAN HAAFTEN
LAURENT VAN LANCKER
MIROSLAV MIKULJAN
RAFAEL PUETTER (RAFUCKO)
DAVOR SANVINCENTI
ANA SLADETIĆ
ELEJAN VAN DER VELDE - 08:00 Pop art i odjeci: This is today, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
POP ART I ODJECI: THIS IS TODAY - izložba (15.12.2017-14.3.2018.)
umetnici: Danijel Babić, Tadija Janičić, Emil Kadirić, Aleksandar Leka Mladenović, Janoš Tarko (Tarkó János), Tibor Lazar (Lázár Tibor)
kustos izložbe: Miroslav Jovančić, kustos SGSU
autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Boris Cupać, Refresh
tekst u katalogu: Miroslav Jovančić
- 11:00 Vlatka Horvat, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
Ciklus izložbi: Laboratorij za oživljavanje
VLATKA HORVAT (1974, Čakovec): PRODUŽECI - izložba (20.12.2017.-11.3.2018.)
kustosica izložbe: Radmila Iva Janković
- 09:00 Zoran Kuzmanović, PG
-
Centar savremene umjetnosti Crne Gore/Dvorac Petrovića, Kruševac bb, Podgorica
ZORAN KUZMANOVIĆ (1967, Smederevo): AUTOPORTRETI - izložba skulptura (21.12.2017.-1.3.2018.)
- 10:00 Centralni balkan između grčkog i keltskog sveta, SK
-
Arheološki muzej Makedonije, Kej Dimitar Vlahov, Skoplje
CENTRALNI BALKAN IZMEĐU GRČKOG I KELTSKOG SVETA. KALE-KRŠEVICA 2001-2011 - izložba Narodnog muzeja u Beogradu (21.12.2017.-11.3.2018.)
autori izložbe: dr Petar Popović iz Arheološkog instituta u Beogradu, i istraživači Narodnog muzeja Nenad Radojčić, muzejski savetnik i saradnici Vera Krstić, viši kustos i Aca Đorđević, muzejski savetnik
- 09:00 Crnogorski guvernaduri 1717-1830, CT
-
Mermerna sala, Biljarda, Cetinje
CRNOGORSKI GUVERNADURI 1717-1830 - izložba (22.12.2017.-22.3.2018.)
Kustos izložbe: Petar Lekić, istoričar
organizator: Narodni muzej Crne Gore
- 09:00 Đorđe Stanojević - čovek koji je osvetlio Srbiju, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)
realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije
- 10:00 Američki Pop Art, BG
-
Kuća legata, Knez Mihailova 46, Beograd
AMERIČKI POP ART / AMERICAN POP ART - izložba (12.1.-26.3.2018.)
ENDI VORHOL
ROJ LIHTENŠTAJN
ROBERT RAUŠENBERG
DŽON ČEMBERLEN
DŽEJMS ROZENKVIST
TOM VESELMAN
organizacija/realizacija: Galerija Visconti Fine Art, Milano/Ljubljana, Srednjoevropski kulturni centar Novi Sad
producenti izložbe: Alina Mara Vujić I Mihajlo Nestorović
- 16:00 Teresa Margolles, ZG
-
Studentski centar, Zagreb
Francuski paviljon, Savska 25, Zagreb
TERESA MARGOLLES (Meksiko): SUTURA - izložba (18.1.-24.2.2018.)
kustosice izložbe: Karla Pudar i Alejandra Labastida u suradnji s Martom Kiš, kustosicom Francuskog paviljona
- 10:00 Skozi njene oči, MB
-
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor
SKOZI NJENE OČI - razstava (19.1.-11.3.2018.)
sodelujoče umetnice:
LAILA ABRIL
AMAK MAHMOODIAN
NINA MANGALANAYAGAM
ZANELE MUHOLI
LUA RIBERIA
TOMOKO SAWADA
AHLAM SHIBILI
HANNAH STARKEY
APRIL GERTLER
NYDIA BLAS
TASNEEM ALSULTAN
SANDRA VITALJIĆ
kuratorka: Marina Paulenka
- 11:00 Glas umjetnika / I Am The Mouth, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
GLAS UMJETNIKA / I AM THE MOUTH - izložba djela suvremenih umjetnika iz srednje i istočne Europe iz zbirke Art Collection Telekom (19.1.-18.3.2018.)
Nevin Aladağ (Turska), Anatoly Belov (Ukrajina), Geta Brătescu (Rumunjska), Yane Calovski (Makedonija), Levan Chelidze (Gruzija), Braco Dimitrijević (BiH), Aleksandra Domanović (Srbija), Petra Feriancova (Slovačka), Ksenia Gnylytska (Ukrajina), Ion Grigorescu (Rumunjska), Igor Grubić (Hrvatska), Aneta Grzeszykowska (Poljska), Nilbar Güreş (Turska), Petrit Halilaj (Kosovo), Hristina Ivanoska (Makedonija), Pravdoliub Ivanov (Bugarska), Nikita Kadan (Ukrajina), Mi Kafchin (Rumunjska), Alevtina Kakhidze (Ukrajina), Šejla Kamerić (BIH), Lesia Khomenko (Ukrajina), Luka Kedžo (Hrvatska), Genti Korini (Albanija), Eva Kotátková (Češka), Zofia Kulik (Poljska), Volodymyr Kuznetsov (Ukrajina), Nino Kvrivishvili (Gruzija), Piotr Łakomy (Poljska), Little Warsaw (Mađarska), Vlado Martek (Hrvatska), Ciprian Mureşan (Rumunjska), Şükran Moral (Turska), Lada Nakonechna (Poljska), Vlad Nancă (Rumunjska), Paul Neagu (Rumunjska), Paulina Ołowska (Poljska), Roman Ondák (Slovačka), Dan Perjovschi (Rumunjska), Agnieszka Polska (Poljska), Cristian Răduţă (Rumunjska), Slavs and Tatars, Nedko Solakov (Bugarska), Mladen Stilinović (Hrvatska), Marko Tadić (Hrvatska), Iza Tarasewicz (Poljska), Nil Yalter (Turska)
kustosi izložbe: Nathalie Hoyos, Rainald Schumacher, Radmila Iva Janković (MSU)
- 12:00 Futur Perfekat, BG
-
TransfromArt Gallery, Svetog Save 8, Beograd
FUTUR PERFEKAT - prodajna grupna izložba (19.1.-28.2.2018.) autora koji su izlagali u TransformArt galeriji tokom 2017. godine, povodom obeležavanja prve godine rada galerije
umetnici/ce:
Aleksandar Gligorijević
Danka Dimitrijević
Ivan Gračner
Klaus Mertens
Milan Ćuk
Mina Piščević
Nevena Maksimović
Nikola Marković
Super Timor
Sonja Lundin
Tijana Đorđević
Uroš Šanjević
- 12:00 Irena Kelečević, BG
-
Salon Muzeja savremene umetnosti Pariska 14, Beograd
IRENA KELEČEVIĆ (1975): GDE JE MOJE MESTO - izložba (19.1.-19.3.2018.)
kustos: Una Popović
- 11:00 Vlaho Bukovac 1/3 - pariško razdoblje, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
VLAHO BUKOVAC 1/3 - PARIŠKO RAZDOBLJE (1877-1893) - izložba (18.1.-11.3.2018.)
autorice izložbe: Petra Vugrinec (viša kustosica, Galerija Klovićevi dvori) i Lucija Vuković (kustosica, Kuća Bukovac)
- 10:00 Dvorska kancelarija despota Đurđa Brankovića, SD
-
Muzej u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo
DVORSKA KANCELARIJA DESPOTA ĐURĐA BRANKOVIĆA - izložba učeničkih kaligrafskih radova, minijatura, ligatura i manjih iluminacija i radova Svetozara Pajića Dijaka (22.1.-28.2.2018.)
priređivači izložbe: Dragana Mišić, Pavle Pavlović, Višnja Vasiljević, Svetozar Pajić Dijak i Muzej u Smederevu
organizacija izložbe: Muzej u Smederevu
- 11:00 Horizont očekivanja, ZG
-
Gliptoteka HAZU, Medvedgradska 2, Zagreb
HORIZONT OČEKIVANJA - izložba za hrvatski paviljon na 57. Venecijanskom bijenalu (25.1.-25.2.2018.)
umjetnici:
TINA GVEROVIĆ: FANTOMSKA TRGOVINA: MORE LJUDI / PHANTOM TRADES: SEA OF PEOPLE
MARKO TADIĆ: DOGAĐAJI KOJE TREBA ZABORAVITI / EVENTS MEANT TO BE FORGOTTEN
kustosica: Branka Benčić
organizatori: Gliptoteka HAZU, Moderna galerija, Zagreb, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske
- 10:00 Braco Dimitrijević, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
BRACO DIMITRIJEVIĆ (Sarajevo, 1948): OD KAMENA DO VIDEA - izložba (26.1.-29.4.2018.)
kustos: Branko Franceschi
- 10:00 Hej, me v redu slišiš, MB
-
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor
HEJ, ME V REDU SLIŠIŠ? - skupinska razstava (26.1.-24.2.2018.), v okviru Aksiomine iniciative za podporo mladim umetnikom U30+
sodelujoči umetniki: NIKA HAM, EMIL KOZOLE, IZA PAVLINA, DOROTEA ŠKRABO, VALERIE WOLF GANG
kurator: Jure Kirbiš
- 09:00 Slobodno zidarstvo u Srbiji 1785-2018, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
SLOBODNO ZIDARSTVO U SRBIJI 1785-2018 - izložba (29.1.-21.2.2018.)
kustos: Ivana Arađan, istoričar umetnosti u Narodnom muzeju Zrenjanin
organizacija: Regularna Velika loža Srbije
Nebojša Novoselac (Masonska Regularna Velika Loža Srbije): ŠTA JE SLOBODNO ZIDARSTVO? - predavanje
- 16:00 Igor Simonović, BG
-
Galerija Polet, Cetinjska 15, Beograd
IGOR SIMONOVIĆ (Beograd, 1972): SA POLETOM - samostalna zložba (29.1.-6.3.2018.)
- 10:00 3. Godišnja izložba fotografija KC Ribnica, KV
-
Kulturni centar Ribnica, Izletnička 2, Kraljevo
3. GODIŠNJA IZLOŽBA FOTOGRAFIJA KC RIBNICA - 36 radova 17 autora (31.1.-27.2.2018.)
umetnici/ce: ZVEZDANA MUTAPOVIĆ, JASMINA JOVANOVIĆ, BOJANA MINOVIĆ, VERA MIHAJLOVIĆ, LUKA DUBAK, NEBOJŠA PANDRC, STEVAN PEJDANOVSKI, ANDREA PANTELIĆ, JELENA ŽAREVAC, OLJA SIMOVIĆ, SANJA VUKAŠINOVIĆ, MARKO VUKAŠINOVIĆ, MARIJA AĆIMOVIĆ, RADOVAN MARINKOVIĆ, GORAN ĆURČIĆ, RELJA MIHAJLOVIĆ, VLADIMIR PAJALIĆ
Prvu nagradu, samostalnu izložbu u Kulturnom centru u toku 2019. godine, osvojila je Zvezdana Mutapović za fotografiju Odraz
Pohvaljeni su radovi Jasmine Jovanović, Bojane Minović i Vere Mihajlović
Radovi Luke Dubaka su pohvaljeni kao izlagački koncept
žiri: Jelena Krunić Slavković, diplomirani inženjer grafičkog inženjerstva i dizajna, master, Miladin Otović, magistar slikarstva, Milorad Vujašanin Cujo, slikar i urednik Likovne redakcije u Kulturnom centru
- 10:00 Mario Lalich, ST
-
Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split
MARIO LALICH (1965): POSTSEZONSKE OPSERVACIJE - izložba (1-25.2.2018.)
- 09:00 Bojan Golija, KK
-
Galerija Božidar Jakac, Grajska cesta 45, Kostanjevica na Krki
BOJAN GOLIJA: RETROSPEKTIVA - razstava (2.2.-22.4.2018.)
- 10:00 Joškin Šiljan, BG
-
Ulična galerija, Čavketov pasaž /pasaž koji povezuje Trg Nikole Pašića i Nušićevu ulicu/ Beograd
JOŠKIN ŠILJAN (Nebojša Stojković, 1953, Pirot): VID I VIDI. YESS ILI JOK - izložba (2.2.-9.3.2018.)
organizacija: Ulična galerija i AKC Matrijaršija
- 10:00 Zadnjih 5 let, MB
-
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva ulica 6
ZADNJIH 5 LET - nove pridobitve v zbirki UGM - razstava (3.2.-8.3.2018.)
+ Vodstvo po razstavi
- 10:00 Kinesko-srpski fotografski festival mladih 2018, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
KINESKO-SRPSKI FOTOGRAFSKI FESTIVAL MLADIH 2018 - izložba (5-23.2.2018.) radova kineskih i srpskih mladih fotografa koji su tokom decembra 2017. učestvovali na konkursu Domovina i dom
- 11:00 Nadežda Kirćanski, BG
-
Galerija Remont, Beograd
NADEŽDA KIRĆANSKI (1992, Zrenjanin): #RIP - izložba (5-23.2.2018.)
- 08:00 Pazi, sveža grafika! #12, LJ
-
TAM-TAMova Ulična galerija na Vegovi, Ljubljana
Pazi, sveža grafika! #12
IVIAN KAN MUJEZINOVIĆ: INTERFERENCA 3/1 - razstava (6.2.-5.3.2018.)
kustos cikla razstav Pazi, sveža grafika!: Božidar Zrinski
- 08:00 Slađana Đurđekanović Mirić, BO
-
Muzej rudarstva i Metalurgije Bor, Moše Pijade 19, Bor
SLAĐANA ĐURĐEKANOVIĆ MIRIĆ: MOJ POGLED - izložba slika (6-28.2.2018.)
- 09:00 Co-create: Videti sebe u delu drugoga, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
CO-CREATE: VIDETI SEBE U DELU DRUGOGA - izložba (6-24.2.2018.)
ALEKSANDAR LEKA MLADENOVIĆ
MILICA ĆEBIĆ
ALEKSANDAR LAZAR
NIKOLA VELICKI
VLADIMIR MILANOVIĆ
MILICA CRNOBRNJA VUKADINOVIĆ
BOGDAN PAVLOVIĆ
MARIJA SIBINOVIĆ
MILIVOJ MIŠKO PAVLOVIĆ
ALEKSANDRA JOVANIĆ
IVAN ŠULETIĆ
MILORAD MLADENOVIĆ
kustos izložbe: Jasmina Jovančić Vidaković, kustoskinja pedagog SGSU
autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Boris Cupać, Refresh
- 11:00 Zgoščevanje / Densifying, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
ZGOŠČEVANJE / DENSIFYING - skupinska razstava (6.2.-25.3.2018)
POLONA DEMŠAR
ALEKSANDRA SAŠKA GRUDEN
ZORAN SRDIĆ JANEŽIČ
ANŽE JURKOVŠEK
SPIRO MASON
MOJCA SMERDU
JOŽEF VRŠČAJ
TOMAŽ ZARIFA
kustos razstave: Sarival Sosič
- 11:00 Maja Gajić, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
MAJA GAJIĆ - izložba (6-24.2.2018.)
- 11:00 Izabela Mašić i Mia Džidara, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
IZABELA MAŠIĆ (1994) i MIA DŽIDARA (1994): REFLEKSIJA - izložba (6-24.2.2018.)
- 12:00 OM produkcija | Špela Škulj, LJ
-
Center in Galerija P74, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana
P74 Kino
OM PRODUKCIJA (6-25.2.2018.) - projekcije filma
Kumbum 1 (1975-1987), avtor Floryan Goryan, sklepno delo filmske sekcije
OM produkcije, 1975/87, 16 mm, 24 f/s, 106 min., digitalna verzija
Kumbum 1 + 1 (1975-1987), avtor Floryan Goryan, 1975/87-2011, 53 min., digitalna verzija
Kumbum 1 = 1 (1975-1987), avtor Floryan Goryan, 1975/87-2011, 53 min., digitalna verzija
Kapsula
ŠPELA ŠKULJ (Šempeter pri Novi Gorici, 1982): KUNMING ZOO - razstava (6-25.2.2018.)
kustosinja razstav: Nina Skumavc
- 10:00 Radmila Lazarević, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
RADMILA LAZAREVIĆ (1940, Beograd): PROSTRANSTVA PEJZAŽA - izložba slika (7.2.-2.3.2018.)
autor teksta u katalogu: profesor emeritus Čedomir Vasić
- 09:00 Biserka Petrović i Sonja Šurbatović, BG
-
Prodajna galerija Beograd, Kosancicev venac 19, Beograd
BISERKA PETROVIĆ I SONJA ŠURBATOVIĆ: RAZOTKRIVANJE - izložba slika (8-26.2.2018.)
- 10:00 Švicarija: skupnost, umetnost in narava, LJ
-
Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)
NIKA AUTOR
STOJAN BATIČ
DRAGICA ČADEŽ
JURE DETELA
META GRGUREVIČ
FRANCE GRUDEN
SERGEJ KAPUS
JANEZ LENASSI
KAREL PLEMENITAŠ
KAREL PUTRIH
DRAGO TRŠAR
DUŠAN TRŠAR
LUJO VODOPIVEC
BILAL YILMAZ
avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec
- 10:00 Lan i konoplja, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
LAN I KONOPLJA - gostujuća je izložba Narodnog muzeja u Kragujevcu (8.2.-4.3.2018.)
autor: Svetlana Radojković, etnolog
- 10:00 Predrag Koraksić Koraks, BG
-
Plato ispred Skupštine grada Beograda
PREDRAG KORAKSIĆ KORAKS: ŽUTA PATKA - izložba karikatura (8-25.2.2018.)
- 12:00 Foto-kolekcija Miloša Jurišića, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Artget (17. godina), Trg republike 5/I
Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović
FOTO-KOLEKCIJA MILOŠA JURIŠIĆA - izložba (8.2.-1.3.2018.)
- 12:00 Nataša Škorić, BG
-
Kulturni centar Beograda
Likovna galerija, Knez Mihailova 6
NATAŠA ŠKORIĆ (1971, Beograd): NI NA NEBU NI NA ZEMLJI - izložba objekata i slika (8.2.-1.3.2018.)
- 10:00 Beč 1814/15 | 150 godina bečke ulice Ringštrase, LE
-
Leskovački kulturni centar, Bulevar Oslobodjenja 101, Leskovac
BEČ 1814/15 - GRAD I KONGRES - izložba (9.2.-5.3.2018.)
150 GODINA BEČKE ULICE RINGŠTRASE - OD POČETKA RADOVA DO DANAS - izložba (9.2.-5.3.2018.)
- 10:00 Dobro Marić Mare, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
DOBRO MARIĆ MARE: TRAGOVI - izložba slika (9-22.2.2018.)
- 10:00 Lana Grahek, ZG
-
HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb
LANA GRAHEK (1989, Zagreb) - izložba jedne od najproduktivnijih i najzanimljivijih hrvatskih grafičkih dizajnerica mlađe generacije (9-22.2.2018.)
kustos izložbe: Marko Golub
tekstovi: Damir Bralić, Marko Golub, Lana Grahek
grafički dizajn: Niko Mihaljević
fotografija: Borko Vukosav
organizacija izložbe: Hrvatsko dizajnersko društvo / HDD galerija
- 10:00 Marija Branović i Mihajlo Vojvodić, GR
-
Centar za kulturu Grocka/Rančićevaj kuća, Majevićka 9, Grocka
MARIJA BRANOVIĆ (1983, Beograd) i MIHAJLO VOJNOVIĆ (1983, Beograd): SVET U MENI - SVET OKO MENE - izložba crteža (9-27.2.2018.)
nastupaju: učenici OMŠ „Nevena Popović“ u Grockoj
- 12:00 Forward, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Podroom, Trg republike 5
FORWARD (Argentina): RADOVI I PROCESI - izložba
umetnici: MATEO AMARAL, MANUEL LEJRADO, SESILIA ROSO
kustosi: Luisa Tomati, Ariel Irineo Čavez
- 12:00 Branko Lenart, LJ
-
Photon - Center za sodobno fotografijo, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
BRANKO LENART: BIG SUR REAL - razstava (9.2.-23.3.2018.)
- 12:00 Beogradski atlas Jovana Cvijića - Vek i po od rođenja 1865-2015, PR
-
Muzej Kozare, Prijedor
BEOGRADSKI ATLAS JOVANA CVIJIĆA - VEK I PO OD ROĐENJA 1865-2015 - izložba (9-26.2.2018.)
autor: Tatjana Korićanac, kustoskinja Muzeja Jovana Cvijića, muzeja u sastavu Muzeja grada Beograda
- 13:30 Radikalna mekoća, BG
-
Galerija Drina, Andrićev venac 4, Beograd
RADIKALNA MEKOĆA - izložba (9.2.-17.3.2018.)
OLIVERA PARLIĆ
MARIJANA ĆURČIĆ
MIA ĆUK
VALENTINA SAVIĆ
kustos izložbe: Aleksandra Lazar
- 13:00 Bovon Kim, Nebojša Adamović, Stefan Lukić, BG
-
Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd
BOVON KIM, NEBOJŠA ADAMOVIĆ, STEFAN LUKIĆ: MEĐUPROSTOR - izložba (8-22.2.2018)
- 11:00 Duška Boban, SB
-
Foto galerija Lang, Langova 15, Samobor
DUŠKA BOBAN: VILA DALMACIJA - izložba fotografija (11.2.-11.3.2018.)
- 08:00 Zoran Vukajlović, ZR
-
Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin
ZORAN VUKAJLOVIĆ(1960, Čačak): OMAŽ STARIM MAJSTORIMA - izložba slika (12.2.-8.3.2018.)
- 09:00 Likovni salon 30x30, PA
-
Galerija savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 1, Pančevo
LIKOVNI SALON 30X30 Kulturnog centra Zrenjanina - izložba (12-23.2.2018.)
- 10:00 Danijela Tasić Cvetković, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
DANIJELA TASIĆ CVETKOVIĆ (1974, Odžaci): OČNA TAČKA - izložba slika (12-26.2.2018.)
- 12:00 Kaliope Austrija. Žene u društvu, umetnosti i kulturi, PM
-
Galerija Krug, Srpskih Vadara 187, Petrovac na Mlavi
KALIOPE AUSTRIJA. ŽENE U DRUŠTVU, UMETNOSTI I KULTURI - izložba (12.2.-13.3.2018.)
- 17:00 Srđan Radojković, PA
-
Galerija Milorada Bate Mihailovića Kulturnog centra Pančeva, Žarka Zrenjanina 1, Pančevo
SRĐAN RADOJKOVIĆ (1951, Pančevo): IKONE I POKROVI - izložba (12.2.-2.3.2018.)
- 10:00 Aleksandar V. Branković, BG
-
Galeriji Haos, Dositejeva 3, Beograd
ALEKSANDAR V. BRANKOVIĆ (1976, Skoplje): IZGUBLJENE KONSTRUKCIJE - izložba (13.2.-9.3.2018.)
- 10:00 Novoprimljeni članovi ULUPUH-a, ZG
-
Galerija ULUPUH, Zagreb
Novoprimljeni članovi ULUPUH-a - izložba (13-23.2.2018.)
- 10:00 Akvizicije I 2015-2017, ČA
-
Umetnička galerija Nadežda Petrović, Cara Dušana 6, Čačak
AKVIZICIJE I 2015-2017 - izložba (13.2.-16.3.2018.)
umetnici/ce:
BOJAN BEM
ČEDOMIR VASIĆ
ZVONIMIR SANTRAČ
ŠEMSA GAVRANKAPETANOVIĆ
MILETA PRODANOVIĆ
MARGARETA JELIĆ
KOSTA BOGDANOVIĆ
SELMA ĐULIZAREVIĆ
MILOŠ TOMIĆ
GORAN DELIĆ
MILOVAN DESTIL MARKOVIĆ
JOVAN ČEKIĆ
DIM TIM
DRAGA JOVANOVIĆ
TATJANA ILIĆ
kustos izložbe: Marija Radisavčević Raković
- 11:00 Iza portala - scenski svet Doriana Sokolića i Ružice Nenadović Sokolić, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
IZA PORTALA - SCENSKI SVET DORIANA SOKOLIĆA I RUŽICE NENADOVIĆ SOKOLIĆ - izložba (13.2.-15.3.2018.)
kustos izložbe: Deborah Pustišek Antić
dizajn postavke: Nina Vićentić i Biljana Sovilj
organizatori: Muzej grada Rijeke, Fakultet primenjenih umetnosti i Muzej primenjene umetnosti
- 11:00 Marija Bjelošević, LK
-
Centar za kulturu i obrazovanje, Karađorđeva 58, Laktaši
MARIJA BJELOŠEVIĆ (1993, Zvornik): BOJA UPLETENA U MISAO - izložba slika (13-25.2.2018.)
- 12:00 Jelena Marjanović, BG
-
Dom omladine Beograda
JELENA MARJANOVIĆ (1980, Beograd): ROBA - izložba (13.2.-2.3.2018.)
- 14:00 Dragan Babović, BG
-
Бартcелона Belgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96
DRAGAN BABOVIĆ: STVARNI PEJSAŽI / REAL LANDSCAPES - photography exhibition (13.2.-3.3.2018.)
- 10:00 Branka Katanić i Milka Papić, BG
-
Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd
BRANKA KATANIĆ i MILKA PAPIĆ - izložba slika (14-26.2.2018.)
- 10:00 Dragan Siljanoski, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
DRAGAN SILJANOSKI (1978, Smederevo): REKONSTRUKCIJA SEĆANJA - izložba (14-27.2.2018.)
- 12:00 Ishodište matrice, BG
-
Galerija-legata Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd
ISHODIŠTE MATRICE: Prilozi za istoriju Zbirke inоstrаne grаfike i crtеža Мuzеја sаvrеmеnе umеtnоsti - izložba (14.2.-2.4.2018.)autor izložbe: viša kustoskinja Muzeja savremene umetnosti Žaklina Ratković
ŽAK VIJON, ALBER GLEZ, ŽORŽ BRAK, HUAN MIRO, SALVADOR DALI, ANTONI TAPIES, HANS HARTUNG, LUČIO FONTANA, RОBЕRT RАUŠЕNBЕRG, АNDI VОRHОL, RОЈ LIHTЕNŠTАЈN, DŽЕЈMS RОZЕNKVIST, RIČARD HAMILTON, DEJVID HOKNI, VIKTOR VAZARELI, FRENK STELA…
- 12:00 KairUs, LJ
-
Aksioma | Projektni prostor, Komenskega 18, Ljubljana
KairUs (Linda Kornman, Andreas Zingerle): FORENZIČNE FANTAZIJE - samostojna razstava in predavanje umetnikov (14.2.-16.3.2018.)
produkcija razstave: Aksioma - Zavod za sodobne umetnosti, Ljubljana, 2018
- 10:00 Živko Bačić, ST
-
Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split
ŽIVKO BAČIĆ: BAŠTINA U OBJEKTIVU - izložba (15.2.-18.3.2018.)
kustosica: Iris Slade
- 10:00 Petar Lubarda 1907-1974-2017, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka
PETAR LUBARDA 1907-1974-2017 - izložba (15.2.-15.4.2018.) povodom 110 godina od rođenja PETRA LUBARDE (1907-1974)
realizacija: Spomen-zbirka Pavle Beljanski, Novi Sad i Kuća legata, Beograd
http://www.pavle-beljanski.museum
- 12:00 Bildungsromani ili romani o sazrevanju, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
PROLEĆE ŽIVOTA - BILDUNGSROMANI ILI ROMANI O SAZREVANJU - izložba knјiga (15-28.2.2018.)
autor izložbe: Rastko Marković
- 12:00 Radost, sreća, intelekt i energija, BG
-
Galerija Pro3or, Koče Popovića 9, Beograd
RADOST, SREĆA, INTELEKT I ENERGIJA - prodajna izložba (15-25.2.2018.)
MILOŠ PETROVIĆ
ALEKSANDAR DENIĆ
ALEKSANDAR OPAČIĆ
RADOVAN POPOVIĆ
DANIJEL SAVOVIĆ
BOJAN ĐORĐEVIĆ-OMČA
DENKE
GORAN STOJČETOVIĆ
BERNHARDA XILKO
JOŠKIN ŠILJAN
IGOR HOFBAUER
ANNA EHRLEMARK
NINA BUNJEVAC
organizacija: Novo doba i Matrijaršija
- 16:00 Novi svetovni red, RI
-
Galerija Filodrammatica, Korzo 28/I, Rijeka
NOVI SVETOVNI RED - skupinska razstava (15.2.-9.3.2018.)
JAYA KLARA BREKKE
ELIAS HAASE
PETE GOMES
ROB MYERS
O'KHAOS
PAUL SEIDLER
PAUL KOLLING
MAX HAMPSHIRE
LINA THEODOROU
CORINA ANGHELOIU
MAX DOVEY
JAMES STEWART
XFX (znana tudi pod imenom Ami Clarke)
kustosa: Ruth Catlow in Marc Garrett (Furtherfield)
- 09:00 Jasna Gulan, NS
-
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
JASNA GULAN (1976, Novi Sad): CRNA SELEKCIJA (LA SELEZIONE NERA) - izložba linoreza (19.2.-2.3.2018.)
- 09:00 Europa Nostra: Sharing Heritage - Sharing Values, ZG
-
Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb
EUROPA NOSTRA: SHARING HERITAGE - SHARING VALUES - izložba (19.2.-3.3.2018.) i panel, povodom dodjele nagrade Grand Prix Europske unije za kulturnu baštinu / nagrade Europa Nostra 2017 povjesničaru umjetnosti Ferdinandu Mederu
- 10:00 Mirjana Blagojev, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Mali likovni salon KCNS, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
MIRJANA BLAGOJEV: TRANSPARENTNOST I REFLEKSIJA - priča o apsurdu - izložba (19.2.- 3.3.2018.)
- 10:00 Ivan Milenković, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
IVAN MILENKOVIĆ: SVETLO TEHNOLOGIJA - izložba slika (19.2.-4.3.2018.)
- 11:00 Anica Radošević Babić, BG
-
Grafički kolektiv, Obilićev venac 27, Beograd
ANICA RADOŠEVIĆ BABIĆ (1972, Vršac): SEME - PRAPOTENCIJAL - izložba grafika i crteža (19.2.-3.3.2018.)
- 17:00 Vesna Salamon, ZG
-
Greta, Ilica 92, Zagreb
VESNA SALAMON (1985, Zagreb): HALF-LIFE - izložba (19-26.2.2018.)
- 09:00 Saša Stojanović, UŽ
-
Gradska galerija Užice, Slanuška 10, Užice
Izložba "Sloboda" beogradskog umetnika Saše Stojanovića (20.2-12.3.2018)
- 10:00 Iva Prlinčević, BG
-
Galerija FLU, Knez Mihailova 53, Beograd
IVA PRLINČEVIĆ: SLIKARSKI KADAR U FILMOVIMA ALFREDA HIČKOKA (DRŽ’TE LOPOVA, VRTOGLAVICA) - doktorski umetnički projekat slika i crteža (20.2.-2.3.2018.)
- 10:00 3. Međunarodni trijenale grafike, NI
-
Oficirski dom u Nišu, Orlovića Pavla 28a, Niš
3. MEĐUNARODNI TRIJENALE GRAFIKE - izbor dela stranih umetnika (20.2.-11.3.2018.)
organizacija: Galerija savremene likovne umetnosti Niš
- 10:00 Dečja kreativnost kroz likovno promišljanje ornamenta, BG
-
Dečji kulturni centar Beograd, Takovska 8, Beograd
GRAĐENJE I OBLIKOVANJE PROSTORNIH POVRŠINA KAO PODSTICAJ DEČJE KREATIVNOSTI KROZ LIKOVNO PROMIŠLJANJE ORNAMENTA - izložba radova dece P.U. Boško Buha Palilula (20.2.-13.3.2018.)
- 10:00 Ružica Bajić Sinkević i Vera Virijević Mitrović, BG
-
Mala galerija ULUPUDS, Uzun Mirkova 12, Beograd
RUŽICA BAJIĆ SINKEVIĆ (1978, Beograd) i VERA VIRIJEVIĆ MITROVIĆ (1980, Prokuplje): HARMONIJA SFERA I PROSTORA - izložba mozaika (20-28.2.2018.)
- 10:00 Karneval 2018, RI
-
Galerija Principij, Pod voltun 4, Rijeka
KARNEVAL 2018 - izložba fotografija (20-27.2.2018.)
- 10:00 Josipa Stojanović, ZG
-
Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb
JOSIPA STOJANOVIĆ: SINKRONIZACIJE - izložba (20-25.2.2018.)
organizacija: Galerija 90-60-90
http://www.pogon.hr/program/izlozba-josipa-stojanovic-sinkronizacije
- 11:00 Trg Vandom | Osam žena, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
11:00 TRG VANDOM (FR, 1998)
Place Vendôme
ul: Katrin Denev (Catherine Deneuve), Žan-Pjer Bakri (Jean-Pierre Bacri)
r: Nikol Garsija (Nicole Garcia)
13:30 OSAM ŽENA (FR/IT, 2002)
8 Femmes
ul: Izabel Iper (Isabelle Huppert), Katrin Denev (Catherine Deneuve)
r: Fransoa Ozon (Francois Ozon)
- 12:00 Nagrada za moderni umetnički senzibilitet, BG
-
Biblioteka grada Beograda
Proglašenje dobitnika NAGRADE ZA MODERNI UMETNIČKI SENZIBILITET, koju već 27 godina odeljuje Fond Todor Manojlović Gradske narodne biblioteke Žarko Zrenjanin iz Zrenjanina
učestvuju članovi Upravnog odbora Fonda Todor Manojlović: Petar V. Arbutina, Gojko Tešić, Vasa Pavković, Nenad Šaponja, direktor Gradske narodne biblioteke Žarko Zrenjanin i upravitelj Fonda Milan Bjelogrlić i dobitnik/dobitnica nagrade
organizacija: Fond Todor Manojlović i Biblioteka grada Beograda
- 12:00 Igor Vasiljev, BG
-
Galerija 212, Vlajkovićeva 25, Beograd
IGOR VASILJEV (1928-1954): SLIKE - izložba (20.2.-2.3.2018.) povodom 90 godina od rođenja
organizacija: Fondacija Plavo
- 13:00 Srpski jezik danas, BG
-
Dositejev dom, Kralja Milana 2/II, Beograd
Međunarodni dan maternjeg jezika
SRPSKI JEZIK DANAS - okrugli sto u organizaciji Zadužbine „Dositej Obradović“
U radu okruglog stola učestvuju: prof. dr Sreto Tanasić, prof. emeritus Slavko Gordić, prof. dr Slobodan Remetić, prof. dr Miloš Kovačević, prof. dr Jelica Stojanović, prof. dr Rajna Dragićević, prof. dr Veljko Brborić, prof. dr Aleksandar Milanović, prof. dr Vojislav Jelić, dr Duško Babić, profesor emeritus Dušan Ivanić i dr Dragan Hamović.
Očekuje se i učešće ministra kulture i informisanja Srbije Vladana Vukosavljevića
- 13:00 Crni glas za belu hartiju, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
Vule Žurić (1969, Sarajevo): CRNI GLAS ZA BELU HARTIJU - razgovor o knjizi radio drama o srpskim piscima koje su emitovane na Radio Beogradu
izdavač: RTS Izdavaštvo
govoe: istoričar Predrag J. Marković, novinar i urednik Gorislav Papić, odgovorni urednik RTS Izdavaštva Dragan Inđić i autor, književnik Vule Žurić
- 13:00 Dečja kreativnost kroz likovno promišljanje ornamenta, BG
-
Dečja kreativnost kroz likovno promišljanje ornamenta, BG
Dečji kulturni centar Beograd, Takovska 8, Beograd
GRAĐENJE I OBLIKOVANJE PROSTORNIH POVRŠINA KAO PODSTICAJ DEČJE KREATIVNOSTI KROZ LIKOVNO PROMIŠLJANJE ORNAMENTA - izložba radova dece P.U. Boško Buha Palilula (20.2.-13.3.2018.)
Stručno vođenje kroz izložbu
- 14:00 Žene DADE - Jedna moguća izložba, BG
-
Grad, Beograd
Žene DADE - Jedna moguća izložba
DAH Teatar
500/600 din
- 16:00 Radmilo Gajić, BG
-
Svečana sala opštine Voždovac, Ustanička 53/I, Beograd
Arhitekta RADMILO GAJIĆ (1936-2018) - retrospektivna izložba (21-28.2.2018.)
- 16:00 Nevidljiva granica, PA
-
Trg Đorđa Vajferta/Ulica Nikole Tesle, Pančevo
Nevidljiva granica - performans
K.C. Nektan art iz Pančeva u saradnji sa Teatrom Mimart iz Beograda izvodi performans Nevidljiva granica, nastao iz dugogodišnje saradnje Marca Nektana (Nektan art) i Nele Antonović (Mimart), a podržan od Asocijacije NKSS na konkursu za saradničke projekte. Ovaj performans ima jak uticaj Butoh umetnosti izvodeći priču o transcedenciji savremene umetnosti u odnosu na društvo. Nevidljivost ne predstavlja ništavilo, već umetnikovu čistoću, novi početak, stvaranje, čišćenje... Ovo je podsticaj razmišljanja o mogućnosti razumevanja granica, kako ličnih, tako i geografskih, i nestanku barijera jezičke i društvene komunikacije.
- 17:00 Glas umjetnika / I Am The Mouth, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
GLAS UMJETNIKA / I AM THE MOUTH - izložba djela suvremenih umjetnika iz srednje i istočne Europe iz zbirke Art Collection Telekom (19.1.-18.3.2018.)
Nevin Aladağ (Turska), Anatoly Belov (Ukrajina), Geta Brătescu (Rumunjska), Yane Calovski (Makedonija), Levan Chelidze (Gruzija), Braco Dimitrijević (BiH), Aleksandra Domanović (Srbija), Petra Feriancova (Slovačka), Ksenia Gnylytska (Ukrajina), Ion Grigorescu (Rumunjska), Igor Grubić (Hrvatska), Aneta Grzeszykowska (Poljska), Nilbar Güreş (Turska), Petrit Halilaj (Kosovo), Hristina Ivanoska (Makedonija), Pravdoliub Ivanov (Bugarska), Nikita Kadan (Ukrajina), Mi Kafchin (Rumunjska), Alevtina Kakhidze (Ukrajina), Šejla Kamerić (BIH), Lesia Khomenko (Ukrajina), Luka Kedžo (Hrvatska), Genti Korini (Albanija), Eva Kotátková (Češka), Zofia Kulik (Poljska), Volodymyr Kuznetsov (Ukrajina), Nino Kvrivishvili (Gruzija), Piotr Łakomy (Poljska), Little Warsaw (Mađarska), Vlado Martek (Hrvatska), Ciprian Mureşan (Rumunjska), Şükran Moral (Turska), Lada Nakonechna (Poljska), Vlad Nancă (Rumunjska), Paul Neagu (Rumunjska), Paulina Ołowska (Poljska), Roman Ondák (Slovačka), Dan Perjovschi (Rumunjska), Agnieszka Polska (Poljska), Cristian Răduţă (Rumunjska), Slavs and Tatars, Nedko Solakov (Bugarska), Mladen Stilinović (Hrvatska), Marko Tadić (Hrvatska), Iza Tarasewicz (Poljska), Nil Yalter (Turska)
kustosi izložbe: Nathalie Hoyos, Rainald Schumacher, Radmila Iva Janković (MSU)
Susret s umjetnicom: HRVOSLAVA BRKUŠIĆ
moderatorica: Ana Škegro
- 17:00 Šok koridor: Geri Šerman, BG
-
Šok koridor predstavlja: GERI ŠERMAN (21/22.2.2018.)
21.2.
17:00 UBISTVO PROSTITUTKE (SAD, 1982)
Vice Squad
ul: Sison Hubli (Season Hubley), Vings Hauzer (Wings Hauser)
r: Geri Šerman (Gary Sherman)
19:00 TRAŽI SE ŽIV ILI MRTAV (SAD, 1987)
Wanted: Dead or Alive
ul: Rutger Hauer (Rutger Hauer), Džin Simons (Gene Simmons)
r: Geri Šerman (Gary Sherman)
21:00 LINIJA SMRTI (SAD, 1972)
Death Line
ul: Donald Plezens (Donald Pleasence), Norman Rosington (Norman Rossington)
r: Geri Šerman (Gary Sherman)
22.2.
17:00 LIZA (SAD, 1989)
Lisa
ul: Stejsi Kinan (Staci Keanan), Šeril Lad (Cheryl Ladd)
r: Geri Šerman (Gary Sherman)
19:00 KUĆNI DUH 3 (SAD, 1988)
Poltergeist III
ul: Heder O'Rurk (Heather O'Rourke), Tom Skerit (Tom Skerritt)
r: Geri Šerman (Gary Sherman)
21:00 MRTVI I SAHRANJENI (SAD, 1981)
Dead & Buried
ul: Džejms Farentino (James Farentino), Melodi Anderson (Melody Anderson)
r: Geri Šerman (Gary Sherman)
- 17:00 Vlaho Bukovac 1/3 - pariško razdoblje, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
VLAHO BUKOVAC 1/3 - PARIŠKO RAZDOBLJE (1877-1893) - izložba (18.1.-11.3.2018.)
autorice izložbe: Petra Vugrinec (viša kustosica, Galerija Klovićevi dvori) i Lucija Vuković (kustosica, Kuća Bukovac)
Autorsko vodstvo za djecu osnovnoškolskog uzrasta: Petra Vugrinec, autorica izložbe
20 kn
- 17:00 Ivan Fijolić, ZB
-
Zelena dvorana, Trg Dragutina Domjanića 6, Zabok
IVAN FIJOLIĆ (1976, Zagreb): KRELAC - izložba skulptura (21.2.-3.3.2018.)
https://www.facebook.com/Zelena-Dvorana-Green-Room-296742710341586
- 18:00 Kultura Maja na tlu Meksika, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Suboticeva 1, Zrenjanin
KULTURA MAJA NA TLU MEKSIKA - predavanje, povodom Svetskog dana turističkih vodiča
predavačica: Marija Savin
organizacija: Udruženje turizmologa Zrenjanina
- 18:00 Helena ili o nemiru, BG
-
Delfi Café (SKC) Beograd
Mirjana Mitrović: HELENA ILI O NEMIRU - promocija knjige
izdavač: Laguna
govore: književni kritičari Vasa Pavković i Aleksandra Đuričić, i autorka
- 18:00 Nedelja kineskog filma, BG
-
Kino-sala Etnografskog muzeja, Uzun Mirkova 2, Beograd
NEDELJA KINESKOG FILMA (19-23.2.2018.)
TIGROVI NA ŠINAMA (titl: srpski)
besplatno
- 18:00 Aratos trio, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Susret sa umetnikom: ARATOS TRIO
besplatno
- 18:30 Loving Vincent: Van Goghov misterij | Berlinski sindrom, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
18.30 LOVING VINCENT: VAN GOGHOV MISTERIJ (VB, 2017, 94’) - prvi dugometražni animirani film nastao isključivo od slika u tehnici ulja na platnu! (svaki je prizor ručno oslikan, a u stvaranje filma i proces rada koji uključuje čak 62.450 originalnih slika oslikanih uljem bilo je uključeno čak 107 umetnika iz raznih krajeva svijeta, vrlo dobro upoznatih sa stilom van Gogha)
režija: Dorota Kobiela & Hugh Welchman
igraju: Daglas But, Džerom Flin
www.youtube.com/watch?v=nz6XhfjYJJ4
20.30 BERLINSKI SINDROM - premijera filma baziranog na istoimenom romanu Melani Džusten, iz 2011. godine, koji povezuje Stokhlomski sindrom kao psihološki pojam, sa glavnim gradom Nemačke - Berlinom
režija: Kejt Šortland
igraju: Tereza Palmer, Maks Rimelt
distribucija: MegaCom Film
- 18:30 Celuloidna putovanja Wima Wendersa, ZG
-
Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb
Portreti: CELULOIDNA PUTOVANJA WIMA WENDERSA (15-22.2.2018.)
18.30 AMERIČKI PRIJATELJ / DER AMERIKANISCHE FREUND (1977, boja, 127 min)
režija: Wim Wenders
fotografija: Robby Müller
21:00 STANJE STVARI / DER STAND DER DINGE (1982, boja, 121 min)
režija: Wim Wenders
fotografija: Henri Alekan, Fred Murphy, Martin Schäfer
- 19:00 Laza Kostić- veliki pesnik, vizionar i žurnalista, NS
-
Muzej Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
LAZA KOSTIĆ- VELIKI PESNIK, VIZIONAR I ŽURNALISTA - predavanje
predavač: dr Vladimir Barović, profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu
organizacija: Muzej Vojvodine i Društvo novinara Vojvodine
- 19:00 Zemaljsko i sveto u ljubavi, BG
-
Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd
Katarina Roringer Vešović: ZEMALJSKO I SVETO U LJUBAVI: o delu Dragana Stojanovića - predstavljanje knjige
(Arhipelag, 2017)
učestvuju: prof. dr Mihajlo Pantić, prof. dr Zorica Bečanović Nikolić, Gojko Božović i Katarina Roringer Vešović
- 19:00 Antropološki razgovori # 9, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
LOKALNE KREATIVNOSTI - HELSINKI I SAO PAULO
govore: Nina Grmuša i Jelena Beočanin
- 19:00 Jovana Velinova, SK
-
Public Room, 50 Divizija 22, Skopje
JOVANA VELINOVA - samostojna izložba
- 19:00 Kad budem mrtav i beo, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
VIP Kinoteka predstavlja
19:00/21:00 KAD BUDEM MRTAV I BEO (JUG 1967) - restaurirana verzija
ul. Dragan Nikolić, Ružica Sokić
r. Živojin Pavlović
- 19:00 Bojana Lukić, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
BOJANA LUKIĆ (Beograd): MIGRACIJA-AJICARGIM - izložba (21.2.-3.3.2018.)
- 19:00 Filmski prizori iz života Ingmara Bergmana, RI
-
Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka
Program: Filmski prizori iz života Ingmara Bergmana
SEDMI PEČAT / DET SJUNDE INSEGLET (Švedska, 1957., 96 min) - drama fantastični
režija, scenarij: Ingmar Bergman
uloge: Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Bengt Ekerot
fotografija: Gunnar Fischer
montaža: Lennart Wallén
glazba: Erik Nordgren
produkcija: Svensk Filmindustri (SF)
- 19:00 34. Sarajevska zima
-
34. Internacionalni festival SARAJEVSKA ZIMA (7.2.-21.3.2018.)
Galerija Roman Petrović
19:00 TIHOMIR TOPUZOVSKI (Makedonija): PEJZAŽ ISKLJUČENOSTI - izložba
Narodno pozorište
19:30 FISTIK ILI SAN O SUNCU, MJESECU I OSTALIM SITNICAMA - repriza
reditelj: Ademir Glamočak
dramaturg: Almir Imširević
Bosansko narodno pozorište Zenica
19:30 MOJA FABRIKA - predstava
- 19:00 Ana Đapović, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
ANA ĐAPOVIĆ (1988, Beograd): TLO - samostalna izložba slika dobitnice prestižne ULUS-ove nagrade za slikarstvo Zlatna paleta 2017. godine (21.2.-6.3.2018.)
- 19:00 Razgovor s NIN-ovim žirijem, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Razgovor s NIN-ovim žirijem
učestvuju: Jasmina Vrbavac, Zoran Paunović, Mihajlo Pantić i Tamara Krstić
- 19:00 Tito - između političkog mita i surove stvarnosti, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
TITO - IZMEĐU POLITIČKOG MITA I SUROVE STVARNOSTI - tribina
autor i predavač: prof. dr Ljubiša Despotović
- 19:30 Sveto i propadljivo, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Smilja Marjanović Dušanić: SVETO I PROPADLJIVO - TELO U SRPSKOJ HAGIOGRAFSKOJ KNJIŽEVNOSTI - razgovor o knjizi
učestvuju: akademik Ljubomir Maksimović, dr Irena Špadijer, protojerej stavrofor, dr Vladimir Vukašinović i autorka
- 19:30 Toska, BG
-
Narodno pozorište, Beograd
Đakomo Pučini: TOSKA - opera
- 20:00 Slučaj: Rupa, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Ežen Jonesko: SLUČAJ: RUPA
Beogradsko dramsko pozorište
režija: Angelčo Ilievski
igraju: Stefan Radonjić, Jelisaveta Karadžić
- 20:00 Žene DADE - Jedna moguća izložba, BG
-
Grad, Beograd
Žene DADE - Jedna moguća izložba - performans/pozorišna instalacija
DAH Teatar
režija i koncept: Dijana Milošević
igraju: Evgenija Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić
muzičari: Ljubica Damčević, Uglješa Majdevac
scenografija: Neša Paripović
kostim i šminka: Snežana Arnautović i DAH Teatar
ready-made koferi: Evgenija Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić
svetlo: Milomir Dimitrijević
organizacija i PR: Nataša Novaković
fotografija: Una Škandro
500/600 din
- 20:00 Kartoline, ZG
-
Studentski centar, Zagreb
MM centar
KARTOLINE - premijera 12 petominutnih mockumentarya o hrvatskim mjestima s neobičnim dijalektima
režija: Katerina Duda, Ante Zlatko Stolica, Hrvoslava Brkušić, Ivana Pipal, Darovan Tušek, Igor Bezinović
- 20:00 Animirana sreda, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Fokus na Poljsku: THE BEST OF O!PLA #5 (90 min)
PUSSY, Renata Gąsiorowska, 2016, 8’22”
GYROS DANCE, Piotr Loc Hoang Ngoc, 2016, 14’39”
SCHROEDINGER’S DOG, Natalia Krawczuk, 2016, 8’51”
ECOLOGICAL ALLEGORY OR LEOKADIA AND ILDEFONS’S GLANCE BACK, Tomasz Pawlak, 2016, 6’17”
MONUMENT, Marcin Giżycki, 2016, 2’30”
VIKING, Wiktor Pietrzak, 2015, 1’53”
IMPOSSIBLE FIGURES AND OTHER STORIES II, Marta Pajek, 2016, 15’
POINTING TO A MARVEL, Maciej Bączyk, 2016, 4’02”
THIS WAYWARD CARNALITY, Joanna Wójcik, 2015, 9’45”
BANQUET, Julia Orlik, 2016, 3’50”
SHORTSEEING, Jakub Romanowicz, 2017, 8’
INK MEETS BLANK, Tymon Albrzykowski, 2016, 5’11”
SAUSAGE WITH FISH, Michał Sulej, 2016, 1’37”
- 20:00 3. Nedelja promene, NS
-
Pozorište Promena, Akademija umetnosti Novi Sad, Đure Jakšića 7, Novi Sad
3. NEDELJA PROMENE FESTIVAL (19-25.2.2018.)
Po B. Pekiću: OPSEDNUTI
režija: Nikola Končarević
200 din
- 20:00 Angouleme 2018, LJ
-
Kino Šiška, Ljubljana
ANGOULEME 2018 - največji stripovski sejem v Evropi
- 20:00 Muškarčine, BG
-
CZKD, Beograd
MUŠKARČINE - predstava
Reflektor teatar, Beograd
- 20:00 Pop art i odjeci: This is today, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
POP ART I ODJECI: THIS IS TODAY - izložba (15.12.2017-14.3.2018.)
umetnici: Danijel Babić, Tadija Janičić, Emil Kadirić, Aleksandar Leka Mladenović, Janoš Tarko (Tarkó János), Tibor Lazar (Lázár Tibor)
kustos izložbe: Miroslav Jovančić, kustos SGSU
autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Boris Cupać, Refresh
tekst u katalogu: Miroslav Jovančić
POP ART I ODJECI - izbor kratkih filmova Pop art pokreta
selekcija filmova: Petar Mitrić, selektor Festivala evropskog filma Palić
besplatno
- 20:00 Zločin se ne isplati, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
Ciklus: Zločin se ne isplati
DODIR ZLA / TOUCH OF EVIL (USA, 1958)
igraju: Orson Welles, Charlton Heston, Janet Leigh…
režija: Orson Vels
besplatno
- 20:30 Tim Berne's Big Satan, MB
-
Narodni dom Maribor
TIM BERNE'S BIG SATAN (USA): Tim Berne (saksofoni), Marc Ducret (el. kitare), Tom Rainey (bobni)
https://www.youtube.com/watch?v=qwabUY2QSRY&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=qwabUY2QSRY
10/8 €
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Partibrejkers uveličali Zemun fest
- Džez u Botaničkoj bašti
- Za danas toliko
- Cinehill, naslednik Motovuna, u Gorskom kotaru
- 21. Bijenale umetnosti u Pančevu - Ispiranje
- Austrijski filmski festival - Imagine Film
- Zbornik eseja o Biliju Vajlderu
- Novosadski SKC u novoj zgradi
- Tanjug javlja: Rat je završen - u Užicu
- Žene u rokenrolu
- Rade nas reči
- Poziv za buduće producente - FIST19 program usavršavanja
- Regionalni konkurs za učešće na II Studentskom bijenalu scenskog dizajna
- Konkurs Organizacije srpskih studenata u inostranstvu
- Konkurs za dodelu nagrade Pavle Janković Šole za 2024.
- Konkurs za 21. Međunarodni salon stripa u Beogradu
- Konkurs za regionalni umetnički projekat ECHO CURVE
- Konkurs za najbolјu studentsku kratku priču
- Konkurs za učešće u projektu Secret Arts Teachers
VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country
IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav