• Search form

  • Week of November 12, 2018
  • 09/Feb/2018

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    19/Jun/2018

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    12/Jul/2018

    Muzej moderne umetnosti - MoMA, 11 West 53 Street, New York, NY

    Izložba “Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980” (Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980)

    Reprezentativna izložba jugoslovenske arhitekture u MoMA obuhvata više od 400 crteža, modela, fotografija i filmskih snimaka iz gradskih arhiva, privatnih i muzejskih kolekcija iz celog regiona. Izložba je prvo predstavljanje izuzetnih dela vodećih arhitekata socijalističke Jugoslavije američkoj i međunarodnoj javnosti.

    Izložba obuhvata radove najvažnijih jugoslovenskih arhitekata, među kojima su Bogdan Bogdanović (1922-2010), Juraj Neidhardt (1901-1979), Svetlana Kana Radević (1937–2000), Edvard Ravnikar (1907-1993), Vjenceslav Richter (1917-2002) i Milica Šterić (1914-1998).

    Izložba će biti otvorena do 13. januara 2019. godine, a obuhvata i prateći program

    *MoMa je otvoren svakog dana od 10.30 sati po lokalnom vremenu

    https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931

    21/Sep/2018

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    Dan Etnografskog muzeja - 117 godina

    TO SMO MI - NARODNA ZANIMANJA U SRBIJI (Nazrni, pa se vrni) - izložba (20.9.-20.12.2018)

    autori izložbe: muzejski savetnici Dušica Živković, dr Miloš Matić, dr Marko Stojanović, Jelena Tešić-Vuletić

    https://etnografskimuzej.rs

    Laufer galerija, Svetozara Radića 4, Beograd

    BOOGIE: SOMETHING ELSE - izložba (20.9.-15.12.2018.)

    https://lauferart.com

    28/Sep/2018

    Galerija umjetnina, kralja Tomislava 15, Split

    VJEKOSLAV NAKIĆ: FILMOVI (27.9.-2.12.2018.) (30 min)
     

    SLOBODA (1966.)

    TETRAEDAR (1967.)

    L'ABANDON (1967.)

    POSLIJE POTOPA (1967.)

    kustosica: Sunčica Fradelić
    organizacija: Galerija umjetnina i Kino klub Split

    https://www.galum.hr

    Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau, Toplicin venac 14/9/IV, Beograd

    Umetnički par diSTRUKTURA: Milica Milićević (1979) i Milan Bosnić (1969): WE from in betWEen - izložba (27.9.-9.12.2018.)

    http://distruktura.com

    29/Sep/2018

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    PERCEPCIJE: ŽENA PO MERI DRUŠTVA? - izložba (28.9.2018.-6.1.2019.)

    ABIGAIL LANE, ANA BEŠLIĆ, ANTHEA HAMILTON, CAMILLA LØW, CELIA HEMPTON, CLARE STRAND, DANICA JOVANOVIĆ, ĐORĐE JOVANOVIĆ, ELIZABETH PRICE, GILLIAN WEARING,  HELEN CHADWICK, IVAN TABAKOVIĆ, KATARINA IVANOVIĆ, LAURA ALDRIDGE, LUBAINA HIMID, LJUBICA CUCA SOKIĆ, MADAME YEVONDE, MILAN KONJOVIĆ, MARKO ZAVIŠIĆ, NADEŽDA PETROVIĆ, PETAR DOBROVIĆ, RACHEL WHITEREAD, SAVA PETROVIĆ, SARAH LUCAS, SAVA ŠUMANOVIĆ, TRACY EMIN, ZORA PETROVIĆ

    organizacija: British Coucnil i Galerija Matice srpske, Novi Sad

    https://www.britishcouncil.rs

    04/Oct/2018

    Umjetnički paviljon u Zagrebu, Trg Kralja Tomislava 22, Zagreb 

    VLAHO BUKOVAC I ALEXANDRE CABANEL - povijesni susret učenika i učitelja - izložba (3.10.2018-6.1.2019.)

    http://www.umjetnicki-paviljon.hr

    05/Oct/2018

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NEVENKA ARBANAS - RETROSPEKTIVA (4.10.-18.11.2018.)

    http://gkd.hr

    06/Oct/2018

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.-29.12.2018.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    07/Oct/2018

    40. SPLITSKI SALON: UMJETNOST PREŽIVLJAVANJA (6.10.-19.11.2018.) Split
     

    Galerija umjetnina

    Zašto je važno skupljati suvremenu umjetnost
    kustos: Branko Franceschi

     

    Salon Galić

    Prodajna izložba splitskih umjetnika
     

    Dioklecijanovi podrumi

    Mjesto za umjetnost
    kustos: Božo Kesić

     

    Multimedijalni kulturni centar

    In memoriam - izložba preminulih dalmatinskih umjetnika
    kustos: Tonči Šitin

    http://hulu-split.hr/40-splitski-salon/

    10/Oct/2018

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Ljubljana

    Začasnega slovenskega plesnega arhiva

    ROK VEVAR in SNJEŽANA PREMUŠ: KOREOGRAFSKE IZJAVE - pogovor in razstava (9.10.-25.11.2018.)

    Fizične manifestacije: Telo kot arhiv

    http://www.mg-lj.si

    11/Oct/2018

    Galerija savremene umetnosti Smederevo/Muzej u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo

    MIŠKO PAVLOVIĆ (Beograd): ON THE ROAD TO NOWHERE - izložba (10.10.-13.11.2018.)

    http://www.facebook.com/gsusmederevo

    12/Oct/2018

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih jenaka 2, Banja Luka

    UROŠ ĐURIĆ (1964, Beograd): KOJIM PUTEM DO KUĆE - izložba (11.10.-22.11.2018.)

    http://www.msurs.net

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    POTRAGA ZA STVARNOŠĆU - JADRANKA FATUR I HIPERREALNO - izložba (11.10.-9.12.2018.)

    Izložbu prati monografski katalog, tekstove potpisuju: Sonja Briski Uzelac, Lada Čale Feldman, Suzana Marjanić, Tonko Maroević, Martina Munivrana, Susanne Neuburger, Krešimir Purgar, Žarko Paić i Leila Topić

    Autorica koncepta i kustosica izložbe: Martina Munivrana

    Suradnica i kustosica izložbe umjetnika mlađe i srednje generacije: Ana Škegro

    http://www.msu.hr

    13/Oct/2018

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (12.10.-24.12.2018.)

    kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)

    organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    http://www.msuv.org

    14/Oct/2018

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (13.10.-24.12.2018.)

    kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)

    organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    http://www.msub.org.rs

    Udruženje Sklop, Radićeva 2, Sarajevo

    Nagrada za mlade savremene umjetnike/ce ZVONO - izložba (13.10.-14.12.2018.) i proglašenje pobjednika/ce

    Mladi umjetnici i umjetnice čiji radovi predstavljaju finalnu selekciju ovogodišnje izložbe i nagrade: Igor Bošnjak, Nikola Kekerović, Vesna Majstorović, Saša Tatić

    http://sklop.org

    16/Oct/2018

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    Galerija Polet, Cetinjska 15, Beograd

    MILENA NIĆIĆ (1989, Saint Julien en Gevenois): CRTANJE IZMEĐU PODZEMNIH REDOVA - prva samostalna izložba (15.10.-24.11.2018.)

    + unplugged koncert muzičara Dingospo Dali, Regulator, Astor Lajka, Vin Triste, Besne Gliste, Marko Aleksandar Gajic i Sanja Tisma čija je muzika i inspirisala Milenu za "Crtanje između podzemnih redova"

    https://www.behance.net/myllenn

    https://www.facebook.com/polet.art.district

    19/Oct/2018

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    Muzej za umjetnost i obrt, Trg Republike Hrvatske 10, Zagreb

    ROVINJ PHOTODAYS 2018. - izložba fotografija finalista i pobjednika natječaja fotografskog festivala (18.10.-18.11.2018.)

    http://www.photodays-rovinj.com

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    23/Oct/2018

    Kulturni centar Novog Sada

    DANIELA MORARIU: MESTA - izložba crteža (22.10.-13.11.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    25/Oct/2018

    Galerija Collegium artisticum, Terezije bb (Centar Skenderija) Sarajevo

    Izložba (24.10.-12.11.2018.)

    TATJANA MILAKOVIĆ (1964, Novi Sad)

    FIKRET LIBOVAC (1957, Prijedor)

    NUSRET PAŠIĆ (1951, Sarajevo)

    http://www.collegium.ba

    26/Oct/2018

    Muzej za umjetnost i obrt | Izložbeni Salon Izidor Kršnjavi, Zagreb

    10. IZLOŽBA HRVATSKOG DIZAJNA 17/18 - pregled najbolje hrvatske dizajnerske produkcije u 2017 i 2018. godini (25.10.-25.11.2018.)

    selekcijska komisija: Boris Greiner (grafički dizajner), Dejan Dragosavac Ruta (grafički dizajner), Vedran Kasap (produkt dizajner), Ana Labudović (grafička dizajnerica), Mario Lončarić (programer i UX konzultant), Tomislav Mostečak (modni dizajner) i Nika Pavlinek (dizajnerica)

    međunarodni ocjenjivački sud: Susan Sellers (grafička dizajnerica, SAD) i Slavimir Stojanović (grafički dizajner, Srbija)

    Izložbu prati i novo izdanje publikacije PREGLED HRVATSKOG DIZAJNA na 480 stranica

    organizacija: Hrvatsko dizajnersko društvo

    http://dizajn.hr

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    STOJAN KERBLER: RETROSPEKTIVA - razstava (25.10.2018.-13.1.2019.)

    kustosinja: Lara Štrumej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/2425/razstava-stojan-kerbler-retrospektiva

    Arte galerija, Andrićev venac 12, Beograd

    DŽAMONJA - SKULPTURE I PROJEKTI - izložba (25.10.-1.12.2018.)

    http://www.artegalerija.rs

    Gradski muzej Sombor, Trg Republike 4, Sombor

    SO-ARHEO 2012 - izložba (25.10.-23.11.2018.) rezultata Zaštitnih arheoloških iskopavanja sprovedenih na trasi gasovoda u okviru gasifikacije Opštine Sombor, od aprila do decembra 2012.

    Gradski muzej Sombor 2018.godine obeležava 135 godina od osnivanja, od početka rada Istorijskog društva Bač-bodroške županije

    http://gms.rs

    Zavičajni muzej Jagodina, Kneginje Milice 82, Jagodina

    JAGODINA U PRVOM SVETSKOM RATU - izložba u okviru obeležavanja stogodišnjice proboja Solunskog fronta i oslobođenja Jagodine u Prvom svetskom ratu (25. oktobar) (25.10.-30.11.2018.)

    autor: Duško Grbović, istoričar, muzejski savetnik

    https://www.facebook.com/zavicajnimuzej.jagodina

    Centar za kulturu Lazarevac

    ĐORĐE ARALICA (1963, Otočec): 3D - izložba skulptura (25.10.-12.11.2018.)

    http://czklazarevac.rs

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    TOŠO DABAC - INDUSTRIJSKA FOTOGRAFIJA - izložba (25.10.-18.11.2018.)

    kustosice izložbe: Marina Benažić, Renata Filčić

    asistentica izložbe: Jana Gamilec

    likovni postav: Natalija Nikpalj-Polondak

    http://www.msu.hr

    Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd

    VUK VIDOR: SVI SU NAPUSTILI SOBU I OSTAJEM SAM SA PRAZNOM ČAŠOM U RUCI / EVERYBODY LEFT THE ROOM AND I’M ALONE WITH AN EMPTY GLASS IN MY HAND - izložba (25.10.-2.12.2018.)

    https://www.facebook.com/GalerijaNovembar

    http://novembargallery.com

    Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac

    LJILJANA STRIZA TRAJKOVIĆ - izložba slika (25.10.-14.11.2018.)

    https://www.facebook.com/narodnimuzejkragujevac.kragujevac

    http://www.muzej.org.rs

    27/Oct/2018

    Galerija dr. Vinko Perčić, Maksima Gorkog 22, Subotica

    IVAN POSAVEC (omladinski časopis Polet, Hrvatska) - izložba fotografija (26.10.-16.11.2018.)

    http://www.galerijapercic.com

    Ulična galerija, Čavketov pasaž (pasaž koji povezuje Trg Nikole Pašića i Nušićevu ulicu) Beograd

    SLATKA KONCEPTUALNA UMETNICA / SÜßE KONZEPTKÜNSTLERIN: SLATKA KONCEPTUALNA UMETNICA NUDI REŠENJE - izložba (26.10.-15.11.2018.)

    muzički program: Slatka konceptualna umetnica Sound System

    http://sweetconceptualartist.com

    http://www.ulicnagalerija.rs

    30/Oct/2018

    Patrijaršijski dvor u Sremskim Karlovcima, Trg Branka Radičevića 8, Sremski Karlovci

    SABORNA CRKVA SVETOG NIKOLE U SREMSKIM KARLOVCIMA - izložba (29.10.-29.11.2018.) povodom 260-te godišnjice od početka gradnje Saborne crkve Svetog Nikole u Sremskim Karlovcima

    Izložbu otvara Vasilije episkop sremski

    organizacija: Muzej grada Novog Sada i Eparhija sremska

    http://www.museumns.rs

    31/Oct/2018

    Biblioteka grada Beograda

    SPIRITUAL - izložba fotografija NATALIJE MILADINOVIĆ i crtačkih intervencija ZDRAVKA JANKOVIĆA (30.10.-15.11.2018.)

    Izložbu otvara Biljana Jotić, kustos i istoričar umetnosti

    http://www.bgb.rs

    HDD galerija / Hrvatsko dizajnersko društvo, Boškovićeva 18, Zagreb

    E.A. 1/1 S.V.: DuBOko UnuTRa - izložba (30.10.-16.11.2018.)

    autor koncepcije izložbe i postava: Silvio Vujičić i Deni Horvatić

    autor predgovora: Silvio Vujičić

    oblikovanje plakata: Mladen Donadini

    oblikovanje kataloga: E.A. 1/1 S.V.

    organizator: Hrvatsko dizajnersko društvo / HDD galerija

    voditelj galerije: Marko Golub

    http://dizajn.hr

    Konak kneginje Ljubice, Sime Markovića 8, Beograd

    JORGOS KORDIS (Grčka): SVETLOST OD SVETLOSTI: ATOS-VIZANTIJA-VASELJENA - izložba (30.10.-30.11.2018.)

    organizacija: Helenska fondacija za kulturu u saradnji sa Svetogorskim domom i Muzejom grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    Centar za kulturu Kovin, Cara Lazara 85, Kovin

    DRAGAN R. TODOROVIĆ (1956, Ogošte): BESPREDMETNI ART IMPRESIJE NANOSVETA - izložba (30.10.-12.11.2018.)

    http://www.kulturakovin.rs

    Dom omladine Beograda

    diSTRUKTURA (Milica Milićević i Milan Bosnić): Locus Suspectus - izložba (30.10.-16.11.2018.)

    http://distruktura.com

    http://www.domomladine.org

    01/Nov/2018

    Italijanski institut za kulturu, Kneza Miloša 56, Beograd

    Dani italijanske savremene umetnosti u Srbiji

    HOMO INTERIOR - međunarodna izložba (31.10.-30.11.2018.)

     

    NIKOLA SAMORI (Italija)

    RADENKO MILAK (Bosna i Hercegovina)

    DRAGAN ZDRAVKOVIĆ (Srbija)

    kustoskinja: Ksenija Samardžija

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    02/Nov/2018

    Galerija Železničkog muzeja u Beogradu, Nemanjina 6, Beograd

    SRPSKI ŽELEZNIČARI U PRVOM SVETSKOM RATU - ČETVRTA ARMIJA - izložba (1-13.11.2018.)

    autorka izložbe: kustoskinja Železničkog muzeja Tatjana Mladenović

    organizacija: Železnički muzej i Medija centar Železnica Srbije ad.

    http://www.zeleznicesrbije.com

    Galerija RTS, Takovska 10, Beograd

    DOAJENI FPU - izložba 95 radova istaknutih profesora, nastavnika i saradnika (1-30.11.2018.) povodom obeležavanja jubileja 70 godina Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu

    autorka izložbe: Ljubica Jelisavac Katić

    U panorami imena stoje i bardovi jugoslovenske, odnosno srpske scene likovne i primenjene umetnosti 20. i početka ovog veka, od Aleksandra Tomaševića, Bogića Risimovića Risima, Dušana Jankovića, Dušana Ristića… preko Bogdana Kršića, Miloša Ćirića, Nebojše Mitrića, Nandora Glida, Ninele Pejović, Branislava Subotića, Anđelke Slijepčević, Zore Živadinović Davidović, Milana Pališaškog, Miluna Vidića, Miodraga Vujačića Mirskog, Milice Radovanović… do Aleksandra Dodiga, Ljubodraga Jankovića Jaleta, Lidije Mišić, Branislava Stajevića, Mirjane Isaković, Miodraga Živkovića, Božidara Džmerkovića, Milanke Berberović, Dušana Vuksana, Jovice Veljovića, Branimira Karanovića...

    organizacija: FPU i RTS

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    Galerija Istorijskog arhiva Beograda, Palmira Toljatija 1, Novi Beograd

    BEOGRAD 1918. OSLOBOĐENJE BEOGRADA U PRVOM SVETSKOM RATU - izložba (1-30.11.2018.) povodom proslave sto godina od oslobođenja Beograda u Prvom svetskom ratu

    autor izložbe: Slobodan Mandić, istoričar i viši arhivista u Istorijskom arhivu Beograda

    https://www.arhiv-beograda.org/rs

    Centar za kulturu Božidarac, Radoslava Grujića 3, Beograd

    DANILO ANĐUS (Beograd): ZAŠTO VOLIMO TATTOO? - izložba fotografija (1-15.11.2018.)

    http://www.bozidarac.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Hol Biblioteke

    PROMETEJI NADE (srpski književnici o Velikom ratu) - izložba (1-15.11.2018.)

    autor izložbe: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    JOVANA SUDIMAC (1987, Beograd): WELCOME TO THE SWOOSHLIFE - izložba (1-17.11.2018.)

    http://www.dksg.rs

    03/Nov/2018

    Mala galerija ULUPUDS, Uzun Mirkova 12, Beograd

    MAJA STUDEN: IZMEĐU IGRE I STVARNOSTI - izložba odevnih detalja (2-12.11.2018.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka

    XXI LIKOVNA KOLONIJA GROCKA - kolektivna izložba (2-15.11.2018.)

    učesnici kolonije: dr Milica Crnobrnja Vukadinović, dr Predrag Lojanica, mr Ljubica Šakić, Željko Vitorović, Nemanja Arsić, Vesna Martinović Marović, Milan Mitrović Makabi, Tamara Milović, Vladimir Petrović, Stefan Petronijević, Mila Gajin

    gosti kolonije: Ivan Karafilovski i Nenad Stojkov

    nastupaju učenici OMŠ „Nevena Popović“ iz Grocke

    http://www.kulturagrocka.rs

    Mala galerija Doma Vojske Srbije, Braće Jugovića 19, Beograd

    SRPSKA KNJIŽEVNOST I VELIKI RAT - izložba (2-30.11.2018.)

    autori: Olga Krasić Marjanović i Marjan Marinković

    dizajn izložbe: Amalija Vitezović

    realizacija: Biblioteka grada Beograda

    Prvu celinu čini 17 plakata u digitalnoj štampi na kojima su predstavljeni srpski pisci koji su učestvovali u ratu, bilo kao vojnici na frontu ili kao civili koji su prešli Albaniju, izgubili domove i svoje najbliže: Stanislav Vinaver, Sima Pandurović, Branislav Nušić, Milutin Uskoković, Bora Stanković, Isidora Sekulić, Vladislav Petković Dis, Milutin Bojić, Todor Manojlović, Rastko Petrović, Dragiša Vasić, Stanislav Krakov, Stevan Jakovljević, Rade Drainac, Miloš Crnjanski, Ivo Andrić i Dušan Vasiljev.

    Drugi deo izložbe sadrži pregled srpske književnosti u periodičnim publikacijama koje su izlazile u Srbiji, Hrvatskoj, Grčkoj i Francuskoj za vreme Velikog rata.

    http://www.bgb.rs

    CK13, Novi Sad

    SANJA ANĐELKOVIĆ: ARTIST IN RESID(U)ENCE: NOVEMBER - izložba (2-27.11.2018.)

    http://ck13.org

    04/Nov/2018

    Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb

    I OVO JE KINEMATOGRAFIJA: RADIKALNE FILMSKE PRAKSE I KULTURA ENTUZIJAZMA KINOKLUBA ZAGREB 1928.-2018. - izložba (3-17.11.2018.) povodom 90. godišnjice postojanja

    organizacija: Kinolub Zagreb

    http://www.g-mk.hr

    Krokodilov Centar za savremenu književnost, Karađorđeva 43 (ulaz iz Bašte) Beograd

    MIROSLAV VUJOVIĆ GRAFORIDŽA (Beograd): PROVOKART - prodajna izložba (3-30.11.2018.)

    http://www.krokodil.rs

    06/Nov/2018

    Galerija Art55, Ćirila i Metodija 17a, Niš

    NIKOLA RADOSAVLJEVIĆ (1991, Užice): UTOPIJA - izložba (5-16.11.2018.)

    http://www.art55.rs

    Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    MAJA ERDELJANIN (1971, Novi Sad): DOBRI TRENUCI - izložba slika (5-16.11.2018.)

    www.majaerdeljanin.com

    https://majaerdeljanin.wordpress.com

    http://suluv.org

    Francuski institut u Novom Sadu, Pašićeva 33, Novi Sad

    Max GM (Francuska): SEOBE: BALKANSKA IZBEGLIČKA RUTA - izložba fotografija (5.11.-24.12.2018.)

    organizacija: Novosadski humanitarni centar

    http://www.institutfrancais.rs

    Zavičajni muzej Zemuna, Glavna ulica 9, Zemun/Beograd

    KULTURNI I ZABAVNI ŽIVOT ZEMUNA IZMEĐU DVA SVETSKA RATA - izložba (5.11.2018.-5.2.2019.)

    autor izložbe: Ljiljana Aćimović, viša kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Hol Biblioteke

    SAJAM KNJIGA IZ NAŠEG UGLA (5-30.11.2018.)

    autor izložbe: Sonja Sajdl

    http://www.dksg.rs

    Galerija Opštine Vračar, Njegoševa 77, Beograd

    S MOTIVOM NA PUT - izložba (5-14.11.2018.)

    http://kreativnalab.rs/s-motivom-na-put

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Greta, Ilica 92, Zagreb

    LILO NEIN (Austrija): WRITING PERFORMANCE EXHIBITION 8 - izložba (5-16.11.2018.)

    http://greta.hr

    Galerija Remont, Beograd

    JELENA MIJIĆ (1989, Novi Sad): VELIKA SLIKARSKA IZLOŽBA SA GOMILOM SLIKA ILI KAKO ME JE NJUJORK VRATIO SLIKARSTVU - izložba  (5-23.11.2018.) dobitnice Nagrade Dimitrije Bašičević Mangelos za 2017.

    https://cargocollective.com/jela

    http://www.remont.net

    Bokserski klub, Mark Isaku 8, Priština

    Artists of Tomorrow Award / Nagrada Umetnici sutrašnjice / Çmimi Artistët e së nesërmes 2018

    Izložba finalista nagrade Umetnici sutrašnjice (Artists of Tomorrow Award): Ćendrese Deda (Qëndresë Deda), Aljtin Krasnići (Altin Krasniqi), Dion Zećiri (Dion Zeqiri) 

    Kustosi: Vala Osmani i Albert Heta

    Dobitnik nagrade biće proglašen na zatvaranju izložbe 5.12.2018.

    Nagrada Umetnici sutrašnjice deo je medjunarodne mreze YVAA, a dodelu organizuje Stacion - centar za savremenu umetnost.

    http://www.stacion.org

    Galerija SULUJ, Beograd

    BISERKA PETROVIĆ: ILUZIJE / JEDINSTVO SUPROTNOSTI - samostalna izložba slika (ulja na platnu) i crteža ( 5-17.11.2018.)

    https://www.facebook.com/sulujgalerija

    Galerija Spot, Ured za fotografiju, Čanićeva 6, Zagreb

    DAVOR SANVINCENTI (1979): NULA JE BILA U ZRAKU - izložba (5-30.11.2018.) i razgovor s umjetnikom

    http://www.croatian-photography.com

    07/Nov/2018

    Collegium Hungaricum, Gračanička 14, Beograd

    Nedelja mađarske kulture u Srbiji

    KULTNI LIK SEMELVAJSA - IGNAC SEMELVAJS (1818-1865.) - dokumetarna izložba o mađarskom lekaru i naučniku "ocu antisepse i spasiocu majki", povodom 200 godina od rođenja Ignaca Semelvajza (7-16.11.2018.)

    organizacija: Ministarstvo spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, Ambasada Mađarske i Collegium Hungaricum - Odeljenje za kulturu Ambasade Mađarske

    http://www.belgrad.balassiintezet.hu/sr/bemutatkozas-collegium-hungaricum-belgrad-2

    https://www.facebook.com/collegiumhungaricumbelgrad

    NLB Galerija, Mihala Pupina 165v, Novi Beograd

    IVANA ŽIVIĆ: FIGURAE FEMINE - prodajna izložba slika (6.11.-31.12.2018.)

    https://www.facebook.com/pigmalionartcolony

    http://www.pigmalion.rs

    Francuski institut u Srbiji, Knez Mihailova 31, Beograd

    NAŠA ISTORIJA, NAŠA SEĆANJA - putujuća izložba posvećena sećanju na oslobađanje Srbije u jesen 1918. i sećanje na solidarnost srpskih i francuskih vojnika i civila u Prvom svetskom ratu (6-19.11.2018.)

    realizacija: Francuski institut u Srbiji, uz podršku Mission du centenaire (Pariz) i Schneider Electric Srbija, u saradnji sa gradskim upravama, arhivima i muzejima gradova Beograd, Kladovo, Knjaževac, Leskovac, Negotin, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje, Zaječar i stručnim saradnicima: dr Stanislav Sretenović, istoričar, (savetnik i autor istorijskih tekstova za izložbu) i dr Aleksandra Mirić, arhitekta-konzervator (savetnica za projekat prikupljanja i priređivanja svedočanstava građana)

    http://www.institutfrancais.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    NINA RAKIDŽIĆ: ARHETIPSKI AMBIJENTI - izložba grafika (6-24.11.2018.)

    http://www.kolarac.rs

    Narodna biblioteka Vuk Karadžić u Kragujevcu, Dr Zorana Đinđića 10, Kragujevac

    BOLNICA STOBART - KRAGUJEVAC 1915 - izložba fotografija i dokumenata (6-24.11.2018.) povodom obeležavanja Stogodišnjice završetka Velikog rata

    autor: Tatjana Janković

    recezent: Dejan Ristić

    https://www.nbkg.rs

    Galerija Čedomir Krstić, Srpskih vladara 77, Pirot

    SANITETSKI BRIGADNI GENERAL DR VLADIMIR STANOJEVIĆ (1886-1978) - ŽIVOT I DELO - izložba (6-23.11.2018.) posvećena osnivaču Muzeja Srpskog lekarskog društva, koji je od 2007. godine u sastavu Muzeja nauke i tehnike kao posebno odeljenje.

    organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd

    https://www.facebook.com/galerijacedomirkrstic

    http://www.muzejnt.rs

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    FESTIVAL FOTOGRAFIJE NOVI SAD 2018: KULTURNO-ISTORIJSKI SPOMENICI NOVOG SADA U KREATIVNOJ FOTOGRAFIJI - izložba (6-15.11.2018.)

    organizacija: Centar za kreativno stvaralaštvo Galatea u saradnji sa Gradom Novim Sadom

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split

    ANTONIO KUTLEŠA i JURICA MLINAREC: A4 1. izdanje - izložba (6.11.-2.12.2018.)

    umjetnik: Antonio Kutleša
    mentor: Red.prof.art. Ines Krasić
    Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb

    autor pisanog prijedloga: Jurica Mlinarec
    mentor: dr.sc. Lovorka Magaš Bilandžić
    Odsjek za povijest umjetnosti, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

    https://www.galum.hr

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    MISTERIJE ORGANIZMA - TELO 9 + 2,5 - izložba (5-12.11.2018.)

    Jovana Braletić

    Ana Cerović

    Danica Bićanić

    Natalija Simeonović

    Ivana Prlinčević

    Milica Prelić

    Jana Stojaković

    Dunja Janković

    Maja Pantić

    Ranko Travanj

    Andrej Buniševac

    Bojan Djordjević Omča

    organizacija: Studio JI, Jadranka Ahlgren, Beograd

    https://www.linkedin.com/in/jadranka-ahlgren-bb183415

    https://www.scribd.com/user/56114067/Jadranka-Ahlgren

    https://www.facebook.com/jadrankaartandcraft

    Galerija X Vitamin, Studentski trg 11, Beograd

    ANDREA DRAMIĆANIN (1990, Beograd): THE BROKEN DREAM - samostalna izložba (6-21.11.2018.)

    https://www.facebook.com/xvitamingallery

    http://xvitamin.org

    MMC Led Art/Šok zaDruga, Novi Sad

    IVANA ARANĐELOVIĆ: PROCESI - izložba (6-17.11.2018.)

    https://www.facebook.com/events/2815293018495988/

    https://sokzadruga.com

    08/Nov/2018

    Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd

    AKSESOAR 12 - žirirana Izložba Sekcije za tekstil i savremeno odevanje ULUPUDS-a (7-17.11.2018.)

    Larisa Županjevac Nikolić

    Tamara Zečević

    Sladjana Milojević

    Dejana Momčilović

    Miloš Sarić

    Marija Djokić

    Mirjana Kosanić

    Milica Škero

    Evica Milovanov Penezić

    Lidija Vujović

    Vera Marković

    Sunčica Antić

    Marinka Žanko

    Stanislava Sindjelić

    Ivana Ličina

    Jelena Miletić

    Jelena Stevanović

    Zagorka Stojanović

    Ksenija Terzović Djordjević

    Lana Pavlović

    Biljana Novogradić

    Dušica Milošević

    Marija Matijašević Kraćica

    Sofija Kuzmanović

    Sonja Rosić

    Olivera Milunović

    Velibor Antonijević

    Dara Njegovan Ilić

    http://www.ulupuds.org.rs

    SANU, Beograd

    Biblioteka SANU

    PAVLE POPOVIĆ (1868-1939-2018) - izložba (7-30.11.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Galerija ULUS, Beograd

    ZORAN ČALIJA (1963, Skoplje): CARIGRADSKIM DRUMOM - izložba slika (7-20.11.2018.)

    http://www.ulus.rs

    Muzej in galerije mesta Ljubljane/Kulturni center Tobačna 001, Tobačna ulica 1, Ljubljana

    FOKUS GRUPA (Iva Kovač & Elvis Krstulović): NEVIDNA MATERIJA / INVISIBLE MATTER - razstava (7.11.-7.12.2018.)

     

    dela umetnikov / The exhibition features works by:

    MARINA ABRAMOVIĆ

    TOMISLAV GOTOVAC

    ION GRIGORESCU

    IRWIN NEUE SLOWENISCHE KUNST

    MLADEN STILINOVIĆ

     

    kustosinja/curated by Alenka Gregorič

    produkcija: Muzej in galerije mesta Ljubljane

    https://mgml.si/sl/center-tobacna

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Metelkova, Ljubljana

    Galerija Alkatraz

    ANDREJ ŠTULAR: ARTEFAKTI - razstava (7-30.11.2018.)

    http://www.ljudmila.org/stripcore

    Aksioma | Projektni prostor, Komenskega 18, Ljubljana

    VID MERLAK: VIDENO - kratki film (projekcije videa vsakih 20 minut) (7-30.11.2018.)

    https://aksioma.org/seen/index_slo.html

    Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 49, Beograd

    NEMANJA OKILJEVIĆ (1987, Skoplje): 1914-1918 - samostalna izložba slika (7.11.-15.12.2018.)

    Tokom svečanog otvaranja prisutnima će se obratiti istoričarka umetnosti Biljana Jotić i sam autor, dok će izložbu otvoriti istoričar Dejan Ristić

    http://www.kucakraljapetra.rs

    09/Nov/2018

    Prodajna galerija Beograd, Kosančićev venac 19, Beograd

    JOVANA ŽIVČIĆ RADOVANOVIĆ (1988, Kraljevo): SPOZNAJA ŠAKE - izložba (8-26.11.2018.)

    http://galerijabeograd.org

    SANU, Beograd

    Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd

    PRVI SVETSKI RAT U MINIJATURI - izložba (8-29.11.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    (s)BUK - Studentsko bijenale umetnosti knjige (8-20.11.2018.)

    http://www.dksg.rs

    Galerija '73, Beograd

    Projekat Jedan na Jedan

    BOGDAN PAVLOVIĆ (Srbija) i JOHAN WAHLSTROM (Švedska): HAMLET ON INSTAGRAM # TO BЕ OR NOT TO BE...SEEN | HAMLET NA INSTAGRAMU # BITI ILI NE BITI...VIĐEN - izložba slika (8-20.11.2018.)

    http://www.galerija73.com

    Kuća legata, Knez Mihailova 46, Beograd

    NEBOJŠA BEŽANIĆ (1964, Čačak): LIZARD IN THE SOUL - izložba slika i crteža (8-19.11.2018.)

    organizacija: Umetnička galerija Nadežda Petrović Čačak i Kuća legata Beograd

    http://nadezdapetrovic.rs

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    MILAN KONJOVIĆ IZ NOVOSADSKIH KOLEKCIJA - izložba (8.11.-30.12.2018.) povodom obeležavanja 120 godina od rođenja umetnika

    autor izložbe: mr Milana Kvas

    Na otvaranju izložbe govore: mr Milana Kvas, autorka izložbe i v. d. upravnika Spomen-zbirke, Milena Rackov Kovačić, direktor Galerije „Milan Konjović“ iz Sombora

    Izložbu otvara: Stanislav Radulović, podsekretar Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama AP Vojvodine

    dramski program: Akademsko pozorište „Promena“

    http://www.pavle-beljanski.museum

    Galerija Collegium artisticum | Charlama Depot Gallery, Sarajevo

    SALON MLADIH 2018 (8-26.11.2018.)

     

    ADI KARAILO

    ALEKSANDAR ŠKAVIĆ

    ANA ŠIMIĆ

    ANĐELA BANOVIĆ

    ANTE MARIĆ

    BOJAN STOJČIĆ

    DAJANA JEKIĆ

    DANILO BURSAĆ

    DAVID DRONJAK

    DENIS HARAČIĆ

    DRAGANA GRAŠAR

    EMIR OSMIĆ

    HANA HUREM

    INDIRA BEŠLIĆ

    IVANA PAVLOVIĆ

    JASENKO ĐORĐEVIĆ

    JELENA MEDAN

    JOSIP IVEŠIĆ

    JURE PAPONJA

    KRISTINA ĆAVAR

    LAMIJA HALILAGIĆ

    LEA JERLAGIĆ

    MAJDA HRNJICA

    MANUELA MANDIĆ

    MARIJA VEMIĆ

    MARKO FRANČEŠEVIĆ

    MELIHA TRAKO

    MILANA KOSANOVIĆ

    MILICA LOJOVIĆ

    MILOŠ POPOVIĆ

    MILOŠ VUČEN

    MIRJANA PRERADOVIĆ

    MIRZA RAHMANOVIĆ

    NIKOLA DABIĆ

    NIKOLA KAŠTEROVIĆ

    NIKOLINA PESLAĆ

    RADIVOJ MILIĆ

    REBEKA ABDAGIĆ

    SALEM PEZIĆ

    SAŠA TATIĆ

    TOMISLAV ZOVKO

    VANJA SOLAKOVIĆ

    VLADIMIR TOMIĆ

    ZEHRINA KARIĆ

    http://www.collegium.ba

    Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić na Cetinju

    MILIJANA ISTIJANOVIĆ (1982, Sombor): ŽIVJETI NAJBOLJI ŽIVOT | LIVING THE BEST LIFE - izložba (7.11.-29.12.2019.)

    http://www.nmcg.me

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    VORANC KUMAR: KRAJINE IN ZEMLJEVIDI / LANDSCAPES AND MAPS - razstava (8-28.11.2018.)

    http://www.zavod-parasite.si

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Artget (17. godina), Trg republike 5/I

    ĆAO FOTOGRAFIJO! - izložba (8.11.-6.12.2018.)

     

    KATARINA MARKOVIĆ

    NIKOLINA ŠKUNDRIĆ

    SANDRO KULAČIN

    JELENA PEJOVIĆ

    PETAR MIĆIĆ

    OLGA MILISAVLJEVIĆ

    VIKTORIJA JOVANOVIĆ

    MILICA NOVAKOVIĆ

    MILENA MILUTINOVIĆ

    TANJA DROBNJAK

    MILICA LUKIĆ

    JANA LJUBIČIĆ

    NINA PRAŠČEVIĆ

    ANGELINA KAČUNKOVIĆ

    KRISTINA TICA

    SOFIJA IVANOVIĆ

    ANA ĐAPIĆ

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Likovna galerija, Knez Mihailova 6

    JELENA TRPKOVIĆ (Beograd): PRED VAMA STOJE SAMO MUŠKARCI - izložba slika i kolaža (8.11.-6.12.2018.)

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Podroom, Trg republike 5/I

    BOJAN FAJFRIĆ: NEZAVRŠENI POSAO - izložba video radova (8.11.-6.12.2018.) (Nagrada Kulturnog centra Beograda na 56. Oktobarskom salonu)

    http://www.kcb.org.rs

    Galerija Simulaker, Vrhovčeva ulica 1a, Novo mesto

    ALEŠ FEVŽER: OLIMPIJSKE IGRE SKOZI OBJEKTIV - fotografska razstava (8.11.-2.12.2018.)

    www.facebook.com/GalerijaSimulaker

    http://www.simulaker.si

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    RUŽICA MILOVANOVIĆ: U JEDNOM DAHU - izložba fotografija sa proba i koncersta violiniste Nemanje Radulovića i orkestra Double Sens (8-18.11.2018.)

    http://www.kolarac.rs

    Filodrammatica, Korzo 28/I, Rijeka

    AMY SUO WU (Kina/Australija/Nizozemska): ŠAPATI IZ HUTONGA - izložba na temu steganografije, odnosno tehnike i umjetnosti tajnog pisanja i maskiranja informacija radi izbjegavanja cenzure i nadzora (8-23.11.2018.)

    http://amysuowu.net

    organizacija: Drugo more

    https://www.facebook.com/events/484931655332238

    https://www.facebook.com/filodrammaticari

     

    http://drugo-more.hr/amy-suo-wu

    Galerija Siva, Pierottijeva 11 (Medika), Zagreb

    AUKS JEDAN (Osijek) - street art izložba (8-13.11.2018.)

    https://www.facebook.com/events/190811335168004/

    https://www.facebook.com/events/275643839754444/

    https://www.facebook.com/jedancrafts/

    https://www.instagram.com/jedan_crafts/

    http://attack.hr/galerija-siva

    10/Nov/2018

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Galerija Bel Art, Bulevar Mihajla Pupina 17, Novi Sad

    IZ RIZNICE VOJVOĐANSKE UMETNOSTI: MILAN KONJOVIĆ U PRIVATNIM NOVOSADSKIM KOLEKCIJAMA - izložba (9-23.11.2018.) povodom obeležavanju 120 godina od rođenja i 25 godina od smrti velikog srpskog umetnika Milana Konjovića (1898-1993)

    kustoskinja izložbe: istoričarka umetnosti Dušanka Gojić

    http://www.belart.rs

    Kulturni Centar Vršac, Sterijina 62, Vrašac

    ENIGMA. DEŠIFROVATI POBEDU - izložba o dostignućima poljskih matematičara u kriptologiji koja su doprinela savezničkoj pobedi u Drugom svetskom ratu (9-23.11.2018.)

    organizacija: Ambasada Republike Poljske u Beogradu i Kulturni Centar Vršac

    http://www.kulcentar.com

    Umetnička galerija Kruševac, Majke Jugovića 12, Kruševac

    PREPOZNAVANJE 4 - izložba umetničkog projekta (završni deo četvrtog ciklusa tog regionalnog projekta) (9.11.-9.12.2018.)

    umetnici/ce:

    JELENA RUBIL (Kruševac)

    IVANA STANKOVIĆ (Niš)

    NINA GALIĆ (Kraljevo)

    VESNA ILIĆ DARIJEVIĆ (Čačak)

    JOVANA VUJANOVIĆ (Podgorica)

    BOGDAN ALEKSANDROV (Vidin)

    stručni tim: istoričari umetnosti, kustosi Biljana Grković (Umetnička galerija-Narodni muzej Kruševac), Milica Todorović (Galerija savremenelikovne umetnosti, Niš), Julka Marinković (Umetnička galerija „Nadežda Petrović“, Čačak), Ljubiša Simović (Narodni muzej Kraljevo), Ljiljana Karadžić (Narodni muzej Crne Gore)

    https://www.facebook.com/galerijakrusevac

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

    Kulturni centar Indjija

    VANJA IGNJAC (1992, Novi Sad): DEVLA DEVLA - izložba grafika (9-21.11.2018.)

    http://www.kcindjija.com

    Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić na Cetinju

    MATO ĐURANOVIĆ - izložba (9.11.-7.12.2018.)

    http://www.nmcg.me

    Umetnička galerija Nadežda Petrović, Cara Dušana 6, Čačak

    SLIKARI - RATOVI - PEJZAŽI - izložba (9.11.-9.12.2018.), povodom obeležavanja 100 godina od završetka Prvog svetskog rata i državnog praznika Dana primirja u Prvom svetskom ratu (umetnici rođeni između 1870. i 1930. godine, odnosno oni koji pripadaju generacijama čiju su mladost ili zrelo doba obeležili Prvi i Drugi balkanski i Prvi i Drugi svetski rat)

     

    Dimitrije Mita Petrović

    Nikola Bešević

    Živan Vulić

    Beta Vukanović

    Dragomir Glišić

    Miloš Golubović

    Svetislav Žorić

    Ljubomir Ivanović

    Spasoje Jaraković

    Ana Marinković

    Živorad Nastasijević

    Dragoljub Pavlović

    Leposava St. Pavlović

    Mihailo Petrov

    Miodrag Petrović

    Nadežda Petrović

    Vasa Pomorišac

    Božidar Prodanović

    Bogić Risimović Risim

    Branko Stanković

    Borivoje Stevanović

    Živko Stojsavljević

    Vsevolod Sudzilovski

    Dragan Ćirković

    Milica Čađević

    Sava Šumanović

    http://nadezdapetrovic.rs

    UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor

    PAUL SCWER (1951): OKNO - razstava (9.11.-8.12.2018.)

    kustosinja: Breda Kolar Sluga

    http://www.ugm.si

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    Arhiv Ivana Picelja

    PRIJEDLOZI, SNOVI I UTOPIJE IZ ZAGREBA. Izbor iz MoRE muzeja neostvarenih i odbačenih projekata - izložba (9.11.-8.12.2018.)

    nerealizirani projekti umjetnika: Tomislava Gotovca, Petra Dabca, Davida Maljkovića, Vlade Marteka, Ivana Picelja, Marka Pogačnika, Zvonimira Radića, Vjenceslava Richtera, Aleksandra Srneca, Marka Tadića

    autori izložbe: kustosi MoRE muzeja (Ilaria Bignotti, Elisabetta Modena, Valentina Rossi, Marco Scotti i Anna Zinelli), uz podršku Jasne Jakšić iz Dokumentacijskog i informacijskog odjela MSU i Vesne Meštrić, voditeljice Zbirke Richter

    http://www.msu.hr

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Mali salon, Korzo 24, Rijeka

    MOJA UMJETNOST JE MOJA STVARNOST - Izložba (9.11.-7.12.2018.)

     

    sudjeluju:

    ANDEJA KULUNČIĆ S KOLEKTIVOM ISTE

    ROBERT JANKULOSKI

    HERLINDE KOELBL

    STEVAN KOJIĆ

    SINIŠA LABROVIĆ

    VALÉRIE LERAY

    MONIKA MOTESKA

    BRANISLAV NIKOLIĆ

    VESSNA PERUNOVICH

    ANDRÉ JENÖ RAATZSCH

    EMÍLIA RIGOVÁ

    SELMA SELMAN

    SELMAN TRTOVAC

    MORITZ PANKOK

    kustosica i autorica izložbe: Sanja Kojić Mladenov

    http://www.goethe.de/kroatien

    Academia moderna, Šenoina 11 (dvorište), Zagreb

    LJERKA ŠIBENIK: RADOVI - 1968. - izložba (9-24.11.2018.)

    https://www.facebook.com/AcademiaModerna

    http://www.academia-moderna.hr

    11/Nov/2018

    Kibla, Maribor

    MMC Kibla / KiBela, Ulica kneza Koclja 9 | artKIT, Glavni trg 14, Maribor

    ŠEJLA KAMERIĆ (1972, Sarajevo): I REALLY REALLY REALLY REALLY REALLY - razstava (9.11.-1.12.2018.)

    http://www.kibla.org

    12/Nov/2018

    17. Festival of european film CINEDAYS (8-18.11.2018.) Skoplje

    PROGRAM

    http://cinedays.com.mk

    12. PRVI KADAR - Međunarodni festivаl dokumentаrnog i krаtkog igrаnog filmа (12-17.11.2018.) Istočno Sarajevo/Zvornik

    PROGRAM

    http://www.lutfest.com

    16. ZAGREB FILM FESTIVAL (11-18.11.2018.)

    RASPORED

    PROGRAMSKA KNJIŽICA

    http://www.zagrebfilmfestival.com

    29. Ljubljanski mednarodni filmski festival - LIFFE (7-18.11.2018.)

    URNIK

    http://www.liffe.si

    Dječije pozorište Republike Srpske, Đure Daničića 1, Banja Luka

    Dani Malog pozorišta Duško Radović u Dječijem pozorištu Republike Srpske (12/13.11.2018.)

     

    12.11.

    11.00/13.00 KNJIGA O DŽUNGLI - predstava (4+)

    režija: Marija Krstić

     

    13.11.

    10.00/12.00 KARLSON SA KROVA - predstava (4+)

    režija: Emilija Mrdaković

    http://www.djecijepozoristers.ba

    14. Filmski festival SLOBODNA ZONA (7-12.11.2018.) Beograd/Novi Sad/Niš

    BEOGRAD

    NOVI SAD

    NIŠ

    http://www.freezonebelgrade.org

    Kino Šiška, Ljubljana

    BOŠTJAN ČADEŽ (1979): PD4 - VR instalacija (12-16.11.2018.)

     

    produkcija: Aksioma - Zavod za sodobne umetnosti v sodelovanju s Kinom Šiška

    https://www.kinosiska.si/dogodek/bostjan-cadez-pd4

    CZKD, Beograd

    Međunarodni forum: STVARANJE KONKRETNE UTOPIJE - ARHITEKTURA JUGOSLAVIJE 1948-1980 (12-15.11.2018.)

    učesnici: Vladimir Kulić, Maroje Mrduljaš, Jelica Jovanović, Anna Kats, Ana Ivanovska Deskova, Vladimir Deskov i Jovan Ivanovski, Martina Malešić, Luka Skansi, Lukasz Stanek, Merjema Zatrić, Irena Šentevska, Mila Turajlić, Milenija Marušić, Dragoljub Bakić, Miodrag Živković, Branislav Dimitrijević, Ljubica Slavković
    ma daautorka i urednica projekta: Ljubica Slavković

     

    12.11.

     

    STVARANJE KONKRETNE UTOPIJE: NJUJORK
     

    17:00 Uvodna reč: Ljubica Slavković
     

    17:15-17:45 Betonski spavači: razgovor s Marojem Mrduljašom
     

    18:00-18:45 Vođenje kroz izložbu Ka konkretnoj utopiji… (MoMA): Vladimir Kulić
     

    19:00-20:00 Razgovor: Vladimir Kulić, Maroje Mrduljaš, Jelica Jovanović, Anna Kats, Ljubica Slavković
     

    20:00 koktel
     

     

    13.11.

     

    STVARANJE KONKRETNE UTOPIJE: JUGOSLAVIJA
     

    14:00-15:30 Blok 1 Identiteti

    Irena Šentevska (uključenje Mila Turajlić): Socijalistička izgradnja Jugoslavije i dokumentarni film
    Martina Malešić: Sinteza prati analizu: Istraživanje kao osnova prakse u posleratnoj slovenačkoj arhitekturi (eng)

    Mejrema Zatrić: Region i identitet u jugoslovenskoj arhitekturi (Generacijska transformacija „regionalizama“ u delima Juraja Neidhardta i Zlatka Ugljena)

     

    15:30-16:30 pauza za ručak
     

    16:30-17:30 Blok 2: Globalne mreže
    Lukasz Stanek: ‘Worlding’ Istočne Evrope: arhitekti iz socijalističkih zemalja u Zapadnoj Africi  Hladnog rata (eng)

    Ana Ivanovska Deskova: Arhitektura post-zemljotresne obnove Skoplja (eng)

     

    17:45-18:45 Blok 3: Modernizacija kroz urbanizaciju
    Jelica Jovanović: Urbanizacija u Srbiji u kontekstu savremenog istraživanja (istorije) arhitekture

    Luka Skansi: Jedna politematska generacija

     

    19:00 Forum / javni razgovor
     

    20:00 koktel
     

     

    14.11.

     

    IZ PRVOG LICA
     

    17:00-17:30 Čitanje konstrukcije i materijala - arhitektura posleratne Jugoslavije, 1948-1980, CID studentski foto-konkurs, dodela nagrada i prezentacija „Arhiva modernizma“ online arhive

     

    17:30-19:15 Milenija Marušić i Dragoljub Bakić: radni sto s arhitektima protagonistima

     

    19:30-20:30 Betonski spavači - filmska projekcija
     

    20:30 koktel
     

     

    15.11.

     

    ZNANJE KOJE NEDOSTAJE: SPOMENICI NOB
     

    17:00-17:30 Prezentacija rezultata studentske radionice Missing Knowledge (on Forgotten Monuments)

     

    17:30-18:15 Miodrag Živković u razgovoru sa Branislavom Dimitrijevićem
     

    18:30-20:30 Sanja Horvatinčić: Jugoslavenski spomenici u MoMA-i: O kriterijima selekcije i posljedicama izlaganja

    Spomeniks - o eksploataciji spomenika danas - diskusija

    učesnici: Sanja Horvatinčić, Branislav Dimitrijević i Ljubica Slavković
     

    20:30 koktel
     

    organizacija: Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu i Architectuul online platforme iz Berlina

    https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931?locale=en

    http://www.czkd.org

    Mala Scena HD, Frana Kurelca 4, Karlovac

    free_art_-_glitch #3: TV wall (8-12.11.2018.)

     

    izložba

    https://formatc.hr/

    http://kaoperativa.org/

    http://ka-matrix.hr

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    KRAJ VELIKOG RATA 1917-1918 - reprezentativna izložba (12.11.2018.-13.11.2019.)

    autori izložbe: dr Dušica Bojić, Nebojša Damnjanović, Tijana Jovanović Češka i dr Andrej Vujnović

    autori koncepta i producent izložbe: Marko Savić i Stanislav Staša Tomić

    autor interaktivnih instalacija: Marko Todorović

    dizajneri izložbe: Saša Ivanović i Izabela Martinov Tomović

    saradnici u realizaciji: Boško Ljubojević, Štefica Radmanović, Ana Ćuk Dragomirović, Vesna Dragović Pop-Lazić, Katarina Mitrović, Aleksandra Kolaković  i Iva Jotić Lubura

    http://imus.org.rs

    SANU, Beograd

    BANJALUČKI TRIO: Sonja Marković - klavir, Sonja Vojvodić - violina, Lidija Paulin - violončelo

    program: Mocart, Babađanijan

    https://www.sanu.ac.rs

    Guarnerius, Beograd

    Perkusionistički ansambl SISU (Norveška): Bjorn Skansen (Bjørn Skansen), Tumas Nilson (Tomas Nilsson), Bjorn-Kristian Svaršta (Bjørn-Christian Svarstad)

    besplatni koncert za školsku decu (7-13)

    http://guarnerius.rs

    Arhiv Tošo Dabac, Ilica 17, Zagreb

    10. dana fotografije Arhiva Tošo Dabac

    Predstavljanje umjetnika: IGOR GRUBIĆ - multimedijalni umjetnik

    http://www.msu.hr

    14. JAZZ EX TEMPORE (12-14.11.2018.) Opatija

     

    12.11.

    Villa Antonio

    19:00 YAZZ AHMED: ARAPSKA GLAZBA I JAZZ - radionica

     

    13.11.

    Villa Antonio

    19:00 ANDREA VICARY, YAZZ AHMED, ROSA BRUNELLO, ALBA NACINOVICH: ŽENE U JAZZU - radionica

     

    14.11.

    Velika dvorana centra Gervais

    20:00 ANDREA VICARY, YAZZ AHMED, ROSA BRUNELLO, ALBA NACINOVICH

    http://www.liburniajazz.hr

    FESTIVAL SYNERGY 2018 - Pozorišni festival jezičkih manjina sveta (5-12.11.2018.) Novi Sad

     

    Novosadsko pozorište, Velika scena

    Mađari iz Ukrajine

    ZOLTAN PONOVO SAHRANJEN (130 min)

    Narodno pozorište Ilješ Đula, Beregovo/Ukrajina

    http://www.synergytheaterfest.com

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    Ostavinska galerija, Kraljevića Marka 8, Beograd

    UMETNOST U DOBA KLASNOG RATA - izložba mladih istoričara/ki umetnosti i mladih i neafimisanih umetnika/ca (9-15.11.2018.)

     

    umetnici/ce:

    NEpraktične žeNE

    Aleksandar Denić

    Nemanja Nikolić

    Aleksa Vitorović

    Nikita Živanović

    Milica Bilanović

    Lazar Zagrađanin

    Kristina Janjić

    Tijana Petrović

    Jovana Radić

    Ines Zlatković

     

    kustoski kolektiv:

    Zorana Stojanović

    Lav Mrenović

    Sara Vuković

    Isidora Dragičević

    Bojana Rakonjac

    Sonja Glišić

    Miroslav Ćuk

    Milan Veselinović

    Dunja Petković
     

    vizuelni identitet i dizajn publikacije: Miloš Nikolić

     

    Kome služe naše kulturne institucije? - razgovor

    https://kcmagacin.org/kalendar/izlozba-umetnost-u-doba-klasnog-rata

    Dan Prijestonice

    Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić, Cetinje

    40. CRNOGORSKI LIKOVNI SALON 13. NOVEMBAR (12.11.-5.12.2018.)

     

    Miloš Vušković

    Gojko Berkuljan

    Ksenija Vujović Tošić

    Vasko Lipovac

    Vojislav Vojo Stanić

    Nikola Gvozdenović

    Mirko Bulajić

    Slobodan Puro Đurić

    Dimitrije Popović

    Boško Kućanski

    Miodrag Kusovac

    Božidar Đurić

    Tomislav Dugonjić

    Đorđe Pravilović

    Ivo Šebalj

    Drago Đurović

    Mijo Mijušković

    Enes Munidžić

    Branko Miljuš

    Kole Manev

    Negovan Nemec

    Ivo Friščić

    Miodrag Dado Đurić

    Dušan Brajović

    Kosta Angeli Radovani

    Pavle Pejović

    Zdenko Huzjan

    Dragan Karadžić

    Slobodan Bobo Slovinić

    Ratko Lalić

    Milija Pavićević

    Nikola Vujošević

    Zoran Obrenović

    Ivana Pejović

    Draško Dragaš

    Gordana Kuč

    Ivan Pejović

    Adin Rastoder

    Slavica Gvozdenović

    Ivanka Vana Prelević

    Ivana Radovanović

    Nataša Đurović

    http://www.nmcg.me

    Narodno pozoriste Užice, Kralja Petra Prvog 12, Užice

    23. Jugoslovenski pozorišni festival BEZ PREVODA (5-12.11.2018.)

     

    B. Breht: STRAH I BEDA TREĆEG RAJHA - predstava u čast nagrađenih

    Narodno pozorište u Gračanici

    režija: Slobodan Skerlić

    http://www.jpf.uzickopozoriste.rs

    SKCNS Fabrika, Bulevar Despota Stefana 5, Novi Sad

    ANNIHILATOR (Kanada) - thrash metal

    www.annihilatormetal.com

    www.facebook.com/annihilatorband

    https://www.youtube.com/watch?v=B17YdWJYfaM

    https://www.facebook.com/events/1489782241090442

    http://www.skcns.org/fabrika

    Cankarjev dom, Ljubljana

    Marguerite Duras: LA MUSICA II - prva repriza predstave

    avtorica / režiserka: Petra Govc

    igrata: Petra Govc, Joseph Nzobandora

    prevajalka: Suzana Koncut

    svetovalka za dramaturgijo: Mojca Medvedšek

    scenograf: Iztok Vadnjal

    kostumografinja: Sara Šmrajc Žnidarčič

    oblikovalec zvoka: Tomaž Tomljanović

    lektorica: Tatjana Stanič

    producentka: Petra Hazabent

    koprodukcija: Cankarjev dom in Pocket Teater Studio 

    https://www.cd-cc.si

    Art-Kino, Krešimirova 2, Rijeka 

    TARANTA ON THE ROAD / TARANTULA NA PUTU (Italija, Marvin Film Partners/Emma Film/Vega’s Project, 2017, 80 min) - igrani

    režija: Salvatore Allocca

    Film je prikazan na European Cinema India, Bif & est Italy, Italian Culturan Garden Cleveland.

    https://www.youtube.com/watch?v=1g6Pl1XBKF4

    https://www.paripikule.com

    Grad, Beograd

    20. LIKOVNA KOLONIJA NAIVNE I MARGINALNE UMETNOSTI - izložba Muzeja naivne i marginalne umetnosti

    http://www.gradbeograd.eu

    Italijanski institut za kulturu u Beogradu, Kneza Miloša 56, Beograd

    Učenici Gudačkog odseka MŠ Dr Vojislav Vučković

    klavirska saradnja: Anđelka Đorđević, Stefan Ćirić, Uki Ovaskainen

     

    program:
    Georg Golterman: Oluja (Sofija Stojanović - violončelo)

    Petar Iljič Čajkovski: Valcer (Đurđica Ivanović - violina)

    David Poper: Mazurka (Relja Mitrović - violončelo)

    Đuzepe Tartini / Fric Krajzler: Varijacije (Katarina Pavljašević - violina)

    Danijel van Gans: Skerco (Duša Jovanović - violončelo)

    Henrik Vjenjavski: Violinski koncert br. 2 u de-molu (II Romance - Andante non troppo) (Jovana Savić - violina)

    Gabrijel Fore: Elegija (Aja Timotić - violončelo)

    Johanes Brams: Skerco (Anja Ovaskainen - violina)

    Nikolo Paganini: Mozes varijacije (Anja Rađenović - violončelo)

    Henrik Vjenjavski: Poloneza u De-duru (Dunja Kalamir - violina)

    http://www.kcb.org.rs

    Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd

    Razgovori s razlogom:

    Bojana Stojanović Pantović: U OBRUČU - knjiga poezije

    (NB Stevan Prvovenčani, edivija Povelja, Kraljevo 2017)

    učestvuju: Dragan Jovanović Danilov, Vesna Radović, i autorka

    uređuje i vodi: Dejan Simonović

    http://www.skd.rs

    Pozorište Dadov, Desanke Maksimovic 6, Beograd

    V. Šekspir: ROMEO I JULIJA - treca repriza mjuzikla, povodom proslave 60 godina postojanja Pozorišta Dadov

    režija: Vladan Đurković

    igraju: Jelena Blagojević, Nikola Brun

    muzika za predstavu: Igor Andrić

    koreografija: Mirko Knežević

    scenografija, kostimografija: Magdalena Vlajić

    https://dadov.rs

    Muzej i galerija Tivat, Trg Kulture, Tivat

    LUKA TOMANOVIĆ (1909-1992): CRNOGORSKI VELIKAN SKULPTURE - izložba (12-28.11.2018.)

    https://www.facebook.com/muzejigalerijativat

    Kulturni centar Šabac, Gospodar Jevremova 12, Šabac

    7. FESTIVAL EVROPSKOG FILMA (12-16.11./1-5.12.2018.)

     

    12.11.

    SVETLO / MADEMOISELLE PARADIS (Austrija, 2017, 97 min) - drama
    režija: Barbara Albert

     

    13.11.

    Kratki filmovi BAFTA 2017 (Velika Britanija, 2017, Short films, 98 min)

     

    14.11.

    DRUGA STRANA NADE / TOIVON TUOLLA PUOLEN (Finska, 2017, 100 min) - drama
    režija: Aki Kaurismäki
     

    15.11.

    TONIO (Holandija, 2016, 100 min) - drama
    režija: Paula van der Oest

     

    16.11.

    TRAMPOLIN / TRAMPOLINE (Hrvatska, 2016, 82 min) - drama
    režija: Katarina Zrinka Matijević
     

    1.12.

    UPAD KOD BERGMANA / TRASPASSING BERGMAN (Švedska, 2013, 107 min) - dokumentaristički
    režija: Jane Magnusson, Hynek Pallas
     

    3.12.

    DOK NE GLEDAŠ / WHEN YOU LOOK AWAY (Danska, 2017, 80 min) - dokumentaristički
    režija: Phie Ambo
     

    4.12.

    NIJEDAN SISTEM NIJE SIGURAN / WHO AM I - KEIN SYSTEM IST SICHER (Nemačka, 2017, 106 min) - triler
    režija: Baran bo Odar
     

    5.12.

    SONAR / SONAR (Belgija, 2017, 106 min) - drama
    režija: Jean-Philippe Martin

    http://euinfo.rs

    Orto bar, Ljubljana

    http://www.orto-bar.com

    Italijanski institut za kulturu u Beogradu, Kneza Miloša 56, Beograd

    JOVANA NIKOLIĆ (1984, Beograd) - klavir

    program: Ludvig van Betoven: 32 varijacije u ce-molu; Franc Šubert: Sonata u a-molu, D. 784 (Allegro giusto, Andante, Allegro vivace); Frederik Šopen: Četiri mazurke, op. 30; Aleksandar Skrjabin: Prelidi, op. 11 (izbor)

    http://www.kcb.org.rs

    Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana

    Defonija

    CP UNIT (Nyc)

    ANA KRAVANJA / TIJANA STANKOVIĆ (Slo/Srb) več

    http://www.klubgromka.org

    MKC Skoplje

    LYDIA LUNCH’S BIG SEXY NOISE (New York, NY, U.S.A.)

    https://en.wikipedia.org/wiki/Lydia_Lunch

    https://lydialunch.bandcamp.com

    http://www.lydia-lunch.net

    https://www.facebook.com/LydiaLunch

    https://www.allmusic.com/artist/lydia-lunch-mn0000171150/biography

    https://noisey.vice.com/en_us/article/6a7556/we-talked-to-lydia-lunch-and-she-didnt-seem-to-like-us-very-much

    https://www.theguardian.com/music/2015/jul/21/lydia-lunch-no-wave-music-writing-workshop

    https://www.youtube.com/watch?v=dYHOG32duto

    https://www.youtube.com/watch?v=jJHaIfJjiZY

    https://www.youtube.com/watch?v=4tqRp1XO0_4

    https://www.youtube.com/watch?v=srqKXtMRg9A

    https://badmusicforbadpeople.com/lydia-lunch-u-beogradu

    https://badmusicforbadpeople.com

    13/Nov/2018

    Muzej i galerija Tivat, Trg Kulture, Tivat

    LUKA TOMANOVIĆ (1909-1992): CRNOGORSKI VELIKAN SKULPTURE - izložba (12-28.11.2018.)

    https://www.facebook.com/muzejigalerijativat

    Dan Prijestonice

    Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić, Cetinje

    40. CRNOGORSKI LIKOVNI SALON 13. NOVEMBAR (12.11.-5.12.2018.)

     

    Miloš Vušković

    Gojko Berkuljan

    Ksenija Vujović Tošić

    Vasko Lipovac

    Vojislav Vojo Stanić

    Nikola Gvozdenović

    Mirko Bulajić

    Slobodan Puro Đurić

    Dimitrije Popović

    Boško Kućanski

    Miodrag Kusovac

    Božidar Đurić

    Tomislav Dugonjić

    Đorđe Pravilović

    Ivo Šebalj

    Drago Đurović

    Mijo Mijušković

    Enes Munidžić

    Branko Miljuš

    Kole Manev

    Negovan Nemec

    Ivo Friščić

    Miodrag Dado Đurić

    Dušan Brajović

    Kosta Angeli Radovani

    Pavle Pejović

    Zdenko Huzjan

    Dragan Karadžić

    Slobodan Bobo Slovinić

    Ratko Lalić

    Milija Pavićević

    Nikola Vujošević

    Zoran Obrenović

    Ivana Pejović

    Draško Dragaš

    Gordana Kuč

    Ivan Pejović

    Adin Rastoder

    Slavica Gvozdenović

    Ivanka Vana Prelević

    Ivana Radovanović

    Nataša Đurović

    http://www.nmcg.me

    SANU, Beograd

    UPOTREBA I POSLEDICE KORIŠĆENJA PESTICIDA - naučni skup (13/14.11.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    17. Festival of european film CINEDAYS (8-18.11.2018.) Skoplje

    PROGRAM

    http://cinedays.com.mk

    Dječije pozorište Republike Srpske, Đure Daničića 1, Banja Luka

    Dani Malog pozorišta Duško Radović u Dječijem pozorištu Republike Srpske (12/13.11.2018.)

     

    10.00/12.00 KARLSON SA KROVA - predstava (4+)

    režija: Emilija Mrdaković

    http://www.djecijepozoristers.ba

    12. PRVI KADAR - Međunarodni festivаl dokumentаrnog i krаtkog igrаnog filmа (12-17.11.2018.) Istočno Sarajevo/Zvornik

    PROGRAM

    http://www.lutfest.com

    16. ZAGREB FILM FESTIVAL (11-18.11.2018.)

    RASPORED

    PROGRAMSKA KNJIŽICA

    http://www.zagrebfilmfestival.com

    29. Ljubljanski mednarodni filmski festival - LIFFE (7-18.11.2018.)

    URNIK

    http://www.liffe.si

    Zagrebački velesajam, Avenija Dubrovnik 15, Zagreb

    40. Međunarodni sajam knjiga i učila INTERLIBER (13-18.11.2018.)

    PROGRAM

    http://www.zv.hr

    SANU, Beograd

    70. rođendan akademika GRADIMIRA MILOVANOVIĆA - naučni skup

    https://www.sanu.ac.rs

    Ogranak SANU u Nišu/Univerzitet u Nišu, Multimedijalna sala 8

    Ciklus predavanja: Naisus - završno predavanje

    Akademik Ljubomir Maksimović i predavači iz ciklusa Naisus

    https://www.sanu.ac.rs

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    KRAJ VELIKOG RATA 1917-1918 - reprezentativna izložba (12.11.2018.-13.11.2019.)

    autori izložbe: dr Dušica Bojić, Nebojša Damnjanović, Tijana Jovanović Češka i dr Andrej Vujnović

    autori koncepta i producent izložbe: Marko Savić i Stanislav Staša Tomić

    autor interaktivnih instalacija: Marko Todorović

    dizajneri izložbe: Saša Ivanović i Izabela Martinov Tomović

    saradnici u realizaciji: Boško Ljubojević, Štefica Radmanović, Ana Ćuk Dragomirović, Vesna Dragović Pop-Lazić, Katarina Mitrović, Aleksandra Kolaković  i Iva Jotić Lubura

    http://imus.org.rs

    Klub-knjižara-galerija Glasnik, Kneza Miloša 16, Beograd

    prof. dr Jovan Babić: OGLEDI O ODBRANI - predstavlјanje knjige

    izdavač: Službeni glasnik

    govore: prof. dr Bogolјub Šijaković, Bogoslovski fakultet UB, dr Jovan Ćirić, naučni savetnik, Ustavni sud Republike Srbije, doc. dr Aleksandar Dobrijević, Filozofski fakultet UB, prof. dr Slaviša Orlović, urednik izdanja, prof. dr Jovan Babić, autor izdanja

    http://www.slglasnik.com

    CZKD, Beograd

    Međunarodni forum: STVARANJE KONKRETNE UTOPIJE - ARHITEKTURA JUGOSLAVIJE 1948-1980 (12-15.11.2018.)

    učesnici: Vladimir Kulić, Maroje Mrduljaš, Jelica Jovanović, Anna Kats, Ana Ivanovska Deskova, Vladimir Deskov i Jovan Ivanovski, Martina Malešić, Luka Skansi, Lukasz Stanek, Merjema Zatrić, Irena Šentevska, Mila Turajlić, Milenija Marušić, Dragoljub Bakić, Miodrag Živković, Branislav Dimitrijević, Ljubica Slavković
    ma daautorka i urednica projekta: Ljubica Slavković
     

    STVARANJE KONKRETNE UTOPIJE: JUGOSLAVIJA
     

    14:00-15:30 Blok 1 Identiteti

    Irena Šentevska (uključenje Mila Turajlić): Socijalistička izgradnja Jugoslavije i dokumentarni film
    Martina Malešić: Sinteza prati analizu: Istraživanje kao osnova prakse u posleratnoj slovenačkoj arhitekturi (eng)

    Mejrema Zatrić: Region i identitet u jugoslovenskoj arhitekturi (Generacijska transformacija „regionalizama“ u delima Juraja Neidhardta i Zlatka Ugljena)

     

    15:30-16:30 pauza za ručak
     

    16:30-17:30 Blok 2: Globalne mreže
    Lukasz Stanek: ‘Worlding’ Istočne Evrope: arhitekti iz socijalističkih zemalja u Zapadnoj Africi  Hladnog rata (eng)

    Ana Ivanovska Deskova: Arhitektura post-zemljotresne obnove Skoplja (eng)

     

    17:45-18:45 Blok 3: Modernizacija kroz urbanizaciju
    Jelica Jovanović: Urbanizacija u Srbiji u kontekstu savremenog istraživanja (istorije) arhitekture

    Luka Skansi: Jedna politematska generacija

     

    19:00 Forum / javni razgovor
     

    20:00 koktel
     

    organizacija: Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu i Architectuul online platforme iz Berlina

    https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931?locale=en

    http://www.czkd.org

    Kulturni centar Beograda

    15.00 PUTINOVI SVEDOCI - hronologija Putinovog dolaska na vlast i njegov vrtoglavi uspeh

    reditelj: Vitalij Manski

    https://www.youtube.com/watch?v=AbaYBbsuAw0

     

    17.00 KRIVICA

    https://www.youtube.com/watch?v=zTGnvVcDl3E&t=4s

     

    19.00 TRI LICA

    rezija: Džafar Panahi

    https://www.youtube.com/watch?v=2E_7ZJ9un5E

     

    21.00 BERGMAN: GODINA ŽIVOTA - dokumentarac

    https://youtu.be/ghXGRW9fD3A

    http://www.freezonebelgrade.org

    Kino Šiška, Ljubljana

    BOŠTJAN ČADEŽ (1979): PD4 - VR instalacija (12-16.11.2018.)

    produkcija: Aksioma - Zavod za sodobne umetnosti v sodelovanju s Kinom Šiška

    https://www.kinosiska.si/dogodek/bostjan-cadez-pd4

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    16.30 FANTASTIČAN DAN NA PLANETI ZEMLJI / EARTH: ONE AMAZING DAY - dokumentarac, porodični

    režija: Ričard Dejl, Lian Fen, Piter Veber

    https://www.youtube.com/watch?v=NJuuv7BTlQA

     

    18.30 POD DRVETOM / UNDER THE TREE / UNDIR TRÉNU (Island/Poljska/Danska/Nemačka/Francuska, 89 min) - komedija, drama

    režija: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

    scenario: Huldar Breidfjörd, Hafsteinn Gunnar Sigurdson

    https://www.youtube.com/watch?v=tU7KeDwJCAc

     

    20.30 ZASPANKA ZA VOJNIKE (Srbija, 2018, 120 min) - film po motivima „Srpske triologije“ Stevana Jakovljevića, povodom proslave završetka Velikog rata

    režija: Predrag Gaga Antonijević

    scenario: Nataša Drakulić

    kostimografija: Ivanka Krstović

    masker/šminker: Marinela Spasenović

    scenografija: Milenko Jeremić

    direktor fotografije: Miloš Kodemo

    igraju: Marko Vasiljević, Vuk Jovanović, Ljubomir Bandović, Nenad Okanović, Aleksandar Đurica, Ivan Đorđević, Marko Gvero, Nikola Ilić, Marko Pavlović, Stefan Radonjić, Petar Kokinović, Jovan Gulan, Nebojša Glogovac

    https://www.youtube.com/watch?v=9o7sqDLFbeg

    http://www.kolarac.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Srpski rečnici od Vuka do danas

    prof. dr Aleksandar Milanović (Filološki fakultet, Beograd): DVA VEKA SRPSKOG RJEČNIKA - predavanje

    http://www.kolarac.rs

    NAUKA, UMETNOST I MEJKERS KULTURA (13.11.-8.12.2018.) Beograd

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke

    http://www.cpn.rs/artandscience

    Biblioteka grada Beograda

    Ciklus predavanja: Srpsko kulturno nasleđe i Evropa

    SRPSKI I EVROPSKI ROMANTIZAM

    predavač: Milijana Simonović

    http://www.bgb.rs

    Gradska biblioteka Karlo Bijelicki, Trg cara Lazara 3, Sombor

    Miroslav Jaćimović: OD DOSELJENJA DO PRISAJEDINJENJA - PRVACI SRBA U VOJVODINI - predstavljanje knjige

    izdavač: Bogunović, 2018

    govore: Miodrag Puškar, predstavnik izdavačko-knjižarskog preduzeća Bogunović iz Novog Sada i Miroslav Jaćimović, istoričar, autor monografije

    http://www.biblioso.org.rs

    Akademija Kapuera Angole, Preradovićeva 9, Petrovaradin/Novi Sad

    FESTIVAL AFRO-BRAZILSKE KULTURE: MESTRE CABELLO EM NOVI SAD (13-15.11.2018.)

     

    13.11.

    18.00-19.00 Trening kapuere za decu uzrasta od 2-5 godina

    19.00-22.00 Hoda posvećena majstoru Paštinji

     

    14.11.

    18.00-20.00 Trening kapuere

    20.00-22.00 Čas afro-brazilske muzike

     

    15.11.

    18.00-19.00 Promotivni trening kapuere za početnike

    19.00-21.00 Trening kapuere

     

    organizacija: Kapuera Angola Novi Sad

    https://www.facebook.com/CapoeiraAngolaNoviSad

    Dom omladine Beograda

    9. Međunarodni festival zelene kulture GREEN FEST (13-16.11.2018.)

    PROGRAM

    http://greenfest.rs

    14. JAZZ EX TEMPORE (12-14.11.2018.) Opatija

     

    Villa Antonio

    ANDREA VICARY, YAZZ AHMED, ROSA BRUNELLO, ALBA NACINOVICH: ŽENE U JAZZU - radionica

    http://www.liburniajazz.hr

    Kulturni centar Zrenjanina

    PRISAJEDINJENJE VOJVODINE SRBIJI 1918 - tribina

    govore: dr Branislava Kostić, prof. dr Miroslav Ilić i dr Milivoj Bešlin

    https://www.kczr.org

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    KNJIGA I MLADI U 21. VEKU. ŠTA MLADI DANAS ČITAJU I ŠTA ĆE ČITATI U BUDUĆNOSTI?

    učesnici: prof. dr Miomir Petrović, književnik, dramaturg i univerzitetski profesor i Gojko Božović, pesnik, književni kritičar, esejista i izdavač (izdavačka kuća Arhipelag)

    http://www.dksg.rs

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    Ostavinska galerija, Kraljevića Marka 8, Beograd

    UMETNOST U DOBA KLASNOG RATA - izložba mladih istoričara/ki umetnosti i mladih i neafimisanih umetnika/ca (9-15.11.2018.)

     

    umetnici/ce:

    NEpraktične žeNE

    Aleksandar Denić

    Nemanja Nikolić

    Aleksa Vitorović

    Nikita Živanović

    Milica Bilanović

    Lazar Zagrađanin

    Kristina Janjić

    Tijana Petrović

    Jovana Radić

    Ines Zlatković

     

    kustoski kolektiv:

    Zorana Stojanović

    Lav Mrenović

    Sara Vuković

    Isidora Dragičević

    Bojana Rakonjac

    Sonja Glišić

    Miroslav Ćuk

    Milan Veselinović

    Dunja Petković
     

    vizuelni identitet i dizajn publikacije: Miloš Nikolić

     

    Položaj novih aktera u kulturnoj sceni - razgovor

    https://kcmagacin.org/kalendar/izlozba-umetnost-u-doba-klasnog-rata

    Muzička škola Jovan Bandur Pančevo, Vojvode Živojina Mišića 3, Pančevo

    Učenici solo pevanja Muzičke škole „Dr Vojislav Vučković” iz Beograda, klasa prof. Maje Đokić

    klavirska saradnja: prof. Jovana Đorđević

    program: A.Skarlati. Đ.B. Pergolezi, V.A. Mocart, P.I. Čajkovski…

    http://www.muzickaskolapancevo.edu.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    MILENKO BUIŠA (1946, Sivac): KONJI KOJI JURE - izložba slika

    http://www.kcsombor.org.rs

    Krokodilov centar za savremenu književnost, Karađorđeva 43 (ulaz iz Bašte) Beograd

    HATE POETRY No. 3

    učestvuju: Brankica Stanković

    vodi: Dragan Ilić

    http://www.krokodil.rs

    Orto bar, Ljubljana

    ABORTED (Bel)

    CRYPTOPSY (Can)

    BENIGHTED (Fra)

    CYTOTOXIN (Ger)

    25/28 €

    http://www.orto-bar.com

    Galerija Centra za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija/Fakultet likovnih umetnosti, Beograd, Pariska 16, Beograd

    ELISABET ALSOS STRAND (Norveška): REFLEKSIJE - izložba drvoreza (13-27.11.2018.)

    http://www.fluc.org

    Galerija Principij, Pod voltun 4, Rijeka

    Arheološki lokalitet Mirine-Fulfinum (nedaleko Omišlja, otok Krk) - predavanje

    predavač: arheolog Nino Novak, prof

    https://www.youtube.com/watch?v=8lz7lOqo2t8

    http://fotoklubrijeka.hr

    Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split

    ViGo - potencijalno važne aktivnosti - izložba (13.11.-6.12.2018.) Gotovčeve suradnje s umjetnikom i kustosom Žarkom Vijatovićem

    kustosica: Leila Topić

    https://www.galum.hr

    Gradska biblioteka u Novom Sadu, Dunavska 1, Novi Sad

    Magda Bezarević Peternek: 101 BIČ ZA KIČ - promocija knjige

    http://www.gbns.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    VIDA STANISAVAC VUJČIĆ (1981, Beograd) - izložba skulptura (13-25.11.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Filmski klub Filmus, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    APSURDI NEMAČKE KINEMATOGRAFIJE IZ VREMENA NACIZMA (13-16.11.2018.)

     

    13.11.

    19.00 ROMANSA U MOLU / ROMANZE IN MOLL (1943) (srpski prevod)
     

    14.11.

    20.00 ŽRTVENI HOD / OPFERGANG (1944) (engleski prevod)
     

    15.11.

    19.00 PUSTOLOVINE BARONA MINHAUZENA / MÜNCHHAUSEN (1943) (srpski prevod)
     

    16.11.

    19.00 Tribina povodom ciklusa

    https://www.facebook.com/filmusface

    Galerija CentreVille Hotel & Experiences, Podgorica

    DANILO NOVAKOVIĆ (1985, Podgorica): ŠIFONJER - prva samostalna izložba slika (13-20.11.2018.)

    https://www.facebook.com/CentreVillePodgorica

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    IME LIKA U DOKUMENTARNOM FILMU: JA SAM JANEZ JANŠA (Slovenija, 2012) 

    r: Janez Janša, Janez Janša i Janez Janša

    predavač: Vladimir Šojat, autor i producent

    http://www.dksg.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    MILJAN STEVANOVIĆ (Vranje, 1991): EFEMERNI PRIZORI - izložba (13-28.11.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Muzikologija i etnomuzikologija danas - ciklus predavanja povodom 70 godina od osnivanja Muzikološkog instituta SANU

    dr Melita Milin: DUHOVNE DIMENZIJE KOMPOZITORSKOG OPUSA LJUBICE MARIĆ

    dr Ivana Medić: „MUZIKA IZGUBLJENE GENERACIJE“: STVARALAŠTVO VUKA KULENOVIĆA (1946-2017) U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA

    http://www.kolarac.rs

    Pozorište Kosztolányi Dezső, Trg žrtava fašizma 5, Subotica

    Gostuje Novosadsko pozorište

    Robert Lenard: FEKETE | CRNI (90 min)

    režija: Žanko Tomić

    tekstovi pesama: Ferenc Nemet, k. g.

    muzika: David Klem, k. g.

    koreografija: Ista Stepanov, k. g.

    scenografija: Saša Senković, k. g.

    kostim: Jasna Badnjarević, k. g.

    stručni saradnik: Vladimir Todorović, k. g.

    saradnica reditelja: Judit Ferenc

    sufler, inspicijent: Aleksandra Biro

    ton: Atila Lukač, Tibor Biro

    svetlo: Robert Majoroš

    foto: Srđan Doroški

    igraju: Arpad Mesaroš, Gabor Pongo, Atila Nemet, Livia Banka, Zoltan Širmer, Emina Elor, Gabriela Crnković/Judit Ferenc, Lehel Šoltiš, Melinda Šimon, Daniel Gomboš, Atila Giric, Atila Mađar, Bence Salai, s.a., Robert Ožvar, s.a., Stanislava Orlović, s.a.

    http://www.kosztolanyi.org/sr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Mate Matišić: NIČIJI SIN

    Beogradsko dramsko pozorište

    režija: Marko Misirača

    igraju: Miodrag Krivokapić, Danica Ristovski, Vladan Milić, Vasa Vraneš/Todor Jovanović, Milena Predić, Aleksandar Alač, Lako Nikolić, Jovan Jelisavčić, Andrej Pipivić

    200 din

    http://www.dksg.rs

    Kombank Dvorana, Dečanska 14, Beograd

    FANTASTIČNE ZVERI 2: GRINDELVALDOVI ZLOČINI - pretpremijera naučno fantastičnog filma, nastao na osnovu istoimenog romana spisateljice Dž. K. Rouling

    režija: David Yates

    igraju: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler

    https://www.youtube.com/watch?v=oMbzImHx_3A

    u bioskopima od 15. novembra

    http://kombankdvorana.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Barokne radionice 2018

    Ansambl BEOGRADSKI BAROK - završni koncert

    program:Koreli, Toreli, Durante, Đemini

    https://www.facebook.com/belgrade.baroque

    http://www.skc.org.rs

    Cirkulaciji 2, Tobačna Ljubljana

    ROBOTI RISARJI - razstava

    sodelujoči: mag. Dominik Mahnič. Boštjan Čadež, Stefan Doepner, Lars Vaupel

    http://www.cirkulacija2.org

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    PIDŽAMA ZA ŠESTORO - predstava

    režija: Mihailo Laptošević

    http://www.kccukarica.rs

    Galerija Fotografija, Levstikov trg 7, Ljubljana

    Neja Tomšič (1982): OPIUM CLIPPERS - book launch

    Rostfrei Publishing

    http://rostfreipublishing.com

    Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd

    RADOMIR KNEŽEVIĆ (1957, Kikinda): POSVETA SEĆANJU - izložba instalacija, crteža od pruća

    Izložbu otvara likovni stvaralac i pedagog Đorđe Stanojević

    https://www.facebook.com/galerija.haos

    Kulturni centar Jagodina, Kneginje Milice 25, Jagodina

    JOVAN KOLUNDŽIJA - violina

    NIKOLA ZARNGER - klavir

    program: Sen-Sans, Šubert, Čajkovski, Legran, Hes i Njumen

    http://guarnerius.rs

    Svečana sala Prve kragujevačke gimnazije, Kragujevac

    Duo udaraljki SRĐAN PALAČKOVIĆ i NEVENA ĐORĐEVIĆ

    Klavirski duo STEVAN SPALEVIĆ i NEMANJA EGERIĆ

    http://www.conviviummusicum.com

    Hala sportova Ranko Žeravica, Novi Beograd

    BRIT FLOYD najbolji svetski PINK FLOYD TRIBJUT BEND - svetska turneja

    3.600/3.200/2.800 din

    http://taramountfilm.com

    Beogradsko dramsko pozorište

    Božidar Knežević: NEISPRIČANO - prva repriza

    režija, adaptacija, izbor muzike: Vladan Đurković

    dizajn scene i kostima: Aleksandra Kovačević

    igraju: Milorad Damjanović, Sandra Bugarski, Jelica Kovačević, Aleksandar Jovanović, Borko Sarić i Fuad Tabudžić

    http://www.bdp.rs

    Kulturni centar Šabac, Gospodar Jevremova 12, Šabac

    7. FESTIVAL EVROPSKOG FILMA (12-16.11./1-5.12.2018.)

     

    Kratki filmovi BAFTA 2017 (Velika Britanija, 2017, Short films, 98 min)

    http://euinfo.rs

    Grad, Beograd

    LYDIA LUNCH’S BIG SEXY NOISE (New York, NY, U.S.A.)

    https://en.wikipedia.org/wiki/Lydia_Lunch

    https://lydialunch.bandcamp.com

    http://www.lydia-lunch.net

    https://www.facebook.com/LydiaLunch

    https://www.allmusic.com/artist/lydia-lunch-mn0000171150/biography

    https://noisey.vice.com/en_us/article/6a7556/we-talked-to-lydia-lunch-and-she-didnt-seem-to-like-us-very-much

    https://www.theguardian.com/music/2015/jul/21/lydia-lunch-no-wave-music-writing-workshop

    https://www.youtube.com/watch?v=dYHOG32duto

    https://www.youtube.com/watch?v=jJHaIfJjiZY

    https://www.youtube.com/watch?v=4tqRp1XO0_4

    https://www.youtube.com/watch?v=srqKXtMRg9A

    https://badmusicforbadpeople.com/lydia-lunch-u-beogradu

     

    specijalni gosti: Halftones

    https://halftones.bandcamp.com

    https://www.facebook.com/Halftones-155216887951258

     

    https://www.facebook.com/events/239024826762180

    1000/1300/1500 din

    https://badmusicforbadpeople.com

    14/Nov/2018

    SANU, Beograd

    UPOTREBA I POSLEDICE KORIŠĆENJA PESTICIDA - naučni skup (13/14.11.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Zagrebački velesajam, Avenija Dubrovnik 15, Zagreb

    40. Međunarodni sajam knjiga i učila INTERLIBER (13-18.11.2018.)

    PROGRAM

    http://www.zv.hr

    NAUKA, UMETNOST I MEJKERS KULTURA (13.11.-8.12.2018.) Beograd

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke

    http://www.cpn.rs/artandscience

    Galerija Centra za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija/Fakultet likovnih umetnosti, Beograd, Pariska 16, Beograd

    ELISABET ALSOS STRAND (Norveška): REFLEKSIJE - izložba drvoreza (13-27.11.2018.)

    http://www.fluc.org

    12. PRVI KADAR - Međunarodni festivаl dokumentаrnog i krаtkog igrаnog filmа (12-17.11.2018.) Istočno Sarajevo/Zvornik

    PROGRAM

    http://www.lutfest.com

    Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split

    ViGo - potencijalno važne aktivnosti - izložba (13.11.-6.12.2018.) Gotovčeve suradnje s umjetnikom i kustosom Žarkom Vijatovićem

    kustosica: Leila Topić

    https://www.galum.hr

    Kulturni centar Novog Sada

    VIDA STANISAVAC VUJČIĆ (1981, Beograd) - izložba skulptura (13-25.11.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    MILJAN STEVANOVIĆ (Vranje, 1991): EFEMERNI PRIZORI - izložba (13-28.11.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    16. ZAGREB FILM FESTIVAL (11-18.11.2018.)

    RASPORED

    PROGRAMSKA KNJIŽICA

    http://www.zagrebfilmfestival.com

    29. Ljubljanski mednarodni filmski festival - LIFFE (7-18.11.2018.)

    URNIK

    http://www.liffe.si

    UK Parobrod, Kapetan-Mišina 6a, Beograd

    HOMO VOLANS - priča o Arsenu Dediću i Zlatku Boureku

    Predavanje i razgovor o antologijskom albumu Homo volans Arsena Dedića, objavljenom za Jugoton, 1973. Saša Stojanović, vizuelni umetnik i kolekcionar YU rock gramofonskih ploča, razgovaraće sa Petrom Janjatovićem o Dedicu, ali i o Zlatku Boureku, slikaru i akademiku, najpoznatijem po radu na crtanom filmu Profesor Baltazar, a autor je i albuma za ovaj album Arsena Dedića.

     

    http://ukparobrod.rs/

    Dom omladine Beograda

    9. Međunarodni festival zelene kulture GREEN FEST (13-16.11.2018.)

    PROGRAM

    http://greenfest.rs

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/IV, Beograd

    EMOCIJE I DRUŠTVENA TEORIJA - seminar
    učesnici: Igor Cvejić (Institut za filozofiju i društvenu teoriju) Jelena Ćeriman (Institut za filozofiju i društvenu teoriju) Aleksandar Fatić (Institut za filzofiju i društvenu teoriju) Nebojša Grubor (Filozofski Fakultet, Univerzitet u Beogradu) Amra Latifić (Fakultet za medije i komunikacije, Univerzitet Singidunum) Una Popović (Filozofski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu) Jelena Vasiljević (Institut za filozofiju i društvenu teoriju)

    moderatorka: Olga Nikolić (Institut za filozofiju i društvenu teoriju)

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    Galerija CentreVille Hotel & Experiences, Podgorica

    DANILO NOVAKOVIĆ (1985, Podgorica): ŠIFONJER - prva samostalna izložba slika (13-20.11.2018.)

    https://www.facebook.com/CentreVillePodgorica

    17. Festival of european film CINEDAYS (8-18.11.2018.) Skoplje

    PROGRAM

    http://cinedays.com.mk

    Kibla, Maribor

    Festival KIBLIX 2018 (14-17.11.2018.)

     

    14.11.

     

    15.00-19.00 Lego delavnica

    mentor: Sašo Marković
     

    19.00 Simon Macuh: predstavitev delavnice piratskega radia

     

    22.00 OR poiesis: PARADISCO#zvočni zid
     

    22.30 Boštjan Perovšek: Uglasbljanje spomina
    https://tinyurl.com/y8arm32j
     

     

    15.11.

     

    10.00-15.00 Delavnica piratskega radia in Raspberry Pi

    mentor: Simon Macuh, do 9 udeležencev, za študente umetniških in tehničnih smeri

     

    15.00-19.00 Lego delavnica

    mentor: Sašo Marković

     

    21.00 Stane Špegel: Forest Tales

    https://tinyurl.com/y7qhfwqx
     

    22.00 Marko Batista: Grid lock
    https://tinyurl.com/ycsdhjmc
     

     

    16.11.

     

    10.00-15.00 Delavnice multimedija, programiranje in svetlobni efekti

    mentor: Franc Vrbančič

     

    16.00 Jože Slaček: DNK umetnosti in nesmrtnosti - predavanje

     

    21.30 Klaus Filip: Sonic Luz
    https://tinyurl.com/y6ubrgyx

     

    22.30 Andrej Fon (Olfamož)

    https://tinyurl.com/y7olowon

     

     

    17.11.

     

    10:00-13:00 delavnice multimedija, programiranje in svetlobni efekti
    mentor: Franc Vrbančič

    https://tinyurl.com/yblpunve

    http://www.kibla.org

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    16.30 FANTASTIČAN DAN NA PLANETI ZEMLJI / EARTH: ONE AMAZING DAY - dokumentarac, porodični

    režija: Ričard Dejl, Lian Fen, Piter Veber

    https://www.youtube.com/watch?v=NJuuv7BTlQA

     

    18.30 POD DRVETOM / UNDER THE TREE / UNDIR TRÉNU (Island/Poljska/Danska/Nemačka/Francuska, 89 min) - komedija, drama

    režija: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

    scenario: Huldar Breidfjörd, Hafsteinn Gunnar Sigurdson

    https://www.youtube.com/watch?v=tU7KeDwJCAc

     

    20.30 ZASPANKA ZA VOJNIKE (Srbija, 2018, 120 min) - film po motivima „Srpske triologije“ Stevana Jakovljevića, povodom proslave završetka Velikog rata

    režija: Predrag Gaga Antonijević

    scenario: Nataša Drakulić

    kostimografija: Ivanka Krstović

    masker/šminker: Marinela Spasenović

    scenografija: Milenko Jeremić

    direktor fotografije: Miloš Kodemo

    igraju: Marko Vasiljević, Vuk Jovanović, Ljubomir Bandović, Nenad Okanović, Aleksandar Đurica, Ivan Đorđević, Marko Gvero, Nikola Ilić, Marko Pavlović, Stefan Radonjić, Petar Kokinović, Jovan Gulan, Nebojša Glogovac

    https://www.youtube.com/watch?v=9o7sqDLFbeg

    http://www.kolarac.rs

    KomBank Art hol, Trg Politika 1, Beograd

    KONCEPTI - izložba industrijskog dizajna studenata Fakulteta primenjenih umetnosti (14.11.-5.12.2018.)

    http://www.kombank.com

    ZAGREB HARP FESTIVAL (14-18.11.2018.)

     

    14.11.

    Koncertna dvorana Muzeja Mimara, Rooseveltov trg 5
    17.00 Svečano otvaranje Festivala
    Chantal Mathieu (Francuska) - harfa
    Tajana Vukelić Peić (Hrvatska) - harfa

    Jasna Štiglić (Hrvatska) - harfa uz baletnu izvedbu

    Petra Barišić, učenica Glazbene škole Pavla Markovca (Hrvatska)
     

    20.00 Tali Glaser (Izrael) - harfa

     

    15.11.

    Muzej za umjetnost i obrt, Trg Republike Hrvatske 10

    20.00 Koncert u suradnji sa Zagrebačkim solistima

    Isabelle Perrin (Francuska) - harfa, Enea Cavallo (Italija) - harfa

    Ansambl Zagrebačkih solista

     

    16.11.

    Prešernova dvorana, Slovenski dom, Masarykova 13

    20.00 Katja Šumečnik (Slovenija) - harfa

    gošće koncerta: Duo Fermata (Hrvatska): Barbara Polšek Sokolović - violina i Mirta Lice - harfa

     

    17.11.

    Koncertna dvorana Muzeja Mimara, Rooseveltov trg 5

    20.00 Koncert u suradnji sa SKD Prosvjeta u sklopu manifestacije „Dani srpske kulture“
    Duo Floral (Srbija): Stana Krstajić - flauta i Milena Stanišić - harfa

     

    18.11.

    Dvorana Bruxelles, Europski dom, Jurišićeva ul. 1/I
    20.00 Završni koncert festivala i međunarodnog natjecanja
    Dobitnici nagrada 2. zagrebačkog harfističkog natjecanja
    gošće: Trio Ćković (Hrvatska) - 3 harfe

    http://www.zagrebharpfestival.com

    CZKD, Beograd

    Međunarodni forum: STVARANJE KONKRETNE UTOPIJE - ARHITEKTURA JUGOSLAVIJE 1948-1980 (12-15.11.2018.)

    učesnici: Vladimir Kulić, Maroje Mrduljaš, Jelica Jovanović, Anna Kats, Ana Ivanovska Deskova, Vladimir Deskov i Jovan Ivanovski, Martina Malešić, Luka Skansi, Lukasz Stanek, Merjema Zatrić, Irena Šentevska, Mila Turajlić, Milenija Marušić, Dragoljub Bakić, Miodrag Živković, Branislav Dimitrijević, Ljubica Slavković
    ma daautorka i urednica projekta: Ljubica Slavković

     

    IZ PRVOG LICA

    17:00-17:30 Čitanje konstrukcije i materijala - arhitektura posleratne Jugoslavije, 1948-1980, CID studentski foto-konkurs, dodela nagrada i prezentacija „Arhiva modernizma“ online arhive

     

    17:30-19:15 Milenija Marušić i Dragoljub Bakić: radni sto s arhitektima protagonistima

     

    19:30-20:30 Betonski spavači - filmska projekcija
     

    20:30 koktel
     

    organizacija: Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu i Architectuul online platforme iz Berlina

    https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931?locale=en

    http://www.czkd.org

    Art-kino. Krešimirova 2, Rijeka

    HANEKEOVE SRIJEDE (17.10.-21.11.2018.)

     

    UČITELJICA GLASOVIRA / LA PIANISTE (Austrija/Francuska/Njemačka, 2001, 131 min)

    režija: Michael Haneke

    trailer

    https://www.art-kino.org

    Ogranak SANU u Novom Sadu, Nikole Pašića 6, Novi Sad

    dr Viktor Savić: SRPSKOSLOVENSKI SPOMENICI IZ BOSNE I HUMA, RUKOPISI I FRAGMENTI (13-15. VEK) - predavanje

    http://www.ogranak.sanu.ac.rs

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Festival snimatenjskih ostvarenja: SLIKA U POKRETU (14-17.11.2018.)

     

    14.11.

     

    18:00 O BUBICAMA I HEROJIMA (SRB 2018)

    r. Petar Pašić

    df. Vladan Janković

     

    20:00 Svečano otvaranje

    EDERLEZI RISING (SRB 2018)

    r. Lazar Bodroža

    df. Kosta Glušica

     

     

    15.11.

     

    18:00 BANDITI U POTRAZI ZA MAMOM (SRB 2018)

    r. Kosta Ristić

    df. Milica Drakulić

     

    20:00 ZLOGONJE (SRB/MAK 2018)

    r. Raško Miljković

    df. Mikša Anđelić

     

     

    16.11.

     

    18:00 PROKLETI PAS (SRB 2017)

    r. raljgan Pešikan

    df. Radoslav Vladić

     

    20:00 JUŽNI VETAR (SRB 2018)

    r. Miloš Avramović

    df. Ivan Kostić

     

     

    17.11.

     

    18:00 IZGREDNICI (SRB 2017)

    r. Dejan Zečević

    df. Miladin Čolaković

     

    20:00 Dodela nagrada

    PATULJCI SA NASLOVNIH STRANA (SRB 2018)

    r. Milorad Milinković

    df. Dimitrije Joković

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Logika, matematika i struktura fizičke stvarnosti: Filozofija Miloša Arsenijevića

    Vladan Đorđević: ZENON, ARSENIJEVIĆEVA KOCKA I ŠTA NI ZEVS NE MOŽE

    Sandra Šćepanović: NOVA REKONSTRUKCIJE ZENONOVE 'STRELE'

    Miloš Vuletić: MNOŠTVO I HETEROGENOST: NOVA REKONSTRUKCIJA ANAKSAGORINE KOSMOLOGIJE

    Saša Popović: GEOMETRIJA I FIZIČKI SVET: HETEROGENOST, BESKONAČNOST I KONTINUUM

    http://www.kolarac.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Susret sa umetnikom: KSENIJA DJAČENKO - klavir

    organizacija: Centar za muziku

    besplatno

    http://www.kolarac.rs

    Akademija Kapuera Angole, Preradovićeva 9, Petrovaradin/Novi Sad

    FESTIVAL AFRO-BRAZILSKE KULTURE: MESTRE CABELLO EM NOVI SAD (13-15.11.2018.)

     

    18.00-20.00 Trening kapuere

    20.00-22.00 Čas afro-brazilske muzike

    organizacija: Kapuera Angola Novi Sad

    https://www.facebook.com/CapoeiraAngolaNoviSad

    Delfi Café (SKC) Beograd

    Serijal: Razgovor s povodom

    Jesper Jul: ŽIVOT U PORODICI - predstavljanje knjige

    govore: Dragana Stanković Gaić, pedagog, Lidija Marković, psiholog, Ivana Radojević, specijalni pedagog i Ivana Muškinja iz Familylab Srbija

    moderatorkinja: Tanja Vučković

    http://www.laguna.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    HRVATSKI ISTORIJSKI REVIZIONIZAM - SUOČAVANJE ILI OBRAČUN S PROŠLOŠĆU - tribina

    autor i predavač: dr Hrvoje Klasić

    http://www.kcns.org.rs

    Guarnerius, Beograd

    UČENICI ŠKOLE ZA MUZIČKE TALENTE IZ ĆUPRIJE - koncert

    program: H. Skvir, N. Baklanova, Š. Dankla, G. Holender , F. Krajsler, K. Sen-Sans, H. Vijenjavski, Ž. Masne, P. Hindemit, A. Pjati, A. Lorenciti, P. Sarasate, N. Paganini, J. Klengel, F. Šubert

    http://guarnerius.rs

    Narodno pozorište, Beograd

    Edicija: Pobednici - najbolji solo pevači sa 15. Međunarodnog takmičenja solo pevača Lazar Jovanović

    ANĐELA TODOROVIĆ

    klavirski saradnik: Dušan Toroman

    gost koncerta: Predrag Kačavenda

    organizacija: Kulturni element

    besplatno

    https://www.kulturnielement.org

    Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad

    RAZGOVOR O MUZICI

    učestvuju: Aleksandar Tasić - klarinetista, Zoran Krajišnik - gitarista

    urednik programa: Smiljana Vlajić, direktor ZKV

    http://zkv.rs

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    Ostavinska galerija, Kraljevića Marka 8, Beograd

    UMETNOST U DOBA KLASNOG RATA - izložba mladih istoričara/ki umetnosti i mladih i neafimisanih umetnika/ca (9-15.11.2018.)

     

    umetnici/ce:

    NEpraktične žeNE

    Aleksandar Denić

    Nemanja Nikolić

    Aleksa Vitorović

    Nikita Živanović

    Milica Bilanović

    Lazar Zagrađanin

    Kristina Janjić

    Tijana Petrović

    Jovana Radić

    Ines Zlatković

     

    kustoski kolektiv:

    Zorana Stojanović

    Lav Mrenović

    Sara Vuković

    Isidora Dragičević

    Bojana Rakonjac

    Sonja Glišić

    Miroslav Ćuk

    Milan Veselinović

    Dunja Petković
     

    vizuelni identitet i dizajn publikacije: Miloš Nikolić

     

    Koliki je potencijal angažovanog rada u kulturi? - razgovor

    https://kcmagacin.org/kalendar/izlozba-umetnost-u-doba-klasnog-rata

    Narodna biblioteka Vuk Karadžić u Kragujevcu, Dr Zorana Đinđića 10, Kragujevac

    BOLNICA STOBART - promocija knjige u kojoj su objavljeni dnevnici članica osoblja Bolnice

    https://www.nbkg.rs

    Srpsko narodno pozorište, Pozorišni trg 1, Novi Sad

    20. NOVOSADSKI JAZZ FESTIVAL (15-17.11.2018.)

     

    PRVIH 20 GODINA - izložba plakata

    http://novisadjazzfestival.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    SNEŽANA MAKSIMOVIĆ: ČITAJ DA BI ŽIVEO - samostalna izložba slika (14-26.11.2018.)

    http://www.kccukarica.rs

    Mala galerija ULUPUDS-a, Uzun Mirkova 12, Beograd

    BILJANA RAKIĆ: CENTUM - izložba keramičkih minijatura (14-22.11.2018.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica

    NULLA DIES SINE LINEA - predavanje kao deo edukativnih programa izložbe LASLO ANTAL (Antal László, 1984, Subotica): 10 meseci (15.9.-31.10.2018.)

    predavačica: Nela Tonković, kustoskinja SGSU

    Shvatajući Antalov čin kao formu „zapisivanja“ protoka vremena, predavanje će se baviti primerima sličnih fenomena u savremenoj umetnosti, prateći ideju i tok konceptualnih radova Dragoljuba Raše Todosijevića Ni jedan dan bez crte i slika-datuma On Kavare (On Kawara), pozicionirajući ih unutar opusa svakog od ovih umetnika.

    https://sgsu.org.rs

    Institut za suvremenu umjetnost, Trg kralja Tomislava 20, Zagreb

    Primer Dobrih praksi u regionu: REMONT - nezavisna umetnička asocijacija (Beograd) - prezentacija i razgovor sa ekipom Remonta
    http://remont.net/ 
    https://www.facebook.com/remontasocijacija/

    https://www.facebook.com/ICA.Zagreb

    Gradski kulturni centar Užice, Trg Sv. Save 11, Užice

    IZMEĐU PARTIJSKE KONTROLE I TRŽIŠNE PAROLE: KULTURA, OBRAZOVANJE, MEDIJI - tribina

    učestvuju: Ružica Marjanović (festival Na pola puta, Užice) Slađana Petrović Varagić (NFC Filmart, Požega), Miloš Janković (portal Mašina, magazin Lice ulice, Beograd)

    moderacija: Vida Knežević (portal Mašina, Kontekst kolektiv, Beograd)

    organizacija: portal Mašina

    http://www.masina.rs

    Manakova kuća, Gavrila Proncipa 5, Beograd

    ŽIVOT I SMRT NA RECI GANG (Srbija/Crna Gora, 2004, 30 min) - film

    moderatorka diskusije posle filma: Marija Kojčinović, Bachelor of Arts in Theology & Religious Studies (University of Chester)

    https://etnografskimuzej.rs

    Svečana sala Skupštine Grada, Dragoslava Jovanovića 2, Beograd

    NATAŠA PENEZIĆ (1984) - dobitnica ovogodišnje nagrade Nevena Popović koju dodeljuje Katedra za klavir FMU za najznačajnije umetničko ostvarenje u godini

    program: Mauricio Kagel: MM51 (1976), Frederik Rževski: A Life, Dear Diary, Coming together (1972), verzija za solo klavir - premijerno izvođenje u Srbiji

    organizacija: Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu i Kulturni centar Beograda

    http://www.kcb.org.rs

    14. JAZZ EX TEMPORE (12-14.11.2018.) Opatija

     

    Velika dvorana centra Gervais

    ANDREA VICARY, YAZZ AHMED, ROSA BRUNELLO, ALBA NACINOVICH

    http://www.liburniajazz.hr

    Kulturni centar Zrenjanina

    CIKLUS IZRAELSKOG FILMA (1-29.11.2018.)

     

    MR GAGA (Izrael/Švedska/Nemačka/Holandija, 2015, 100`)

    režija: Tomer Heymann

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Simfonijski orkestar i hor RTS

    solisti: Irina Jordakesku - sopran, Ivana Srbljan - mecosopran, Dejan Maksimilijan Vrbančič - tenor, Jaka Mihelač - bariton

    dirigent: Bojan Suđić

    program: Đ. Rosini, Stabat mater

    organizacija: Muzička produkcija RTS

    400/500/600 din

    http://www.rts.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Festival savremene umetničke muzike Lasciar Vibrare

    LP DUO (Sonja Lončar i Andrija Pavlović)

    https://www.youtube.com/watch?v=DgklNJsLmRI

    http://www.dksg.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Animirana sreda

    O!PLA FESTIVAL, fokus na Poljsku (90 min) - 15 najboljih poljskih filmova (sa engleskim titlovima) nastalih u prethodne dve godine, po izboru publike sa svih održanih projekcija

    http://www.dksg.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    MUŠKI DNEVNIK - predstava

    Studio BIS!

    režija: Pavle Jerinić

    http://www.kccukarica.rs

    Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd

    Sećanje: BORISLAV RADOVIĆ (1935-2018)

    učestvuju: Božidar Šuica, Milutin Petrović, Dragan Stojanović, Simon Simonović, Milovan Marčetić

    vodi: Slavoljub Marković

    http://www.skd.rs

    Filmski klub Filmus, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    APSURDI NEMAČKE KINEMATOGRAFIJE IZ VREMENA NACIZMA (13-16.11.2018.)

     

    ŽRTVENI HOD / OPFERGANG (1944) (engleski prevod)

    https://www.facebook.com/filmusface

    Centar za kulturu Kovin, Cara Lazara 85, Kovin

    DALIDA GRMUŠA - veče autorske muzike

    gost koncerta: Aleksandra Bengin

    100 din

    http://www.kulturakovin.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    PASAKALJA - promocija novog prototipa flamanskog dvomanualnog čembala holandskog graditelja Hubregta Boma

    Miroslav Miša Savić: Ovo nije Op.1: 110 godina kasnije - premijerno izvođenje kompozicije

    izvođači: Ansambl Parnas: Svetlana Stojanović Kutlača, Ana Tošić, Jana Petrović, Marija Petrović, Teodora Krstić, Irina Aničić

    gosti: Hubregt Bom - graditelj čembala, Miroslav Savić - kompozitor, Anastasija Marković Todorić - čembalo, Isidora Kuzmanović - čembalo

    http://www.skc.org.rs

    Filodrammatica, Korzo 28, Rijeka

    Serijal razgovora: Banana Split Screen o netradicionalnim oblicima rada na internetu

    DUŠAN ŠAPONJA I DUŠAN ČAVIĆ: MARKA ŽVAKA (Beograd)

    voditelji: Leo Kirinčić i Dorotea Škrabo

    http://drugo-more.hr/bss-marka-zvaka

    Kulturni centar Šabac, Gospodar Jevremova 12, Šabac

    7. FESTIVAL EVROPSKOG FILMA (12-16.11./1-5.12.2018.)

     

    DRUGA STRANA NADE / TOIVON TUOLLA PUOLEN (Finska, 2017, 100 min) - drama

     

    režija: Aki Kaurismäki

    http://euinfo.rs

    Gostuje Knjaževsko-srpski teatar iz Kragujevca

    Dunja Petrović: DŽAST MERID - predstava

    režija: Vojin Vasović

    igraju: Čedomir Štajn, Dušan Stanikić, Nikola Milojević, Miroslav Petrović, Marina Perić Stojanović i Aleksandar Milojević

    scenografija: Ana Kolbjanova

    kostimografija: Jelena Janjatović

    kompozitor: Dragoslav Tanasković Trnda

    http://www.narodnopozoriste.rs

    15/Nov/2018

    KomBank Art hol, Trg Politika 1, Beograd

    KONCEPTI - izložba industrijskog dizajna studenata Fakulteta primenjenih umetnosti (14.11.-5.12.2018.)

    http://www.kombank.com

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    POTRAGA ZA STVARNOŠĆU - JADRANKA FATUR I HIPERREALNO - izložba (11.10.-9.12.2018.)

    Izložbu prati monografski katalog, tekstove potpisuju: Sonja Briski Uzelac, Lada Čale Feldman, Suzana Marjanić, Tonko Maroević, Martina Munivrana, Susanne Neuburger, Krešimir Purgar, Žarko Paić i Leila Topić

    Autorica koncepta i kustosica izložbe: Martina Munivrana

    Suradnica i kustosica izložbe umjetnika mlađe i srednje generacije: Ana Škegro

     

    Slika i hiperrealizam: Slikarstvo, fotografija i film - interdisciplinarni znanstveni simpozij (15/16.11.2018.)

     

    15.11.

    09.30 Pozdravna riječ: Žarko Paić i Martina Munivrana

    10.00 Goran Sunajko: Je li fenomen slika? Između Husserla i Heideggera
    10.30 Tomislav Brlek: Nedogled - Estetsko kao antietičko
    11.00 Žarko Paić: Tehnogeneza “slike” i hiperrealizam “svijeta”

    11.30 rasprava

    11.45 pauza

    12.00 Nataša Lah: Hiperealizam umjetničke slike kao redundancija presahlog označavanja
    12.30 Dina Pokrajac: Tehno-imaginacija i videoutopija protiv smrti slike
    13.00 Dario Vuger: Hiperrealno - iskustvo kraja poslije stvarnosti

    13.30 rasprava

    13.45 pauza

    15.15 Obrad Savić: Optika u prozi - Cadavino literariziranje fotografije
    15.45 Mirela Ramljak Purgar: Između apstrakcije i realizma - nepredmetnost slike i punctum fotografije
    16.15 Jagor Bučan: Slika i njezin predmet

    16.45 rasprava

    17.00 Predstavljanje knjige Žarka Paića ANĐEO POVIJESTI I MESIJA DOGAĐAJA: Umjetnost-Politika-Tehnika u djelu Waltera Benjamina (Fakultet za medije i komunikacije, Beograd 2018). Knjigu će, uz autora, predstaviti Obrad Savić i Tonći Valentić.

    18.00 Zatvaranje prvog dana simpozija

     

    16.11.

    10.00 Blaženka Perica: “Historijsko slikarstvo” u posthistoriji
    10.30 Igor Loinjak: Slikarstvo kao specifičan put do žive slike
    11.00 Vladimir Rismondo: Problem hiperrealnog - od ikonoklastičnog spora do virtualnih realnosti

    11.30 rasprava

    11.45 pauza

    12.00 Petar Milat: O jednom motivu u filmovima Ane Hušman
    12.30 Tonći Valentić: Deleuze avec Lynch - razlika i ponavljanje u Twin Peaksu
    13.00 Marijan Krivak: Hiperrealizam zla i njegove filmske inkarnacije - Leni Riefenstahl i Alain Resnais

    13.30 završna rasprava

    14.00 Predstavljanje knjige Gorana Sunajka ESTETIKA RUŽNOG, (Naklada Breza, Zagreb, 2018). Knjigu će, uz autora, predstaviti Tomislav Brlek i Žarko Paić.

    14.30 Zatvaranje simpozija

     

    organizacija: Muzej suvremene umjetnosti, Hrvatsko društvo pisaca, Časopis za teoriju, kulturu i vizualne umjetnosti Tvrđa, Centar za vizualne studije iz Zagreba i Images - Journal for Visual Studies

    http://www.msu.hr

    SANU, Beograd

    PEDESETOGODIŠNJICA SMRTI AKADEMIKA MILUTINA RADOVANOVIĆA - naučni skup

    https://www.sanu.ac.rs

    Zagrebački velesajam, Avenija Dubrovnik 15, Zagreb

    40. Međunarodni sajam knjiga i učila INTERLIBER (13-18.11.2018.)

    PROGRAM

    http://www.zv.hr

    Mala galerija ULUPUDS-a, Uzun Mirkova 12, Beograd

    BILJANA RAKIĆ: CENTUM - izložba keramičkih minijatura (14-22.11.2018.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Kibla, Maribor

    Festival KIBLIX 2018 (14-17.11.2018.)

     

    10.00-15.00 Delavnica piratskega radia in Raspberry Pi

    mentor: Simon Macuh, do 9 udeležencev, za študente umetniških in tehničnih smeri

     

    15.00-19.00 Lego delavnica

    mentor: Sašo Marković

     

    21.00 Stane Špegel: Forest Tales

    https://tinyurl.com/y7qhfwqx
     

    22.00 Marko Batista: Grid lock
    https://tinyurl.com/ycsdhjmc

    http://www.kibla.org

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    SNEŽANA MAKSIMOVIĆ: ČITAJ DA BI ŽIVEO - samostalna izložba slika (14-26.11.2018.)

    http://www.kccukarica.rs

    EU info centar, Kralja Milana 7, Beograd

    Predstavljanje programa "Prava, jednakost i državljanstvo", novog programa Evropske unije koji je otvoren i za Srbiju

    U programu mogu da učestvuju institucije, nevladine organizacije i udruženja građana i da dobiju poršku za projekte usmerene na promociju efikasnog sprovođenja i poštovanja principa nediskriminacije; borbu protiv rasizma, ksenofobije, homofobije i drugih vidova netolerancije; poštovanje prava osoba sa invaliditetom, dece i promociju rodne ravnopravnosti; sprečavanje nasilja prema deci, mladima, ženama i drugim ranjivim grupama; zaštitu privatnih i ličnih podataka i promociju i poboljšanje ostvarivanja prava koja proističu iz državljanstva.

    Program

    09.30 – 10.00    Dolazak i registracija
    10.00 – 10.05    Dobrodošlica i otvaranje
    Delegacija EU u Beogradu
    Nikolas Bizel, šef operacija I, Delegacija EU

    10.05 – 10.20    Predstavljanje programa Evropske unije u Srbiji
    Delegacija EU u Beogradu
    Nikolas Bizel, šef operacija I, Delegacija EU

    10.20 – 11.00    Program „Prava, jednakost i državljanstvo“ – ciljevi, vrste finansiranih projekata, budžet
    Frančesko Zoja Bolconelo, programski menadžer, Evropska komisija, Generalni direktorat za pravosuđe i potrošače

    11.00 – 11.20    Pauza za kafu

    11.20 – 12.00    Portal o tenderima i mogućnostima za finansiranje – registracija, prijavljivanje, budžetiranje, prateća dokumenta
    Izabel Luis/Frančesko Zoja Bolconelo, programski menadžer, Evropska komisija, Generalni direktorat za pravosuđe i potrošače

    12.00 – 12.30    Pitanja i odgovori

    12.30 – 13.30    Pauza za ručak

    13.30 – 14.00    Kriterijumi evaluacije – prihvatljivost, podobnost, izuzimanje i dodela
    Izabel Luis, programski asistent, Evropska komisija, Generalni direktorat za pravosuđe i potrošače

    14.00 – 14.10    Pitanja i odgovori

    14.10 – 14.50    Najbolje prakse – projektni rezultati – okvirni partneri
    Izabel Luis/Frančesko Zoja Bolconelo, programski menadžer, Evropska komisija, Generalni direktorat za pravosuđe i potrošače

    14.50 – 15.00    Pitanja i odgovori

    http://www.euinfo.rs

    16. ZAGREB FILM FESTIVAL (11-18.11.2018.)

    RASPORED

    PROGRAMSKA KNJIŽICA

    http://www.zagrebfilmfestival.com

    29. Ljubljanski mednarodni filmski festival - LIFFE (7-18.11.2018.)

    URNIK

    http://www.liffe.si

    NAUKA, UMETNOST I MEJKERS KULTURA (13.11.-8.12.2018.) Beograd

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke

    http://www.cpn.rs/artandscience

    12. PRVI KADAR - Međunarodni festivаl dokumentаrnog i krаtkog igrаnog filmа (12-17.11.2018.) Istočno Sarajevo/Zvornik

    PROGRAM

    http://www.lutfest.com

    15. Dečji pozorišni festival POZORIŠTE ZVEZDARIŠTE: TAMO GDE BAJKE STANUJU (15-20.11.2018.) Beograd

    PROGRAM

    http://zvezdariste.rs

    Dom omladine Beograda

    9. Međunarodni festival zelene kulture GREEN FEST (13-16.11.2018.)

    PROGRAM

    http://greenfest.rs

    Institut društvenih nauka, Kraljice Natalije 45/I, Beograd

    dr Ivana Živaljević: ŽIVOTINJE U ARHEO(ZOO)LOGIJI: OD EKONOMSKIH I SIMBOLIČKIH RESURSA DO OSOBA I UČESNICA U DRUŠTVENIM ODNOSIMA - tribina

    organizacija: Centar za bioetičke studije u saradnji sa UNESCO Katedrom za bioetiku za Evropu i Institutom društvenih nauka

    http://www.csb.eu.com

    17. Festival of european film CINEDAYS (8-18.11.2018.) Skoplje

    PROGRAM

    http://cinedays.com.mk

    Mala galerija Doma Vojske Srbije, Braće Jugovića 19, Beograd

    SRPSKA KNJIŽEVNOST I VELIKI RAT - izložba (2-30.11.2018.)

    autori: Olga Krasić Marjanović i Marjan Marinković

    dizajn izložbe: Amalija Vitezović

    realizacija: Biblioteka grada Beograda

    Prvu celinu čini 17 plakata u digitalnoj štampi na kojima su predstavljeni srpski pisci koji su učestvovali u ratu, bilo kao vojnici na frontu ili kao civili koji su prešli Albaniju, izgubili domove i svoje najbliže: Stanislav Vinaver, Sima Pandurović, Branislav Nušić, Milutin Uskoković, Bora Stanković, Isidora Sekulić, Vladislav Petković Dis, Milutin Bojić, Todor Manojlović, Rastko Petrović, Dragiša Vasić, Stanislav Krakov, Stevan Jakovljević, Rade Drainac, Miloš Crnjanski, Ivo Andrić i Dušan Vasiljev.

    Drugi deo izložbe sadrži pregled srpske književnosti u periodičnim publikacijama koje su izlazile u Srbiji, Hrvatskoj, Grčkoj i Francuskoj za vreme Velikog rata.

     

    Stručno vođenje kroz izložbu: autorka Olga Krasić Marjanović

    http://www.bgb.rs

    Dom kulture Kotlujevac, Zaječar

    DO PAKLA I NAZAD (Epopeja srpske vojske u prvom svetskom ratu) - promocija i izložba stripa, povodom obeležavanja Stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata

    priređivač i scenarista: Marko Stojanović

    autori: Jovan Stojanović - John Radley, Dragan Stokić Rajački, Srđan Todorović, Darko Nikolić, Nikola Mitrović Kokan…

    govore: Marko Stojanović Jelica Ilić, istoričar, Dragan Stokić Rajački, strip crtač, Vladimir Đuričić, direktor Ustanove Narodno pozorište Timočke krajine - Centar za kulturu „Zoran Radmilović“ u Zaječaru i Miloš Petković, urednik tog izdanja

    organizacija: Ustanova Narodno pozorište Timočke Krajine-Centar za kulturu Zoran Radmilović u saradnji sa Udruženjem ljubitelja stripa i pisane reči Nikola Mitrović Kokan iz Leskovca

    https://www.facebook.com/pozzoranradmilovic

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    16.30 BEZ DODIRA / TOUCH ME NOT (Rumunija/Nemačka/Češka/Bugarska/Francuska, 2018, 125 min) - drama

    režija: Adina Pintilie

    https://www.youtube.com/watch?v=fQ8IKnYwK1I

     

    18.30 POD DRVETOM / UNDER THE TREE / UNDIR TRÉNU (Island/Poljska/Danska/Nemačka/Francuska, 89 min) - komedija, drama

    režija: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

    scenario: Huldar Breidfjörd, Hafsteinn Gunnar Sigurdson

    https://www.youtube.com/watch?v=tU7KeDwJCAc

     

    20.30 TRANZIT / TRANSIT (Nemačka/Francuska, 100 min) - drama

    režija: Kristijan Pecold

    https://www.youtube.com/watch?v=G7ni5_s62OE

    http://www.kolarac.rs

    CZKD, Beograd

    Međunarodni forum: STVARANJE KONKRETNE UTOPIJE - ARHITEKTURA JUGOSLAVIJE 1948-1980 (12-15.11.2018.)

    učesnici: Vladimir Kulić, Maroje Mrduljaš, Jelica Jovanović, Anna Kats, Ana Ivanovska Deskova, Vladimir Deskov i Jovan Ivanovski, Martina Malešić, Luka Skansi, Lukasz Stanek, Merjema Zatrić, Irena Šentevska, Mila Turajlić, Milenija Marušić, Dragoljub Bakić, Miodrag Živković, Branislav Dimitrijević, Ljubica Slavković
    ma daautorka i urednica projekta: Ljubica Slavković
     

    ZNANJE KOJE NEDOSTAJE: SPOMENICI NOB

    17:00-17:30 Prezentacija rezultata studentske radionice Missing Knowledge (on Forgotten Monuments)

    17:30-18:15 Miodrag Živković u razgovoru sa Branislavom Dimitrijevićem

    18:30-20:30 Sanja Horvatinčić: Jugoslavenski spomenici u MoMA-i: O kriterijima selekcije i posljedicama izlaganja

    Spomeniks - o eksploataciji spomenika danas - diskusija

    učesnici: Sanja Horvatinčić, Branislav Dimitrijević i Ljubica Slavković

    20:30 koktel
     

    organizacija: Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu i Architectuul online platforme iz Berlina

    https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931?locale=en

    http://www.czkd.org

    SANU, Beograd

    VUKAŠIN GOGOŠ - klarinet

    ANTONELA GRGIN - klavir

    program: Šuman, Sen-Sans, Vidor

    https://www.sanu.ac.rs

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Festival snimatenjskih ostvarenja: SLIKA U POKRETU (14-17.11.2018.)

     

    18:00 BANDITI U POTRAZI ZA MAMOM (SRB 2018)

    r. Kosta Ristić

    df. Milica Drakulić

     

    20:00 ZLOGONJE (SRB/MAK 2018)

    r. Raško Miljković

    df. Mikša Anđelić

    http://www.kinoteka.org.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    VIP KINOTEKA

    18:00/20:30 PETRIJIN VENAC (JUG 1980) - restaurisana kopija filma

    ul. Mirjana Karanović, Dragan Maksimović

    r. Srđan Karanović

    besplatno

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Geni i populacije (povodom 50 godina Društva genetičara Srbije)

    prof. dr Vesna Milankov (Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu): ISTORIJA I SADAŠNJOST U GENIMA - predavanje

    http://www.kolarac.rs

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Ljubljana

     

    18.00 Darko Fritz: Pojem programa v umetnosti v šestdesetih letih - predavanje

    http://darkofritz.net

     

    20.00 MESTA TRAJNOSTI. PAVILJONI, MANIFESTI IN KRIPTE - razstava (15.11.2018.-17.2.2019.)

    Umetniki in kolektivi

    Kolektivne akcije / Collective Actions (Andrej Monastirski / Andrei Monastyrski)
    ČIPke (Kikimore, Sara Šabjan, Mojca Založnik)

    Walter de Maria

    EXAT 51 (Ivan Picelj, Zvonimir Radić, Božidar Rašica, Vjenceslav Richter, Aleksandar Srnec)

    György Galántai v sodelovanju z / with the participation of Julia Klaniczay and Guglielmo Achille Cavellini

    Gorgona

    Grupa šestorice avtorjev / Group of Six Artists (Boris Demur, Željko Jerman, Vlado Martek, Mladen Stilinović, Sven Stilinović)

    Janez Janša, Janez Janša, Janez Janša

    Jarosław Kozłowski

    Neue Slowenische Kunst (IRWIN, Laibach, Gledališče sester Scipion Nasice / Scipion Nasice Sisters Theatre, Novi kolektivizem / New Collectivism)

    [Nove] Tendence / [New] Tendecies (Marc Adrian, Giovanni Antonio Costa, artist group Gruppo N, Gianni Colombo, artist group Gruppo T, Compos 68, Charles Csury, Juraj Dobrović, Willam Allan Fetter, Hiroshi KawanoManfred Mohr, François Morellet, artist group GRAV, Frieder Nake, Ivan Picelj, Vjenceslav Richter, Manfred Robert Schroeder, Zdeněk Sýkora, Goran Trbuljak, Edvard Zajec)

    Skupina OHO / OHO Group (Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Marko Sančanin Đurovski

    Mladen Stilinović

    Razgradnja umetnosti – ponovno  / The Unmaking of Art – Revisited

    Jiří Valoch

    Josip Vaništa

    Westeast​

    Franci Zagoričnik

    Vadim Zaharov

    kustosinja: Zdenka Badovinac

    kustosinja asistentka: Ana Mizerit

    postavitev in izbor del za [Nove] tendence: Darko Fritz

    izbor del za Grupo šestorice avtorjev: Branka Stipančić 

    razstavna instalacija: Azra Akšamija - Oblikovanje razstavnih konstrukcij

     

    20.00 Vadim Zakharov: Moskovski konceptualizem, ki ga predstavlja Vadim Zaharov - pogoji - performans​

    20.00 Kikimore: 15 11 Vaiki - zvočni performans

    http://www.mg-lj.si

    Akademija Kapuera Angole, Preradovićeva 9, Petrovaradin/Novi Sad

    FESTIVAL AFRO-BRAZILSKE KULTURE: MESTRE CABELLO EM NOVI SAD (13-15.11.2018.)

     

    18.00-19.00 Promotivni trening kapuere za početnike

    19.00-21.00 Trening kapuere

    organizacija: Kapuera Angola Novi Sad

    https://www.facebook.com/CapoeiraAngolaNoviSad

    Knjižnica Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5, Zagreb

    Pro(iz)vedi mladost u kulturi

    HASANAGINICA 2.0 - predstavljanje umjetničke knjige

    U projektu su sudjelovali srednjoškolci zagrebačke Tehničke škole i Islamske gimnazije dr. Ahmeda Smajlovića, te učenici đurđevačke Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva

    http://www.blok.hr

    Delfi cafe (SKC) Beograd

    Nebojša Jojić: BUKIRANO - predstavljanje knjige

    izdavač: Laguna

    govore: Milan Rakočević, arhitekta i svetski putnik, i autor

    moderatorka: Marija Ćorić sa Radio Lagune

    http://www.laguna.rs

    Italijanski institut za kulturu, Kneza Miloša 56, Beograd

    Predstavljanje FRESKO I STRAPPO TEHNIKE

    govori: profesorka i slikarka fresaka Ana Lazić Filka

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (13.10.-24.12.2018.)

    kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)

    organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    http://www.msub.org.rs

     

    Stručno vođenje kroz izložbu: kustosi izložbe Nebojša Milenković (MSUV) i dr Zoran Erić (MSUB)

    http://www.msub.org.rs

    Narodni muzej u Beogradu, Trg republike 1а, Beograd

    Priče iz konzervatorskog ateljea

    ZLATNO DOBA HOLANDSKOG SLKARSTVA: RADIONICE I SLIKARSKI MATERIJALI - predavanje

    predavačica: restauratorka savetnica Narodnog muzeja, mr Sofija Kajtez

    http://www.narodnimuzej.rs

    Hotel Kragujevac

    Vuk Drašković: ALEKSANDAR OD JUGOSLAVIJE - promocija romana

    izdavač: Laguna

    govore: kolumnista Zoran Panović, i autor

    http://www.laguna.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Istorija soula: ATLANTIK I STAKS ŠEZDESETIH

    Mićun Ristić

    Odlazak Reja Čarlsa iz kuće Atlantik činio se kao nenadoknadiv gubitak, međutim, brzo je zasijalo novo svetlo. Godine 1961. u kancelariju Džerija Vekslera, važnog čoveka kompanije i producenta, banuo je Solomon Berk (Burke). Rekao je da je bez ugovora, a Džeri je iste sekunde odgovorio: „Kod kuće si. Snimam te danas.“. Solomon je u mladosti bio propovednik, znao je šta je auto-put gospela, a protumbao se i kroz mrežu R’n’B klubova poznatu kao ChitlinCircuit. Sviđao mu se rok, a u kantriju je osećao „dušu zemlje“. S takvom širinom, jedinstvenim glasom i nekoliko klasičnih pesama sredinom decenije, najavljivan je kao Episkop soula. Džejms Braun mu je platio poveću svotu da na sceni skine krunu s glave i preda je njemu, ne bi li ubedio publiku da je, eto, on novi kralj. Berk je rado prihvatio, jer je hranio buljuk dece, a što se titula tiče - nije kome je rečeno, već kome je suđeno. Šezdesete je obeležila saradnja Atlantika i kuće Staks: Sam & Dave, Karla Tomas, Vilson Piket i drugi sa Atlantikovog spiska snimali su u Staksovom studiju, pesme koje je za  njih pisao domaći tim (najčešće Ajzak Hejs i Dejv Porter), u pratnji kućnog benda. Veksler je bio impresioniran „organskim“ načinom rada - bez pisanih aranžmana, uz živo učestovanje svih, mnogi delići muzike nastajali su na licu mesta. Podrazumeva se da je tu bilo i ozbiljnih sukoba, ali, i kad je išlo lako i kada je bilo problematično, nastajali su izuzetni snimci, a neki su sušta klasika. 

    http://www.dksg.rs

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    Ostavinska galerija, Kraljevića Marka 8, Beograd

    UMETNOST U DOBA KLASNOG RATA - izložba mladih istoričara/ki umetnosti i mladih i neafimisanih umetnika/ca (9-15.11.2018.)

     

    umetnici/ce:

    NEpraktične žeNE

    Aleksandar Denić

    Nemanja Nikolić

    Aleksa Vitorović

    Nikita Živanović

    Milica Bilanović

    Lazar Zagrađanin

    Kristina Janjić

    Tijana Petrović

    Jovana Radić

    Ines Zlatković

     

    kustoski kolektiv:

    Zorana Stojanović

    Lav Mrenović

    Sara Vuković

    Isidora Dragičević

    Bojana Rakonjac

    Sonja Glišić

    Miroslav Ćuk

    Milan Veselinović

    Dunja Petković
     

    vizuelni identitet i dizajn publikacije: Miloš Nikolić

     

    Vođenje kustoskog kolektiva i umetnika/ca kroz izložbu

    https://kcmagacin.org/kalendar/izlozba-umetnost-u-doba-klasnog-rata

    Kulturni centar Beograda

    SVI NAŠI FRANKENŠTAJNI - tribina

    govore: Divna Vuksanović (Beograd), Milica Živković (Niš), Milan Nikolić

    organizacija: Udruženje Oksimoron i Kulturni centar Beograda

    http://www.oksimoron2012.blogspot.com

    Biblioteka grada Beograda

    Sofija Škorić: AFERA MOMO KAPOR - predstavljanje knjige

    govore: Matija Bećković, Gojko Đogo i autorka

    http://www.bgb.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Ciklus projekcija najboljih svetskih dokumentaraca uz razgovore

    BELDOCS čitaonica u BGB: MISTER GAGA (2015) - film

    režija: Tomer Hejman

    http://www.bgb.rs

    Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd

    KULTURNO NASLEĐE I KULTURNA POLITIKA CRNOG TALASA U SRPSKOM FILMU - tribina

    učesnici: Bogdan Zlatić, autor knjige „Crni talas u srpskom filmu“, Saša Radojević, filmski reditelj, scenarista i producent, kritičar i teoretičar filma, dr Vladimir Kolarić, teoretičar kulture i umetnosti, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka

    moderator: Ivan Velisavljević, filmski kritičar i teoretičar

    http://zaprokul.org.rs

    Centar za kulturu Lazarevac

    Moderna Galerija Lazarevac, Karađorđeva 29, Lazarevac

    MATE ĐORĐEVIĆ (1983, Beograd): ANTISEPTIK - izložba (15-30.11.2018.)

    http://czklazarevac.rs

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    Dragan Aleksić: LIKOVNE KRITIKE - predstavljanje

    priređivačica: Jasna Jovanov (Narodna biblioteka Srbije, Beograd; Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Novi Sad 2017)

    Poslednja dadaistička predstava (1992) - insert iz TV filma

    scenario: Jasna Jovanov

    režija: Aleksandar Davić

    učestvuju: prof. dr Igor Borozan, recenzent, prof. dr Mileta Prodanović, prof. dr Vladimir Dimovski, Jasmina Jakšić Subić, saradnica na projektu, prof. dr Jasna Jovanov, autorka

    https://www.nb.rs

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    GORDANA HAJINOVIĆ: OKSIMORON - izložba fotografija (15-26.11.2018.)

    http://www.ulus.rs

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    STRADANJE I OPSTAJANJE 1918-2018: NEUNIŠTIVI MUZEJ - izložba (15.11.2018.-31.1.2019.) povodom obeležavanja stogodišnjice primirja u Prvom svetskom ratu

    https://etnografskimuzej.rs

    Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd

    DAMNJAN - RETROSPEKTIVA 1965-2018 - izložba oko dvesta radova iz jedanaest najznačajnijih ciklusa (15.11.-10.12.2018.) RADOMIRA DAMNJANOVIĆA DAMNJANA

    organizacija: Fondacija Kolekcija Trajković u saradnji sa Muzejom grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    MILAN KONJOVIĆ IZ NOVOSADSKIH KOLEKCIJA - izložba (8.11.-30.12.2018.) povodom obeležavanja 120 godina od rođenja umetnika

    autor izložbe: mr Milana Kvas

     

    Predstavljanje izložbe i Konjovićevih dela iz kolekcije Pavla Beljanskog

    predavači: mr Milana Kvas i Marta Đarmati, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog

    http://www.pavle-beljanski.museum

    Filmski klub Filmus, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    APSURDI NEMAČKE KINEMATOGRAFIJE IZ VREMENA NACIZMA (13-16.11.2018.)

     

    PUSTOLOVINE BARONA MINHAUZENA / MÜNCHHAUSEN (1943) (srpski prevod)

    https://www.facebook.com/filmusface

    Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd

    ANA BAŠA, SVETLANA BULATOVIĆ, MARIJA RAJŠIĆ: INTEGRACIJE - izložba (15.1.-1.12.2018.)

    http://u10.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Nauka kroz priče

    GDE SU SVI - naučnopopularna tribina o naučnoj potrazi za životom izvan Zemlje

    organizacija: Institut za fiziku u Beogradu

    govore: dr Milan M. Ćirković, astrofizičar/astrobiolog, Astronomska opservatorija u Beogradu; dr Branislav Cvetković, fizičar, Grupa za gravitaciju, Institut za fiziku u Beogradu; Marija Gajić, biolog - ekološki aktivista, Botanička bašta “Jevremovac”; Goran Skrobonja, pisac, izdavač i prevodilac naučne fantastike

    moderator: je Slobodan Bubnjević, urednik “Nauke kroz priče”

    http://www.ipb.ac.rs

    Krokodilov Centar za savremenu književnost, Karađorđeva 43 (ulaz iz Bašte, male stepenice 1a) Beograd

    Lik i delo No. 5 : TAJANSTVENI ŽIVOT VLADISLAVA BAJCA

    vodi: Boris Miljković

    http://www.krokodil.rs

    Oficirski dom u Nišu

    3. NIŠKI SALON: 12/2 (15.11.-10.12.2018.)

     

    selektor: Bojana Burić

    umetnici: Dragoslav Knežević, Perica Donkov, Nemanja Lađić, Mariela Cvetić, Milena Putnik, Nina Todorović

     

    selektor: Olivera Vukotić

    umetnici: Milica Antonijević, Vukašin Milović, Miodrag Mlađović, Miroslav Lazović, Ervin Ćatović, Goran Čpajak

    http://www.gslunis.org

    Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac

    KASIJA MILENKOVIĆ - izložba slika (15.11.-12.12.2018.)

    http://www.muzej.org.rs

    Art-kafe galerija Tuluz Lotrek, Resavska 24, Beograd

    Udruženje Kreativna fabrika: DosijeUmetnik

    LJUBINKA ĐURĐEVIĆ (1947, Beograd): KOSMIČKI CVET - izložba (15-28.11.2018)

    https://www.facebook.com/TuluzLotrekCaffeClub

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    LUKA VUKALOVIĆ I HERCEGOVAČKI USTANCI 1852-1862. - promocija knjige

    učestvuju: Žarko Ratković, dr Danko Leovac, dr Jovo Radoš, Božidar Glogovac i narodni guslar Slavko Aleksić

    organizacija: Udruženje Trebinjaca u Beogradu „Jovan Dučić“

    http://www.kolarac.rs

    MKC Kombinat, Zemun/Beograd

    THE SULFUR CITY (Toronto) - garažni bluz-rok

    https://sulfurcity.com/
    https://www.alive-records.com/artist/sulfur-city/
    https://www.facebook.com/sulfurcitylive/
    https://www.instagram.com/sulfurcity/
    https://www.fyimusicnews.ca/articles/2016/05/26/five-questions-lori-para...
    https://www.cbc.ca/news/canada/sudbury/sulfur-city-album-1.3603884
    http://pavementpr.com/artists/sulfur-city/
    https://www.allmusic.com/artist/sulfur-city-mn0003507711/biography
    https://soundcloud.com/alivenaturalsound/sets/sulfur-city-talking-loud
    https://badmusicforbadpeople.com/sulfur-city-toronto-canada/
    https://www.facebook.com/events/531594030639234/
    https://www.youtube.com/watch?v=wqtz4_teYgY
    https://www.youtube.com/watch?v=QFtdO2Z1RR4

    500 din

    https://badmusicforbadpeople.com

    ZAGREB HARP FESTIVAL (14-18.11.2018.)

     

    Muzej za umjetnost i obrt, Trg Republike Hrvatske 10

    Koncert u suradnji sa Zagrebačkim solistima

    Isabelle Perrin (Francuska) - harfa, Enea Cavallo (Italija) - harfa

    Ansambl Zagrebačkih solista

    http://www.zagrebharpfestival.com

    Beogradsko dramsko pozorište

    Piter Šefer: EKVUS - premijera drame

    režija: Marko Manojlović

    kostimografija: Lana Cvijanović

    scenografija: Vesna Popović

    kompozitor: Samir Hodović

    scenski pokret: Damjan Kecojević

    igraju: Vojin Ćetković, Miodrag Dragićević, Paulina Manov Đurđević, Nataša Marković, Ivan Tomić, Anka Gaćeša i Milica Tomašević

    http://www.bdp.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    CIKLUS IZRAELSKOG FILMA (1-29.11.2018.)

     

    OTAC (Izrael/Francuska, 2016, 105’) - drama

    režija i scenario: Meni Yaish

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Jovan Sterija Popović: LAŽA I PARALAŽA

    Narodno pozorišrte u Beogradu

    režija: Jug Radivojević

    igraju: Boris Komnenić, Brankica Sebastijanović, Stefan Buzurović, Milan Lane Gutović, Nebojša Dugalić, Dobrila Ćirković/Danijela Ugrenović

    http://www.dksg.rs

    Srpsko narodno pozorište, Pozorišni trg 1, Novi Sad

    20. NOVOSADSKI JAZZ FESTIVAL (15-17.11.2018.)

     

    15.11.

    MACHA GHARIBIAN TRIO: Macha Gharibian - klavir, Fender Rhodes - glas, Mauro Gargano - kontrabas, Fabrice Moreau - bubnjevi

    THE STEVE WILSON & WILSONIAN’S GRAIN: Steve Wilson - saksofon, Uri Caine - klavir, Ugonna Okegwo - bas, Ulyssess Owens Jr - bubnjevi

    JULIA SIEDL TRIO: Julia Siedl - klavir

     

    16.11.

    SHALOSH: Gadi Stern - klavir, Matan Assayag - bubnjevi, David Michaeli - kontrabas

    THE JEFF „TAIN“ WATTS QUARTET: Jeff Watts - bubnjevi, Ira Coleman - kontrabas, Irving Acao - saksofon, Antonio Faraò - klavir

    THE BERKLEE GLOBAL JAZZ INSTITUTE AMBASSADORS feat. MARCO PIGNATARA: Marco Pignataro - saksofon, Anastassya Petrova - klavir, Grzegorz Wlodarczyk - gitara, Tomer Sadot - bubnjevi, Tareq Rantisi - udaraljke

     

    17.11.

    JUMBO BIG BAND: BIG BAND RTV SLO, JAZZ ORKESTAR HR, BIG BAND RTS

    SEAMUS BLAKE PROGRAM & THE FRENCH CONNECTION

    http://novisadjazzfestival.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    GOSPODIN POSLANIK - predstava

    tekst i režija: Rade Vukotić

    http://www.kccukarica.rs

    Hrvatski glazbeni zavod, Gundulićeva 6, Zagreb

    8. Festival komorne glazbe DIAPASON (15-17.11.2018.)

    umjetničko vodstvo: pijanista Srđan Filip Čaldarović i klarinetista Davorin Brozić

     

    15.11.

    Ivo Maček: Gudački kvartet br.1 u F duru

    Val Bakrač i Lana Adamović - violina, Krešimir Petar Pustički - viola, Branimir Pustički - violončelo

    Claude Debussy: Klavirski trio u G duru

    Marco Graziani - violina, Mihovil Karuza - violončelo, Nina Patarčec - klavir

    Gabriel Fauré: Klavirski kvartet br. 1 u c molu, op. 15

    Marco Graziani - violina, Krešimir Petar Pustički - viola, Mihovil Karuza - violončelo, Mia Miljković Đuzel - klavir

     

    16.11.

    Felix Mendelssohn: Klavirski trio u d molu, op. 49

    Saki Kodama - violina, Latica Anić - violončelo, Petra Gilming - klavir

    Robert Schumann: Klavirski kvartet u Es duru, op. 47

    Saki Kodama - violina, Marko Genero - viola, Branimir Pustički - violončelo, Nina Patarčec - klavir

     

    17.11.

    Francis Poulenc: Trio za obou, fagot i klavir op. 43

    Dario Golčić - oboa, Petar Križanić - fagot, Petra Gilming - klavir

    Claude Debussy: Sonata za flautu, violu i harfu

    Ana Benić - flauta, Lucija Brnadić - viola, Hana Paraušić - harfa

    César Franck: Klavirski kvintet u f molu, op. 34

    Ivan Novinc i Val Bakrač - violina, Marko Genero - viola, Latica Anić -,violončelo, Srđan Filip Čaldarović - klavir

    https://www.facebook.com/festival.diapason

    Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd

    ULRIH A. RAJTERER (1982, Grac): BGTX - izložba/video-instalacija (15.11.-8.12.2018.) kako se radni proces menja u doba „shared economy“ i pod uticajem digitalnih tehnologija

    Umetnički kafe

    http://www.goethe.de/belgrad

    Hrvatski kulturni dom HKD na Sušaku, Rijeka

    27. JAZZTIME RIJEKA - međunarodni festival jazz glazbe (15-17.11.2018.)

     

    15.11.

    RADOJKE ŠVERKO I JAZZ TRIO 

    TECHNO VIKINGS

     

    16.11.

    ZORAN MAJSTOROVIĆ 4TET

    THE MYSTIC ROSE ENSEMBLE

     

    17.11.

    KURT ROSENWINKEL STANDARDS TRIJOM feat. DARIO DEIDDA & GREG HUTCHINSON

    BLUES BROTHERS PROJECT by SUPERCOVER BAND

    http://www.jazztimerijeka.com

    Galerija Siva, Luigija Pierottia 11, Zagreb

    ŽELJKO BELJAN: CARTOON CORE - izložba (15-21.11.2018.)

    https://www.facebook.com/events/491286658059043/?notif_t=plan_user_joined&notif_id=1542108049035406   

    http://attack.hr/galerija-siva

    Serijal koncerata kamerne muzike u Zavodu za kulturu Vojvodine 2018 (Vojvode Putnika 2, Novi Sad)

    DUO STEVAN NEMANJA: Stevan Spalević - klavir, Nemanja Egerić - klavir

    program: I. Stravinsky (1882-1971): Le sacre du printemps I part (Posvećenje proleća, prvi deo) (1913), C. Debussy (1862-1918): Six épigraphes antiques (Šest antičkih epigrafa) (1914), G. Kurtág (1926): Játékok vol.8 (Igre, izbor komada) (1982-2005)

    http://zkv.rs

    Dom omladine Pančevo

    Ciklus: Ukoričeni rokenrol

    20.00 EKV - KAO DA JE BILO NEKAD - film

    21.30 Dušan Vesić: MAGI - KAO DA JE BILA NEKAD - promocija knjige

    gost: Dušan Vesić

    razgovor vodi: Ivan Ivačković

    http://www.domomladinepancevo.rs

    Centar za kulturu Vlada Divljan, Mitropolita Petra 8, Beograd

    DANI CK VLADA DIVLJAN 2018. povodom obeležavanja 65. godina od osnivanja prve ustanove kulture i obrazovanja na teritoriji GO Palilula

     

    Ansabl KOLO

    http://www.ckvladadivljan.rs

    Kulturni centar Šabac, Gospodar Jevremova 12, Šabac

    7. FESTIVAL EVROPSKOG FILMA (12-16.11./1-5.12.2018.)

     

    TONIO (Holandija, 2016, 100 min) - drama

    režija: Paula van der Oest

     

    http://euinfo.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    Ciklus: Svet digitalne umetnosti

    Video umetnost ENDRUJUA TOMASA HUANGA, SAD

    O autoru i prikazanim radovima govori Аndrеј Тišmа

    http://www.kcns.org.rs

    Grad, Beograd

    ANA AVRAMOV SA BENDOM (Vukašin Đelić - gitara, Milos Pajagić - bas gitara, Dragan Jovanović - bubnjevi) i gostima - koncertna promocija novog EP albuma prvenca Open Heart

    gosti: Lola Miković (Vin Triste, Stepa) i Ivana Smolović Ika (On Tour) + gosti iznenadjenja!

    https://www.facebook.com/anaavramovofficial/
    https://anaavramov.bandcamp.com/
    https://soundcloud.com/in-absentias
    https://www.youtube.com/channel/UCZYS5rkzorYTI0PAX7xrL5w
    https://www.deezer.com/us/artist/9013674
    https://www.instagram.com/ana_avramov/
    www.anaavramov.com
    400 din

    http://www.kontra.rs

    Klub Fest, Gradski park 2, Zemun/Beograd

    TRESE.LUPA.UDARA: Koja (Disciplin A Kitschme, solo gitara + vokal), Švaba (Električni Orgazam, bas + vokal), Vul (Disciplin A Kitschme, bubnjevi + vokal)

    700 din

    https://www.facebook.com/klub.fest

    1. NO SLEEP FESTIVAL (15-18.11.2018.) Beograd

    SATNICA

     

    FATBOY SLIM

    NINA KRAVIZ

    CASSIUS

    LEE BURRIDGE

    AGNES

    ALEKSI PERÄLÄ LIVE

    BLACK MERLIN

    DAX J

    DEJAN MILIĆEVIĆ

    DJ TENNIS b2b MARCEL FENGLER

    FRANÇOIS X

    I HATE MODELS

    MARKO NASTIĆ

    MOLLY

    OLOF DREIJER

    PHILIP BERG

    RANDOMER

    33.10.3402

    AKIOKI

    ALEXANDER KIRSCH

    AVOID aka VLADIMIR AĆIĆ

    BOJAN VUKMIROVIĆ b2b LUKA CONCRETE

    DJ BAJKO FELIX feat. ELON

    DJ IRON

    DJ JOCK

    DOO

    FAM

    FILIP XAVI

    FUNKY JUNKIE

    G. EDD

    GASSIVITY w/ SURREAL, MILI, FOX

    JOHANA & DUŠAN LILIĆ

    MENE

    MKDSL Live

    MLADEN IVIĆ

    MONOSACCHARIDE LIVE

    NEUTRON

    NEVENA JEREMIĆ

    NIKOLA MIHAILOVIĆ

    OTTO VON DISKO

    PASCAL WALTER

    PEPPE

    PETAR CVETKOVIĆ

    PETER PORTMAN

    PTŽC

    RAR b2b BETOMENG

    SCHWABE

    SONJA SAJZOR

    STEPNIAK LIVE

    ŠĆ

    TONI JURANOVIĆ

    VATRA

    VIKTOR RANKOVIĆ

    VLADIMIR DRAGAŠ

    VOJKAN BEĆIR b2b VANJA BURSAĆ

    VUK SMILJANIĆ

    https://youtu.be/DhbOYW5QpYQ

    http://www.nosleepfestival.com

    16/Nov/2018

    Art-kafe galerija Tuluz Lotrek, Resavska 24, Beograd

    Udruženje Kreativna fabrika: DosijeUmetnik

    LJUBINKA ĐURĐEVIĆ (1947, Beograd): KOSMIČKI CVET - izložba (15-28.11.2018)

    https://www.facebook.com/TuluzLotrekCaffeClub

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    SANU, Beograd

    PRIMENA DIGITALIZACIJE U KULTURI I NAUCI - naučni skup

     

    09.30-10.00 Registracija učesnika

     

    10.00-10.15 Otvaranje konferencije

     

    10.15-11.45

    Aleksandar Kostić: Digitalizacija nacionalnog kulturnog nasleđa kao dugoročni strateški projekat

     

    Radoslav Zelenović: Audiovizuelni arhiv i centar za digitalizaciju SANU: Pokušaj dostizanja vrhunskih standarda u digitalizaciji kulturnog nasleđa

     

    Zoran Ognjanović: Prikaz doprinosa Matematičkog instituta SANU i Matematičkog fakulteta u Beogradu digitalizaciji kulturne i naučne baštine od 1990-tih do danas

     

    Đuro Kutlača, Dušica Semečenko, Dijana Štrbac, Lazar Živković: Digitalizacija kulturne baštine u strategiji pametne

    specijalizacije Srbije

     

    Slobodan Miladinović: Digitalna pismenost: od privilegije do nužnosti

     

    Mirko Stojković: Uloga umetnosti u digitalizaciji kulturne baštine

     

    11.45.-12.00 pauza

     

    12.00-13.30

    Marijana Vidas Bubanja: Značaj i perspektive digitalizacije privrede Srbije

     

    Mirjana Jelić: Primena domaćih i inostranih repozitorijuma Patentne dokumentacije za pametno odabiranje specijalizacija u Srbiji

     

    Nataša Milojević, Dragan Vasiljević: Pretraživanje digitalnih repozitorijuma industrijske svojine

     

    Mario Reljanović, Dragan Prlja, Stefan Andonović: Pravni aspekti digitalizacije kullturne i naučne baštine u Srbiji

     

    Katica Tomić: Pravni aspekti digitalizacije kulturne i naučne baštine u Hrvatskoj - Crowdfunding finansiranje

     

    13.30-15.00 pauza za ručak

     

    15.00-16.30

    Suzana Polić: Upravljanje znanjem i zaštita nematerijalnog kultrunog nasleđa

     

    Andrej Diligenski: Digitalizacija i zaštita podataka u svrhe naučnog istraživanja i arhiviranja u javnom interesu

     

    Gordana Gasmi, Vanja Korać, Sanja Prlja: Evropski propisi i digitalizacija kulturne i naučne baštine

     

    Nataša Mrvić Petrović, Vladimir Čolović: Plagijarizam u eri digitalizacije: pravne posledice

     

    Ana Batrićević, Nikola Paunović: Digitalizacija kulturne i naučne baštine i visokotehnološki kriminal

     

    Đorđe Krivokapić, Jelena Adamović: Šta otvoreni podaci mogu doneti digitalizaciji kulturne baštine?

     

    16.30-16.45 pauza

     

    16.45-17.30 Zaključna rasprava i završetak konferencije

    https://www.sanu.ac.rs

    Ogranak SANU u Nišu/Univerzitet u Nišu, Multimedijalna sala 8

    UMETNOST I KONTEKST: VREDNOST - LOKALNO I UNIVERZALNO - naučni skup

    https://www.sanu.ac.rs

    Zagrebački velesajam, Avenija Dubrovnik 15, Zagreb

    40. Međunarodni sajam knjiga i učila INTERLIBER (13-18.11.2018.)

    PROGRAM

    http://www.zv.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Hol Biblioteke

    KO NE ZNA ZA STRAH, TAJ IDE NAPRED (Dokumentarna i istorijska građa o Prvom svetskom ratu) - izložba (16-30.11.2018.)

    autor izložbe: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Ljubljana

    MESTA TRAJNOSTI. PAVILJONI, MANIFESTI IN KRIPTE - razstava (15.11.2018.-17.2.2019.)

    Umetniki in kolektivi

    Kolektivne akcije / Collective Actions (Andrej Monastirski / Andrei Monastyrski)
    ČIPke (Kikimore, Sara Šabjan, Mojca Založnik)

    Walter de Maria

    EXAT 51 (Ivan Picelj, Zvonimir Radić, Božidar Rašica, Vjenceslav Richter, Aleksandar Srnec)

    György Galántai v sodelovanju z / with the participation of Julia Klaniczay and Guglielmo Achille Cavellini

    Gorgona

    Grupa šestorice avtorjev / Group of Six Artists (Boris Demur, Željko Jerman, Vlado Martek, Mladen Stilinović, Sven Stilinović)

    Janez Janša, Janez Janša, Janez Janša

    Jarosław Kozłowski

    Neue Slowenische Kunst (IRWIN, Laibach, Gledališče sester Scipion Nasice / Scipion Nasice Sisters Theatre, Novi kolektivizem / New Collectivism)

    [Nove] Tendence / [New] Tendecies (Marc Adrian, Giovanni Antonio Costa, artist group Gruppo N, Gianni Colombo, artist group Gruppo T, Compos 68, Charles Csury, Juraj Dobrović, Willam Allan Fetter, Hiroshi KawanoManfred Mohr, François Morellet, artist group GRAV, Frieder Nake, Ivan Picelj, Vjenceslav Richter, Manfred Robert Schroeder, Zdeněk Sýkora, Goran Trbuljak, Edvard Zajec)

    Skupina OHO / OHO Group (Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Marko Sančanin Đurovski

    Mladen Stilinović

    Razgradnja umetnosti – ponovno  / The Unmaking of Art – Revisited

    Jiří Valoch

    Josip Vaništa

    Westeast​

    Franci Zagoričnik

    Vadim Zaharov

    kustosinja: Zdenka Badovinac

    kustosinja asistentka: Ana Mizerit

    postavitev in izbor del za [Nove] tendence: Darko Fritz

    izbor del za Grupo šestorice avtorjev: Branka Stipančić 

    razstavna instalacija: Azra Akšamija - Oblikovanje razstavnih konstrukcij

    http://www.mg-lj.si

    Centar za kulturu Lazarevac

    Moderna Galerija Lazarevac, Karađorđeva 29, Lazarevac

    MATE ĐORĐEVIĆ (1983, Beograd): ANTISEPTIK - izložba (15-30.11.2018.)

    http://czklazarevac.rs

    Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd

    ULRIH A. RAJTERER (1982, Grac): BGTX - izložba/video-instalacija (15.11.-8.12.2018.) kako se radni proces menja u doba „shared economy“ i pod uticajem digitalnih tehnologija

    Umetnički kafe

    http://www.goethe.de/belgrad

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    GORDANA HAJINOVIĆ: OKSIMORON - izložba fotografija (15-26.11.2018.)

    http://www.ulus.rs

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    STRADANJE I OPSTAJANJE 1918-2018: NEUNIŠTIVI MUZEJ - izložba (15.11.2018.-31.1.2019.) povodom obeležavanja stogodišnjice primirja u Prvom svetskom ratu

    https://etnografskimuzej.rs

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    POTRAGA ZA STVARNOŠĆU - JADRANKA FATUR I HIPERREALNO - izložba (11.10.-9.12.2018.)

    Izložbu prati monografski katalog, tekstove potpisuju: Sonja Briski Uzelac, Lada Čale Feldman, Suzana Marjanić, Tonko Maroević, Martina Munivrana, Susanne Neuburger, Krešimir Purgar, Žarko Paić i Leila Topić

    Autorica koncepta i kustosica izložbe: Martina Munivrana

    Suradnica i kustosica izložbe umjetnika mlađe i srednje generacije: Ana Škegro

     

    Slika i hiperrealizam: Slikarstvo, fotografija i film - interdisciplinarni znanstveni simpozij (15/16.11.2018.)

     

    10.00 Blaženka Perica: “Historijsko slikarstvo” u posthistoriji

    10.30 Igor Loinjak: Slikarstvo kao specifičan put do žive slike
    11.00 Vladimir Rismondo: Problem hiperrealnog - od ikonoklastičnog spora do virtualnih realnosti

    11.30 rasprava

    11.45 pauza

    12.00 Petar Milat: O jednom motivu u filmovima Ane Hušman
    12.30 Tonći Valentić: Deleuze avec Lynch - razlika i ponavljanje u Twin Peaksu
    13.00 Marijan Krivak: Hiperrealizam zla i njegove filmske inkarnacije - Leni Riefenstahl i Alain Resnais

    13.30 završna rasprava

    14.00 Predstavljanje knjige Gorana Sunajka ESTETIKA RUŽNOG, (Naklada Breza, Zagreb, 2018). Knjigu će, uz autora, predstaviti Tomislav Brlek i Žarko Paić.

    14.30 Zatvaranje simpozija

     

    organizacija: Muzej suvremene umjetnosti, Hrvatsko društvo pisaca, Časopis za teoriju, kulturu i vizualne umjetnosti Tvrđa, Centar za vizualne studije iz Zagreba i Images - Journal for Visual Studies

    http://www.msu.hr

    Kibla, Maribor

    Festival KIBLIX 2018 (14-17.11.2018.)

     

    10.00-15.00 Delavnice multimedija, programiranje in svetlobni efekti

    mentor: Franc Vrbančič

     

    16.00 Jože Slaček: DNK umetnosti in nesmrtnosti - predavanje

     

    21.30 Klaus Filip: Sonic Luz
    https://tinyurl.com/y6ubrgyx

     

    22.30 Andrej Fon (Olfamož)

    https://tinyurl.com/y7olowon

    http://www.kibla.org

    9. МОБИЛ ФЕСТИВАЛ 2018 - меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон (16-24.11.2018.) Скопје

    https://www.facebook.com/mobilefestival.net

    http://mobilefestival.net

    16. ZAGREB FILM FESTIVAL (11-18.11.2018.)

    RASPORED

    PROGRAMSKA KNJIŽICA

    http://www.zagrebfilmfestival.com

    29. Ljubljanski mednarodni filmski festival - LIFFE (7-18.11.2018.)

    URNIK

    http://www.liffe.si

    12. PRVI KADAR - Međunarodni festivаl dokumentаrnog i krаtkog igrаnog filmа (12-17.11.2018.) Istočno Sarajevo/Zvornik

    PROGRAM

    http://www.lutfest.com

    15. Dečji pozorišni festival POZORIŠTE ZVEZDARIŠTE: TAMO GDE BAJKE STANUJU (15-20.11.2018.) Beograd

    PROGRAM

    http://zvezdariste.rs

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Ljubljana

    MESTA TRAJNOSTI. PAVILJONI, MANIFESTI IN KRIPTE - razstava (15.11.2018.-17.2.2019.)

     

    Umetniki in kolektivi

    Kolektivne akcije / Collective Actions (Andrej Monastirski / Andrei Monastyrski)
    ČIPke (Kikimore, Sara Šabjan, Mojca Založnik)

    Walter de Maria

    EXAT 51 (Ivan Picelj, Zvonimir Radić, Božidar Rašica, Vjenceslav Richter, Aleksandar Srnec)

    György Galántai v sodelovanju z / with the participation of Julia Klaniczay and Guglielmo Achille Cavellini

    Gorgona

    Grupa šestorice avtorjev / Group of Six Artists (Boris Demur, Željko Jerman, Vlado Martek, Mladen Stilinović, Sven Stilinović)

    Janez Janša, Janez Janša, Janez Janša

    Jarosław Kozłowski

    Neue Slowenische Kunst (IRWIN, Laibach, Gledališče sester Scipion Nasice / Scipion Nasice Sisters Theatre, Novi kolektivizem / New Collectivism)

    [Nove] Tendence / [New] Tendecies (Marc Adrian, Giovanni Antonio Costa, artist group Gruppo N, Gianni Colombo, artist group Gruppo T, Compos 68, Charles Csury, Juraj Dobrović, Willam Allan Fetter, Hiroshi KawanoManfred Mohr, François Morellet, artist group GRAV, Frieder Nake, Ivan Picelj, Vjenceslav Richter, Manfred Robert Schroeder, Zdeněk Sýkora, Goran Trbuljak, Edvard Zajec)

    Skupina OHO / OHO Group (Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Marko Sančanin Đurovski

    Mladen Stilinović

    Razgradnja umetnosti – ponovno  / The Unmaking of Art – Revisited

    Jiří Valoch

    Josip Vaništa

    Westeast​

    Franci Zagoričnik

    Vadim Zaharov

     

    kustosinja: Zdenka Badovinac

    kustosinja asistentka: Ana Mizerit

    postavitev in izbor del za [Nove] tendence: Darko Fritz

    izbor del za Grupo šestorice avtorjev: Branka Stipančić 

    razstavna instalacija: Azra Akšamija - Oblikovanje razstavnih konstrukcij

     

    Javno vodstvo po razstavi: tehnični asistent Muzeja modernosti

    http://www.mg-lj.si

    NAUKA, UMETNOST I MEJKERS KULTURA (13.11.-8.12.2018.) Beograd

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke

    http://www.cpn.rs/artandscience

    Dom omladine Beograda

    9. Međunarodni festival zelene kulture GREEN FEST (13-16.11.2018.)

    PROGRAM

    http://greenfest.rs

    Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd

    DAMNJAN - RETROSPEKTIVA 1965-2018 - izložba oko dvesta radova iz jedanaest najznačajnijih ciklusa (15.11.-10.12.2018.) RADOMIRA DAMNJANOVIĆA DAMNJANA

    organizacija: Fondacija Kolekcija Trajković u saradnji sa Muzejom grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd

    ANA BAŠA, SVETLANA BULATOVIĆ, MARIJA RAJŠIĆ: INTEGRACIJE - izložba (15.1.-1.12.2018.)

    http://u10.rs

    EU info centar, Kralja Milana 7, Beograd

    IMA LI TOLERANCIJA GRANICE? - razgovor

    učesnice/ci: Aleksandar Obradović, koordinator projekta; Zoran Kesić, glumac, Njuz.Net (video stejtment); Nicolas Bizel, Delegacija Evropske unije u Srbiji (tbc); Aleksej Kišjuhas, sociolog; Iva Janković, koordinatorka projeta, Info Park; Žarka Radoja, novinarka, Kontrapress; Radoš Đurović, APC; Filip Vulović, LGBTQIA+ aktivista, Beograd Prajd / Udruženje Da se zna!; Borka Pavićević, osnivačica i direktorka CZKD, Lola Joksimović, autorka projekta (video stejtment)

    moderatorka: Marina Rakić
    organizacija: Centar za kulturnu dekontaminaciju

    http://www.czkd.org

    Oficirski dom u Nišu

    3. NIŠKI SALON: 12/2 (15.11.-10.12.2018.)

     

    selektor: Bojana Burić

    umetnici: Dragoslav Knežević, Perica Donkov, Nemanja Lađić, Mariela Cvetić, Milena Putnik, Nina Todorović

     

    selektor: Olivera Vukotić

    umetnici: Milica Antonijević, Vukašin Milović, Miodrag Mlađović, Miroslav Lazović, Ervin Ćatović, Goran Čpajak

    http://www.gslunis.org

    Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac

    KASIJA MILENKOVIĆ - izložba slika (15.11.-12.12.2018.)

    http://www.muzej.org.rs

    17. Festival of european film CINEDAYS (8-18.11.2018.) Skoplje

    PROGRAM

    http://cinedays.com.mk

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    2. COMPUTER GRAPHICS & ARTS CONFERENCE BELGRADE (CGA Belgrade) (16/17.11.2018.)

     

    16.11.

     

    13:00-13:45 DISCOVERING THE VFX OF STAR TREK

    presentation by Vladimir Ilic

     

    14:00-15:00 VR TO BEGIN WITH

    panel moderator: Dejan Grba

     

    16:00-16:45 CROSSOVER IN ANIMATION: FROM INDUSTRY DRILL TO AUTEURISM AND BACK

    panel moderator: Mina Sablic Papajic

     

    18:00-18:45 BRINGING THE COMMUNITY TOGETHER - LEADING BY EXAMPLE

    presentation by Nordeus / Bunker VFX

     

    19:00-20:00 AN EVALUATION OF THE DESIGN AT DOUBLE NEGATIVE

    presentation by Shahin Toosi

     

     

    17.11.

     

    12:00-12:45 VISUAL EFFECTS ON INDEPENDENT FILMS: LOW BUDGETS AND BIG IDEAS

    presentation by Victor Perez

     

    14:00-15:00 THE ROLE OF DIGITAL HUMANS IN VIRTUAL PRODUCTION

    presentation by Michael Seymour

     

    16:00-16:45 INTERNSHIP AT 3LATERAL: OSIRIS BLACK TO ANDY SERKIS MORPH

    presentation by Djordje Vidovic

     

    17:00-17:45 REAL-TIME PRODUCTION WITH UNREAL ENGINE

    presentation by Ben Lumsden, Epic Games

     

    19:00-20:00 FROM A CG ARTIST TO A DIRECTOR

    presentation by Sava Zivkovic

    http://www.cgabelgrade.com

    1. NO SLEEP FESTIVAL (15-18.11.2018.) Beograd

    SATNICA

     

    FATBOY SLIM

    NINA KRAVIZ

    CASSIUS

    LEE BURRIDGE

    AGNES

    ALEKSI PERÄLÄ LIVE

    BLACK MERLIN

    DAX J

    DEJAN MILIĆEVIĆ

    DJ TENNIS b2b MARCEL FENGLER

    FRANÇOIS X

    I HATE MODELS

    MARKO NASTIĆ

    MOLLY

    OLOF DREIJER

    PHILIP BERG

    RANDOMER

    33.10.3402

    AKIOKI

    ALEXANDER KIRSCH

    AVOID aka VLADIMIR AĆIĆ

    BOJAN VUKMIROVIĆ b2b LUKA CONCRETE

    DJ BAJKO FELIX feat. ELON

    DJ IRON

    DJ JOCK

    DOO

    FAM

    FILIP XAVI

    FUNKY JUNKIE

    G. EDD

    GASSIVITY w/ SURREAL, MILI, FOX

    JOHANA & DUŠAN LILIĆ

    MENE

    MKDSL Live

    MLADEN IVIĆ

    MONOSACCHARIDE LIVE

    NEUTRON

    NEVENA JEREMIĆ

    NIKOLA MIHAILOVIĆ

    OTTO VON DISKO

    PASCAL WALTER

    PEPPE

    PETAR CVETKOVIĆ

    PETER PORTMAN

    PTŽC

    RAR b2b BETOMENG

    SCHWABE

    SONJA SAJZOR

    STEPNIAK LIVE

    ŠĆ

    TONI JURANOVIĆ

    VATRA

    VIKTOR RANKOVIĆ

    VLADIMIR DRAGAŠ

    VOJKAN BEĆIR b2b VANJA BURSAĆ

    VUK SMILJANIĆ

    https://youtu.be/DhbOYW5QpYQ

    http://www.nosleepfestival.com

    Ustanova kulture Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    E-PLAY OBJEKTIVNO - izložba fotografija (16-24.11.2018.), koja dokumentuje 20 godina postojanja alternativnog benda E-Play

    autori fotografija: Nebojša Babić, Aleksandar Zec, Đorđje Popović, Dalibor Stanković, Nemanja Đorđević, Luka Trajković, Mikica Andrejić, Milan Radovanović, Danilo Mataruga, Marko Krunić, Bojana Janjić, Andreja Hamović, Miša Obradović i Slobodan Sarić

    https://www.dropbox.com/sh/ivo12rd3plq7hlx/AAAOXR_Jgfd0c09GaHQzlkUFa?dl=0

    https://www.facebook.com/events/532424507163042/

    https://www.youtube.com/watch?v=ohzqheP5k_U

    http://www.ukparobrod.rs

    18. PERFORMANCE ART FESTIVAL: OPTIMIZAM (16-18.11.2018.) Osijek

     

    16.11.

     

    Galerija Kazamat, Jagićeva 2
    14.00 Dijalog lokalne i područne (regionalne) samouprave i organizacija nezavisne kulture - rasprava

    15.00-20.00 Bruno Isaković: Fade Into - performans

    15.00 Nebojša Vuković: Šetač - videoinstalacija
     

    15.00 Lucija Žuti: Zastava - instalacija
     

     

    17.11.

     

    Galerija Kazamat, Jagićeva 2
    16.30 Gdje ima dima, ima i vatre - radionica anestezije
     

    17.30 Zvonimir Dobrović: Politički performans u Hrvatskoj - predavanje

     

    18.30 Nikolina Butorac: Iza Crvenog - performans

    19.00 Vesna Mačković: Jesam li ja vaša najljepša lezbijka, biseksualka, trans osoba ikad? - performans

     

     

    18.11.

     

    Trg Ante Starčevića
    12.00 Siniša Labrović: Moj tata je najbolji na svijetu - performans

    https://www.facebook.com/Performance.Art.Festival

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    16.30 BEZ DODIRA / TOUCH ME NOT (Rumunija/Nemačka/Češka/Bugarska/Francuska, 2018, 125 min) - drama

    režija: Adina Pintilie

    https://www.youtube.com/watch?v=fQ8IKnYwK1I

     

    18.30 POD DRVETOM / UNDER THE TREE / UNDIR TRÉNU (Island/Poljska/Danska/Nemačka/Francuska, 89 min) - komedija, drama

    režija: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

    scenario: Huldar Breidfjörd, Hafsteinn Gunnar Sigurdson

    https://www.youtube.com/watch?v=tU7KeDwJCAc

     

    20.30 TRANZIT / TRANSIT (Nemačka/Francuska, 100 min) - drama

    režija: Kristijan Pecold

    https://www.youtube.com/watch?v=G7ni5_s62OE

    http://www.kolarac.rs

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    STOJAN KERBLER: RETROSPEKTIVA - razstava (25.10.2018.-13.1.2019.)

    kustosinja: Lara Štrumej

     

    Janez Bogataj: Jutri boš moral umreti! Slovo od družinskega prijatelja - predavanje

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/2425/razstava-stojan-kerbler-retrospektiva

    Galerija Siva, Luigija Pierottia 11, Zagreb

    ŽELJKO BELJAN: CARTOON CORE - izložba (15-21.11.2018.)

    https://www.facebook.com/events/491286658059043/?notif_t=plan_user_joined&notif_id=1542108049035406   

    http://attack.hr/galerija-siva

    CUK Imago, Dečanska 14, Beograd

    Fijuk sajam + Kvaka 22!

    Dog Power

    Klotljudi

    Yan Dusk

    Spejs Noksi

    https://www.facebook.com/events/2170041676596780

    Knez Mihailova 9, Beograd

    ZVUK NEMAČKE KULTURE (16/17.11.2018.)

    Dirigujete poznatim lajpciškim Gevandhaus simfonijskim orkestrom u srcu Beograda

    http://www.germany.travel/rs

    19. Mednarodni festival novomedijske umetnosti PIXXELPOINT (16-23.11.2018.) Nova Gorica

     

    16.11.

     

    Galerija Agorè, Gorica (I)

    17.30 Pred-otvoritev razstave INTELIGENTNI OPAZOVALEC / Hic svnt dracones
     

    Od galerije Agorè, Gorica (I) do Mestne galerije Nova Gorica

    18.45 Post card walk, sprehod z umetniki AMRO (Art Meets Radical Openess)
     

    Pri Frančiškanskem samostanu Kostanjevica v Novi Gorici

    19.15 Martin Bricelj Baraga: Sončni koledar - ogled projekta

     

    Mestna galerija Nova Gorica

    20.00 Odprtje razstave INTELIGENTNI OPAZOVALEC in uradna otvoritev festivala
     

    Mostovna

    23.00 Pixxelpoint ~ Cosmic Sex: festivalska uvertura

    RSN

    Jaša Bužinel

    Blažen DJ
     

     

    17.11.

     

    Mestna galerija Nova Gorica

    12.00-19.00 Vandranje Goric; mapiranje Gorice/Nove Gorice - delavnica
    mentor: pETER Purg
     

    Galerija Agorè, Gorica (I)

    14.00-15.30 Poetični ulični sprehod - delavnica
    mentorica: Hanna Priemetzhofer
     

    15.30-18.30 whois.com/pillwein/ - delavnica
    mentor: Davide Bevilacqua
     

     

    18.11.

     

    Galerija Agorè, Gorica (I)

    10.00-12.00 Openlab z AMRO umetniki (Art Meets Radical Openess) - pogovor, predstavitev umetnikov in razstave ter umetniška intervencija

    Grad Kromberk

    14.00-18.00 Bodi Jimi tudi ti! - delavnica
    mentorja: Stefan Doepner in Borut Savski iz Cirkulacije2
     

    19.00 Skupni nastop - predstavitev rezultatov delavnice Bodi Jimi tudi ti!

     

     

    19.11.

     

    Mestna galerija Nova Gorica

    17.30 Irena Pivka, Brane Zorman: Predstavitev projektov Hodi.TI in UHEL
     

    Galerija Agorè, Gorica (I)

    19.00 Luca Giuliani: Opazujemo, torej sem - predavanje
     

     

    20.11.

     

    Mestna galerija Nova Gorica

    16.00 Irena Pivka, Brane Zorman: Hodi.TI - in-situ večmedijski performans

     

    Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

    19.00 Kratki animirani filmi iz zbirke Ars Electronica Animation Festival 2017
     

     

    21.11.

     

    Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

    13.00 Janez Dovč: TESLA - glasbeno-gledališka predstava (za šole)

    20.00 Janez Dovč: TESLA - glasbeno-gledališka predstava
    8 €
     

     

    23.11.

     

    Mestna galerija Nova Gorica

    17.30 BridA - zaključno javno vodstvo po razstavi INTELIGENTNI OPAZOVALEC
     

    http://www.pixxelpoint.org

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

     

    Javno vođenje kroz izložbu

    http://mpu.rs

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Festival snimatenjskih ostvarenja: SLIKA U POKRETU (14-17.11.2018.)

     

    18:00 PROKLETI PAS (SRB 2017)

    r. raljgan Pešikan

    df. Radoslav Vladić

     

    20:00 JUŽNI VETAR (SRB 2018)

    r. Miloš Avramović

    df. Ivan Kostić

    http://www.kinoteka.org.rs

    Muzej in galerije mesta Ljubljane/Kulturni center Tobačna 001, Tobačna ulica 1, Ljubljana

    FOKUS GRUPA (Iva Kovač & Elvis Krstulović): NEVIDNA MATERIJA / INVISIBLE MATTER - razstava (7.11.-7.12.2018.)

     

    dela umetnikov / The exhibition features works by:

    MARINA ABRAMOVIĆ

    TOMISLAV GOTOVAC

    ION GRIGORESCU

    IRWIN NEUE SLOWENISCHE KUNST

    MLADEN STILINOVIĆ

     

    kustosinja/curated by Alenka Gregorič

    produkcija: Muzej in galerije mesta Ljubljane

     

    Pogovor: Umetniki na obisku!

    moderacija: Alenka Gregorič in Miha Colner

    https://mgml.si/sl/center-tobacna

    Dan opštine Kotor

    Galerija solidarnosti, Palata Pima, Stari grad Kotor

    LUTAM, JOŠ, VITAK, SA SREBRNIM LUKOM... - izložba Narodne biblioteke Srbije (16.11.-16.12.2018.), povodom 125 godina od rođenja Miloša Crnjanskog

    http://www.muzejperast.me/index.php/me/galerija-solidarnosti

    CZKD, Beograd

    3. Međunarodni festival eksperimentalnog filma THE UNFORESEEN (16/17.11.2018.)

     

    16.11.

    18:00 Svečano otvaranje festivala

    18:15 Specijalni program

    Izbor eksperimentalnih filmova iz produkcije Filmskog centra Srbije

    Amira Avdić: Umetnikova misao - film

    19:30 Takmičarska selekcija Kinoskop I: Arhive delirijuma

    20:30 Takmičarska selekcija Kinoskop II: Sirova animacija

    21:30 Takmičarska selekcija Kinoskop III: 50 nijansi eksperimentalnog filma

     

     

    17.11.

     

    18:00  Dragan Dimčić: Između svetova - predstavljanje knjige profesora na katedri za montažu na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu

    19:00 Takmičarska selekcija Kinoskop IV: Sinestezija

    20:00 Proglašenje nagrada i prikazivanje nagrađenih filmova

    20:30 Muzički program: 4 Godine Live Soundtracka - Psihodelični kontinuum

    Dogs in Kavala

    Triko

    Lenhart Tapes i Zoja Borovčanin

    Old Soviet Dogs

    http://www.czkd.org

    Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka

    IVANA KOSTIĆ: SUTRA POČINJE DANAS - izložba fotografija (16.11.-4.12.2018.)

    nastupaju učenici OMŠ Nevena Popović iz Grocke

    http://www.kulturagrocka.rs

    Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad

    Žan Mišel Tobelem (profesor sa Sorbone): MENADŽMENTA U KULTURI: NOVA SLIKA - predavanje (prevod obezbeđen)

    http://zkv.rs

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    PERCEPCIJE: ŽENA PO MERI DRUŠTVA? - izložba (28.9.2018.-6.1.2019.)

    ABIGAIL LANE, ANA BEŠLIĆ, ANTHEA HAMILTON, CAMILLA LØW, CELIA HEMPTON, CLARE STRAND, DANICA JOVANOVIĆ, ĐORĐE JOVANOVIĆ, ELIZABETH PRICE, GILLIAN WEARING,  HELEN CHADWICK, IVAN TABAKOVIĆ, KATARINA IVANOVIĆ, LAURA ALDRIDGE, LUBAINA HIMID, LJUBICA CUCA SOKIĆ, MADAME YEVONDE, MILAN KONJOVIĆ, MARKO ZAVIŠIĆ, NADEŽDA PETROVIĆ, PETAR DOBROVIĆ, RACHEL WHITEREAD, SAVA PETROVIĆ, SARAH LUCAS, SAVA ŠUMANOVIĆ, TRACY EMIN, ZORA PETROVIĆ

    organizacija: British Coucnil i Galerija Matice srpske, Novi Sad

     

    Nikola Ivanović (istoričar umetnosti): Žena u pantalonama - predavanje

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Dražen Markotić: POČETAK PROŠLOSTI - predstavljanje knjige

    učestvuju: Ljiljana Zdravković, Jadranka Janković i autor

    http://www.bgb.rs

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    RAT I HUMOR: 1914-1918 - izložba (16.11.-16.12.2018.) ukazuje na način na koji je u Prvom svetskom ratu u štampanim medijima korišćen humor kao delotvorno propagandno sredstvo namenjeno mobilisanju javnosti

    autori: Vladimir Čeh i Milan Ristović

    realizacija: Institut za istoriju oglašavanja i Narodna biblioteka Srbije

    https://www.nb.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    Nina Lalić Jankov: PREDATORI - promocija romana

    govore: Radovan Vlahović - urednik i recenzent izdanja, Senka Vlahović koja je uradila dizajn korica romana, i autorka

    https://www.kczr.org

    Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica

    SANJA I MILAN RADOSAVLJEVIĆ (Negotin): MIKRO STRUKTURE MAKRO DETALJA / MAKRO RÉSZLETEK MIKRO STRUKTÚRÁI - izložba (16.11.-15.12.2018.)

    kustos izložbe: Miroslav Jovančić

    Izložbu prati ilustrovani katalog sa tekstom Milana Radosavljevića

    https://sgsu.org.rs

    Filmski klub Filmus, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    APSURDI NEMAČKE KINEMATOGRAFIJE IZ VREMENA NACIZMA (13-16.11.2018.)

     

    Tribina povodom ciklusa

    https://www.facebook.com/filmusface

    Zbirka Richter, Vrhovec 38, Zagreb

    19.00/20.00 BADco.: ISKOP - premijera predstave/izložbe

    režija: Goran Sergej Pristaš
    koreografija: Nikolina Pristaš
    dramaturgija: Ivana Ivković
    izvedba: Antonia Dorbić, Ana Kreitmeyer, Marta Krešić, Priska Pia Pristaš, Kalliopi Siganou, Evita Tsakalaki
    glazba i grafički dizajn: Andro Giunio
    kostim: Silvio Vujičić
    prostor / čitaonica: Dinko Peračić i Miranda Veljačić / Platforma 9,81
    prijevod: Rafaela Božić-Šejić
    tehnička podrška: Damir Prizmić i Miljenko Bengez
    produkcija: Lovro Japundžić
    fotografije: Marko Ercegović
    odnosi s javnošću: Zrinka Šamija

    koprodukcija: BADco. i Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu

    http://badco.hr

    http://www.msu.hr

    Kuća Kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd

    SINIŠA JEREMIĆ (1966, Zagreb) - RETRO 25 SPECTIVE - retrospektivna izložba crteža (16-26.11.2018.)

    www.jeremicdrawings.com

    Izložbu će otvoriti Dragan Jovanović Danilov i dr Vesna Petrović

    kustos, autor teksta: Dejan Đorić

    http://www.kucakraljapetra.rs

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka

    Risk Change: BIJEG / ESCAPE - medjunarodna grupna zložba (16.11.2918.-25.1.2019.)

    umjetnici: Manon Avram & Pierre Audouard, Pavlica Bajsić Brazzoduro & Dino Brazzoduro, Nisrine Boukhari, Lana Čmajčanin, Tomislav Čeranić, Aleksandar Garbin, Ibro Hasanović, Siniša Labrović, Lukas Marxt & Jakub Vrba, Nika Oblak & Primož Novak, Alicja Rogalska, Sara Salamon & Hrvoje Spudić, Tao G. Vrhovec Sambolec
     

    Cyborgix 4E75: Bijeg - glazbeni performans s glazbom skladanom za izložbu

    http://www.mmsu.hr

    Svečana sala Skupštine Grada Sombora - Županije

    Emir Kusturic: ŠTA MI OVO TREBA - promocija knjige

    izdavač: Vukotić media

    http://www.kcsombor.org.rs

    Krokodilova kuća za pisce, Karađorđeva 43 (ulaz iz Bašte) Beograd

    Prozna spisateljica Henriete Rostrup (1970, Danska) i pesnik Kaspar Erik (1987, Danska): NOVA DANSKA KNJIŽEVNOST - razgovor i čitanje

    http://www.krokodil.rs

    Galerija Lucida, Čika Ljubina 11, Beograd

    ANA MARKOVIĆ: VREME NE POSTOJI, ALI NAS POŽURUJE - izložba slika (16-28.11.2018.)

    http://www.anamarkovicart.com

    https://www.facebook.com/GalerijaLucida

    http://galerijalucida.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    100 GODINA OD PRISAJEDINJENJA 1918-2018 - tribina

    moderator: Ognjen Karanović, direktor CZDS i istoričar

    organizacija: Centar za društvenu stabilnost

    http://www.kcns.org.rs

    Narodni muzej Vranje, Pionirska 1, Vranje

    LJUBOMIR VUČINIĆ, ŽELJKA MOMIROV, ĐORĐE ARNAUT: RE organizacija - izložba

    http://www.muzejvranje.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    PISMA SLOBODI - premijera predstave, povodom obeležavanja stogodišnjice prisajedinjenja Vojvodine Srbiji

    uloge: Mirjana Trebinjac, Sofija Mijatović, Boško Petrov, Marko Savković i Aleksandar Milković

    http://www.kcns.org.rs

    Zvezdara teatar, Milana Rakića 38, Beograd

    Ivan M. Lalić: LJUBAV U SAVAMALI - premijera predstave

    režija: Darjan Mihajlović

    igraju: Feđa Stojanović, Elizabeta Đorevska, Mina Sovtić, Branko Vidaković, Milan Vasić, Lena Bogdanović i Nikola Šurbanović

    https://zvezdarateatar.rs

    Madlenianum, Beograd

    KRVAVA SVADBA - BOLERO - premijerna obnova baleta

    http://operatheatremadlenianum.com

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ašikovanje 2

    dirigent: Mihail Jurovski

    solista: Milan Savić - saksofon

    http://www.bgf.rs

    Kombank dvorana, Dečanska 14, Beograd

    BISERA VELETANLIĆ, GABI NOVAK, MATIJA DEDIĆ, VASIL HADŽIMANOV - koncert

    http://www.kombankdvorana.rs

    ZAGREB HARP FESTIVAL (14-18.11.2018.)

     

    Prešernova dvorana, Slovenski dom, Masarykova 13

    Katja Šumečnik (Slovenija) - harfa

    gošće koncerta: Duo Fermata (Hrvatska): Barbara Polšek Sokolović - violina i Mirta Lice - harfa

    http://www.zagrebharpfestival.com

    Knjaževsko-srpski Teatar, Daničićeva 3, Kragujevac

    RASTKO OBRADOVIĆ QUARTET: THE NORTHERN EXPERIENCE - jazz koncert

    http://www.multikultivator.org.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    HORNSMAN COYOTE (Beograd) - rege-rok

    https://www.youtube.com/watch?v=X5fdNSOcbFQ

    http://www.dksg.rs

    Srpsko narodno pozorište, Pozorišni trg 1, Novi Sad

    20. NOVOSADSKI JAZZ FESTIVAL (15-17.11.2018.)

     

    SHALOSH: Gadi Stern - klavir, Matan Assayag - bubnjevi, David Michaeli - kontrabas

    THE JEFF „TAIN“ WATTS QUARTET: Jeff Watts - bubnjevi, Ira Coleman - kontrabas, Irving Acao - saksofon, Antonio Faraò - klavir

    THE BERKLEE GLOBAL JAZZ INSTITUTE AMBASSADORS feat. MARCO PIGNATARA: Marco Pignataro - saksofon, Anastassya Petrova - klavir, Grzegorz Wlodarczyk - gitara, Tomer Sadot - bubnjevi, Tareq Rantisi - udaraljke

    http://novisadjazzfestival.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    SIRENA I VIKTORIJA - predstava

    režija: Radoslav Milenković

    http://www.kccukarica.rs

    Hrvatski glazbeni zavod, Gundulićeva 6, Zagreb

    8. Festival komorne glazbe DIAPASON (15-17.11.2018.)

    umjetničko vodstvo: pijanista Srđan Filip Čaldarović i klarinetista Davorin Brozić

     

    Felix Mendelssohn: Klavirski trio u d molu, op. 49

    Saki Kodama - violina, Latica Anić - violončelo, Petra Gilming - klavir

    Robert Schumann: Klavirski kvartet u Es duru, op. 47

    Saki Kodama - violina, Marko Genero - viola, Branimir Pustički - violončelo, Nina Patarčec - klavir

    https://www.facebook.com/festival.diapason

    Hrvatski kulturni dom HKD na Sušaku, Rijeka

    27. JAZZTIME RIJEKA - međunarodni festival jazz glazbe (15-17.11.2018.)

     

    ZORAN MAJSTOROVIĆ 4TET

    THE MYSTIC ROSE ENSEMBLE

    http://www.jazztimerijeka.com

    Sarajevski ratni teatar SARTR, Gabelina 16, Sarajevo

    Michal Walczak: IGRE U PIJESKU - premijera predstave (magistarski rad studentice glume Fatime Kazazić, pod mentorstvom profesorice Jasne Žalice)

    igraju: Fatima Kazazić i Jasenko Pašić

    muzika: Audio InFunktion

    dizajn i fotografija: Ismar Žalica

    https://sartr.ba

    Ulična galerija, Čavketov pasaž (pasaž koji povezuje Trg Nikole Pašića i Nušićevu ulicu) Beograd

    EDNA JURCAN (1982, Pula): TATA I JA - OBJEKTIVIZACIJA JEDNOG SJEĆANJA - izložba (16.11.-21.12.2018.)

    nastup pulskog Zbor Praksa i HORKESTAR - alternative choir and orchestra

    http://www.ulicnagalerija.rs

    Centar za kulturu Vlada Divljan, Mitropolita Petra 8, Beograd

    DANI CK VLADA DIVLJAN 2018. povodom obeležavanja 65. godina od osnivanja prve ustanove kulture i obrazovanja na teritoriji GO Palilula

     

    DUO MUĆKALICA (Nenad Ljubenović - harmonika i Zoran Anić - gitara)

    http://www.ckvladadivljan.rs

    Stara mestna elektrarna - Elektro Ljubljana

    Maja Delak: SAMO ZA DANES - premiera plesne predstave

    snovanje in koncept: Maja Delak
    soustvarjalke in izvajalke: Anja Bornšek, Maja Delak, Snježana Premuš, Kristýna Šajtošová, Urška Vohar
    oblikovanje zvoka in glasba: Luka Prinčič
    oblikovanje prostora in kostumov: Ajda Tomazin
    dramaturginja: Maja Šorli
    oblikovanje svetlobe: Janko Oven
    oblikovanje: Špela Drašlar
    tehnična pomoč: Igor Vuk
    oblikovanje maske: Tinka Prpar
    fotografija: Nada Žgank
    prevodi: Katja Kosi
    izvršna produkcija: Sabina Potočki
    produkcija: Emanat

    10/7 €

    http://www.emanat.si/si/produkcija/maja-delak---samo-za-danes

    Hala Čair, Niš

    GALIJA - koncertna promocija novog albuma U raju iznad oblaka

    https://www.youtube.com/watch?v=6H_wMckRL8A

    http://www.longplay.rs

    Kulturni centar Šabac, Gospodar Jevremova 12, Šabac

    7. FESTIVAL EVROPSKOG FILMA (12-16.11./1-5.12.2018.)

     

    TRAMPOLIN / TRAMPOLINE (Hrvatska, 2016, 82 min) - drama

    režija: Katarina Zrinka Matijević

     

    http://euinfo.rs

    SKCNS Fabrika, Bulevar Despota Stefana 5, Novi Sad

    NAXATRAS + gosti Live

    https://www.facebook.com/naxatras/
    https://naxatras.bandcamp.com/

    https://www.facebook.com/events/200718467230480/

    600/800 din

    http://www.skcns.org/fabrika

    Tvornica kulture, Zagreb

    MY BABY (Holandija/Novi Zeland)

    https://www.mybabywashere.com

    https://www.facebook.com/MYBABYMUSIC/

    https://www.instagram.com/mybabymybabymybaby/

    https://open.spotify.com/artist/0c103ZyWDycpfVxR0lNrjm

    https://www.deezer.com/en/artist/155874

    Sunflower Sutra

    Uprising https://youtu.be/LkXLLpT2OSY

    Seeing Red https://youtu.be/7R86_ez4qrE

    Mad Mountain Thyme https://youtu.be/XNtwsBeMlwQ

    No Depression (Live) https://youtu.be/GVfkI3Qx_F0

    In The Club https://youtu.be/xkMetcUloG4

    https://www.youtube.com/mybabylovesvoodoo

    Cosmic Radio

    live at Down The Rabbit Hole 2016

    https://www.youtube.com/watch?v=YShSiCSjv94

    https://www.youtube.com/watch?v=SPheipcm0OE

    70/90 kn

    http://www.tvornicakulture.com

    Hala 100 (zgrada bivšeg pogona Slobodne Dalmacije), Hrvatske mornarice 4, Split

    Program: Zvuk 100

    SVETLANA MARAŠ - koncert eksperimentalne elektroakustične glazbe

    https://www.svetlanamaras.com

    https://soundcloud.com/svetlanamaras/live-at-zhdk-2018?fbclid=IwAR3Rmv8m8jIwVD1SLTicB8TUHT8bu5dUSkPMqt49d0BbJF6WFKontqlTVNE

    www.facebook.com/ROOM100SOBA100

    https://web.facebook.com/events/562905034146241

    http://www.room100.org

    Soul Society, Drinčićeva 1, Beograd

    MAŠA GARIBIJAN trio

    https://www.facebook.com/pg/SOULSocietyClub/posts

    Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    Grupa BluzPlus: Spomenka Milić (vokal), Saša Petrov (gitara), Aleksandar Mojović (gitara), Dejan Pavlović (bas gitara), Milan Marić (bubanj)

    Muddy Waters

    besplatno

    http://akademija28.com

    Channel Zero - AKC Metelkova, Ljubljana

    MANARA (Night Slugs, BBC AZN Network / UK)

    cl_tr & Playboi Cati

    Peglasus

    Futon

    TMA

    VJ: SMECH

    5/7€

    http://www.ch0.org

    17/Nov/2018

    Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica

    SANJA I MILAN RADOSAVLJEVIĆ (Negotin): MIKRO STRUKTURE MAKRO DETALJA / MAKRO RÉSZLETEK MIKRO STRUKTÚRÁI - izložba (16.11.-15.12.2018.)

    kustos izložbe: Miroslav Jovančić

    Izložbu prati ilustrovani katalog sa tekstom Milana Radosavljevića

    https://sgsu.org.rs

    Dan opštine Kotor

    Galerija solidarnosti, Palata Pima, Stari grad Kotor

    LUTAM, JOŠ, VITAK, SA SREBRNIM LUKOM... - izložba Narodne biblioteke Srbije (16.11.-16.12.2018.), povodom 125 godina od rođenja Miloša Crnjanskog

    http://www.muzejperast.me/index.php/me/galerija-solidarnosti

    Zagrebački velesajam, Avenija Dubrovnik 15, Zagreb

    40. Međunarodni sajam knjiga i učila INTERLIBER (13-18.11.2018.)

    PROGRAM

    http://www.zv.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Hol Biblioteke

    KO NE ZNA ZA STRAH, TAJ IDE NAPRED (Dokumentarna i istorijska građa o Prvom svetskom ratu) - izložba (16-30.11.2018.)

    autor izložbe: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    RAT I HUMOR: 1914-1918 - izložba (16.11.-16.12.2018.) ukazuje na način na koji je u Prvom svetskom ratu u štampanim medijima korišćen humor kao delotvorno propagandno sredstvo namenjeno mobilisanju javnosti

    autori: Vladimir Čeh i Milan Ristović

    realizacija: Institut za istoriju oglašavanja i Narodna biblioteka Srbije

    https://www.nb.rs

    12. PRVI KADAR - Međunarodni festivаl dokumentаrnog i krаtkog igrаnog filmа (12-17.11.2018.) Istočno Sarajevo/Zvornik

    PROGRAM

    http://www.lutfest.com

    Kibla, Maribor

    Festival KIBLIX 2018 (14-17.11.2018.)

     

    delavnice multimedija, programiranje in svetlobni efekti

     

    mentor: Franc Vrbančič

    https://tinyurl.com/yblpunve

    http://www.kibla.org

    Ustanova kulture Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    E-PLAY OBJEKTIVNO - izložba fotografija (16-24.11.2018.), koja dokumentuje 20 godina postojanja alternativnog benda E-Play

    autori fotografija: Nebojša Babić, Aleksandar Zec, Đorđje Popović, Dalibor Stanković, Nemanja Đorđević, Luka Trajković, Mikica Andrejić, Milan Radovanović, Danilo Mataruga, Marko Krunić, Bojana Janjić, Andreja Hamović, Miša Obradović i Slobodan Sarić

    https://www.dropbox.com/sh/ivo12rd3plq7hlx/AAAOXR_Jgfd0c09GaHQzlkUFa?dl=0

    https://www.facebook.com/events/532424507163042/

    https://www.youtube.com/watch?v=ohzqheP5k_U

    http://www.longplay.rs

    Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka

    IVANA KOSTIĆ: SUTRA POČINJE DANAS - izložba fotografija (16.11.-4.12.2018.)

    nastupaju učenici OMŠ Nevena Popović iz Grocke

    http://www.kulturagrocka.rs

    Ulična galerija, Čavketov pasaž (pasaž koji povezuje Trg Nikole Pašića i Nušićevu ulicu) Beograd

    EDNA JURCAN (1982, Pula): TATA I JA - OBJEKTIVIZACIJA JEDNOG SJEĆANJA - izložba (16.11.-21.12.2018.)

    nastup pulskog Zbor Praksa i HORKESTAR - alternative choir and orchestra

    http://www.ulicnagalerija.rs

    16. ZAGREB FILM FESTIVAL (11-18.11.2018.)

    RASPORED

    PROGRAMSKA KNJIŽICA

    http://www.zagrebfilmfestival.com

    Narodni muzej Kikinda, Trg srpskih dobrovoljaca 21, Kikinda

    Izvođenje predstave/plesne instalacije "Muzej plesa" za decu od 3 do 7 godina u 10:30, 14 i 16 sati

    https://www.facebook.com/muzejplesa

    29. Ljubljanski mednarodni filmski festival - LIFFE (7-18.11.2018.)

    URNIK

    http://www.liffe.si

     

    17. Festival of european film CINEDAYS (8-18.11.2018.) Skoplje

    PROGRAM

    http://cinedays.com.mk

    NAUKA, UMETNOST I MEJKERS KULTURA (13.11.-8.12.2018.) Beograd

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke

    http://www.cpn.rs/artandscience

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka

    Risk Change: BIJEG / ESCAPE - medjunarodna grupna zložba (16.11.2918.-25.1.2019.)

    umjetnici: Manon Avram & Pierre Audouard, Pavlica Bajsić Brazzoduro & Dino Brazzoduro, Nisrine Boukhari, Lana Čmajčanin, Tomislav Čeranić, Aleksandar Garbin, Ibro Hasanović, Siniša Labrović, Lukas Marxt & Jakub Vrba, Nika Oblak & Primož Novak, Alicja Rogalska, Sara Salamon & Hrvoje Spudić, Tao G. Vrhovec Sambolec

    http://www.mmsu.hr

    15. Dečji pozorišni festival POZORIŠTE ZVEZDARIŠTE: TAMO GDE BAJKE STANUJU (15-20.11.2018.) Beograd

    PROGRAM

    http://zvezdariste.rs

    Galerija SULUJ, Beograd

    BISERKA PETROVIĆ: ILUZIJE / JEDINSTVO SUPROTNOSTI - samostalna izložba slika (ulja na platnu) i crteža ( 5-17.11.2018.)

    Vođenje kroz izložbu i zatvaranje

    https://www.facebook.com/sulujgalerija

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    (s)BUK - Studentsko bijenale umetnosti knjige (8-20.11.2018.)

     

    12.00 O povezu knjiga: Svrha, estetika, istorijat i vrste poveza - predavanje

    predavač: Aleksandar Ćeklić, primenjeni umetnik, istraživač i autor stručno-naučnih tekstova iz oblasti istorije poveza knjiga

     

    13.00-19.00 Estonski povezano - radionica ručnog poveza knjiga

    vodi: Lenard Mand (LennartMand), šef odeljenja za Dizajn i povez knjiga, fakulteta za dizajn u Talinu (Estonija)

    http://www.dksg.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    2. COMPUTER GRAPHICS & ARTS CONFERENCE BELGRADE (CGA Belgrade) (16/17.11.2018.)

     

    12:00-12:45 VISUAL EFFECTS ON INDEPENDENT FILMS: LOW BUDGETS AND BIG IDEAS

    presentation by Victor Perez

     

    14:00-15:00 THE ROLE OF DIGITAL HUMANS IN VIRTUAL PRODUCTION

    presentation by Michael Seymour

     

    16:00-16:45 INTERNSHIP AT 3LATERAL: OSIRIS BLACK TO ANDY SERKIS MORPH

    presentation by Djordje Vidovic

     

    17:00-17:45 REAL-TIME PRODUCTION WITH UNREAL ENGINE

    presentation by Ben Lumsden, Epic Games

     

    19:00-20:00 FROM A CG ARTIST TO A DIRECTOR

    presentation by Sava Zivkovic

    http://www.cgabelgrade.com

    19. Mednarodni festival novomedijske umetnosti PIXXELPOINT (16-23.11.2018.) Nova Gorica

     

    Mestna galerija Nova Gorica

    12.00-19.00 Vandranje Goric; mapiranje Gorice/Nove Gorice - delavnica
    mentor: pETER Purg
     

    Galerija Agorè, Gorica (I)

    14.00-15.30 Poetični ulični sprehod - delavnica
    mentorica: Hanna Priemetzhofer
     

    15.30-18.30 whois.com/pillwein/ - delavnica
    mentor: Davide Bevilacqua

    http://www.pixxelpoint.org

    Kuća Kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd

    SINIŠA JEREMIĆ (1966, Zagreb) - RETRO 25 SPECTIVE - retrospektivna izložba crteža (16-26.11.2018.)

    www.jeremicdrawings.com

    Izložbu će otvoriti Dragan Jovanović Danilov i dr Vesna Petrović

    kustos, autor teksta: Dejan Đorić

    http://www.kucakraljapetra.rs

    Galerija Lucida, Čika Ljubina 11, Beograd

    ANA MARKOVIĆ: VREME NE POSTOJI, ALI NAS POŽURUJE - izložba slika (16-28.11.2018.)

    http://www.anamarkovicart.com

    https://www.facebook.com/GalerijaLucida

    http://galerijalucida.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    STOP NASILJU - predstava

    autor i reditelj: Dragoljub Petrović Surep

    igraju: Ljubica Milovanović, NebojšaĐorđević, Marina Popović i Dragan Petrović

    250 din

    http://www.kccukarica.rs

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Artget (17. godina), Trg republike 5/I

    ĆAO FOTOGRAFIJO! - izložba (8.11.-6.12.2018.)

     

    KATARINA MARKOVIĆ

    NIKOLINA ŠKUNDRIĆ

    SANDRO KULAČIN

    JELENA PEJOVIĆ

    PETAR MIĆIĆ

    OLGA MILISAVLJEVIĆ

    VIKTORIJA JOVANOVIĆ

    MILICA NOVAKOVIĆ

    MILENA MILUTINOVIĆ

    TANJA DROBNJAK

    MILICA LUKIĆ

    JANA LJUBIČIĆ

    NINA PRAŠČEVIĆ

    ANGELINA KAČUNKOVIĆ

    KRISTINA TICA

    SOFIJA IVANOVIĆ

    ANA ĐAPIĆ

    kustos: Ivan Manojlović, istoričar umetnosti

    http://www.kcb.org.rs

     

    Vođenje kroz izložbu: kustos Ivan Manojlović i autori

    http://www.kcb.org.rs

    Hotel Holiday Inn Beograd

    15. HI-FILES SHOW (17/18.11.2018.)

    https://www.hi-files.show

    Kulturni centar Beograda

    Likovna galerija, Knez Mihailova 6

    JELENA TRPKOVIĆ (Beograd): PRED VAMA STOJE SAMO MUŠKARCI - izložba slika i kolaža (8.11.-6.12.2018.)

     

    Vođenje kroz izložbu: umetnica i kustoskinja Svetlana Petrović

    http://www.kcb.org.rs

    1. NO SLEEP FESTIVAL (15-18.11.2018.) Beograd

    SATNICA

     

    FATBOY SLIM

    NINA KRAVIZ

    CASSIUS

    LEE BURRIDGE

    AGNES

    ALEKSI PERÄLÄ LIVE

    BLACK MERLIN

    DAX J

    DEJAN MILIĆEVIĆ

    DJ TENNIS b2b MARCEL FENGLER

    FRANÇOIS X

    I HATE MODELS

    MARKO NASTIĆ

    MOLLY

    OLOF DREIJER

    PHILIP BERG

    RANDOMER

    33.10.3402

    AKIOKI

    ALEXANDER KIRSCH

    AVOID aka VLADIMIR AĆIĆ

    BOJAN VUKMIROVIĆ b2b LUKA CONCRETE

    DJ BAJKO FELIX feat. ELON

    DJ IRON

    DJ JOCK

    DOO

    FAM

    FILIP XAVI

    FUNKY JUNKIE

    G. EDD

    GASSIVITY w/ SURREAL, MILI, FOX

    JOHANA & DUŠAN LILIĆ

    MENE

    MKDSL Live

    MLADEN IVIĆ

    MONOSACCHARIDE LIVE

    NEUTRON

    NEVENA JEREMIĆ

    NIKOLA MIHAILOVIĆ

    OTTO VON DISKO

    PASCAL WALTER

    PEPPE

    PETAR CVETKOVIĆ

    PETER PORTMAN

    PTŽC

    RAR b2b BETOMENG

    SCHWABE

    SONJA SAJZOR

    STEPNIAK LIVE

    ŠĆ

    TONI JURANOVIĆ

    VATRA

    VIKTOR RANKOVIĆ

    VLADIMIR DRAGAŠ

    VOJKAN BEĆIR b2b VANJA BURSAĆ

    VUK SMILJANIĆ

    https://youtu.be/DhbOYW5QpYQ

    http://www.nosleepfestival.com

    Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin

    STO GODINA SLOBODE - izložba (17.11.-10.12.2018.) povodom 100 godina od oslobođenja grada (Velikog Bečkereka) u Prvom svetskom ratu i prisajedinjenja Vojvodine Kraljevini Srbiji

    autori: istoričari arhivista Slobodan Milin i viši arhivista Vanda Vojvodić Micova iz Istorijskog arhiva Zrenjanin i kustos Vladislava Ignjatov iz Narodnog muzeja Zrenjanin

    http://www.muzejzrenjanin.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Podroom, Trg republike 5/I

    BOJAN FAJFRIĆ: NEZAVRŠENI POSAO - izložba video radova (8.11.-6.12.2018.) (Nagrada Kulturnog centra Beograda na 56. Oktobarskom salonu)

     

    Vođenje kroz izložbu: Svebor Midžić, autor teksta Teorija slike Bojana Fajfrića

    http://www.kcb.org.rs

    CoFestival - mednarodni festival sodobnega plesa (23-29.11.2018.) Ljubljana/Zagreb

     

    Hiša Vjekoslava Rihterja, Zagreb

    16.00-18.00 BADco.: Izklop (The Foundation Pit, 2018) - predstava/razstava
     

    HNK Zagreb

    21.30 BADco.: Poprave ritma (Correcting Rhythm, 2017) - plesno-gledališka predstava

    http://www.cofestival.si

    18. PERFORMANCE ART FESTIVAL: OPTIMIZAM (16-18.11.2018.) Osijek

     

    Galerija Kazamat, Jagićeva 2

    16.30 Gdje ima dima, ima i vatre - radionica anestezije
     

    17.30 Zvonimir Dobrović: Politički performans u Hrvatskoj - predavanje

     

    18.30 Nikolina Butorac: Iza Crvenog - performans

    19.00 Vesna Mačković: Jesam li ja vaša najljepša lezbijka, biseksualka, trans osoba ikad? - performans

    https://www.facebook.com/Performance.Art.Festival

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    MILAN KONJOVIĆ IZ NOVOSADSKIH KOLEKCIJA - izložba (8.11.-30.12.2018.) povodom obeležavanja 120 godina od rođenja umetnika

    autor izložbe: mr Milana Kvas

     

    JUBILEJI. 100 GODINA ROĐENJA MILANA KONJOVIĆA (1998, 53 min) - dokumentarni film

    autorka: Snežana Subić

    govore u filmu: istoričarke imetnosti Katarine Ambrozić i Irme Lang - dugogodišnje upravnice Galerije Milan Konjović iz Sombora

    http://www.pavle-beljanski.museum

    Knez Mihailova 9, Beograd

    ZVUK NEMAČKE KULTURE (16/17.11.2018.)

    Dirigujete poznatim lajpciškim Gevandhaus simfonijskim orkestrom u srcu Beograda

    http://www.germany.travel/rs

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Festival snimatenjskih ostvarenja: SLIKA U POKRETU (14-17.11.2018.)

     

    18:00 IZGREDNICI (SRB 2017)

    r. Dejan Zečević

    df. Miladin Čolaković

     

    20:00 Dodela nagrada

    PATULJCI SA NASLOVNIH STRANA (SRB 2018)

    r. Milorad Milinković

    df. Dimitrije Joković

    http://www.kinoteka.org.rs

    CZKD, Beograd

    3. Međunarodni festival eksperimentalnog filma THE UNFORESEEN (16/17.11.2018.)

     

    18:00  Dragan Dimčić: Između svetova - predstavljanje knjige profesora na katedri za montažu na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu

    19:00 Takmičarska selekcija Kinoskop IV: Sinestezija

    20:00 Proglašenje nagrada i prikazivanje nagrađenih filmova

    20:30 Muzički program: 4 Godine Live Soundtracka - Psihodelični kontinuum

    Dogs in Kavala

    Triko

    Lenhart Tapes i Zoja Borovčanin

    Old Soviet Dogs

    http://www.czkd.org

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    PERCEPCIJE: ŽENA PO MERI DRUŠTVA? - izložba (28.9.2018.-6.1.2019.)

    ABIGAIL LANE, ANA BEŠLIĆ, ANTHEA HAMILTON, CAMILLA LØW, CELIA HEMPTON, CLARE STRAND, DANICA JOVANOVIĆ, ĐORĐE JOVANOVIĆ, ELIZABETH PRICE, GILLIAN WEARING,  HELEN CHADWICK, IVAN TABAKOVIĆ, KATARINA IVANOVIĆ, LAURA ALDRIDGE, LUBAINA HIMID, LJUBICA CUCA SOKIĆ, MADAME YEVONDE, MILAN KONJOVIĆ, MARKO ZAVIŠIĆ, NADEŽDA PETROVIĆ, PETAR DOBROVIĆ, RACHEL WHITEREAD, SAVA PETROVIĆ, SARAH LUCAS, SAVA ŠUMANOVIĆ, TRACY EMIN, ZORA PETROVIĆ

    organizacija: British Coucnil i Galerija Matice srpske, Novi Sad

     

    prof dr Lidija Merenik (istoričarka umetnosti): U susretu sa delom Nadežde Petrović - predavanje

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    GEOPOLITIKA GRUZIJE - KRST KAVKAZA - tribina

    autor i predavač: Predrag Rajić, pravnik

    http://www.kcns.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 POD DRVETOM / UNDER THE TREE / UNDIR TRÉNU (Island/Poljska/Danska/Nemačka/Francuska, 89 min) - komedija, drama

    režija: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

    scenario: Huldar Breidfjörd, Hafsteinn Gunnar Sigurdson

    https://www.youtube.com/watch?v=tU7KeDwJCAc

     

    20.30 TRANZIT / TRANSIT (Nemačka/Francuska, 100 min) - drama

    režija: Kristijan Pecold

    https://www.youtube.com/watch?v=G7ni5_s62OE

    http://www.kolarac.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Poezija uživo! (u saradnji sa Radio Beogradom 2)

    Veče DRAGANA JOVANOVIĆA DANILOVA - direktni prenosi pesničkih večeri na Radio Beogradu 2

    http://www.kolarac.rs

    Galerija ULUS, Beograd

    27. INTERNACIONALNI FESTIVAL UMETNIKA HARMONIKE (17-24.11.2018.)

     

    17.11.

    MARIA ZUBIMENDI (Španija/Spain)

     

    20.11.

    ARTUR ADRŠIN / ARTUR ADRSHIN (Rusija/Russia)

     

    24.11.

    TRIO CHARM / ANSAMBLE CHARM (Rusija/Russia)

    http://www.muzicka-omladina.org

    Dom omladine Beograda

    Ciklus tribina: Psihologija agresivnosti

    NASILJE NAD DECOM

    govori: prof. Jelena Radosavljev Kirćanski
    student govornik: Sanja Dabović, apsolvent psihologije na FMK
    moderator programa: Uroš Pavlović, predsednik asocijacije edukativnih praksi i član UP TAUS

    http://www.domomladine.org

    Narodno pozorište, Beograd

    Đuzepe Verdi: TRUBADUR - opera

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Kombank dvorana, Dečanska 14, Beograd

    BISERA VELETANLIĆ, GABI NOVAK, MATIJA DEDIĆ, VASIL HADŽIMANOV - koncert

    http://kombankdvorana.rs

    ZAGREB HARP FESTIVAL (14-18.11.2018.)

     

    Koncertna dvorana Muzeja Mimara, Rooseveltov trg 5

    Koncert u suradnji sa SKD Prosvjeta u sklopu manifestacije „Dani srpske kulture“
    Duo Floral (Srbija): Stana Krstajić - flauta i Milena Stanišić - harfa

    http://www.zagrebharpfestival.com

    Beogradska filharmonija, Studentski trg 11, Beograd

    RASTKO OBRADOVIĆ QUARTET: THE NORTHERN EXPERIENCE - jazz koncert

    specijalni gost: Arkadij Šilkloper

    http://www.multikultivator.org.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    GRANDE PUNTO - film

    produkcija: Centar za razvoj vizuelne kulture

    režija: Hovan Vanja

    scenario: Hovan Vanja, Marko Kojić

    igraju: Slobodan Ćustić, Sergej Trifunović, Nikola Zavišić, Milivoje Obradović, Dimitrije Aranđelović, Jovana Stipić, Nikola Škorić, Dejan Ćirjaković…

    originalna muzika: Filip Vlatković

    korišćena muzika: Partibrejkers, Disciplin A Kitschme, Kerber, Atheist Rap, Ritam Nereda, Slaptrap, Prti Bee Gee

    organizacija: Kulturni centar i Kino klub Zrenjanin

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    In Memoriam: MIODRAG STOJANOVIĆ ČEZA (1964-2018)

     

    20.00 SuperReal (1997, 55 min) - film

    režija: Sonja Savić

    Razgovor o životu i radu Miodraga Stojanovića Čeze

    učestvuju: Srđan Đile Marković, Dragan Ambrozić, Dragoslav Radojković i Saša Radojević

     

    22.00 Supernaut - koncert

    besplatno

    http://www.dksg.rs

    Srpsko narodno pozorište, Pozorišni trg 1, Novi Sad

    20. NOVOSADSKI JAZZ FESTIVAL (15-17.11.2018.)

     

    JUMBO BIG BAND: BIG BAND RTV SLO, JAZZ ORKESTAR HR, BIG BAND RTS

    SEAMUS BLAKE PROGRAM & THE FRENCH CONNECTION

    http://novisadjazzfestival.rs

    Hrvatski glazbeni zavod, Gundulićeva 6, Zagreb

    8. Festival komorne glazbe DIAPASON (15-17.11.2018.)

    umjetničko vodstvo: pijanista Srđan Filip Čaldarović i klarinetista Davorin Brozić

     

    Francis Poulenc: Trio za obou, fagot i klavir op. 43

    Dario Golčić - oboa, Petar Križanić - fagot, Petra Gilming - klavir

    Claude Debussy: Sonata za flautu, violu i harfu

    Ana Benić - flauta, Lucija Brnadić - viola, Hana Paraušić - harfa

    César Franck: Klavirski kvintet u f molu, op. 34

    Ivan Novinc i Val Bakrač - violina, Marko Genero - viola, Latica Anić -,violončelo, Srđan Filip Čaldarović - klavir

    https://www.facebook.com/festival.diapason

    Cineplexx Promenada, Novi Sad

    GRINČ (THE GRINCH) - premijera animiranog filma (2D, 3D, sinhronizovano i titlovano)

    režija: Scott Mosier, Yarrow Cheney / Nikola Bulatović

    glasovi: Benedict Cumberbatch / Milan Tubić, Nebojša Ilić, Mina Lazarević, Zoran Kesić, Danijela Vranješ, Vaja Dujović, Bane Jevtić, Milan Antonić

    scenario: Michael LeSieur, Tommy Swerdlow, po knjizi Dr Seuss

    studio: Universal Pictures

    U bioksopima od 22. novembra 2018.

    https://www.youtube.com/watch?v=vIsYgHQM2Tc

    http://taramountfilm.com

    Kulturni centar Zrenjanina

    Noć pozorišta

    KROMPIRKO - pozorišna predstava

    Dramski studio Cekom

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Hrvatski kulturni dom HKD na Sušaku, Rijeka

    27. JAZZTIME RIJEKA - međunarodni festival jazz glazbe (15-17.11.2018.)

     

    KURT ROSENWINKEL STANDARDS TRIJOM feat. DARIO DEIDDA & GREG HUTCHINSON

    BLUES BROTHERS PROJECT by SUPERCOVER BAND

    http://www.jazztimerijeka.com

    Sarajevski ratni teatar SARTR, Gabelina 16, Sarajevo

    Michal Walczak: IGRE U PIJESKU - prva repriza predstave (magistarski rad studentice glume Fatime Kazazić, pod mentorstvom profesorice Jasne Žalice)

    igraju: Fatima Kazazić i Jasenko Pašić

    muzika: Audio InFunktion

    dizajn i fotografija: Ismar Žalica

    https://sartr.ba

    Narodno pozorište u Nišu, Sinđelićev trg, Niš

    EYOT (Niš) - koncertno obeležavanje deset godina postojanja

    https://www.eyotmusic.net

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=O53nzZ-itYc

    800/1000 din

    http://www.narodnopozoristenis.rs

    Guarnerius, Beograd

    FMU i Gvarnerius nagrađuju

    MILENA VELIČKOVIĆ - fagot

    DRAGANA RAIĆ - klavir

    program: J. N. Humel, F. Bervald, A. Malkom

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Centar za kulturu Vlada Divljan, Mitropolita Petra 8, Beograd

    DANI CK VLADA DIVLJAN 2018. povodom obeležavanja 65. godina od osnivanja prve ustanove kulture i obrazovanja na teritoriji GO Palilula

     

    TEŠKO JE REĆI ZBOGOM - pozorišna predstava

    glumci: Nevena Vukes, Dragana Dabović i Ivan Mihailović

    http://www.ckvladadivljan.rs

    Stara mestna elektrarna - Elektro Ljubljana

    Maja Delak: SAMO ZA DANES - ponovitev plesne predstave

    snovanje in koncept: Maja Delak
    soustvarjalke in izvajalke: Anja Bornšek, Maja Delak, Snježana Premuš, Kristýna Šajtošová, Urška Vohar
    oblikovanje zvoka in glasba: Luka Prinčič
    oblikovanje prostora in kostumov: Ajda Tomazin
    dramaturginja: Maja Šorli
    oblikovanje svetlobe: Janko Oven
    oblikovanje: Špela Drašlar
    tehnična pomoč: Igor Vuk
    oblikovanje maske: Tinka Prpar
    fotografija: Nada Žgank
    prevodi: Katja Kosi
    izvršna produkcija: Sabina Potočki
    produkcija: Emanat

    10/7 €

    http://www.emanat.si/si/produkcija/maja-delak---samo-za-danes

    Močvara, Trnjanski nasip bb, Zagreb

     

    Post metal / sludge

    THE OCEAN (Njemačka)

    https://www.youtube.com/watch?v=QJntMFh0E70

    facebook, bandcamp

     

    ROSETTA (SAD)

    facebook, bandcamp

    90/110 kn

    http://www.mochvara.hr

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    Dragutin Guta Dobričanin: ZAJEDNIČKI STAN - predstava

    Ansambl Artisti

    režija: Sofija i Isidora Ristić

    igraju: Nikola Mirković, Mladen Ivkov, Milan Vukajlović, Nikola Nikačević, Nemanja Puvača, Bojana Stojanović, Đorđe Pantović, Aleksandra Vukadinović, Isidora Ristić, Sofija Ristić

    majstor scene: Miloš Novković Žuća

    svetlo i muzika: Dušan Raičević

    frizura: Jelena Vukadinović

    šminka: kolektivna

    kostimi: fundus Artista

    plakat i promotivni materijal: Nemanja Puvača i Nikola Nikačević

    tehnička podrška - Nebojša Ristić

    300 din

    https://www.facebook.com/pozorisnatrupaartisti

    Studentski kulturni centar, Beograd

    MY BABY (Holandija/Novi Zeland)

    https://www.mybabywashere.com

    https://www.facebook.com/MYBABYMUSIC/

    https://www.instagram.com/mybabymybabymybaby/

    https://open.spotify.com/artist/0c103ZyWDycpfVxR0lNrjm

    https://www.deezer.com/en/artist/155874

    Uprising https://youtu.be/LkXLLpT2OSY

    Seeing Red https://youtu.be/7R86_ez4qrE

    Mad Mountain Thyme https://youtu.be/XNtwsBeMlwQ

    No Depression (Live) https://youtu.be/GVfkI3Qx_F0

    In The Club https://youtu.be/xkMetcUloG4

    https://www.youtube.com/mybabylovesvoodoo

    Cosmic Radio

    live at Down The Rabbit Hole 2016

    https://www.youtube.com/watch?v=YShSiCSjv94

    https://www.youtube.com/watch?v=SPheipcm0OE

    1000/1200 din

    http://www.rocksvirke.com

    Tvornica kulture, Zagreb

    LETU ŠTUKE (Sarajevo)

    http://www.tvornicakulture.com

    Galerija Polet, Cetinjska 15, Beograd

    Bend MOUSSAKA: Igor Mitić (gitara), Petar Živić (gitara), Davor Sopić (bass), Mladen Radovanović (bubanj)

    https://www.facebook.com/polet.art.district

    Gustaf, Ob železnici 16, Maribor

     

    SVIN (Kopenhagen, Danska) - eksperimentalni rock

    Lars Bech Pilgaard: kitara
    Henrik Pultz Melbye: tenorski saksofon, klarinet
    Thomas Eiler: bobni
    https://www.facebook.com/SVINmusic/
    www.svin-music.com
    www.youtube.com/svinmusic
     

    BALTAZAR (Bistrica ob Sotli, Slovenija) - rock

    https://www.facebook.com/BaltazarLab/

    http://www.gustaf.si

    Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    Bend SIROVA KOŽA (RAW HIDE) (Beograd): Jovan Ilić (vokal), Ivan Stanošević (gitara i vokal), Darko Grujić (klavijature i vokal),  Miša Krstanović (bas gitara i vokal), Željko Jankovič (bubanj)

    besplatno

    http://akademija28.com

    Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana

    AUTARKIC LIVE (Life and DeathDisco Halal)

    lokalna podrška: 
    33.10.3402 
    Dusan Lilic
    Чорбика / Chorbika

    800/1000 din

    http://www.gradbeograd.eu

Video
04.11.2018 | 09:26

Kritika na delu: 57. Oktobarski salon 5/5

57. Oktobarski salon "Čudo kakofonije", Beograd, 15. septembar - 28. oktobar 2018.

5/5 Kritičarka na delu: Vida Knežević, istoričarka umetnosti