• Search form

  • Week of May 21, 2018
  • 21/Oct/2017

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    170 godina Galerije Matice srpske

    ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU  - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    01/Dec/2017

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa

    autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce

    http://imus.org.rs

    13/Jan/2018

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)

    realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije

    https://www.sendspace.com/file/q9yptp

    http://imus.org.rs

    09/Feb/2018

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    24/Mar/2018

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SRBIJA 19 GODINA OD 1999 - I DOK SU BOMBE PADALE - izložba (23.3.- 11.6.2018.), povodom obeležavanja devetnaest godina od NATO agresije na SR Jugoslaviju

    autori izložbe: Tijana Jovanović Češka i dr Dušica Bojić

    umetnice/ci: Bilјana Willimon i Vladimir Veličković

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    http://imus.org.rs

    31/Mar/2018

    Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor

    VLASTA ZORKO - retrospektiva (30.3.-3.6.2018.)

    kustosinja razstave: Breda Kolar Sluga

    http://www.ugm.si

    Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd

    NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-28.5.2018.)

    umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]

    autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]

    http://www.msub.org.rs

    04/Apr/2018

    Institut Servantes, Čika-Ljubina 19, Beograd

    LUIS KAMAĆO (Španija): GRAN VIA. ODJECI GRADA - izložba fotografija (3.4.-20.6.2018.)

    http://belgrado.cervantes.es

    07/Apr/2018

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)

    kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik

    http://www.msu.hr

    11/Apr/2018

    Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd

    ANA MILENKOVIĆ: BOGOVI SU PALI NA TEME - izložba (10.4.-3.6.2018.)

    https://www.facebook.com/GalerijaNovembar

    12/Apr/2018

    Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb

    PRIČE, PRIVREMENE - grupna izložba (11.4.-2.6.2018.)

    Ana Dana Beroš i Matija Kralj - novi rad

    Goran Dević: Buffet Željezara - dokumentarni film

    Tonči Vladislavić, Lea Vene, Ivana Čuljak: Pričam ti priču ... iglom i koncem - projekt 

    organizacija: Galerije Nova i kustoski kolektiva WHW

    http://whw.hr

    13/Apr/2018

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)

    kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana

    TOMISLAV GOTOVAC: NE SPRAŠUJTE, KAM GREMO / DON’T ASK WHERE WE’RE GOING - retrospektivna razstava (12.4.-10.6.2018.)

    kustosinji: Ksenija Orelj & Nataša Šuković

    http://www.mgml.si/mestna-galerija-ljubljana

    14/Apr/2018

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)

    kustos razstave: Božidar Zrinski

    http://www.mglc-lj.si

    Muzej savremene umetnosti Beograd/Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd

    Arhitektonska grupa MEČ: MUSTAFA MUSIĆ, DEJAN EĆIMOVIĆ (1948-2002), MARJAN ČEHOVIN, STEVAN ŽUTIĆ, SLOBODAN MALDINI - retrospektivna izložba (13.4.-26.5.2018.)

    kustos izložbe: Biljana Tomić

    urednici knjige o grupi MEČ: Biljana Tomić i Zoran Erić

    dizajner knjige: Andrej Dolinka

    lektor knjige: Dušan Đorđević Mileusnić

    tekstovi u knjizi: Biljana Tomić, Miško Šuvaković, Ljiljana Blagojević, Jurij Kobe, Nikola Polak

    izložbu otvara: Ljiljana Blagojević

    http://www.msub.org.rs

    Galerija Rima, Pariska 8, Beograd

    ĐORĐE IVAČKOVIĆ (1930-2012) 1961/1962 - izložba (13.4.-25.5.2018.)

    http://www.galerijarima.com

    15/Apr/2018

    UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor

    VLASTA ZORKO (1934, Maribor) - razstava del iz Zbirke UGM po izboru kiparke + brunch (14.4.-17.6.2018.)

    http://www.ugm.si

    19/Apr/2018

    Contemporary Art Museum of Macedonia, Самоилова бб, Skopje

    ALL THAT WE HAVE IN COMMON / СÈ ШТО НИ Е ЗАЕДНИЧКО (18.4.-5.6.2018.)

    куратори на проектот: Мира Гаќина и Јованка Попова

    учесници: Ана Адамовиќ (Србија), Маја Бајевиќ (Босна и Херцеговина), Жанета Вангели (Македонија), Велимир Жерновски (Македонија), Христина Иваноска (Македонија), Славица Јанешлиева (Македонија), Ѓорѓе Јовановиќ (Македонија), Шејла Камериќ (Босна и Херцеговинa), Албан Муја (Косово), Ахмет Огут (Турција), Мариа Пападимитриу (Грција), Рената Пољак (Хрватска), Анри Сала (Албанија/Франција), Флака Халити (Косово), Ибро Хасановиќ (Босна и Херцеговина), Иштван Ист Хузјан (Словенија), Јане Чаловски (Македонија), Билјана Џурџевиќ (Србија)

    http://msu.mk

    20/Apr/2018

    Muzej grada Novog Sada, Petrovaradin, Novi Sad

    SJAJ RENESANSE - izložba (19.4.-15.6.2018.)

    organizacija: Muzej grada Novog Sada, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i King Studio Fausta Fornazarija

    http://www.museumns.rs

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)

    autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov

    http://www.pavle-beljanski.museum

    21/Apr/2018

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)

    Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…

    http://www.msurs.net

    Lutkovno gledališče Maribor, Vojašniški trg 2a, Maribor

    NATALIJA ŠERUGA GOLOB: SALVE REGINA - razstava (20.4.-2.6.2018.)

    http://www.natalijaseruga.si

    kustosinja razstave: Nataša Juvan

    http://www.ugm.si

    Kibla, Maribor

    Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-30.6.2018.)

    Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik

    kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)

    http://www.kibla.org

    22/Apr/2018

    Kulturni centar, Vojvode Milana Obrenovića 4, Gornji Milanovac

    14. MEĐUNARODNI BIJENALE UMETNOSTI MINIJATURE - slikarstvo, grafika, skulptura, crtež, primenjena umetnost, fotografija, intermedija (21.4.-20.6.2018.)

    organizacija: Kulturni centar Gornji Milanovac (Ustanova za kulturu, umetnost i vanškolsko obrazovanje)

    http://www.kcgm.org.rs

    25/Apr/2018

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Mali salon, Korzo 24, Rijeka

    CHRISTIAN ROMANOWSKI: ONO ME GLEDA - izložba (24.4.-27.5.2018.)

    kustosi: Filip Beusan i Leonida Kovač

    http://www.mmsu.hr

    26/Apr/2018

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    STEPHAN LUPINO - izložba (25.4.-3.6.2018.)

    autorica stručne koncepcije i kustosica: Jasmina Bavoljak

    http://gkd.hr

    27/Apr/2018

    Park Stara Trešnjevka, Zagreb

    RENA RÄDLE I VLADAN JEREMIĆ: TREŠNJEVAČKI MOTIVI - instalacija u javnom prostoru (pet objekata s grafikama) (26.4.-16.7.2018.)

    http://raedle-jeremic.net

    http://www.blok.hr

    28/Apr/2018

    JU Muzeji i galerije, Marka Miljanova 4, Podgorica

    MAJA DRAGIĆEVIĆ ROGANOVIĆ: FOTOGRAFI NA CRNOGORSKOM DVORU - izložba (27.4.-25.5.2018.)

    http://podgorica.me/2018/04/27/izlozba-fotografi-na-crnogorskom-dvoru-autora-maj...

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    MILOŠ ŠOBAJIĆ (1945, Beograd): BEŽANJE I GUŠENJE - izložba (27.4.-25.5.2018.)

    tekst: Slavko Timotijević

    http://www.msuv.org

    29/Apr/2018

    Apoteka, Trgovačka/Merceria 22, Vodnjan

    BEN CAIN: SMALL SUBJECT FACTORY - izložba (28.4.-3.6.2018.)

    http://www.supplementgallery.co.uk/artists/ben_cain

    www.facebook.com/ApotekaProstorZaSuvremenuUmjetnost

    Apoteka obilježava 5 godina rada

    http://www.apotekapsu.hr

    04/May/2018

    Prodajna galerija Beograd, Kosančićev venac 19, Beograd

    MAJA MILOVANOVIĆ: STUDIJE SREĆE / MIT O GRADITELJU - izložba (3-21.5.2018.)

    http://galerijabeograd.org

    SANU, Beograd

    Biblioteka SANU (u vitrinama ispred čitaonice)

    MILUTIN GARAŠANIN (1843-1898-2018) - izložba (3-25.5.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Muzeja nauke i tehnike - Beograd, Dobračina 51, Beograd

    OD ĆELIJE DO DOMENA - EVOLUCIJA ŽIVOTA NA ZEMLJI - izložba posvećena naučnoj teoriji evolucije i savremenim otkrićima (3.5.-3.6.2018.)

    organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd, Srpsko evoluciono društvo i Prirodnjački muzej u Beogradu

    http://www.muzejnt.rs

    SANU, Beograd

    Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd

    MOĆ BILJA - izložba povodom obeležavanja 70 godina Instituta za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić” (3-25.5.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Grafički kolektiv, Obilićev venac 27, Beograd

    MAJSKA IZLOŽBA GRAFIKE BEOGRADSKOG KRUGA (3-24.5.2018.) i dodela nagrade Veliki pečat Grafičkog kolektiva

    http://www.grafickikolektiv.org

    05/May/2018

    Biblioteka grada Beograda

    ANAMARIJA VARTABEDIJAN (1974, Beograd): U POTRAZI ZA SVETIM ZNAKOM - izložba slika (4-24.5.2018.) i knjiga umetnika

    http://www.bgb.rs

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka (70. rodjendan)

    UPUTE ZA GLEDANJE - ŠTO BI TIJELO HTJELO? - izložba (4.5.-1.7.2018.)

    Umjetnici: Getulio Alviani, Vojin Bakić, Alberto Biasi, Jakov Brdar, Ivan Čižmek, Tomislav Ćurković, Vlasta Delimar, Boris Demur, Juraj Dobrović, Igor Eškinja, Ivan Faktor, Ivo Gattin, Nina Ivančić, Sanja Iveković, Olga Jančić, Željko Jerman, Marijan Jevšovar, Duje Jurić, Ivo Kalina, Željko Kipke, Ivan Kožarić, IRWIN, Julije Knifer, Vlado Kristl, Ferdinand Kulmer, Mirna Kutleša, Stevan Luketić, David Maljković, Marijan Molnar, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Paula Muhr, Edo Murtić, Dan Oki, Hermann J. Painitz, Goran Petercol, Ivan Picelj, Božidar Rašica, Igor Rončević, Franc Rotar, Aleksandar Srnec, Damir Stojnić, Robert Šimrak,  Miroslav Šutej, Nikola Ukić, Josip Vaništa, Victor Vasarely, Vilko Žiljak;  Pozvani umjetnici: Marija Ančić, Tajči Čekada, Kata Mijatović, Ivana Pegan Baće, Davor Sanvincenti

    kustosice: Vilma Bartolić, Ksenija Orelj, Sabina Salamon, Nataša Šuković

    http://www.mmsu.hr

    Galerija TransformArt, Svetog Save 8, Beograd

    DAMJAN KOVAČEVIĆ (1983, u Bihać): OPSERVATORIJA DUHA - izložba (4-25.5.2018.)

    organizacija: Galerija TransformArt, Beograd, Galerija Boris, Pariz

    https://www.facebook.com/transformArtgallery

    http://transformartgallery.com

    Galerija Laufer, Svetozara Radića 4 (Savamala), Beograd

    VESNA PAVLOVIĆ: SITES OF MEMORY - samostalna izložba (4.5.-18.6.2018.) i otvaranje galerije Laufer

    http://vesnapavlovic.com

    https://lauferart.com

    06/May/2018

    UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor

    IZBRALA VLASTA ZORKO - druga postavitev del iz zbirke UGM po izboru kiparke (5.5.-17.6.2018.)

    http://www.ugm.si

    08/May/2018

    Kulturni centar Novog Sada

    SANJA RADOSAVLJEVIĆ (1971. godine u Negotin) i MILAN RADOSAVLJEVIĆ (1964, Negotin): DIGITALNI OTISCI NA PLATNU - izložba (7-28.5.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Galerija Remont, Beograd

    TATJANA STRUGAR: O VULGARNOM - izložba (7-25.5.2018.)

    - video projekcije, crteži i fotografije -

    Izložba O vulgarnom bavi se emocijama, strahom, željom, moći i nemoći, ženi kao drugom polu, tabuima. Osmišljena je da uputi na odnose kako u umetnosti tako i u životu pojedinca, umetnika prema društvenim očekivanjma, zahtevima, vrednostima, tj uklapanja u opšte prihvaćene norme društva.

    http://www.remont.net

    09/May/2018

    Galerija NLB Banke, Bulevar Mihajla Pupina 165v, Novi Beograd

    Figurae Feminae

    ANĐELA MICIĆ (1992, Kragujevac) - prodajna izložba (8.5.-21.6.2018.)

    http://www.pigmalion.rs

    Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split

    DRVENE ROMANIČKE VRATNICE SPLITSKE KATEDRALE - ISTRAŽIVANJE, RESTAURIRANJE I ZAŠTITA - izložba (8.5.- 8.6.2018.) i međunarodni znanstveno-stručni skup
    autorica konzervatorsko-restauratorskog programa i izložbe: Žana Matulić Bilač
    znanstveni savjetnik: Joško Belamarić
    suradnici na programu: Charles Indekeu, Franko Ćorić, Arsen Duplančić, Mladen Čulić, Smiljan Glušćević, Jasenka Govorčin, Jelena Trajković, Neli Ružić, Cristina Thieme
    kustos: Branko Francheschi

    https://www.galum.hr

    Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd

    FORMA, PRIMENA, UMETNOST - izložba (8-26.5.2018.) Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu povodom 70 godina

    postojanja

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    http://www.mgb.org.rs

    Centar za likovno obrazovanje Šumatovačka/Galerija Stepenište, Šumatovačka 122, Beograd

    IVANA IVANOVIĆ: OMAŽ OIVI TOIKI - INTERPRETACIJA ŽIVOTA KROZ KOLORIT SVETLOSTI - samostalna izložba (8-21.5.2018.)

    http://www.sumatovacka.rs

    Likovna kolonija Sićevo, NI

    Galerija savremene likovne umetnosti Niš/Paviljon u Tvrđavi, Niš

    IZBOR DELA IZ ZBIRKE LIKOVNE KOLONIJE SIĆEVO - izložba (8-21.5.2018.)

    Milenko Šerban, Mladen Srbinović, Stojan Ćelić, Bojan Bem, Mihajlo Petrov, Boža Ilić, Alksandar Rafajlović, Aleksandar Cvetković, Momčilo Antonović, Radislav Trkulja,Zoran Vuković, DI STRUKTURA, Elizabet Metju, Stole Stojković, Miroslav Anđelković…

    http://www.gslunis.org

    Likovni salon Celje, Trg celjskih knezov 9, Celje

    ZAVIHAJMO ROKAVE - razstava (8.5.-10.6.2018.)

    umetniki in umetnice: Ana Čigon, Saša Spačal, Ida Hiršenfelder, Lenka Đorojević, Matej Stupica, Tomaž Furlan, IVAN (Iva Tratnik in Andreja Džakušič), Neža Knez, Polonca Lovšin, Sašo Sedlaček

    kustosice: Vesna Bukovec (sodelavka Postaje DIVA pri SCCA-Ljubljana) in Maja Hodošček (kuratorka Centra sodobnih umetnosti Celje / Likovni salon)

    http://www.scca-ljubljana.si

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    MICE POPTSIS - izložba skulptura (8-26.5.2018.)

    http://www.kolarac.rs

    Kapela sv. Arnira, Ulica kralja Tomislava, Split

    GORDANA DRINKOVIĆ: SUZE OKRENUTE PREMA NEBU - izlozba (8.5.-6.6.2018.)

    www.gordana-drinkovic.com

    https://www.galum.hr

    10/May/2018

    Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    63. MAJSKI SUSRETI - izložba slika (9.5.-11.6.2018.)

    http://akademija28.com

    Galerija Rima, Branka Radičevića 20, Kragujevac

    MIHAEL MILUNOVIĆ (1967, Beograd): SLIKE - izložba (9.5.-4.6.2018.)

    http://www.galerijarima.com

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    USITNJAVANJE - PRIČA O AVANU - izložba (9.5.-4.6.2018.)

    organizacija: Etnografski muzej u Beogradu, Muzej nauke i tehnike, Farmaceutski fakultet

    https://etnografskimuzej.rs

    11/May/2018

    HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb

    SANJA IVEKOVIĆ: DVOSTRUKI ŽIVOT: DIZAJN, UMJETNOST, AKTIVIZAM - izložba (10.5.-1.6.2018.)

    kustosi izložbe: Marko Golub i Dejan Kršić

    http://dizajn.hr

    Gradski muzej Sombor, Trg Republike 4, Sombor

    Srbija, rat i plakat 1914-1918, u okviru obeležavanja stogodišnjice Velikog rata

    KO JE MALVINA HOFMAN - izložba (10-23.5.2018.)

    autor izložbe: Vladimir Čeh

    organizacija: Institut za istoriju oglašavanja, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu

    http://gms.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Ciklus: Strip i ilustracija

    MILAN MILETIĆ (Gornji Milanovac): KONJANICI - izložba stripa i ilustracije (10-24.5.2018.)

    http://www.skc.org.rs

    Goethe institut/Galerij Menjačnica, Knez Mihailova 50, Beograd

    VELJKO LALIĆ (1955): GRUPNI PORTRETI SNOVA / BEOGRADSKI MATRIKS / 1:1, 1:10, 1:100, I… - izložba (10.5.-3.6.2018.)

    http://www.goethe.de/belgrad

    Oficirski dom, Orlovića Pavla 28a, Niš

    SAVREMENA CRNOGORSKA LIKOVNA UMETNOST - izložba (10-30.5.2018.)

    autorka izložbe: Maja Dedić, kustoskinja Centra savremene umjetnosti Crne Gore iz Podgorice

    umetnici/ce: Bojana Bogavac, Tijana Dujović Liščević, Nada Kažić, Biljana Keković, Ljiljana Kolundžić, Tijana Gordić, Nataša Đuranović, Vladimir Đuranović, Nataša Đuović, Milena Mijović Durutović, Ratko Odalović, Jelena Pavićević, Ivanka Vana Prelević, Adin Rastoder, Željko Reljić, Maja Šofranac, Nenad Šoškić, Ivana Tiodorović, Ivana Tiodorović, Vlatka Vujošević, Vukčević Nina

    http://www.gslunis.org

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    MEDIJI SU U VAZDUHU, POD ZEMLJOM, NAD VODOM, U VATRI - izložba (10.5.-3.6.2018.)

    umetnici: ANNA DOT (Esp), REGINA DE MIGUEL (Esp), VAHIDA RAMUJKIĆ (Ser), KOMŠILUK IZ DETELINARE / DETELINARA'S NEIGHBORS (Ser), KUDA.ORG (Ser) & MIREIA SALLARÈS (Esp), KATARINA ŠEVIĆ (Ser/Hu), LEA VIDAKOVIĆ (Ser)

    kustosi: Núria Solé Bardalet, Oriol Fontdevila, Gordana Nikolić, Sanja Kojić Mladenov

    produkcija: Muzej savremene umetnosti Vojvodine, u saradnji sa: Fundació Antoni Tàpies

    http://www.msuv.org

    Nacionalna galerija, Dositejeva 1, Beograd

    KLAUS MERTENS - izložba drvoreza i objekata (10-24.5.2018.)

    http://www.nacionalnagalerija.rs/home

    Kulturni centar Beograda

    Likovna galerija, Knez Mihailova 6

    BINA 2018 u Kulturnom centru Beograda (10-31.5.2018.)

     

    LISABON NASTUPA - izložba

    koncept i organizacija: Lisabonski trijenale arhitekture, Portugal

    učesnici: Studio aspa, Studio Barbas Lopes Architects, Studio can ran, Studio Miguel Marcelino, Studio PLCO Architects, Studio site specific, architecture

    LISABON NASTUPA - film

    režija: Pedro Kabelejra

    scenario: Patrisija Portela

    fotografija: Katarina Boteljo

     

    NAGRADE I KONKURSI 2017-2018

    urednik: DAB, BINA

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Artget (17. godina) Trg republike 5/I

    Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović

    1 NA 1 Kustosi : Umetnici (10-31.5.2018.)

     

    IVAN MANOJLOVIĆ : NIKOLA RADIĆ LUCATI

    JELENA MATIĆ : IVA KONTIĆ I MAJA MAKSIMOVIĆ

    ANDREA PALAŠTI : SLOBODAN ŠUŠNJEVIĆ

    ANA PANIĆ : ANDREJ ĐERKOVIĆ

    SLAĐANA PETROVIĆ VARAGIĆ : STEFANA SAVIĆ

    http://www.kcb.org.rs

    Galerija Juraj Klović, Verdijeva 19b, Rijeka

    1. međunarodni salon umjetnosti minijature, RIJEKA MINI ART 2017.  - izložba nagrađenih autora (10-24.5.2018.)

    Nagradu u vidu priznanja i izložbe dobili su sljedeći autori:

    Josip Mijić, Hrvatska - za kiparstvo i dobitnik Grand prixa

    Žarko Vučković, Srbija - za crtež

    Sara Matejčić, Hrvatska - za slikarstvo

    Ana Radosavljević, Srbija - za grafiku

    Iva Šarić, Hrvatska - za fotografiju

    https://www.facebook.com/Rijeka-mini-art-1378257555554874

    http://www.rijekaminiart.com

    Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb

    ŽARKO ALEKSIĆ (1985, Knjaževac): PLIVANJE PROTIV STRUJE SVIJESTI - izložba (10.5.-2.6.2018.) i performans

    Žarko Aleksić: Brain Pictures - predavanje i predstavljanje umjetnikovog višegodišnjeg multidisciplinarnog istraživačkog projekta

    http://www.g-mk.hr

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Podroom, Trg republike 5

    FABRICIO BELOMO (1982, Bari): MECCANICISMO / MEHANICIZAM - izložba (10-31.5.2018.)

    kustos: Mario Margani

    http://www.kcb.org.rs

    12/May/2018

    Savremena Galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica

    diSTRUKTURA (Milan Bosnić i Milica Milićević): We are living in a beautiful wOURld - Austria - izložba (11.5.-11.6.2018.)

    www.distruktura.com

    kustosica: Nela Tonković

    organizacija: Savremena Galerija Subotica

    https://sgsu.org.rs

    Ogranak SANU u Novom Sadu, Nikole Pašića 6, Novi Sad

    Muzeji za 10

    ŠEZDESETE - izbor iz umetničke zbirke Gradskog muzeja Subotica - izložba (11-21.5.2018.)

    autori izložbe: dr Olga K. Ninkov i Ljubica Vuković Dulić

    http://www.ogranak.sanu.ac.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    MIROSLAV MUNIŽABA (1949, Sremska Mitrovica) - izložba (11-24.5.2018.) dobitnika druge nagrade Likovnog salona 30X30 za 2017. godinu

    https://www.kczr.org

    Center in Galerija P74, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    Razstava nominirancev NAGRADE SKUPINE OHO 2018 (11-25.5.2018.) in razglasitev letošnjega zmagovalca

    NANA WOLKE

    ĐEJMI HADROVIĆ

    DANILO MILOVANOVIĆ

    NEŽA KNEZ

    http://www.zavod-parasite.si

    Lamparna, Labin

    GORAN PRODAN I VLADIMIR BUGARIN: LAŽA FOTOMONTAŽA - retrospektivna izložba ilustracija - fotomontaža  (11-24.5.2018.) objavljenih u posljednjih 10 godina u „La kosti“, popularnom satiričkom prilogu Glasa Istre

    http://www.lamparna.hr

    Academia moderna, Šenoina 11 (dvorište) Zagreb

    ZAGREBAČKA ŠKOLA SERIGRAFIJE - izložba (11-22.5.2018.)

    https://www.facebook.com/AcademiaModerna

    13/May/2018

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    19. BIJENALE STUDENTSKE GRAFIKE SRBIJE (12-31.5.2018.)

    Izlažu studenti i postdiplomci sa:

    Fakulteta likovnih umetnosti iz Beograda

    Fakulteta primenjenih umetnosti iz Beograda

    Akademije umetnosti iz Novog Sada

    Fakulteta umetnosti iz Niša

    Fakulteta umetnosti iz Zvečana - Kosovska Mitrovica

    Filološko-umetničkog fakulteta iz Kragujevca

    Kraljevske akademije lepih umetnosti iz Antverpena, Belgija, gosti Bijenala

     

    Nagrade Bijenala:

    Jovana Jovanović, III godina, FLU Beograd

    Milena Vasojević, IV godina, FPU Beograd

    Nikola Garović, III godina, FILUM Kragujevac

    Vidan Ristović, IV godina, FILUM Kragujevac

    Ana Karolina Multas (Ana Karolina Multas), master, Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen

    Maarće Meert (Maartje Meert), master, Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen

    Pohvale:

    Dragana Kovačević, IV godina, AU Novi Sad

    Marko Zajić, III godina, AU Novi Sad

    Vanja Pašić, IV godina, FULIM Kragujevac

     

    žiri: Maja Simić, magistar likovnih umetnosti, grafičar (predsednica), Marija Backić, istoričar umetnosti, Viktor Mijatović, magistar likovnih umetnosti, grafičar

     

    Nagrada Bijenala se sastoji u organizovanju samostalne izložbe nagrađenom autoru u Galeriji Doma kulture Studentski grad

    http://www.dksg.rs

    15/May/2018

    Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin

    Muzeji za 10

    OBNOVA SRPSKE UMETNOSTI POSLE 1950. GODINE: BEOGRADSKA GRUPA, GRUPA 57, UMETNICI IZVAN GRUPA - izložba radova iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin (14.5.-6.7.2018.)

    autor i kustos izložbe: Sunčica Lambić-Fenjčev

    http://www.galerija.rs

    Muzej u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo

    Muzeji za 10

    SMEDEREVO: GRAD I LJUDI U UMETNOSTI 20. VEKA - izložba (14.5.-30.6.2018.)

    autorka izložbe: mr Snežana Cvetković, visa kustoskina Muzejau Smederevu

    http://mus.org.rs

    Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    VILMOŠ HARMOŠ VILI (1954, Novi Sad) - izložba crteža (14-25.5.2018.)

    http://suluv.org

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    ŽENSKO STVARALAŠTVO U ARHITEKTURI I DIZAJNU: EVROPSKI I LOKALNI KONTEKST - 3 izložbe (14.5.-2.6.2018.)

     

    100 DELA | 100 ŽENA | 100 GODINA, Evropske žene u arhitekturi i dizajnu 1918-2018 (deo evropskog projekta MoMoWo)

     

    MoMoWo - putujuća izložba fotografija sa međunarodnog konkursa na temu kuća i stanova žena dizajnera

     

    NJEN KRUG - Žensko stvaralaštvo u arhitekturi XX veka u Srbiji i Crnoj Gori

    autorke: Milena Zindović, Andrea Tamaš Dačić i Ivana Stanojeva

     

    organizacija: Muzej primenjene umetnosti i Žensko arhitektonsko društvo ŽAD

    http://mpu.rs

    БартcелонаBelgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96

    STIJEPO BRBORA: GLORY HOLES - photography exhibition (14-26.5.2018.)

    www.brbora.net

    https://www.facebook.com/events/2213897165562081

    https://www.bartcelona.net

    16/May/2018

    Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split

    BANE MILENKOVIĆ (1963, Novi Sad): SALON CIPELA - izložba (15.5.-3.6.2018.)

    kustosica: Iva Körbler

    https://www.galum.hr

    Slovenski etnografski muzej, Metelkova 2, Ljubljana

    NESNOVNA KULTURNA DEDIŠČINA SRBIJE / NEMATERIJALNO KULTURNO NASLEĐE SRBIJE - izložba (15.5.-4.6.2018.) Centra za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije pri Etnografskom muzeju u Beogradu

    http://www.etno-muzej.si

    Galerija FLU, Knez Mihailova 53, Beograd

    RADOSLAV TADIĆ (1982, Bihać): CIRKULAkCIJA - izložba (15-22.5.2018.) u okviru doktorskog umetničkog projekta Tok boje

    https://flu.bg.ac.rs

    Fakultet likovnih umetnosti/Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija, Pariska 16, Beograd

    TATJANA KORAKSIĆ (1963, Beograd): SEME / SEED ILI SEJANJE / SEEDING - izložba (15-29.5.2018.)

    http://www.fluc.org

    Art galerija Gasto bara 20/44, Skadarska 40b, Beograd

    Umetnička organizacija Linija

    ALEKSANDAR BAJUNOVIĆ (1995, Šabac) izložba (15.5.-15.6.2018.)

    https://www.facebook.com/linijaumetnickaorganizacija

    Studentski kulturni centar, Beograd

    SRĐAN ŠAROVIĆ (1972, Novi Sad): ČOVEK ČOVEKU SLIKA - izložba crteža i digitalnih otisaka (15-22.5.2018.)

    http://www.skc.org.rs

    SANU, Beograd

    MIHAILO PETROVIĆ ALAS - izložba povodom 150 godina od rođenja Mihaila Petrovića Alasa (15.5.-22.6.2018.)

    autori: Žarko Mijajlović, Marija Šegan Radonjić, Maja Novaković i Stevan Mićić

    https://www.sanu.ac.rs

    Dvorska Galerija, Dragoslava Jovanovića 7, Beograd

    PREDRAG PEDJA MILOSAVLJEVIĆ (1908-1989) - izložba (15-26.5.2018.) povodom 110.godišnjece njegovog rodjenja

    http://dvorskagalerija.rs

    Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd

    FRANSOAZ EMENEGER (FRANÇOISE EMMENEGGER) i KRISTIAN HAMAŠER (CHRISIANE HAMACHER): LIMES - RAZGRANIČENJE - izložba skulptura i crteža u prostoru, na zidu galerije i papiru (15.5.-15.6.2018.)

    https://www.facebook.com/galerija.haos

    Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana

    16. leto Šole za kuratorske prakse in kritiško pisanje: Svet umetnosti

    VORANC KUMAR: NEKAJ MINUT KASNEJE - razstava (15.5.-7.6.2018.)

    kurator in kuratorke: Urška Aplinc, Maja Burja, Anja Guid, Ajda Ana Kocutar, Iza Pevec, Adrijan Praznik

    mentori: Alenka Gregorič, Miran Mohar

    http://www.scca-ljubljana.si

    Galerija 212, Vlajkoviceva 25, Beograd

    JOVAN I. RAKIDŽIĆ (1944, Dobrica): Sve se u prirodi može svesti na … KRAJ - izložba (15-29.5.2018.)

    http://www.galerija212.co.rs

    Dom omladine Beograda

    DAVOR GROMILOVIĆ (Sombor): UNTOLD TALES - izložba (15.5.-1.6.2018.)

    gromilovic.com

    http://www.domomladine.org

    17/May/2018

    MMC galerija Grada Umaga, Trg Marije i Line, Umag

    EUGEN BORKOVSKY: TRAGOVI - samostalna izložba (16.5.-7.6.2018.)

    https://www.facebook.com/eugen.borkovsky

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Hol Biblioteke

    SREĆA JE LEPA SAMO DOK SE ČEKA (STO DVADESET GODINA OD ROĐENJA DESANKE MAKSIMOVIĆ) - izložba knjiga (16-31.5.2018.)

    autor izložbe: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd

    OLIVERA MILUNOVIĆ: SVILENA LEPOTA ĆIRILICE - izložba povodom Dana slovenske pismenosti (16-25.5.2018.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    INOVATIVNI FINSKI DIZAJN - izložba (16-26.5.2018.)

    Izložbu će otvoriti Perti Ikonen, ambasador Finske u Srbiji

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor, u sardnji sa ambasadom Finske

    http://www.kcsombor.org.rs

    Palača Milesi | Galerija umjetnina | Galerija Kula, Split

    IGNASI ABALLÍ (Barcelona, 1958): EXHIBITION CONTINUES - izložba (16.5.-16.6.2018.)

    kustos izložbe: Duje Mrduljaš

    http://ignasiaballi.net

    organizacija: Galerija umjetnina u suradnji s Galerijom Kula i Zavodom HAZU

    https://www.galum.hr

    Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin

    Muzeji za 10

    JAPANIZAM U BANATU: 1869-1969 - izložba (16.5.-21.6.2018.)

    autor izložbe i pratećeg kataloga: Dejan Vorgić, kustos - istoričar umetnosti zrenjaninskog muzeja

    http://www.muzejzrenjanin.org.rs

    18/May/2018

    Savremena Galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica

    PRESECANJE MEDIJA - izložba (17.5.-20.7.2018.)

    umetnici/ce: KSENIJA KOVAČEVIĆ, KORINA GUBIK, LASLO ANTAL, IVANA MARIĆ, KONSTANTIN STEFANOVIĆ, LEONID PILIPOVIĆ

    autor izložbe: Miroslav Jovančić, kustos SGSU

    https://sgsu.org.rs

    Galerija Art 55, Ćirila i Metodija 17a, Niš

    IVONNA THEIN (Nemačka): BODY OPTIONS - izložba (17.5.-6.6.2018.)

    Izložbu će otvoriti prof. Branimir Karanović

    http://www.art55.rs

    Mala galerija ULUPUDS-a, Uzun Mirkova 12, Beograd

    NENAD RACA (1955, Zagreb): NAKIT - izložba (17-24.5.2018.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Umetnička galerija Kruševac, Majke Jugovića 12, Kruševac

    Muzeji za 10

    POKLON - ZBIRKA OLGE VUJADINOVIĆ BLAŽEK (1936-2015) - izložba (17.5.-30.6.2018.)

    autorka izložbe: Biljana Grković

    https://www.facebook.com/galerijakrusevac

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    KARAĐORĐEVA - MOZAIK - izložba izabranih radova studenata druge i treće godine odseka Primenjeno slikarstvo i studenata treće i četvrte godine odseka Konzervacija i restauracija FPU izvedenih na predmetima Osnove zidnog slikarstva i Osnove monumetalnog slikarstva tokom školske 2016. i  2017. godine (17-28.5.2018.)

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    Galerija '73, Beograd

    MILIJA GLIŠIĆ (1932, Riljac) - retrospektivna izložba skulptura (17-29.5.2018.)

    http://www.galerija73.com

    Galerija RTS, Takovska 10, Beograd

    MIKAN ANIČIĆ (Srbija/Francuska): DVORSKI PORTRETI BEZ KRALJA - izložba slika (17.5.-17.6.2018.)

    govore: Nikola Kusovac, član Saveta za likovno stvaralaštvo RTS, filozof Dragoljub Kojčić, istoričar umetnosti Maja Živanović i autor

    http://www.rts.rs

    Galerija Zvono, Beograd

    Umetnička kolaborativna grupa Dim Tim: KA UTOPIJI - XII samostalna izložba (17.5.-1.6.2018.)

    https://dimtimart.wordpress.com

    https://www.facebook.com/galleryzvono

    19/May/2018

    Galerija Oblok Knjižnice Sesvete, Trg D.Domjanića 6, Sesvete

    MLADI KIPARI ZAGREBA: 4 - izložba (18-25.5.2018.)

     

    IVAN ČUJA

    LUKA KREŠIMIR STIPIĆ

    IVAN NESTIĆ

    ADRIAN MAROK

    https://www.facebook.com/MKZ-Mladi-kipari-Zagreba-903860819758130

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    26. MEĐUNARODNI SALON URBANIZMA (Niš, 2017.) - izložba (18-25.5.2018.)

    http://www.kcsombor.org.rs

    Galerija Miodrag Dado Đurić, Balšića pazar bb, Cetinje

    ROZEMARI TROKEL (1952) - putujuća izložba Instituta za odnose sa inostranstvom iz Štutgarta (ifa) (17.5.-10.7.2018.)

    http://www.goethe.de/belgrad

    Radio Beograd/Kamena sala, Hilandarska 2, Beograd

    BITI DRUGI - 60 GODINA RADIO BEOGRADA 2 - izložba (18.5.-7.10.2018.)

    http://www.radiobeograd.rs

    Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka

    33. LIKOVNA KOLONIJA GRAFIKE GRADA SMEDEREVA 2017. godine - grupna izložba (18-29.5.2018.)

    učesnici: Marija Sibinović (Beograd), Jana Danilović (Užice), Jelena Damnjanović (Šabac), Marijana Janković (Ivanjica), Dajana Jekić (Banja Luka), Bojana Mihajlović (Banja Luka), Rumen Rajkov (Haskovo, Bugarska), Georgi Kanarov (Trnovo, Bugarska)

    gosti: Mika Lovre (Beograd), Bojan Bikić (Beograd), David Vartabedijan (Beograd)

    http://www.kulturagrocka.rs

    Etnografski muzej u Beogradu/Manakova kuća, Gavrila Principa 5, Beograd

    IPAK, POHVALA RUCI - izložba (18-31.5.2018.)

    umetnici: Zaim Balović-Zadža, Ljiljana Gavrilović, Mario Ukmar-Tedi

    kustosi izložbe: Saša Srećković i Branka Ivanić

    Izložbu prate i radionice:

    Izrada unikatnog nakita (Mario Ukmar-Tedi)

    Od babe do devojke - restauracija manjih predmeta (Zaim Balović-Zadža)

    Izrada minijaturnih kućica od glinamola (Bojana Ban, akad. slikar)

    https://etnografskimuzej.rs

    Društvo arhitekata Zagreba, Trg bana Josipa Jelačića  3/I, Zagreb

    IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (18-26.5.2018.)

    organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba

    https://www.facebook.com/events/361396341013858/

    http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    IGNASI ABALLI (1958, Barcelona): EXHIBITION CONTINUES - izložba (18.5.-15.6.2018.)

    kustosica: Martina Munivrana

    http://www.msu.hr

    Umetnostna galerija Maribor/Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor

    PARALLEL ǀ Redko nedolžno, nikoli preprosto - razstava (18.5.-16.6.2018.)

    sodelujoči umetniki: Joséphine Desmenez (Francija), Philipp Meuser (Nemčija), Livia Sperandio (Italija), Nita Vera (Finska)

    kustosinja razstave: Maria Faarinen (Finska)

    http://www.ugm.si

    Galerija Lucida, Čika Ljubina 11, Beograd

    VIŠNJA PETROVIĆ (1960, Novi Sad): BELEŠKE O KATASTROFAMA - izložba (18-30.5.2018.)

    http://galerijalucida.rs

    Art-kafe galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd

    Umetnikov otisak

    MILICA KRSTIĆ (Pančevo): POKRETI - izložba fotografija (18-26.5.2018.)

    https://es-la.facebook.com/Umetnikov-otisak-334725466890566

    20/May/2018

    Narodni muzej Šabac, Masarikova 13, Šabac

    RODJENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE - izložba (19.5.-11.6.2018.), povodom 50 godina Centra za robotiku Instituta „Mihajlo Pupin“

    http://www.muzejnt.rs

    Univerzitetska biblioteka Nikola Tesla, Kej Mike Paligorića 2, Niš

    GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (19-27.5.2018.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    GIORGIO MORANDI (1890-1964, Bolonja) - izložba (19.5.-7.6.2018.) reprodukcija Morandijevih akvarela 50 acquarelli di Giorgio Morandi koje je 1974. publikovao Zurlini Valerio

    autor izložbe: Živa Škodlar Vujić

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor u saradnji sa Visconti Fine Art Gallery iz Ljubljane

    http://www.kcsombor.org.rs

    Muzej Kotarka, Maršala Tita 105, Novo Miloševo

    150 GODINA BEČKE ULICE RINGŠTRASE - OD POČETKA RADOVA DO DANAS - izložba (19.5.-30.6.2018.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Gelerija Blatobran, Gospodar Jevremova 38, Beograd

    OAZA - izložba vaza srpskih umetnik/keramičara (19-27.5.2018.)

    http://www.publicroom.org

    Srednja Tehnička škola Mileva Marić, Glavna 7-9, Titel

    GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (19.5.-10.6.2018.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Galerija La Vista, Mite Ružića 2, Novi Sad

    JUBILEJ NOVOSADSKOG AERO KLUBA 1923-2018 - izložba (19.5.-2.6.2018.)

    https://www.facebook.com/Gallery-LA-VISTA-1463720123910544

    21/May/2018

    Cafe galerija Paris Art, Mije Petrovića 4, Niš

    MARINA RADULOVIĆ (1985, Niš): 5 MINUTA …ISPRED TEBE… - izložba kolaža (20-27.5.2018.)

    https://www.facebook.com/ParisArtAme

    7. MAJ MESEC MATEMATIKE (M3) (14-30.5.2018.)

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU

    http://m3.cpn.rs

    7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI LEPO SE IGRAJ (11.5.-11.6.2018.) Pančevo

    RASPORED

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    8. POLIP - International Literature Festival (18-21.5.2018.) Priština

     

    Sadik Tafarshiku Municipal Library of Ferizaj

    Reading and discussion with Susanna Rafart (Es), Josep M. Rodriguez (Es), Laura Huerga (Es)

    https://polipfestival.wordpress.com

    Foto galerija Lang, Langova 15, Samobor

    MAX DERETA (Nizozemska): CIRKUS MAKSIMUS - izložba fotografija (20.5.-17.6.2018.)

    http://www.fotogalerija-lang.com

    Linija 26 sa početne stanice Dorćol, Beograd

    Međunarodni dan kulturne raznolikosti

    Dah teatar: NE/VIDLJIVI GRAD - predstava u okviru redovne vožnje

    organizacija: EU Info Centar i DAH Teatar u saradnji sa kompanijom Arriva

    http://www.dahteatarcentar.com

    Srpska čitaonica Laza Kostić, Čitaonička 2, Sombor

    Dodela nagrade Zlatno pero Ravangrada, povodom Dana slovenske pismenosti, odnosno Dana Sv. Ćirila i Metodija, prvih slovenskih prosvetitelja

    laureat: književnik i publicista MILENKO POPIĆ

    Nagradu dodeljuju Kulturni centar Laza Kostić Sombor i Udruženje građana Ravangradsko proleće

    http://www.soinfo.org

    Biblioteka grada Beograda

    Razgovor sa prevodiocima - PREVOĐENJE POEZIJE

    učestvuju: Biserka Rajčić, Kolja Mićević, Biljana Isailović, Saša Đorđević i Aleksandra Milanović

    http://www.bgb.rs

    12. Beogradski festival poezije i knjige TRGNI SE! POEZIJA! (17-23.5.2018.) Beograd, Novi Sad, Čačak, Kragujevac

     

    Biblioteka grada Beograda/Vukova sala, Knez Mihailova 56, Beograd

    12.00 Razgovori sa prevodiocima - prevođenje poezije: Biserka Rajčić, Kolja Mićević, Biljana Isailović, Saša Đorđević, Aleksandra Milanović

     

    16.00-17.00 Razgovori sa pesnicima/prevodiocima

    16.00 Disovo proleće - nagrada Mladi Dis: Bogdan Trifunović, Marija Radulović, Predrag Petrović, Sonja Milovanović, Dejan Matić, Jovana Marojević (Uberi me) i ovogodišnji dobitnik

     

    17.00 Novi pesnički glasovi - poezija regiona: Stevan Bradić (Na zemlji), Natalija Jovanović (Od svih jednostavnih stvari), Ognjen Aksentijević (Um za morem, smrt za vratom), Jovan Marković (Znakovi i znaci), Neva Lukić (Haljina Obscura), Danilo Lučić (Šrapneli), Jelena Anđelovski (09:99 ujutru), Goran Živković (Psihoslajdovi)

     

    18.00 Poezija sa Kipra: Kirjakos Haralambidis (Carujuća Famagusta), Aleksandra Milanović, Saša Đorđević

    moderatori: Tamara Krstić i Srđan Gagić

     

    Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd

    19.00 JEDENJE POEZIJE - izložba i degustacija jela inspirisanih poezijom

     

    20.00 DA LI SI TI BLESAK?: Kirjakos Haralambidis, Paskal Peti, Mili Đukić, Nuria Martinez-Vernis, Lidija Štajnbaher, Stevan Bradić, Marilena Zakheos, Neva Lukić, Brane Senegačnik, Jelena Ađelovski, Imanuel Mifsud, Natalija Jovanović, Tuve Merkberg, Ognjen Aksentijević, Džon Tejlor, Stela Voskaridu, Jovan Marković, Lidija Deduš, Danijel Čavić, Danilo Lučić, Jovana Marojević, Stevan Tatalović, Milan Dobričić, Ognjenka Lakićević, Viktor Radonjić, Milena Ilić, Goran Živković, Milan Vićić, Mirjana Narandžić, Danijela Repman, Jana Rastegorac Vukomanović...

     

    KC Grad, Braće Krsmanović 4, Beograd

    21:30 Poezija & Muzika: akustični koncert Borisa Mladenovića

     

    organizacija: Treći Trg i Biblioteka grada Beograda

    http://trecitrg.rs

    12. SVETLOBNA GVERILA: BARVE (11.5.-16.6.2018.) Ljubljana

    Aleksandra Stratimirović (SE/RS) & Athanassios Danilof (GR), Yoko Seyama (DE/JP), Boštjan Čadež (SI), Kurt Laurenz Theinert (DE), Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Maro Avrabou & Dimitri Xenakis (FR), Jaka Šimenc & Akaša Bojić & Luka Umek (SI), Marko Batista (SI), Matej Bizovičar (SI), Chaga Unsane Designs (SI), Bilal Yilmaz (TR), Metka Mikuletič & Nuša Jurkovič (SI), Mojca Zlokarnik (SI),  Andreja Džakušić (SI) & Keiko Miyazaiki (SI/JP), Miran Kreš (SI), Marija Jenko (SI), Natan Esku (SI), Natalija Črnčec & Nina Šulin (SI), Erik Matrai (HU), Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (SI), Fakulteta za arhitekturo, Tina Mozetič (SI), udeleženci Laboratorija Svetlobne gverile

    mentorji: MO:YA (AT) & Sašo Sedlaček, Damijan Kracina, Jaka Šimenc, Brane Ždralo, Luka Frelih

     

    Galerija Vžigalica

    12.00 YOKO SEYAMA: MELODY DOTS 14 - COLOUR / MELODIČNE TOČKE 14 - BARVA & SAIYAH #2 - instalaciji

    12.00 ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ & ATHANASSIOS DANILOF: COLOUR WHEELS / BARVNI KROGI - objekti

    12.00 BOŠTJAN ČADEŽ: KOLORAMA - instalacija

     

    Trg Francoske revolucije

    21.30 KURT LAURENZ THEINERT: MAGICAL COLOUR SPACE / ČAROBNI BARVNI PROSTOR - instalacija

     

    Vrt ob Križevniški cerkvi

    21.30 MARO AVRABOU & DIMITRI XENAKIS: GMO: GREEN MARVELLOUS OPULENCE / GSO: ČUDOVITO ZELENO OBILJE - objekti

     

    Križanke

    21.30 SREDNJA ŠOLA ZA OBLIKOVANJE IN FOTOGRAFIJO LJUBLJANA: DRUGI MI - objekti

     

    Križevniška Soteska

    21.30 JAKA ŠIMENC & AKAŠA BOJIĆ & LUKA UMEK: SVETLOBNA NIT - instalacija

     

    Fasada ZRC SAZU, Gosposka ulica

    21.30 MARKO BATISTA: BARVE V GIBANJU - interaktivna video projekcija

     

    Soteska

    21.30 MATEJ BIZOVIČAR: RIBOGUNCI - instalacija (11.5.-31.8.2018.)

     

    Novi trg

    21.30 A:PART: INTERKONEKTOR - interaktivni objekt

     

    Zvezda park

    21.30 BILAL YILMAZ: BUTTERFLY / METULJ - interaktivni objekt

     

    Ploščad pri Cankarjevem domu

    21.30 METKA MIKULETIČ & NUŠA JURKOVIČ: VZPOREDNI SVET - interaktivna projekcija

     

    Glavna tržnica, fasada Mahrove hiše

    21.30 MOJCA ZLOKARNIK: MESTO IN BARVA - video projekcija (11-25.5.2018.)

     

    Palača Cukrarna

    18.00 MARIJA JENKO: UPODOBITEV SVETLOBE - objekti

    18.00 NATAN ESKU: PLANTASMA - objekti

    18.00 KEIKO MIYAZAKI: DREAM CEMETERY / POKOPALIŠČE SANJ - objekt

    18.00 NATALIJA R. ČRNČEC & NINA ŠULIN: SOBITI - instalacija

    18.00 MIRAN KREŠ: Z - instalacija

    18.00 ERIK MATRÁI: GLORY CONE / STOŽEC SLAVE - objekt

    18.00 LABORATORIJ SVETLOBNE GVERILE - serija objektov & instalacij

    18.00 ALUO (smer kiparstvo): ODSOTNOST JE (PRISOTNA) SEDANJOST - instalacija na fasadi palače Cukrarna

     

    Pod Fabianijevim mostom ob Palači Cukrarna

    21.30 ALUO (smer video in novi mediji): SLADKE BARVE / SWEET COLOURS - video projekcije (24/31.5.|7/16.6.2018.)

     

    Različne lokacije po mestu

    TINA MOZETIČ: ROGNIK - serija objektov

    http://www.svetlobnagverila.net

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/IV, Beograd

     

    12.00 Jovana Timotijević i Iva Čukić (Ministarstvo prostora): APORIJE ZAJEDNIČKOG: IZAZOVI URBANIH ZAJEDNIČKIH DOBARA

    14.00 Patrick Dove (Indiana University Bloomington): LOS TERRITORIOS DEL MAL: LITERATURE, EVIL AND THE QUESTION OF HISTORY

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    19. PLATFORMA.HR 2018: SURADNJA (18-26.5.2018.) Zagreb

     

    12.00-19.00 UPUH/PULS program: Futur II: izložbeno interaktivni postav

     

    17.00 UPUH/PULS: Dvorišni Jam! - sofa jammings
     

    Ilica 54/Atelje Propadalo
    19.30 L.Navojec/P.Payen/K.Kapulica - intervencija u prostoru

     

    F22/Frankopanska 22
    21.00 R.Milevoj: Familija

    http://tala.hr/platforma-hr

    Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd

    Gradska biblioteka Vladislav Petković Dis: 55. DISOVO PROLEĆE - predstavljanje manifestacije

    Laureati Disove nagrade, Nagrade Mladi Dis, Nagrade za esej o Disu

    Izdanja 55. Disovog proleća: knjiga pesama laureata Disove nagrade Đorđa Nešića: Sunce i led, 49. broj časopisa Disovo proleće i katalog izložbe Dim i prašina, autora mr Marijane Matović

    učestvuju: Đorđe Nešić, dobitnik Disove nagrade za 2018. godinu, prof. dr Radivoje Mikić, predsednik žirija za Disovu nagradu, prof. dr Predrag Petrović, predsednik žirija za nagradu Mladi Dis, nagrađeni autori na konkursima 55. Disovog proleća, dr Bogdan Trifunović, direktor manifestacije Disovo proleće, Marija Radulović, kulturno-obrazovna i izdavačka delatnost Biblioteke

    uređuje i vodi: Dejan Simonović

    http://www.skd.rs

    13. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture - BINA (10-31.5.2018.)

    PROGRAM

    http://www.bina.rs

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    BEOGRADSKI FILMOPLOV (14/15/21/22.5.2018.)

     

    17:00 ŽENA DANA (IT 1957)

    La donna del giorno

    ul. Virna Lizi (Virna Lisi), Haja Hararit (Haya Hararit)

    r. Frančesko Maseli (Francesco Maselli)

     

    19:00 NEVESTA SE VRAĆA KUĆI (SAD 1935)

    The Bride Comes Home

    ul. Klodet Kolber (Claudette Colbert), Fred MekMarej (Fred MacMurray)

    r. Vesli Ragls (Wesley Ruggles)

     

    21:00 ALBERT/BEŽANJE IZ ŠKOLE (FR 1949)

    L'école buissonnière

    ul. Bernar Blije (Bernard Blier), Žilijet Fabr (Juliette Faber)

    r. Žan-Pol Le Šanoa (Jean-Paul Le Chanois)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Dvorac Eđšeg Kulturnog centra Novog Sada, Antona Čehova 4, Novi Sad

    DRAGANA MARAVIĆ - izložba slika (21-27.5.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    SANU, Beograd

    NIKOLA ALEKSIĆ - violina

    HILDA ŠVAN - klavir

    program: Bah, Betoven, Sen-Sans, Sarasate

    https://www.sanu.ac.rs

    Dom omladine Beograda

    Zlatne godine: najbolji muzički albumi 20. Veka #4

    THE BEATLES: WHITE ALBUM

    THE ROLLING STONES: BEGGARS BANQUET

    Ploče donose Momčilo Rajin i Žikica Simić

    http://www.domomladine.org

    Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka

    Kino učionica: Marginalne

    ČEMU SLUŽI SEKS? Seks, rad, monstruoznost, zlostavljanje u filmu “Kad jaganjci utihnu”

    predavač: Edward Đorđević, student druge godine diplomskog studija kulturlogije

    https://www.art-kino.org

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    Gradovi na filmu: SAN FRANCISKO (14/15/20-22/28.5.2018.)

     

    18:00 ŠKORPION UBIJA (SAD 1971)

    Dirty Harry

    ul. Klint Istvud (Clint Eastwood), Heri Guardino (Harry Guardino)

    r. Don Sigel (Don Siegel)

     

    20:30 PAKLENI TORANJ (SAD 1974)

    The Towering Inferno

    ul: Stiv Mekvin (Steve McQueen), Pol Njumen (Paul Newman)

    r: Džon Giljermin (John Guillermin)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Evropska unija između kriza i reformi

    NAŠI EVROPEJCI I IDEJE O EVROPI I EVROPSKOJ INTEGRACIJI U SRBIJI/JUGOSLAVIJI

    predavač: dr Duško Lopandić

    http://www.kolarac.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Biblioteka Petar Kočić, Viška 3, Beograd

    Predstavljanje novih knjiga Milovana Petrovića Verkinog

    zbirka lirskih pesama BEZ OPROSTA

    dvojezična (srpsko-engleska) zbirka haiku poezije HAIKU / HAIKU

    učestvuju: Vitomir Teofilović, Irina Stefanović i autor

    gosti večeri: beogradski aforističari

    http://www.bgb.rs

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    PRAKTIKUM - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU (21-28.5.2018.)

     

    21.5.

    18:00 EVROPSKA KOLONIZACIJA I DEKOLONIZACIJA ZAPADNE AFRIKE

    Stefan Ševarlić, student master studija istorije

     

    22.5.

    18:00 KULT PLODNOSTI KOD NARODA ZAPADNE AFRIKE

    Jovana Janković, studentkinja osnovnih studija arheologije

     

    23.5.

    18:00 OD SAVANE DO MUZEJA - ŽIVOT MUZEJSKOG PREDMETA

    Ana Milovanović, studentkinja master studija etnologije i antropologije

     

    24.5.

    18:00 AFRIČKA MAGIJA U BLOKBASTER FILMOVIMA

    Đorđe Stojanović, student master studija etnologije i antropologije

     

    25.5.

    18:00 POSETA SABLASNOG DVOJNIKA - FROJDOVO „ZAZORNO“ I KULTURE ZAPADNE AFRIKE

    Luka Račić, student osnovnih studija arheologije

     

    26.5.

    13:00 KULT PREDAKA - POSMRTNI RITUALI I CEREMONIJE U ZAPADNOJ AFRICI

    Aleksandra Đurić, studentkinja master studija istorije umetnosti

     

    27.5.

    13:00 HETEROTOPIJA KRIZE: OBRAZOVANJE ZA ŽIVOT KOD NARODA ZAPADNE AFRIKE

    Katarina Trifunović, studentkinja doktorskih studija istorije umetnosti

     

    28.5.

    18:00 DRUŠTVENA ORGANIZACIJA KOD NARODA ZAPADNE AFRIKE

    Nikola Vojnović, student osnovnih studija sociologije

    http://www.museumofafricanart.org

    Istituto Italiano di Cultura, Kneza Miloša 56, Beograd

    REVIJA VIDEO PROJEKCIJA OPERA SA FESTIVALA VERDI (12.2.-18.6.2018.)
     

    MAKBET (2006, 157 min)

     

    režija: Lilijana Kavani
    dirigent: Bruno Bartoleti

    organizacija: Italijanski institut za kulturu u Beogradu u saradnji sa Teatrom Ređo u Parmi

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Kulturni centar Mesnička, Mesnička 12, Zagreb

    Maja Urban: KIP SLOBODE - predstavljanje zbirke poezije

    izdavač: Fraktura

    sudjeluju: Maja Urban, Darija Žilić, Delimir Rešicki i Andrija Škare

    http://www.fraktura.hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 FLORENSINA KNJIŽARA / THE BOOKSHOP (Deu/Esp/GBR, 2018, 108 min) - drama, po romanu “Bookshop” Penelope Ficdžerald

    režija: Isabel Coixet

    igraju: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson

    https://www.youtube.com/watch?v=J_MymsQiSDA

    https://www.youtube.com/watch?v=jzTQkKieahM

     

    20.30 DOVLATOV (Rusija/Poljska/Srbija, 2018, 126 min) - biografski film o piscu Sergeiu Dovlatova

    režija: Aleksei German

    igraju: Milan Marić, Danila Kozlovsky

    https://www.youtube.com/watch?v=Coos41slD1I

    http://www.kolarac.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Panorama: ZLATNO DOBA KOREJSKOG FILMA 1955-69 (17-23.5.2018.)

     

    19:00 CVIJET U PAKLU / JIOKHWA (Južna Koreja, 1958, c/b, 86 min)

    režija: Sang-ok Shin

    fotografija: Kang Beom-gu

     

    21:00 MOJA MAJKA I NJEZIN GOST / SARANGBANG SONNIMGWA EOMEONI (Južna Koreja, 1961, c/b, 103 min)

    režija: Sang-ok Shin

    fotografija: Choi Su-yeong

    http://kinotuskanac.hr

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/IV, Beograd

    Monika Betzler (Ludwig-Maximilians-Universität München): THE RELATIONAL VALUE OF EMPATHY - predavanje

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    Knjižara Bulevar Books, Bulevar Mihajla Pupina 6, Novi Sad

    Bojan Savić Ostojić i Nina Todorović: HODANJE BEZ CILJA - razgovor

    http://bulevarbooks.com

    Muzeja nauke i tehnike - Beograd, Dobračina 51, Beograd

    OD ĆELIJE DO DOMENA - EVOLUCIJA ŽIVOTA NA ZEMLJI - izložba posvećena naučnoj teoriji evolucije i savremenim otkrićima (3.5.-3.6.2018.)

    prof. dr Sofija Stefanović, Institut Biosens, Novi Sad/Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu: Čovekova evolucija i rađanje: zbog čega je porođaj težak i rizičan? - predavanje

    organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd, Srpsko evoluciono društvo i Prirodnjački muzej u Beogradu

    http://www.muzejnt.rs

    Dom omladine Beograda

    Tribina društva ljubitelja fantastike „Lazar Komarčić“

    SNOVI OŠTRIH ZUBA: O HARLANU ELISONU

    moderator: Žarko Milićević

    https://www.youtube.com/watch?v=dmfzKKM49uY

    https://www.facebook.com/lazar.komarcic

    CZKD, Beograd

    JUGOSLAVIJA U ISTORIJSKOJ PERSPEKTIVI - tribina o knjizi

    izdavač: Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Beograd, 2017

    govore: Milivoj Bešlin (IFDT), Ivana Pantelić (Institut za noviju istoriju Srbije, Cejus), Vladimir Unkovski-Korica (Univerzitet u Glazgovu), Sonja Biserko (Helsinški odbor)

    moderatorka: Stanislava Barać (Institut za književnost i umetnost, Cejus)

    organizacija: Centar za jugoslovenske studije (Cejus)

    http://www.czkd.org

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    Mirjana Marinšek Nikolić: ANDRIĆ I KRLEŽA - DVE DRAME - predavanje i predstavljanje knjige

    http://www.kccukarica.rs

    Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb

    Zaboravljeno nasljeđe - europska avangardna umjetnost na mreži / Forgotten Heritage - European Avant-garde Art Online

    https://www.forgottenheritage.eu/artists

     

    PROŠIRENA FOTOGRAFIJA - izložba u tri sukcesivna segmenta predstavlja radove pojedinih hrvatskih neoavangardnih umjetnika aktivnih od sredine 1960-ih nadalje (23.4.-1.6.2018.)

     

    Medij fotografije i mogućnosti izraza - III tematski segment (21.5.-1.6.2018.)

    Petar Dabac (1942)

    Enes Midžić (1946)

    Vlado Martek (1951)

     

    kustosi: Sandra Križić Roban, Lana Lovrenčić, Jelena Pašić iz Ureda za fotografiju

    http://croatian-photography.com

    Kulturni centar Novog Sada

    SVE PO SPISKU - predstava

    režija: Petar Jovanović

    igraju: Marko Savić, Milijana Makević i Ervin Hadžimurtezić

    400/300 din

    http://www.kcns.org.rs

    Kulturni centar Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd

    SNEŽANA VUJOVIĆ NIKOLIĆ (1959, Beograd): OSVIT - izložba slika (21-26.5.2018.)

    http://www.kucakraljapetra.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    Dragan Vukšić: ŽUMBERAČKI USKOCI - Unijaćenje i odnarođivanje - promocija knjige

    http://www.kcns.org.rs

    Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani, Cara Lazara 36, Kraljevo

    Radivoje Cvetićanin: KONSTANTINOVIĆ. HRONIKA - predstavljanje knjige

    učestvuju: prof. dr Aleksandar Jerkov, Radivoj Cvetićanin

    http://www.kv-biblio.org.rs

    Madlenianum, Beograd

    OMLADNISKI SUPER HOR I ORKESTAR SLOVENIJA-SRBIJA - koncert

    dirigent: Jelena Šušnjić (Slovenija)

    učenici muzičkih škola: Vič-Rudnik (Ljubljana), Kosta Manojlović (Zemun) i Dr. Miloje Milojević (Kragujevac)

    saradnja: m.š. Kosta Manojlović i Madlenianum

    http://operatheatremadlenianum.com

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Vladimir Kašnar: DURABLE IMPRINTS / USTRAJNI OTISCI - književno veče

    učestvuju: Aleksandar Petrov, Aleksandar Jovanović, Svetlana Šeatović, Dunja Rančić i autor

    http://www.kolarac.rs

    SKCNS Fabrika, Bulevar despota Stefana 5, Novi Sad

    ZORAN GAŠI: MALE SENKE VELIKIH SENKI - izložba

    http://www.skcns.org/fabrika

    Kulturni centar Beograda

    20.00 REBEKA RIŠIN (Rebecca Rischin) - klarinet

    MIONA BARBUL (1989, Pančevo) - klavir

    program: Janoš Komives (1932-2005): Plamen - pet etida za klarinet solo (1978) Impéteueux et brusque (Plahovito i iznenadno), Fébrile, nerveux, traqué (Grozničavo, nervozno), Cajoleur, un peu mélancolique, parfois plaintif (Izmamljujuće, pomalo melanholično, pomalo žalosno), Criard, hectique, saccade-Calme, simple, régulier (Prodorno, burno, grčevito - mirno, jednostavno, regularno), Très rapide, très pointu, très incisif (Veoma brzo, vrlo oštro,vrlo upadljivo); Bela Kovač (1937): Omaž Manuelu de Falji (1994); Domeniko Mirko (cca. 1820-1866): Fantazija na temu iz opere Mesečarka V. Belinija (posle 1831) ar: Dajan Barger; Džonatan D. Flovers (1969): Remembering Grámila iz Visions in the Dark (1988); Olivije Mesijan (1908-1992): Ponor ptica iz Kvarteta za kraj vremena (1941); Alan Šulman (1915-2002): Randevu (1946); Bela Kovač: Posle Vas, gospodine Geršvine! (2004)

     

    21.00 PESME LJUBAVI - koncert

    Katarina Radovanović - sopran

    Marko Pantelić - bariton

    Đorđe Nešić - klavir

    program: ciklusi Antonjina Dvoržaka, Roberta Šumana i Morisa Ravela

    http://www.kcb.org.rs

    Greta, Ilica 92 Zagreb

    Davor Schunk: STRIPTOKOK - promocija strip albuma

    http://greta.hr

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    ULAZ ZA KRUPNU STOKU - predstava

    režija i gluma: Jovan Ljubenović

    http://www.kccukarica.rs

    Dom omladine Beograda

    IZLAZ, PARTER DESNO - predstava

    Sekcija scenskih umetnosti Filološkog fakulteta u Beogradu

    tekst i režija: Jelena Rakidžija

    inspicijenti: Milica Todorović, Milica Rakidžija

    likovni urednik: Aleksa Živanović

    igraju: Dušan Spremo, Ivana Živković, Nikola Bojović, Miloš Jovanović, Dijana Malešević

    http://www.domomladine.org

    Zagrebačko kazalište mladih, Teslina 7, Zagreb

    6mm - premijera humanitarnog multimedijalnog projekta prema knjizi Josipe Pavičić Berardini 

    režira: Ksenija Zec 

    izvodi: Daria Lorenci Flatz 

    video: Judita Gamulin 

    150 kn (sav prihod namijenjen je kupnji prvog aparata za intraoperativno zračenje u Hrvatskoj)

    http://www.zekaem.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    58. Festival beogradskih amaterskih pozorišta BAP (21-25.5.2018.)

    http://www.dksg.rs

    Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    KORINA GUBIK (1987, Senta): TABU - izložba (21.5.-2.6.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    HOTEL 88 - pozorišna komedija, po motivima komada “Privatni život” N. Kauarda

    adaptacija, režija: Staša Koprivica

    igraju: Tamara Krcunović, Andrija Kuzmanović, Anđela Jovanović, Vladimir Aleksić

    600/700/800 din

    https://www.kczr.org

    Dom omladine Beograda

    Plato Milana Mladenovića

    Monday Blues 2018. #4 - low-noise bluz koncerti

    ALEKSANDAR ĐUKIĆ - bas & glas i BOJAN VULIN - gitara & glas

    http://www.domomladine.org

    Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana

    HEXENSCHUSS (Nl/Il)

    www.hexxenschuss.com

    https://hexxenschuss.bandcamp.com/album/gobbledegook

    https://www.youtube.com/watch?v=RNfVRI0D5QM

    https://www.youtube.com/watch?v=YfcQMie4HwU

    http://www.klubgromka.org

    Kulturni centar Beograda

    OKUPIRANI BIOSKOP (Srbija, 2018, 100’) - dokumentarni film (nagrada direktora BELDOCS festivala)

    režija: Senka Domanović

    Q&A Senka Domanović

    http://www.kcb.org.rs

    Močvara, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    DIRTMUSIC (SAD/Australija/Turska)

    Facebook, Bandcamp

    https://www.youtube.com/watch?v=E341SWmpjpg

    https://www.youtube.com/watch?v=fHEySrt_BX8

    70/90 kn

    http://www.mochvara.hr

    22/May/2018

    Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    KORINA GUBIK (1987, Senta): TABU - izložba (21.5.-2.6.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    IP Clio, Gospodar Jovanova 63 (ulaz iz ulice Kneginje Ljubice) Beograd

    Ketrin Hikli: MINHENSKO SKRIVENO UMETNIČKO BLAGO - Hitlerov trgovac i njegovo tajno nasleđe - predstavljanje knjige

    izdavač: Clio

    govore: Irina Subotić, istoričarka umetnosti, Ksenija Todorović, prevoditeljka

    http://clio.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 POBUNJENICI (VB, 1962)

    H.M.S. Defiant

    uloge: Alek Ginis (Alec Guinness), Dirk Bogard (Dirk Bogarde)

    režija: Luis Gilbert (Lewis Gilbert)

     

    13:30 SAMO DVAPUT SE ŽIVI (VB, 1967)

    You Only Live Twice

    uloge: Šon Koneri (Sean Connery), Akiko Vakabajaši (Akiko Wakabayashi)

    režija: Luis Gilbert (Lewis Gilbert)

    http://www.kinoteka.org.rs

    7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI LEPO SE IGRAJ (11.5.-11.6.2018.) Pančevo

    RASPORED

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    7. MAJ MESEC MATEMATIKE (M3) (14-30.5.2018.)

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU

    http://m3.cpn.rs

    12. Beogradski festival poezije i knjige TRGNI SE! POEZIJA! (17-23.5.2018.) Beograd, Novi Sad, Čačak, Kragujevac

     

    Filološki fakultet, Beograd

    11:30 Poezija za studente: Kirjakos Haralambidis (Carujuća Famagusta), Aleksandra Milanović

     

    Gradski trg, Čačak

    19.00 TRGNI SE! POEZIJA!: Brane Senegačnik (Tišina i druge pesme), Pavle Rak, Kirjakos Haralambidis (Carujuća Famagusta), Aleksandra Milanović, Dejan Matić

     

    Beograd

    20.00 Književnost Malte: Imanuel Mifsud (Juta Hajm, U ime Oca i Sina), Milan Dobričić, Srđan Gagić, Danilo Lučić

     

    organizacija: Treći Trg i Biblioteka grada Beograda

    http://trecitrg.rs

    Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd

    PRE/OBLIKUJUĆI KULTURNE POLITIKE: PODSTICANJE KREATIVNOSTI U CILJU RAZVOJA - promocija knjige, povodom Međunarodnog dana kulturne raznolikosti

    učestvuju: Vladan Vukosavljević, ministar kulture i informisanja, prof. dr Goran Milašinović, predsednik Nacionalne komisije za Unesko, prof. dr Milena Dragićević Šešić, članica komisije za Unesko, dr Vuk Vukićević, direktor Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, i dr Hristina Mikić iz Grupe za kreativnu ekonomiju

    http://zaprokul.org.rs

    Kulturni centar Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd

    SNEŽANA VUJOVIĆ NIKOLIĆ (1959, Beograd): OSVIT - izložba slika (21-26.5.2018.)

    http://www.kucakraljapetra.rs

    19. PLATFORMA.HR 2018: SURADNJA (18-26.5.2018.) Zagreb

     

    12.00-19.00 UPUH/PULS program: Futur II: izložbeno interaktivni postav

    17.00 UPUH/PULS: Pulsiranje - radionica

    F22/Frankopanska 22
    16.00 rezidencija R. Crisp - prezentacija
    21.00 I.Kalc/M.Čuljak: Dancing Moms

    Ilica 8/Kupalište Diana
    19.30 A.Kreitmeyer/S.Pregrad: Tamo vani, ovdje unutra

    http://tala.hr/platforma-hr

    Dvorac Eđšeg Kulturnog centra Novog Sada, Antona Čehova 4, Novi Sad

    DRAGANA MARAVIĆ - izložba slika (21-27.5.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Muzej rudarstva i metalurgije Bor, Moše Pijade 19, Bor

    SAD - SRBIJA, 1918-2018, DIPLOMATSKI I KULTURNI ODNOSI - izložba

    http://www.muzejrudarstvaimetalurgije.org

    12. SVETLOBNA GVERILA: BARVE (11.5.-16.6.2018.) Ljubljana

    Aleksandra Stratimirović (SE/RS) & Athanassios Danilof (GR), Yoko Seyama (DE/JP), Boštjan Čadež (SI), Kurt Laurenz Theinert (DE), Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Maro Avrabou & Dimitri Xenakis (FR), Jaka Šimenc & Akaša Bojić & Luka Umek (SI), Marko Batista (SI), Matej Bizovičar (SI), Chaga Unsane Designs (SI), Bilal Yilmaz (TR), Metka Mikuletič & Nuša Jurkovič (SI), Mojca Zlokarnik (SI),  Andreja Džakušić (SI) & Keiko Miyazaiki (SI/JP), Miran Kreš (SI), Marija Jenko (SI), Natan Esku (SI), Natalija Črnčec & Nina Šulin (SI), Erik Matrai (HU), Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (SI), Fakulteta za arhitekturo, Tina Mozetič (SI), udeleženci Laboratorija Svetlobne gverile

    mentorji: MO:YA (AT) & Sašo Sedlaček, Damijan Kracina, Jaka Šimenc, Brane Ždralo, Luka Frelih

     

    Galerija Vžigalica

    12.00 YOKO SEYAMA: MELODY DOTS 14 - COLOUR / MELODIČNE TOČKE 14 - BARVA & SAIYAH #2 - instalaciji

    12.00 ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ & ATHANASSIOS DANILOF: COLOUR WHEELS / BARVNI KROGI - objekti

    12.00 BOŠTJAN ČADEŽ: KOLORAMA - instalacija

     

    Trg Francoske revolucije

    21.30 KURT LAURENZ THEINERT: MAGICAL COLOUR SPACE / ČAROBNI BARVNI PROSTOR - instalacija

     

    Vrt ob Križevniški cerkvi

    21.30 MARO AVRABOU & DIMITRI XENAKIS: GMO: GREEN MARVELLOUS OPULENCE / GSO: ČUDOVITO ZELENO OBILJE - objekti

     

    Križanke

    21.30 SREDNJA ŠOLA ZA OBLIKOVANJE IN FOTOGRAFIJO LJUBLJANA: DRUGI MI - objekti

     

    Križevniška Soteska

    21.30 JAKA ŠIMENC & AKAŠA BOJIĆ & LUKA UMEK: SVETLOBNA NIT - instalacija

     

    Fasada ZRC SAZU, Gosposka ulica

    21.30 MARKO BATISTA: BARVE V GIBANJU - interaktivna video projekcija

     

    Soteska

    21.30 MATEJ BIZOVIČAR: RIBOGUNCI - instalacija (11.5.-31.8.2018.)

     

    Novi trg

    21.30 A:PART: INTERKONEKTOR - interaktivni objekt

     

    Zvezda park

    21.30 BILAL YILMAZ: BUTTERFLY / METULJ - interaktivni objekt

     

    Ploščad pri Cankarjevem domu

    21.30 METKA MIKULETIČ & NUŠA JURKOVIČ: VZPOREDNI SVET - interaktivna projekcija

     

    Glavna tržnica, fasada Mahrove hiše

    21.30 MOJCA ZLOKARNIK: MESTO IN BARVA - video projekcija (11-25.5.2018.)

     

    Palača Cukrarna

    18.00 MARIJA JENKO: UPODOBITEV SVETLOBE - objekti

    18.00 NATAN ESKU: PLANTASMA - objekti

    18.00 KEIKO MIYAZAKI: DREAM CEMETERY / POKOPALIŠČE SANJ - objekt

    18.00 NATALIJA R. ČRNČEC & NINA ŠULIN: SOBITI - instalacija

    18.00 MIRAN KREŠ: Z - instalacija

    18.00 ERIK MATRÁI: GLORY CONE / STOŽEC SLAVE - objekt

    18.00 LABORATORIJ SVETLOBNE GVERILE - serija objektov & instalacij

    18.00 ALUO (smer kiparstvo): ODSOTNOST JE (PRISOTNA) SEDANJOST - instalacija na fasadi palače Cukrarna

     

    Različne lokacije po mestu

    TINA MOZETIČ: ROGNIK - serija objektov

    http://www.svetlobnagverila.net

    SANU, Beograd

    MIHAILO PETROVIĆ ALAS - izložba povodom 150 godina od rođenja Mihaila Petrovića Alasa (15.5.-22.6.2018.)

    autori: Žarko Mijajlović, Marija Šegan Radonjić, Maja Novaković i Stevan Mićić

     

    Mihailo Petrović Alas: rodonačelnik srpske matematičke škole

    12.15 NAUČNI DOPRINOS MIHAILA PETROVIĆA ALASA - okrugli sto

    učestvuju: akademik Stevan Pilipović, prof. Vladimir Dragović i akademik Gradimir V. Milovanović 

     

    14.15 HIDROINTEGRATOR MIHAILA PETROVIĆA - predavanje

    prof. Radomir Stanković, Matematički institut SANU

    https://www.sanu.ac.rs

    SANU, Beograd

    DAVORIN JENKO (1835-1914): prilozi za kulturu sećanja

    urednik: Katarina Tomašević

    Muzikološki institut SANU, Beograd, Nacionalni savet slovenačke nacionalne manjine u Srbiji, 2016

     

    JOSIP SLAVENSKI (1896-1955) - povodom 120. godišnjice rođenja kompozitora

    urednica: Ivana Medić

    Muzikološki institut SANU, 2017, Beograd

     

    govore: dopisni član SANU Svetislav Božić, dr Katarina Tomašević, dr Ivana Medić

    https://www.sanu.ac.rs

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/IV, Beograd

    Monika Betzler (Ludwig-Maximilians-Universität München): COLLEGIAL RELATIONSHIPS - seminar

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb

    Zaboravljeno nasljeđe - europska avangardna umjetnost na mreži / Forgotten Heritage - European Avant-garde Art Online

    https://www.forgottenheritage.eu/artists

     

    PROŠIRENA FOTOGRAFIJA - izložba u tri sukcesivna segmenta predstavlja radove pojedinih hrvatskih neoavangardnih umjetnika aktivnih od sredine 1960-ih nadalje (23.4.-1.6.2018.)

     

    Medij fotografije i mogućnosti izraza - III tematski segment (21.5.-1.6.2018.)

    Petar Dabac (1942)

    Enes Midžić (1946)

    Vlado Martek (1951)

     

    kustosi: Sandra Križić Roban, Lana Lovrenčić, Jelena Pašić iz Ureda za fotografiju

    http://croatian-photography.com

    Društvo arhitekata Rijeka, Dežmanova 2a, Rijeka

    Tvrtke Wienerberger Hrvatska i Semmelrock Stein+Design: SPRING CITY TOUR - predavanja namijenjena arhitektima i inženjerima građevine

     

    16:30-17:00 B. Trogrlić: PROJEKTIRANJE I PRORAČUN ZIDANIH ZGRADA

    17:00-17:30 M. Petrlin: GLINA - PRIRODNA, MODERNA I ENERGETSKI UČINKOVITA

    17:30-18:00 M. Vinski: BIM - UVOD, PROCESI, PRIMJENA

    18:00-18:30 I. Filipović: OUTDOOR LIVING SOLUTIONS

    18:30-19:30 Networking, domjenak

    http://www.oris.hr

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    BEOGRADSKI FILMOPLOV (14/15/21/22.5.2018.)

     

    17:00 INTRIGANTKINJE (FR 1954)

    Les intrigantes

    ul. Žana Moro (Jeanne Moreau), Rejmon Rulo (Raymond Rouleau)

    r. Anri Dekoan (Henri Decoin)

     

    19:00 4 KORAKA U OBLACIMA (IT 1942)

    4 passi fra le nuvole

    ul. Đino Ćervi (Gino Cervi), Adriana Beneti (Adriana Benetti)

    r. Alesandro Blaseti (Alessandro Blasetti)

     

    21:00 ULIČNI UGAO (VB 1953)

    Street Corner

    ul. En Kroford (Anne Crawford), Pegi Kamins (Anne Crawford)

    r. Mjuriel Boks (Muriel Box)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    13. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture - BINA (10-31.5.2018.)

    PROGRAM

    http://www.bina.rs

    Kulturni centar Beograda

    GRAD JEDNAKIH MOGUĆNOSTI - okrugli sto

    Socijalna, ekonomska, ekološka i kulturna održivost naših gradova

    moderatori: Natalija Ostojić, Maja Lalić

    učesnici: Sonja Liht, Milena Rikanović, Zorana Mihajlović, Eva Vaništa Lazarević, Goran Trivan, Miodrag Počuč, Kosana Beker (Un Woman, Žad)

    http://www.kcb.org.rs

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    PRAKTIKUM - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU (21-28.5.2018.)

     

    KULT PLODNOSTI KOD NARODA ZAPADNE AFRIKE

    Jovana Janković, studentkinja osnovnih studija arheologije

    http://www.museumofafricanart.org

    Institut za moderno obrazovanje, Masarikovaj 5 (ulaz iz Kralja Milana, zgrada Beograđanke III sprat) Beograd

    ZLOUPOTREBA PSIHOAKTIVNIH SUPSTANCI (PAS) U ŠKOLAMA - tribina

     

    18:00 (Marija Milenković)

    Uvodna reč

    Značaj prepoznavanja problema bolesti zavisnosti među mladima

    Statistika zastupljenosti konzumiranja droga u školskoj sredini

     

    18:15 (Zavod za bolesti zavisnosti)

    Ko su korisnici Zavoda?

    Kada se mladi javljaju za pomoć?

    Šta kažu dosadašnja istraživanja?

    Koliko je u Srbiji rasprostranjen ovaj problem?

    Šta je prevencija i kako se ona sprovodi?

    Koje preventivne aktivnosti treba da sprovode obrazovne ustanove?

     

    18:45 (Nenad Stevanović - Centar za prevenciju narkomanije)

    Šta je zavisnost?

    Koje sve vrste zavisnosti postoje?

    Kako se prepoznaju prvi simptomi?

    Kakav je tretman zavisnika?

    Kakvi su ishodi tretmana (dosadašnja iskustva iz prakse)?

     

    19:15 (Ljiljana Marković)

    Udruženost poremećaja ponašanja i pojave zloupotrebe PAS-a?

    Koje su karakteristike mladih koje možemo podvesti pod „riziko” grupu?

     

    19:45 diskusija

     

    organizacija: Institut za moderno obrazovanje

    http://www.institut.edu.rs

    Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana

    16. leto Šole za kuratorske prakse in kritiško pisanje: Svet umetnosti

    VORANC KUMAR: NEKAJ MINUT KASNEJE - razstava (15.5.-7.6.2018.)

    kurator in kuratorke: Urška Aplinc, Maja Burja, Anja Guid, Ajda Ana Kocutar, Iza Pevec, Adrijan Praznik

    mentori: Alenka Gregorič, Miran Mohar

     

    Javno vodstvo po razstavi: kurator in kuratorke razstave

    http://www.scca-ljubljana.si

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)

    kustos razstave: Božidar Zrinski

     

    Vodstvo po razstavi

    http://www.mglc-lj.si

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    Gradovi na filmu: SAN FRANCISKO (14/15/20-22/28.5.2018.)

     

    18:00 PRISLUŠKIVANJE (SAD 1974)

    The Conversation

    ul. Džin Hekman (Gene Hackman), Džon Kazale (John Cazale)

    r. Frensis Ford Kopola (Francis Ford Coppola)

     

    20:30 ZAVERA U SAN FRANCISKU (SAD 1982)

    48 Hrs.

    ul. Edi MArfi (Eddie Murphy), Nik Nolt (Nick Nolte)

    r. Volter Hil (Walter Hill)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Srpski jezik danas

    OD DIJALEKTA PREKO GRADSKOG GOVORA DO SRPSKOG KNJIŽEVNOG JEZIKA

    predavač: prof. dr Prvoslav Radić, Filološki fakultet u Beogradu

    http://www.kolarac.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 FLORENSINA KNJIŽARA / THE BOOKSHOP (Deu/Esp/GBR, 2018, 108 min) - drama, po romanu “Bookshop” Penelope Ficdžerald

    režija: Isabel Coixet

    igraju: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson

    https://www.youtube.com/watch?v=J_MymsQiSDA

    https://www.youtube.com/watch?v=jzTQkKieahM

     

    20.30 DOVLATOV (Rusija/Poljska/Srbija, 2018, 126 min) - biografski film o piscu Sergeiu Dovlatova

    režija: Aleksei German

    igraju: Milan Marić, Danila Kozlovsky

    https://www.youtube.com/watch?v=Coos41slD1I

    http://www.kolarac.rs

    KGZ/Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb

    MIA MARAKOVIĆ: TRANSPARENTNE GRANICE - izložba (22.5.-9.6.2018.)

    http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/citaonica-i-galerija-vn/47

    Narodna biblioteka Stefan Prvovenčani, Cara Lazara 36, Kraljevo

    MILOŠ CRNJANSKI: POLITIČKI ČLANCI - predstavljanje knjige, povodom 125 godina od rođenja Miloša Crnjanskog

    izdavač: Catena Mundi

    učestvuju: prof. dr Milo Lompar, prof. dr Časlav Nikolić, Nikola Marinković, Ana Gvozdenović

    sprat Biblioteke

    organizacija: Narodna biblioteka Stefan Prvovenčani Kraljevo i Catena Mundi

    http://www.kv-biblio.org.rs

    http://catenamundi.rs

    Galerija SULUJ, Beograd

    KOSTA BUNUŠEVAC i VESNA MILUNOVIĆ: MAESTRI SLIKARSKIH ILUZIONIZAMA - zajednička izložba (22-31.5.2018.)

    https://www.facebook.com/sulujgalerija

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    POPULARNA MUZIKA 1968. GODINE: AMERIKA - predavanje

    predavač: Mićun Ristić

    U svojim Hronikama Bob Dilan opisuje Ameriku u plamenu 1968. godine: depresiju i gnev zbog rata u Vijetnamu, radnike koji bejzbol palicama tuku levo orijentisane klince, potrebu za novom svešću. Kaže da su „stvari koje su do tada bile tradicionalno crno-bele odjednom eksplodirale u jarkim, radosnim bojama“. Iz današnje perspektive pitanje je da li je radosti bilo više nego žalosti ali je promena nesumnjiva. U muzici je duh pobune rezultirao prodorima u nove emotivne & idejne predele, širenjem žanrovskih okvira, pa i stvaranjem novih žanrova. Od heroja kontrakulture iz San Franciska ka kruni kreacije zaputili su se Jefferson Airplane i Big Brother and the Holding Company (sa Dženis Džoplin). Drugima je omot uradio Robert Kramb, prvak andergraund stripa. Džek Keruak se odavno povukao, ali je njegov san (roman Na putu) postao san generacije. Beli hipiji iz Los Anđelesa, Canned Heat, otprašili su svoj esid bluz i pozvali – On the Road Again. Moćni psihodelični bluz snimio je Madi Voters. Album Electric Mud, prezren u ono vreme, postao je zakon za Čaka Dija (iz Public Enemy) i njegovu generaciju. Majls Dejvis je zaključio da su električni instrumenti primereniji dobu od akustičnih i krenuo u džez rok. Džejms Braun je dao slogan novoj samosvesti Afroamerikanaca: Say It Loud – I’m Black and I’m Proud. Nina Simon nije želela da unovči naklonost bele publike (njena Got Life nosila je mjuzikl Kosa); okrenula se borbi za građanska prava. Posle ubistva Martina Lutera Kinga muzika crnih se promenila. Grupa Slaja Stona, u kojoj su crni, beli, muškarci, žene nadahnuto kombinovali žanrove, pozivali na ples i proslavu života - nije mogla da ostane ista.

    http://www.dksg.rs

    Galerija Polet, Cetinjska 15, Beograd

    Filip Grujić: BLUDNI DANI KURATOG DŽONIJA - promocija knjige

    izdavač: Samizdat B92, 2017

    učestvuju: Biljana Srbljanović, profesorka FDU, Dimitrije Kokanov, dramaturg, i autor Filip Grujić

    odlomke čita: glumac Marko Vasiljević

    moderator: Aleksandar Đuričić, novinar i publicista

    https://samizdatb92.rs

    SANU, Beograd

    Veče sećanja na akademika profesora, skulptora NIKOLU KOKU JANKOVIĆA

    govore: akademik Milan Lojanica, sekretar Odeljenja likovne i muzičke umetnosti SANU, profesori Zdravko Joksimović i Mileta Prodanović i istoričarka umetnosti Bojana Burić

    https://www.sanu.ac.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    KRALJ ALEKSANDAR I KARAĐORĐEVIĆ UJEDINITELJ - tribina

    autor i predavač: msr Ognjen Karanović, istoričar

    http://www.kcns.org.rs

    Dom omladine Beograda

    Ballet Magnificat (USA): SKROVIŠTE - predstava, po knjizi „Skriveno mesto“ Kori Ten Bum

    organizacija: EUS Srbija, Udruženje Krugovi umetnosti, PEUS i Centar Zvezde uz podršku Doma omladine Beograda i Eventima

    https://www.youtube.com/watch?v=_6GtwScn72c

    500 din

    http://www.domomladine.org

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Galerija SKC Novi Beograd

    MAJSKA IZLOŽBA - izložba likovnih i primenjenih umetnika Novog Beograda

    http://www.skc.org.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Panorama: ZLATNO DOBA KOREJSKOG FILMA 1955-69 (17-23.5.2018.)

     

    19:00 MAGLA / ANGAE (Južna Koreja, 1967, boja, 80 min)

    režija: Soo-yong Kim

    fotografija: Jang Seok-jun

     

    21:00 SLUŽAVKA / HANYŎ (Južna Koreja, 1960, c/b, 111 min)

    režija: Ki-young Kim

    fotografija: Kim Deok-jin

    http://kinotuskanac.hr

    UK Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    Koncert STUDENATA KLAVIRA FMU, iz klase Marije Đukić, red. prof.

    nastupaju: Danica Marinković, Isidora Simović, Dunja Beraković, Emilija Đonin, Milan Milić, Anđela Buvač

    program: Bah Mocart, Šopen, Brams, Rahmanjinov

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Centar za kulturu i obrazovanje, Karađorđeva 58, Laktaši

    NATALIJA TODOROVIĆ (Banja Luka) - violina

    VLADA DANIĆ (1984, Drvar) - klavir

    program: W.A. Mocart, Vlada Milošević, Vlastimir Peričić, Bela Bartok, Nikola Paganini, autorske kompozicije Natalije Todorović

    https://www.facebook.com/kulturnicentarlaktasi

    Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, Trg Republike Hrvatske 15, Zagreb

    Giacomo Puccini: TURANDOT - prva repriza opere

    dirigent: Marcello Mottadelli

    redatelji: Ricci / Forte

    scenograf i oblikovatelj svjetla: Nicolas Bovey

    kostimograf: Gianluca Sbicca

    scenski pokret: Marta Bevilacqua

    asistent dirigenta: Darijan Ivezić / Ivan Josip Skender

    asistentica redatelja: Liliana Laera

    asistent kostimografa: Rossana Gea Cavallo / Antonia Jakšić Dorotić

    asistent scenografa: Eleonora de Leo

    zborovođa: Luka Vukšić

    ansambl: Tvrtko Stipić / Božimir Lovrić, Tanya Ivanova / Rebeka Lokar, Kamen Tchanev / Renzo Zulian, Siniša Štork, Adela Golac-Rilović / Valentina Fijačko Kobić, Davor Radić / Leon Košavić, Mario Filipović / Siniša Galović, Ivo Gamulin / Ladislav Vrgoč, Ozren Bilušić / Neven Paleček

    Orkestar i Zbor opere Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

    http://www.hnk.hr

    AKC Medika, Pierottijeva 11, Zagreb

    21. Festival alternativnog kazališnog izričaja FAKI (22-27.5.2018.)

     

    22.5.

    20:00 COMPAGNIE DU PAON (Turska): HAYALI (45')

    21:00 PUZZLE PIE(S)CES (Srbija): WALLS (40')

     

    23.5.

    20:00 PUZZLE PIE(S)CES (Srbija): WALLS (40')

    21:00 HIJA DE ROSA (Čile/Njemačka): LA(S) CAÍDA(S) (10')

     

    24.5.

    20:00 COLLECTIVE B (Austrija): WONDERFUL WORLD (25')

    21:00 HIJA DE ROSA (Čile/Njemačka): LA(S) CAÍDA(S) (10')

     

    25.5.

    20:00 ELENA COPELLI PROJECT (Italija): PEEP DIARY (50')

    21:00 RIMA PIPOYAN (Armenija): HEY KITTY (30')

     

    26.5.

    17:00 RIMA PIPOYAN (Armenija): HEY KITTY (30')

    18:00/19:00/20:00/21:00 NEVERENDINGCOMPANY (Brazil/Švicarska/Njemačka): LIFT AND CARRY (5'+10'+15'+20')

     

    27.5.

    17:00 Razgovor s voditeljima i gostima 21. FAKI festivala

    moderacija: Natko Jurdana (RH), Radmila Djurica (RS), Richard Pettifer (DE)

    http://attack.hr/faki21

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    BEZ POGOVORA - premijera predstave

    režija: Vida Ognjenović

    http://www.kccukarica.rs

    Sala Beogradske filharmonije, Studentski trg 11, Beograd

    Koncert KATEDRE ZA GUDAČKE INSTRUMENTE FMU

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Video pregled aktuelnih izložbi, izbor od deset postavki koje se mogu videti tokom maja

     

    Džoan Džonas u Londonu (Tejt Modern)

    Džimi Daram u Njujorku (Vitni)

    Suboda Gupta u Parizu

    Karsten Nikolaj u Berlinu

    Brus Nauan u Bazelu

    Kobro i Streminski u Malmeu

    Oskar Masota u Barseloni

    Olafur Elijason u Pekingu

    Mato Kolišo u Moskvi

    Patricija Pičičini u Brizbejnu

    http://www.skc.org.rs

    TURNEJA SLOBODNE ZONE 2018

    RASPORED

     

    DAN OSLOBOĐENJA (Latvia/Norveška/Slovenija, 2016, 100 min) - dokumentarni film

    režija: Morten Traavik, Uģis Olte
    uloge: Milan Fras, Janez Gabrič, Luka Jamnik, Rok Lopatič, Ivan Novak, Mina Špiler

    produkcija: VFS FILMS, Traavik.Info
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: IDFA filmski festival Amsterdam, 2016, Ljubljana internacionalni festival dokumentarnog filma, 2017, DocAviv internacionalni filmski festival, 2017, Geteborg Film Festival, 2017, Skoplje Film Festival, 2017
    www.liberationday.film

     

    ČAVELA (USA, 2017, 93 min) - dokumentarni film
    režija: Catherine Gund, Daresha Kyi
    uloge: Pedro Almodóvar, Elena Benarroch, Miguel Bosé

    producija: Aubin Pictures
    distribucija: Latido Films

    festivali i nagrade: Berlinale, 2017, Nagrada publike, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Počasna nagrada, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Nagrada publike, L.A. Outfest , 2017, Glavna nagrada žirija, L.A. Outfest , 2017, Sidnej međunarodni filmski festival, 2017, Sheffield Doc/Fest, 2017
    www.chavelavargasfilm.com

    https://www.youtube.com/watch?v=XKyj5Tzrumo

     

    ĆAMBRA (Italija/Brazil/Nemačka/Francuska/SAD/Švedska, 2017, 120 min) - igrani film

    režija: Jonas Carpignano
    uloge: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amato

    producija: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Label Europa Cinemas, Filmski festival u Kanu, 2017, CPH PIX , 2017, International Confederation of Art Cinemas Award, Jameson CineFest - Miskolc međunarodni filmski festival, 2017, Filmski festival u Minhenu, 2017
    www.peccapics.com/product/a-ciambra

    https://vimeo.com/233382945

     

    CRVENI PAS: PRAVI PLAVI (Australia, 2016, 88 min) - igrani film

    režija: Kriv Stenders

    uloge: Jason Isaacs, Levi Miller, Bryan Brown, Hanna Mangan Lawrence, Thomas Cocquerel

    produkcija: Woss Group Film Productions
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Nagrada udruženja filmskih kritičara Australije, 2017, Berlinale, 2017, Pula filmski festival, 2017, Sundance, 2017, Međunarodni filmski festival u Torontu, 2017
    www.facebook.com/reddogau

    https://vimeo.com/183772524

     

    500 GODINA (Guatemala, 2017, 108 min) - dokumentarni film

    režija: Pamela Yates
    montaža: Peter Kinoy
    uloge: Irma Alicia Velásquez Nimatuj, Matilde Terraza Gallego, Daniel Pascual Hernández

    produkcija: Skylight Production
    distribucija: Skylight Production

    festivali i nagrade: Traverse City Film Festival, 2017, Human Rights Watch Film Festival, London, 2017, Seattle international Film Festival, 2017, Sundance Film Festival, 2017, International Film Festival and Forum on Human Rights, Geneva, 2018
    500years.skylight.is

    https://www.youtube.com/watch?v=xvOEltvXrME

    http://freezonebelgrade.org

    Fakultet umetnosti u Nišu, Knjaževačka 2a, Niš

    NASTAVNICI I SARADNICI FAKULTETA UMETNOSTI UNIVERZITETA U NIŠU - koncert

    https://www.sanu.ac.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Umetnik urednik u gostima: VLADIMIR MILOŠEVIĆ - klavir

    gost: Dragan Đorđević - violončelo

    program: Mocart: Rondo a-mol, KV 511, Ravel: Alborada del gracioso (iz ciklusa Miroirs), List: Sonata ha-mol ***pauza*** Bah-Rahmanjinov: Transkripcija violinske partite E-dur za klavir solo (Prelude, Gavotta, Gigue), Rahmanjinov: Sonata za čelo i klavir ge-mol, op.19 (Lento. Allegro moderato, Allegro scherzando, Andante, Allegro mosso)

    organizacija: Centar za muziku

    500 din

    http://www.kolarac.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Koncert STUDENATA KATEDRE ZA DUVAČKE INSTRUMENTE FMU

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    DEPRESIJA - tribina

    uvodničarka: dr Jadranka Džomba, psihijatar

    moderator: Miroslav Samardžić

    https://www.kczr.org

    Kino Šiška, Ljubljana

    Iztok Sitar (stripar, publicist in zgodovinar stripa): HEROINE SLOVENSKEGA STRIPA - predavanje

    http://www.kinosiska.si

    Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb

    Umjetnička konvencija: NESVRSTANI - TJEDAN ZA LJUDE I UMJETNOST (22-27.5.2018.)

     

    22.5

     

    20:00-23:00 izlagačko prodajni program

     

    20:00 Svečano otvorenje

    20:30 Glazbeni program DJ Phillipe

     

     

    23.5.

     

    14:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    14:00-20:00 live street art

     

    17:00 Glazbeni program Lighttune G.

    18:00 ZAŠTO JE U HRVATSKOJ SVA UMJETNOST POSTALA DOBRA? - okrugli stol

    moderira: Ana-Marija Koljanin
    sudjeluju: Darko Fritz, Marko Golub, Žarko Paić, Leila Topić

     

    20:00 Glazbeni program: DJ Sinke Fresh

     

    21:00 Motovun Film Festival predstavlja:
    Klasici 21

    Pjesme s drugog kata (Švedska, 2000., 98')

    Roy Andersson

     

     

    24.5.

     

    14:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    14:00-20:00 live street art

     

    16:00 Radionica likovne kritike

    17:00 Radionica Street Fotografije

    19:00 TKO NAM TO EDUCIRA LIKOVNE KRITIČARE? - okrugli stol

    moderira: Krešimir Purgar
    sudjeluju: Nataša Lah, Igor Loinjak, Ivana Meštrov, Vinko Srhoj

    19:00 Glazbeni program DJ Dino

    21:30 Motovun Film Festival predstavlja:
    Live cinema act
    Ivane Sky i MrLee, Tuvalu Uživo

     

     

    25.5.

     

    14:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    14:00-20:00 live street art

     

    16:00 Radionica likovne kritike

    17:00 Radionica Street Fotografije

    18:30 KAKO RAZGOVARATI O UMJETNOSTI I ISPASTI JAKO PAMETAN? - okrugli stol

    moderira: Ana-Marija Koljanin
    sudjeluju: Boris Greiner, Leonida Kovač, Petar Milat, Goran Sergej Pristaš

    20:00 Glazbeni program: DJ Bocca Sofistifunk

    20:00 Plamen Dejanoff i Nicolaus Schafhausen: Bronze House Project

    21:00 Motovun Film Festival predstavlja:
    Klasici 21

    Zabavne igre (Austrija, 1987., 148')

    Michael Hanneke

     

    21:30 Marsovska poslanica Valentina Boškovića

     

    22:00 Glazbeni program: Odabrao Valentino Bošković

     

     

    26.5.

     

    11:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    11:00-20:00 live street art

     

    11:00 Laubica: Šume - likovna radionica za djecu (3-7 godina)

    11:00 Radionica kave by Lively Roasters

    12:30 Radionica ilustracije

    15:30 Laubica: Afrička maska - likovna radionica za djecu (8-12 godina)

    16:00 Radionica likovne kritike

    17:00 Radionica papercuttinga

    19:00 ŠTO UOPĆE ZNAMO O UMJETNIČKOM TRŽIŠTU? - okrugli stol

    moderira: Nikola Albaneže
    sudjeluju: Radovan Beck, Elvira Kranjčar, Zdravko Mihočinec, Josip Zanki

    19:00 DJ E-Base

     

    21:00 Motovun Film Festival predstavlja:

    L.A.nedovršeno (Hrvatska, 2008)

    Igor Mirković

     

    21:00 Mayales - koncert

     

     

    27.5.

     

    11:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    11:00-20:00 live street art

     

    11:00 Laubica: Životinjski svijet - likovna radionica za djecu (3-7 godina)

    11:00 Radionica kave by Lively Roasters

    12:30 Graffiti Radionica

    12:30 Dobro jutro Jazzeri

    odabrao: Čedo Prodanović

    15:30 Laubica: Redizajn grada - likovna radionica za djecu (8-12 godina)

    17:00 Radionica kaligrafije

    19:00 Anja Planinčić: Zagreb Street Art - predstavljanje knjige i razgovor
    moderira: Tena Baškaj
    sudjeluju: Anja Planinčić, Lonac, Stipan Tadić

    21:00 Motovun Film Festival predstavlja:
    Klasici 21

    Pasji dani (Austrija, 2001., 121')

    Ulrich Seidl

    20:00 DJ Maminho

    22:00 Glazbeni program: DJ

    Zatvaranje programa

     

    https://www.facebook.com/nesvrstani.hr

    http://www.nesvrstani.hr

    CZKD, Beograd

    CRVENA: SAMOUBISTVO NACIJE - predstava

    Reflektor teatar, Beograd

    http://reflektorteatar.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    58. Festival beogradskih amaterskih pozorišta BAP (21-25.5.2018.)

    http://www.dksg.rs

    SKCNS Fabrika, Bulevar despota Stefana 5, Novi Sad

    Aleksandar Gajić: ZVUK I ZAJEDNICA: ROK MUZIKA I SUDBINA ZAPADA - promocija knjige

    učestvuju: dr Aleksandar Raković, Vladimir Dobrosavljev, Slavko Matić (Zbogom Brus Li), Miloš Rašković (Generacija bez budućnosti), i autor

    http://www.skcns.org/fabrika

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    BORIS BURIĆ (1981, Beograd): THE BEAUTY IS IN THE STREET - samostalna izložba (22-26.5.2018.)

    organizacija: ProArtOrg

    http://www.proartorg.com

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    MIRJANA MARINKOVIĆ: NEMAM VREMENA - kantautorsko veče i promocija istoimenog albuma

    besplatno

    http://www.kccukarica.rs

    Sava centar, Beograd

    BARSELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA (BGKO) - koncertna promocija albuma Avo Kanto

    http://bgko.org

    https://www.youtube.com/watch?v=uOtGayTFmF8

    Lule Lule - Barcelona Gipsy balKan Orchestra

    http://www.savacentar.net

    Kulturni centar Beograda

    OKUPIRANI BIOSKOP (Srbija, 2018, 100’) - dokumentarni film (nagrada direktora BELDOCS festivala)

    režija: Senka Domanović

    Q&A Senka Domanović

    http://www.kcb.org.rs

    23/May/2018

    KGZ/Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb

    MIA MARAKOVIĆ: TRANSPARENTNE GRANICE - izložba (22.5.-9.6.2018.)

    http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/citaonica-i-galerija-vn/47

    SANU, Beograd

    Svečana proslava 150 godina postojanja Saveza inženjera i tehničara Srbije

    PROŠLOST, SADAŠNJOST I BUDUĆNOST INŽENJERSTVA I ARHITEKTURE U SRBIJI

    https://www.sanu.ac.rs

    Galerija SULUJ, Beograd

    KOSTA BUNUŠEVAC i VESNA MILUNOVIĆ: MAESTRI SLIKARSKIH ILUZIONIZAMA - zajednička izložba (22-31.5.2018.)

    https://www.facebook.com/sulujgalerija

    Dečji kulturni centar Beograd, Takovska 8, Beograd

    SVESRPSKI DEČJI SABOR (23-27.5.2018.)

    http://www.dkcb.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 SAMO DVAPUT SE ŽIVI (VB, 1967)

    You Only Live Twice

    uloge: Šon Koneri (Sean Connery), Akiko Vakabajaši (Akiko Wakabayashi)

    režija: Luis Gilbert (Lewis Gilbert)

     

    13:30 ŽIVI I PUSTI DRUGE DA UMRU (VB 1973)

    Live and Let Die

    ul. Rodžer Mur (Roger Moore), Japet Koto (Yaphet Kotto)

    r. Gaj Hamilton (Guy Hamilton)

    http://www.kinoteka.org.rs

    7. MAJ MESEC MATEMATIKE (M3) (14-30.5.2018.)

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU

    http://m3.cpn.rs

    12. SVETLOBNA GVERILA: BARVE (11.5.-16.6.2018.) Ljubljana

    Aleksandra Stratimirović (SE/RS) & Athanassios Danilof (GR), Yoko Seyama (DE/JP), Boštjan Čadež (SI), Kurt Laurenz Theinert (DE), Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Maro Avrabou & Dimitri Xenakis (FR), Jaka Šimenc & Akaša Bojić & Luka Umek (SI), Marko Batista (SI), Matej Bizovičar (SI), Chaga Unsane Designs (SI), Bilal Yilmaz (TR), Metka Mikuletič & Nuša Jurkovič (SI), Mojca Zlokarnik (SI),  Andreja Džakušić (SI) & Keiko Miyazaiki (SI/JP), Miran Kreš (SI), Marija Jenko (SI), Natan Esku (SI), Natalija Črnčec & Nina Šulin (SI), Erik Matrai (HU), Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (SI), Fakulteta za arhitekturo, Tina Mozetič (SI), udeleženci Laboratorija Svetlobne gverile

    mentorji: MO:YA (AT) & Sašo Sedlaček, Damijan Kracina, Jaka Šimenc, Brane Ždralo, Luka Frelih

     

    Galerija Vžigalica

    12.00 YOKO SEYAMA: MELODY DOTS 14 - COLOUR / MELODIČNE TOČKE 14 - BARVA & SAIYAH #2 - instalaciji

    12.00 ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ & ATHANASSIOS DANILOF: COLOUR WHEELS / BARVNI KROGI - objekti

    12.00 BOŠTJAN ČADEŽ: KOLORAMA - instalacija

     

    Trg Francoske revolucije

    21.30 KURT LAURENZ THEINERT: MAGICAL COLOUR SPACE / ČAROBNI BARVNI PROSTOR - instalacija

     

    Vrt ob Križevniški cerkvi

    21.30 MARO AVRABOU & DIMITRI XENAKIS: GMO: GREEN MARVELLOUS OPULENCE / GSO: ČUDOVITO ZELENO OBILJE - objekti

     

    Križanke

    21.30 SREDNJA ŠOLA ZA OBLIKOVANJE IN FOTOGRAFIJO LJUBLJANA: DRUGI MI - objekti

     

    Križevniška Soteska

    21.30 JAKA ŠIMENC & AKAŠA BOJIĆ & LUKA UMEK: SVETLOBNA NIT - instalacija

     

    Fasada ZRC SAZU, Gosposka ulica

    21.30 MARKO BATISTA: BARVE V GIBANJU - interaktivna video projekcija

     

    Soteska

    21.30 MATEJ BIZOVIČAR: RIBOGUNCI - instalacija (11.5.-31.8.2018.)

     

    Novi trg

    21.30 A:PART: INTERKONEKTOR - interaktivni objekt

     

    Zvezda park

    21.30 BILAL YILMAZ: BUTTERFLY / METULJ - interaktivni objekt

     

    Ploščad pri Cankarjevem domu

    21.30 METKA MIKULETIČ & NUŠA JURKOVIČ: VZPOREDNI SVET - interaktivna projekcija

     

    Glavna tržnica, fasada Mahrove hiše

    21.30 MOJCA ZLOKARNIK: MESTO IN BARVA - video projekcija (11-25.5.2018.)

     

    Palača Cukrarna

    18.00 MARIJA JENKO: UPODOBITEV SVETLOBE - objekti

    18.00 NATAN ESKU: PLANTASMA - objekti

    18.00 KEIKO MIYAZAKI: DREAM CEMETERY / POKOPALIŠČE SANJ - objekt

    18.00 NATALIJA R. ČRNČEC & NINA ŠULIN: SOBITI - instalacija

    18.00 MIRAN KREŠ: Z - instalacija

    18.00 ERIK MATRÁI: GLORY CONE / STOŽEC SLAVE - objekt

    18.00 LABORATORIJ SVETLOBNE GVERILE - serija objektov & instalacij

    18.00 ALUO (smer kiparstvo): ODSOTNOST JE (PRISOTNA) SEDANJOST - instalacija na fasadi palače Cukrarna

     

    Različne lokacije po mestu

    TINA MOZETIČ: ROGNIK - serija objektov

    http://www.svetlobnagverila.net

    19. PLATFORMA.HR 2018: SURADNJA (18-26.5.2018.) Zagreb

     

    12.00-19.00 UPUH/PULS program: Futur II: izložbeno interaktivni postav

    17.00 UPUH/PULS program: U kakvom sistemu na(ne)staje umjetnost danas? - razgovor

     

    F22/Frankopanska 22
    19.30 N.Kurtela: 365 Rutina

     

    Ilica 8/Kupalište Diana
    21.00 Projekt TASK

    G.Kamnikar/Alumni ADU: Osvrtask

    http://tala.hr/platforma-hr

    Ambasada Japana, Trešnjinog cveta 13, Novi Beograd

    RIMSKO KUPATILO / THERMAE ROMAE (Japan, 2012, 108 min) - komedija, Sci-Fi (titl na srpski jezik)

    reditelj: Takeući Hideki

    Zainteresovani za projekciju se mogu prijaviti isključivo putem mejla: culture@s1.mofa.go.jp (broj mesta je ograničen)

    http://www.yu.emb-japan.go.jp/itprtop_sr/index.html

    Beogradska filharmonija, Studentski trg 11, Beograd

    MUZIČKI RAZGOVORI SA FELCOM (šef dirigent Gabrijel Felc) (24.1.-20.6.2018.)

     

    Igor Ranković - bas trombon

    program: L. van Betoven: Sedam varijacija na temu iz Mocartove Čarobne frule, K.M. fon Veber: Romansa, S. Šulek: Sonata Vox Gabrieli

    http://www.bgf.rs

    Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb

    Umjetnička konvencija: NESVRSTANI - TJEDAN ZA LJUDE I UMJETNOST (22-27.5.2018.)

     

    14:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    14:00-20:00 live street art

     

    17:00 Glazbeni program Lighttune G.

    18:00 ZAŠTO JE U HRVATSKOJ SVA UMJETNOST POSTALA DOBRA? - okrugli stol

    moderira: Ana-Marija Koljanin
    sudjeluju: Darko Fritz, Marko Golub, Žarko Paić, Leila Topić

     

    20:00 Glazbeni program: DJ Sinke Fresh

     

    21:00 Motovun Film Festival predstavlja:
    Klasici 21

    Pjesme s drugog kata (Švedska, 2000., 98')

    Roy Andersson

    https://www.facebook.com/nesvrstani.hr

    http://www.nesvrstani.hr

    Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd

    Projekat Beskrajna priča nastao je saradnjom između Dopunske škole na srpskom jeziku u Štutgartu (Nemačka) i OŠ Dušan Jerković iz Inđije: MOJE IME JE JELENA - roman na srpskom jeziku

    Deca pisci, njih 7 iz Štutgarta i 3 iz Inđije, čitaju odlomke romana, koji je 2018. godine preveden sa srpskog na nemački jezik

    Deca iz Srbije i deca iz Nemačke su naizmenično radila na tematici knjige i svoje ideje, svoj talenat pretvarale i unele u roman čija je glavna junakinja Jelena, devojčica iz Centra za decu bez roditeljskog staranja Zvečanska

    http://www.goethe.de/belgrad

    SANU, Beograd

    MIHAILO PETROVIĆ ALAS - izložba povodom 150 godina od rođenja Mihaila Petrovića Alasa (15.5.-22.6.2018.)

    autori: Žarko Mijajlović, Marija Šegan Radonjić, Maja Novaković i Stevan Mićić

     

    DODELA NAGRADA MATEMATIČKOG INSTITUTA SANU

    https://www.sanu.ac.rs

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    TRANSCEDENTALNI FILM (23/24.5.2018.)

     

    23.5.

     

    16:30 TOKIJSKA PRIČA (JP 1953)

    Tôkyô monogatari

    ul. Čišu Rju (Chishû Ryû), Čieko Higašijama (Chieko Higashiyama)

    r. Jasudžiro Ozu (Yasujirô Ozu)

     

    19:00 RANO LETO (JP 1951)

    Bakushû

    ul. Secuko Hara,

    r. Jasudžiro Ozu (Yasujirô Ozu), Čišu Rju (Chishû Ryû)

     

    21:00 STRADANJE JOVANKE ORLEANKE (FR 1958)

    La passion de Jeanne d'Arc

    ul. Marija Mel Falkoneti (Maria Melle Falconetti), Ežen silven (Eugène Silvain)

    r. Karl Teodor Drejer (Carl Th. Dreyer)

     

     

    24.5.

     

    17:00 REČ (DK 1955)

    Ordet

    ul. Henrik Malberg (Henrik Malberg), Emil Has Kristensen (Emil Hass Christensen)

    r. Karl Teodor Drejer (Carl Th. Dreyer)

     

    19:00 DNEVNIK SEOSKOG SVEŠTENIKA (FR 1951)

    Journal d'un curé de campagne

    ul. Klod Lajdu (Claude Laydu), Žan Rivejr (Jean Riveyre)

    r. Rober Breson (Robert Bresson)

     

    21:00 STRADANJE JOVANKE ORLEANKE (FR 1962)

    Procès de Jeanne d'Arc

    ul. Florens Karez (Florence Carrez), Žan-Klod Furno (Jean-Claude Fourneau)

    r. Rober Breson (Robert Bresson)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    BORIS BURIĆ (1981, Beograd): THE BEAUTY IS IN THE STREET - samostalna izložba (22-26.5.2018.)

    organizacija: ProArtOrg

    http://www.proartorg.com

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    PRAKTIKUM - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU (21-28.5.2018.)

     

    OD SAVANE DO MUZEJA - ŽIVOT MUZEJSKOG PREDMETA

    Ana Milovanović, studentkinja master studija etnologije i antropologije

    http://www.museumofafricanart.org

    Delfi Café (SKC) Beograd

    Lagunin serijal: Razgovor s povodom

    Predstavljanje knjiga

    EMOCIONALNI VAMPIRI

    EMOCIONALNI VAMPIRI NA POSLU

    izdavač: Laguna

    govore: dr Katarina Petrović, psihijatar, prof dr Divna Vuksanović, književnica i filozofkinja, Filip Đorđević, psiholog i psihoterapeut i Aleksandra Čabraja, prevodilac

    http://www.laguna.rs

    7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI LEPO SE IGRAJ (11.5.-11.6.2018.) Pančevo

    RASPORED

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 FLORENSINA KNJIŽARA / THE BOOKSHOP (Deu/Esp/GBR, 2018, 108 min) - drama, po romanu “Bookshop” Penelope Ficdžerald

    režija: Isabel Coixet

    igraju: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson

    https://www.youtube.com/watch?v=J_MymsQiSDA

    https://www.youtube.com/watch?v=jzTQkKieahM

     

    20.30 DOVLATOV (Rusija/Poljska/Srbija, 2018, 126 min) - biografski film o piscu Sergeiu Dovlatova

    režija: Aleksei German

    igraju: Milan Marić, Danila Kozlovsky

    https://www.youtube.com/watch?v=Coos41slD1I

    http://www.kolarac.rs

    Muzička škola Jovan Bandur Pančevo, Vojvode Živojina Mišića 3, Pančevo

    SOLO PEVAČI MUZIČKE ŠKOLE JOVAN BANDUR PANČEVO, klasa prof. Tatjane Stojiljković

    klavirska saradnja: prof. Ane Milatović

    program: A. Skarlati, V.A. Mocart, P.I. Čajkovski, F. Šubert…

    besplatno

    http://www.muzickaskolapancevo.edu.rs

    ’68. U RIJECI I SVIJETU - podsjetnik na revolucionarnu godinu (23-25.5.2018.) Rijeka

     

    23.5.

     

    OKC Palach, Kružna 8

    19.00 BUNT: `68. U RIJECI I SVIJETU - izložba

     

    20.00 1968: ŠTO SE DOGAĐALO U SVIJETU, A ŠTO U RIJECI? - panel rasprava

    sudjeluju: redatelj Rajko Grlić, povjesničar Hrvoje Klasić, novinar Neven Šantić i istraživač Bruno Vignjević

    Nakon rasprave će: RITAM REVOLUCIJE by RADIO ROŽA - glazbeni program

     

    24.5.

     

    OKC Palach, Kružna 8

    18:30 PLENUMOVIE - dokumentarni film

    autorice: Marta Batinić, Ana Jurčić, Sanja Kapidžić (Rijeka)

    produkcija: Filmaktiv

     

    20.00 RIJEČKI OTPOR: BLOKADA 2009 - velika tribina

    sudjeluju: Zorana Jančić, Bruna Nedoklan, Ivana Kljajić i Renato Stanković, uz niz drugih sudionika i sudionica spomenute blokade te drugih gostiju

    Nakon tribine: 86. BY MILE HUND - glazbeni program

     

    25.5.

     

    Filozofski fakultet (dvorana F-006) Sveučilišna Avenija 4

    14.00 Sylvain Lazarus (francuski sociolog i mislioc politike): FIGURA RADNIKA I POLITIKA U FRANCUSKOJ: 1968.-2018 - predavanje

    moderacija: prof. Ozren Pupovac

    http://rijeka2020.eu

    Hotel Radisson Blu, Bulevar Vojvode Mišića 15, Beograd 

    Dodela nagrade ŽENSKO PERO za 2017. godinu, koju dodeljuje magazin Bazar Politika i firma Sun, Moon & Stars

    dobitnica: MIRA POPOVIĆ s knjigom BUĐENJE

    izdavač: Geopoetika, Beograd

    http://www.geopoetika.com

    Muzeja nauke i tehnike - Beograd, Dobračina 51, Beograd

    OD ĆELIJE DO DOMENA - EVOLUCIJA ŽIVOTA NA ZEMLJI - izložba posvećena naučnoj teoriji evolucije i savremenim otkrićima (3.5.-3.6.2018.)

    prof. dr Milan Ćirković, Astronomska opservatorija Beograd/The Future of Humanity Institute Oxford University: Konvergencija i kontingencija iz astrobiološke perspektive - predavanje

    organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd, Srpsko evoluciono društvo i Prirodnjački muzej u Beogradu

    http://www.muzejnt.rs

    Dom omladine Beograda

    11. ŠPANSKI METAR (16-30.5.2018.) Beograd

    Ženski ugao

     

    19:00 MLADA (Španija, 2015, 93 min) - drama

    režija: Paula Ortis

    scenario: Paula Ortis, Havijer Garsija Aredondo (Delo: Federiko Garsija Lorka)

    uloge: Inma Kuesta, Asier Ećeandija, Aleks Garsija, Luisa Gavasa, Karlos Alvares-Novoa, Ana Fernandes, Konsuelo Truhiljo, Letisija Dolera, Marija Alfonsa Roso

    https://www.youtube.com/watch?v=zsU_0QTKVMM

     

    21:00 ŠTA JE SVE POTREBNO DA BUDEŠ NORMALNA OSOBA (Španija, 2015, 94 min) - romantična komedija

    režija: Letisija Dolera

    scenario: Letisija Dolera

    uloge: Letisija Dolera, Manuel Burke, Đordi Ljodra, Silvija Munt, Miki Esparbe, Aleksandra Himenes, Blanka Apilanes, Horhe Suket, Karmen Maći, David Verdager, Nurija Gago, Irene Visedo

    https://www.youtube.com/watch?v=Mf9EhWmmp9U

    http://www.spanskimetar.rs

    Kombank dvorana | Cineplexx Ušće Shopping Center | Cineplexx Delta City | Cineplexx BIG Beograd

    SOLO - STAR WARS PRIČA 3D - premijera

    režija: Ron Hauard

    igraju: Alden Ehrenrajh, Tandi Njuton, Pol Betani, Vudi Harlison,

    https://youtu.be/cp4yl2ijkyk

    https://www.cineplexx.rs

    11. SUBVERSIVE FESTIVAL: SLOBODA I POETSKA PRAVDA (6-23.5.2018.) Zagreb

    11. SUBVERSIVE FORUM (13-23.5.2018.)

    PROGRAM

    http://www.subversivefestival.com

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    GORAN JANKOVIĆ: SMISAO - izložba slika

    http://www.kccukarica.rs

    Studentski kulturni centar, Kragujevac

    12. Beogradski festival poezije i knjige TRGNI SE! POEZIJA! (17-23.5.2018.) Beograd, Novi Sad, Čačak, Kragujevac

     

    TRGNI SE! POEZIJA!: Kirjakos Haralambidis(Carujuća Famagusta), Brane Senegačnik (Tišina i druge pesme), Pavle Rak, Aleksandra Milanović, Stevan Tatalović(Ustupanje mesta), Milan Dobričić (Dnevnik glavobolje), Dejan Matić

    organizacija: Treći Trg i Biblioteka grada Beograda

    http://trecitrg.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Časopis SAVREMENA BIBLIOTEKA: KALIMAHOVI NASTAVLJAČI - predstavljanje

    učestvuju: Milica Stevanović, Snežana Nenezić, Ljubica Petković, Marija Bogdanović i Ivana Milutinović

    http://www.bgb.rs

    Hrvatski muzej arhitekture (HAZU), Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb

    IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (23.5.-20.6.2018.)

    organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba

    https://www.facebook.com/events/361396341013858/

    http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture

    TURNEJA SLOBODNE ZONE 2018

    RASPORED

     

    DAN OSLOBOĐENJA (Latvia/Norveška/Slovenija, 2016, 100 min) - dokumentarni film

    režija: Morten Traavik, Uģis Olte
    uloge: Milan Fras, Janez Gabrič, Luka Jamnik, Rok Lopatič, Ivan Novak, Mina Špiler

    produkcija: VFS FILMS, Traavik.Info
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: IDFA filmski festival Amsterdam, 2016, Ljubljana internacionalni festival dokumentarnog filma, 2017, DocAviv internacionalni filmski festival, 2017, Geteborg Film Festival, 2017, Skoplje Film Festival, 2017
    www.liberationday.film

     

    ČAVELA (USA, 2017, 93 min) - dokumentarni film
    režija: Catherine Gund, Daresha Kyi
    uloge: Pedro Almodóvar, Elena Benarroch, Miguel Bosé

    producija: Aubin Pictures
    distribucija: Latido Films

    festivali i nagrade: Berlinale, 2017, Nagrada publike, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Počasna nagrada, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Nagrada publike, L.A. Outfest , 2017, Glavna nagrada žirija, L.A. Outfest , 2017, Sidnej međunarodni filmski festival, 2017, Sheffield Doc/Fest, 2017
    www.chavelavargasfilm.com

    https://www.youtube.com/watch?v=XKyj5Tzrumo

     

    ĆAMBRA (Italija/Brazil/Nemačka/Francuska/SAD/Švedska, 2017, 120 min) - igrani film

    režija: Jonas Carpignano
    uloge: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amato

    producija: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Label Europa Cinemas, Filmski festival u Kanu, 2017, CPH PIX , 2017, International Confederation of Art Cinemas Award, Jameson CineFest - Miskolc međunarodni filmski festival, 2017, Filmski festival u Minhenu, 2017
    www.peccapics.com/product/a-ciambra

    https://vimeo.com/233382945

     

    CRVENI PAS: PRAVI PLAVI (Australia, 2016, 88 min) - igrani film

    režija: Kriv Stenders

    uloge: Jason Isaacs, Levi Miller, Bryan Brown, Hanna Mangan Lawrence, Thomas Cocquerel

    produkcija: Woss Group Film Productions
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Nagrada udruženja filmskih kritičara Australije, 2017, Berlinale, 2017, Pula filmski festival, 2017, Sundance, 2017, Međunarodni filmski festival u Torontu, 2017
    www.facebook.com/reddogau

    https://vimeo.com/183772524

     

    500 GODINA (Guatemala, 2017, 108 min) - dokumentarni film

    režija: Pamela Yates
    montaža: Peter Kinoy
    uloge: Irma Alicia Velásquez Nimatuj, Matilde Terraza Gallego, Daniel Pascual Hernández

    produkcija: Skylight Production
    distribucija: Skylight Production

    festivali i nagrade: Traverse City Film Festival, 2017, Human Rights Watch Film Festival, London, 2017, Seattle international Film Festival, 2017, Sundance Film Festival, 2017, International Film Festival and Forum on Human Rights, Geneva, 2018
    500years.skylight.is

    https://www.youtube.com/watch?v=xvOEltvXrME

    http://freezonebelgrade.org

    Dom omladine Beograda

    MOJ FILM JE BOLJI OD TVOG #23

     

    4 pitanja o filmu / 3 gosta / 2 minuta za odgovor / 1 pobednik

    Tribina, kviz, revolveraški obračun, rolerkoster. Žestoke diskusije o filmu kakve još niste videli! Novi program u Domu omladine za filmske entuzijaste, pasionirane gledaoce, poznavaoce trivije, i sve koje zanima film. Zabavne diskusije o filmu, ljudi koji poznaju film za ljude koji vole film.   

     

    Tema za maj: HIPSTER SPECIJAL

    Pre nego što počne leto i posvetimo se isključivo lakoj zabavi i velikim blokbasterima, u maju se bavimo alternativnim, dokumentarnim i umetničkim filmom, drugim rečima onim što je popularno među hipsterskom omladinom. U fokusu će biti dokumentarni filmovi i filmovi Vesa Andersona.
     

    U ringu: Sofija Budimir, montažerka, Igor Stanojević, reditelj i selektor festivala Beldoks i Marko Grba Singh, reditelj i umetnički direktor festivala Beldoks

    autori i sudije: Miloš Petrik, Miloš Cvetković i Sofija Vuković

    http://www.domomladine.org

    Narodno pozorište, Beograd

    Djuzepe Verdi: TRUBADUR - opera

    Ljubodrag Begović, bariton (prvi put u ulozi Grofa Lune)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Pozorište na Terazijama, Terazije 29, Beograd

    ZONA ZAMFIROVA - 100 izvođenje mjuzikla

    režija, tekst i songovi: Kokan Mladenović

    kompozitor: Marko Grubić

    dirigent: Milan Nedeljković

    koreografija: Mojca Horvat

    kostimografija: Tatjana Radišić

    scenografija: Marija Kalabić

    igraju: Ivan Bosiljčić, Ivana Popović, Nebojša Dugalić, Danica Maksimović, Ivana Knežević, Milena Živanović, Slobodan Stefanović.., balet, hor i orkestar Pozorišta na Terazijama

    https://www.youtube.com/watch?v=NTUs-jhoDYk

    http://pozoristeterazije.com/predstave/zona-zamfirova

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Detinjstvo u praistoriji

    UPOTREBA MLEKA U ISHRANI PRAISTORIJSKIH LJUDI

    predavači: prof. dr Vesna Dimitrijević, Filozofski fakultet u Beogradu i dr Ivana Živaljević, Institut Biosens u Novom Sadu

    http://www.kolarac.rs

    Jevrejska opština Beograd, Kralja Petra 71a, Beograd

    Ciklus koncerata: FMU u Jevrejskoj opštini Beograd

    Koncert KAMERNIH ANSAMBALA FMU, iz klase Dejana Subotića, vanr. prof.

    program: Mocart, Veber, Šostakovič, Rahmanjinov

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    FESTIVAL ITALIJANSKOG FILMA (23-27.5.2018.)

    Specijalan gost: Alesandro Bertolaci, dobitnik Oskara za najbolju šminku u filmu Samoubilački odred

     

    23.5.

     

    20:00 LJUBAV I KRIMINAL / AMMORE E MALAVITA (Italija, 2017, 133 min) - krimi/romantična komedija

    režija: Antonio Maneti, Marko Maneti

    uloge: Đampaolo Moreli, Serena Rosi, Klaudija Đerini...

     

     

    24.5.

     

    18:00 LUDI ZA FUDBALOM / CRAZY FOR FOOTBALL (Italija, 2016, 73 min) - dokumentarni

    režija: Volfango De Bjazi

     

    20:30 DEVET I PO MESECA / 9 LUNE E MEZZA (Italija/Španija 2017, 90 min) - komedija

    režija: Mikela Andreoci

    uloge: Klaudia Đerini, Paskvale Petrolo aka Lilo, Đorđo Pazoti...

     

     

    25.5.

     

    18:00 NEOBIČNE STRANKINJE / STRANE STRANIERE (Italija, 2016, 72 min) - dokumentarni

    režija: Eliza Amoruzo

    uloge: Fensja “Sonia” Džou, Ana Laznibat, Ljuba Jovićević...

     

    20:30 NEŽNOST / LA TENEREZZA (Italija, 2017, 103 min) - drama

    režija: Đani Amelio

    uloge: Elio Đermano, Đovana Mecođorno, Mikaela Ramacoti...

     

     

    26.5.

     

    18:00 MAČKA PEPELJUGA / GATTA CENERENTOLA (Italija, 2017, 86 min) - animirani

    režija: Alesandro Rak, Ivan Kapjelo, Marino Gvarnijeri, Dario Sansone

    uloge: Masimilijano Galo, Maria Pia Kalcone, Alesandro Gasman, Marjano Riđilo, Renato Karpentjeri

     

    20:30 PROMENA VREMENA / L’ORA LEGALE (Italija, 2017, 92 min) - komedija

    režija: Salvatore Fikara, Valentino Pikone

    uloge: Salvatore Fikara, Valentino Pikone, Vinčenco Amato...

     

     

    27.5.

     

    18:00 LENJIVCI / LENJIVCI / GLI SDRAIATI (Italija, 2017, 120 min) - komedija

    režija: Frančeska Arkibuđi

    uloge: Klaudio Bizio, Gado Bakini, Antonija Trupo, Koki Ponconi...

     

    20:30 MOGU DA PRESTANEM KAD GOD ŽELIM AD HONOREM / SMETTO QUANDO VOGLIO - AD HONOREM (Italija, 2017, 96 min) - akcioni/komedija

    režija: Sidni Sibilija

    uloge: Edoardo Leo, Valerio Aprea, Paolo Kalabrezi, Libero De Rienco...

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    (PO)BEDNICI - predstava

    Dramska grupa Prve kragujevačke gimnazije

    režija: Stefan Pavlović

    http://www.kccukarica.rs

    Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka

    Bergmanova godina

    KROZ TAMNO OGLEDALO / SÅSOM I EN SPEGEL (Švedska, 1961., 89 min)

    režija: Ingmar Bergman

    scenarij: Ingmar Bergman

    uloge: Harriet Andersson, Gunnar Björnstrand, Max von Sydow

    fotografija: Sven Nykvist

    montaža: Ulla Ryghe

    glazba: Erik Nordgren

    https://www.art-kino.org

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    58. Festival beogradskih amaterskih pozorišta BAP (21-25.5.2018.)

    http://www.dksg.rs

    Kino Boka, Pjaca od kina bb, Kotor

    Književni kafe na turneji: Kotor

    SAVREMENA NEMAČKA DRAMA - razgovor o antologiji u tri toma (period od kraja Drugog svetskog rata do današnjih dana)

    izdavač: Zepter Book World

    zastupljeni dramski autori nemačkog jezika XX i XXI veka: Bertold Breht, Elijas Kaneti, Hajner Miler, Maks Friš, Peter Handke, Rajner Verner Fasbinder, Tomas Bernhard, Elfrida Jelinek, Lukas Berfus…

    http://www.goethe.de/belgrad

    Koncertno-izložbeni prostor Fakulteta umetnosti u Nišu

    VALENTINA STANOJEVIĆ - flauta

    https://www.sanu.ac.rs

    AKC Medika, Pierottijeva 11, Zagreb

    21. Festival alternativnog kazališnog izričaja FAKI (22-27.5.2018.)

     

    20:00 PUZZLE PIE(S)CES (Srbija): WALLS (40')

    21:00 HIJA DE ROSA (Čile/Njemačka): LA(S) CAÍDA(S) (10')

    http://attack.hr/faki21

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ansambl BINIČKI - koncert

    http://www.kolarac.rs

    Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1, Beograd

    BELTANGO KVINTET / BELTANGO QUINTETO: Aleksandar Nikolić (bandoneon), Jovan Bogosavljević (violina), Ivana Nikolić (klavir/vokal), Bogdan Pejić (el.gitara), Ljubinko Lazić (kontrabas)

    gosti koncerta: Angel Coria i Anna Yarigo

    organizacija: Bitef teatar, u saradnji sa Ambasadom Republike Argentine u Srbiji

    http://www.bitef.rs

    Firchie Think Tank Studio, Novi Sad

    SMRT FAŠIZMU! O RIBARIMA I SLOBODI - premijera dokumentarne predstave o sećanju na Iva Lolu i porodicu Ribar

    koncept, režija i dramaturgija: Milena Bogavac

    ko-autori i izvođači: Đorđe Živadinović Grgur, Nina Nešković, Strahinja Blažić, Sunčica Milanović, Nikola Živanović

    producenti: Vlatko Sekulović, Branimir Brkljač

    izvršna producentkinja: Aneta Goranović

    originalna muzika: Dragoljub Đuričić

    scenski pokret i koreografija: Andreja Kulešević

    kostim: Ivana Nestorović

    video: Ivan Stojiljković

    vizuelni identitet i dizajn: Slavimir Stojanović

    fotografija: Jelena Janković

    stručni saradnik: Srđan Milošević

    stručni konsultanti: Olga Manojlović Pintar, Milovan Pissari, Maja Maksimović, Aleksandar Sekulović, Mila Turajlić, Miloš Baković Jadžić, Matija Jovanović, Jelena Veljić, Jana Šarić, Ivan Mandić, Muharem Bazdulj, Branislav Grubački, Vojislav Arsić, Vladan Čelebonović, Dunja Badnjević i Ruža Ristanović

    dizajn svetla: Arijan Igić

    dizajn zvuka: Jovan Bulat

    organizatorke: Dunja Đokić, Marina Umihanić

    produkcija: Reflektor teatar

    ko-producenti: UK Parobrod, Beograd; FIAT, Podgorica; Firchie Think Thank Studio, Novi Sad, AKUD Ivo Lola Ribar, Beograd i Mokrin House, Mokrin

    http://www.reflektorteatar.rs

    Galerija ULUS, Beograd

    MILUTIN OBRADOVIĆ: OBIČAN MALECKI SVET - izložba (23-29.5.2018.)

    http://www.ulus.rs

    Puls teatar, Hilandarska 2, Lazarevac

    KOD ŠEJTANA ILI JEDNA DOBRA ŽENA - premijera

    http://www.pulsteatar.org.rs

    SCCA-Ljubljana

    KSENIJA ČERČE (1969): NE - razstava (23-30.5.2018.)

    ksenijacerce.kibla.org

    http://www.scca-ljubljana.si

    Narodno pozorište Timočke krajine Radmilović Zaječar, Timočke bune 16, Zaječar

    33. Festival mladih pesnika DANI POEZIJE 2018. (23-26.5.2018.)

    PROGRAM

    https://www.facebook.com/pozzoranradmilovic

    Kulturni centar Beograda

    OKUPIRANI BIOSKOP (Srbija, 2018, 100’) - dokumentarni film (nagrada direktora BELDOCS festivala)

    režija: Senka Domanović

    Q&A Senka Domanović

    http://www.kcb.org.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Panorama: ZLATNO DOBA KOREJSKOG FILMA 1955-69 (17-23.5.2018.)

     

    MAGLA / ANGAE (Južna Koreja, 1967, boja, 80 min)

    režija: Soo-yong Kim

    fotografija: Jang Seok-jun

    http://kinotuskanac.hr

    Hotel CentreVille, Podgorica

    VLATKO STEFANOVSKI - koncert

    https://www.cv-hotel.com

    24/May/2018

    Hrvatski muzej arhitekture (HAZU), Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb

    IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (23.5.-20.6.2018.)

    organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba

    https://www.facebook.com/events/361396341013858/

    http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture

    Galerija ULUS, Beograd

    MILUTIN OBRADOVIĆ: OBIČAN MALECKI SVET - izložba (23-29.5.2018.)

    http://www.ulus.rs

    SCCA-Ljubljana

    KSENIJA ČERČE (1969): NE - razstava (23-30.5.2018.)

    ksenijacerce.kibla.org

    http://www.scca-ljubljana.si

    Filozofski fakultet u Novom Sadu, Dr Zorana Đinđića 2, Novi Sad

    MEĐUNARODNA NAUČNA KONFERENCIJU O KNJIŽEVNOM DELU LASLA VEGELA (24/25.5.2018.)

    Pozdravna reč: Bora Babić i Ivana Živančević Sekeruš

    Otvaranje konferencije: čitanje eseja Đerđa Konrada Pitaj, čitaj Lasla Vegela, nećeš se pokajati na srpskom i mađarskom jeziku

    učestvuju: Vladislava Gordić Petković, Šandor Radnoti, Erika Bence, Vladimir Arsenić, Marko Špadijer, Miroslav Vujičić, Đorđe Krajišnik, Mile Stojić, Gordana Draganić Nonin, Aleksandra Đurić Bosnić, Slobodan Šnajder, Đerđ Horvat, Teofil Pančić

    http://akademskaknjiga.com

    13. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture - BINA (10-31.5.2018.)

    PROGRAM

    http://www.bina.rs

    SANU, Beograd

    REDOVNA GODIŠNJA SKUPŠTINA SRPSKE AKADEMIJE NAUKA I UMETNOSTI

    https://www.sanu.ac.rs

    7. MAJ MESEC MATEMATIKE (M3) (14-30.5.2018.)

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU

    http://m3.cpn.rs

    Institut društvenih nauka, Kraljice Natalije 45/I, Beograd

    FEMINISTIČKA RASPRAVA O ETICI I POLITICI DOJENJA - predavanje

    predavač: dr Suzana Ignjatović

    organizacija: Centar za bioetičke studije u saradnji sa UNESCO Katedrom za bioetiku za Evropu i Institutom društvenih nauka

    http://www.csb.eu.com

    12. SVETLOBNA GVERILA: BARVE (11.5.-16.6.2018.) Ljubljana

    Aleksandra Stratimirović (SE/RS) & Athanassios Danilof (GR), Yoko Seyama (DE/JP), Boštjan Čadež (SI), Kurt Laurenz Theinert (DE), Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Maro Avrabou & Dimitri Xenakis (FR), Jaka Šimenc & Akaša Bojić & Luka Umek (SI), Marko Batista (SI), Matej Bizovičar (SI), Chaga Unsane Designs (SI), Bilal Yilmaz (TR), Metka Mikuletič & Nuša Jurkovič (SI), Mojca Zlokarnik (SI),  Andreja Džakušić (SI) & Keiko Miyazaiki (SI/JP), Miran Kreš (SI), Marija Jenko (SI), Natan Esku (SI), Natalija Črnčec & Nina Šulin (SI), Erik Matrai (HU), Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (SI), Fakulteta za arhitekturo, Tina Mozetič (SI), udeleženci Laboratorija Svetlobne gverile

    mentorji: MO:YA (AT) & Sašo Sedlaček, Damijan Kracina, Jaka Šimenc, Brane Ždralo, Luka Frelih

     

    Galerija Vžigalica

    12.00 YOKO SEYAMA: MELODY DOTS 14 - COLOUR / MELODIČNE TOČKE 14 - BARVA & SAIYAH #2 - instalaciji

    12.00 ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ & ATHANASSIOS DANILOF: COLOUR WHEELS / BARVNI KROGI - objekti

    12.00 BOŠTJAN ČADEŽ: KOLORAMA - instalacija

     

    Trg Francoske revolucije

    21.30 KURT LAURENZ THEINERT: MAGICAL COLOUR SPACE / ČAROBNI BARVNI PROSTOR - instalacija

     

    Vrt ob Križevniški cerkvi

    21.30 MARO AVRABOU & DIMITRI XENAKIS: GMO: GREEN MARVELLOUS OPULENCE / GSO: ČUDOVITO ZELENO OBILJE - objekti

     

    Križanke

    21.30 SREDNJA ŠOLA ZA OBLIKOVANJE IN FOTOGRAFIJO LJUBLJANA: DRUGI MI - objekti

     

    Križevniška Soteska

    21.30 JAKA ŠIMENC & AKAŠA BOJIĆ & LUKA UMEK: SVETLOBNA NIT - instalacija

     

    Fasada ZRC SAZU, Gosposka ulica

    21.30 MARKO BATISTA: BARVE V GIBANJU - interaktivna video projekcija

     

    Soteska

    21.30 MATEJ BIZOVIČAR: RIBOGUNCI - instalacija (11.5.-31.8.2018.)

     

    Novi trg

    21.30 A:PART: INTERKONEKTOR - interaktivni objekt

     

    Zvezda park

    21.30 BILAL YILMAZ: BUTTERFLY / METULJ - interaktivni objekt

     

    Ploščad pri Cankarjevem domu

    21.30 METKA MIKULETIČ & NUŠA JURKOVIČ: VZPOREDNI SVET - interaktivna projekcija

     

    Glavna tržnica, fasada Mahrove hiše

    21.30 MOJCA ZLOKARNIK: MESTO IN BARVA - video projekcija (11-25.5.2018.)

     

    Palača Cukrarna

    18.00 MARIJA JENKO: UPODOBITEV SVETLOBE - objekti

    18.00 NATAN ESKU: PLANTASMA - objekti

    18.00 KEIKO MIYAZAKI: DREAM CEMETERY / POKOPALIŠČE SANJ - objekt

    18.00 NATALIJA R. ČRNČEC & NINA ŠULIN: SOBITI - instalacija

    18.00 MIRAN KREŠ: Z - instalacija

    18.00 ERIK MATRÁI: GLORY CONE / STOŽEC SLAVE - objekt

    18.00 LABORATORIJ SVETLOBNE GVERILE - serija objektov & instalacij

    18.00 ALUO (smer kiparstvo): ODSOTNOST JE (PRISOTNA) SEDANJOST - instalacija na fasadi palače Cukrarna

     

    Pod Fabianijevim mostom ob Palači Cukrarna

    21.30 ALUO (smer video in novi mediji): SLADKE BARVE / SWEET COLOURS - video projekcije (24/31.5.|7/16.6.2018.)

     

    Različne lokacije po mestu

    TINA MOZETIČ: ROGNIK - serija objektov

    http://www.svetlobnagverila.net

    Biblioteka grada Beograda

    Vuksan Knežević: OSTRVO MONSTRUM - GOLOOTOČKO TROJSTVO - predstavljanje knjige

    izdavač: Službeni glasnik

    govore: Dragoljub Kojčić, direktor i glavni urednik Zavoda za udžbenike, Milan Bjelogrlić, direktor Gradske biblioteke u Zrenjaninu, Petar V. Arbutina, direktor izdavačkog sektora Službenog glasnika i autor

    http://www.bgb.rs

    19. PLATFORMA.HR 2018: SURADNJA (18-26.5.2018.) Zagreb

     

    12.00-19.00 UPUH/PULS program: Futur II: izložbeno interaktivni postav

    17.00 UPUH/PULS program: Autonomija plesu 007-017 - radionica

     

    Ilica 54/Atelje Propadalo + Dvorište
    19.30 Projekt TASK

    Studenti ALU/Novi Mediji - izložba

     

    Ilica 8/Kupalište Diana
    21.00 Projekt TASK

    Studenti Umjetničke Akademije iz Osijeka: Radni naslov: Puna vreća Taskova

    http://tala.hr/platforma-hr

    Galerija RTS, Takovska 10, Beograd

    TVRĐAVE NA DUNAVU - predstavljanje knjige

    izdavači: Radio-televizija Srbije i IK Prometej

    http://www.prometej.rs

    Američki kutak, Petra Drapšina 3, Novi Sad

    Ciklus: Svet Digitalne Umetnosti

    Video festival PROJEKTOR, Madrid

    O festivalu i odabranim prikazanim radovima govori Andrej Tišma

    http://www.kcns.org.rs

    Malo pozorište Duško Radović, Aberdareva 1, Beograd

    Jasminka Petrović: BONTON (60 min) - pretpremijera predstave (11+)

    dramatizacija: Mila Mašović Nikolić

    režija: Isidora Goncić

    kostim: Vladislava Joldžić

    scena: Nađa Antić

    muzika: Jovan Marić

    igraju: Jovana  Cvetković, Miloš  Samolov, Ivana  Adžić, Nikola  Malbaša, Katarina Dimitrijević

    http://www.malopozoriste.co.rs

    Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb

    Umjetnička konvencija: NESVRSTANI - TJEDAN ZA LJUDE I UMJETNOST (22-27.5.2018.)

     

    14:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    14:00-20:00 live street art

     

    16:00 Radionica likovne kritike

    17:00 Radionica Street Fotografije

    19:00 TKO NAM TO EDUCIRA LIKOVNE KRITIČARE? - okrugli stol

    moderira: Krešimir Purgar
    sudjeluju: Nataša Lah, Igor Loinjak, Ivana Meštrov, Vinko Srhoj

    19:00 Glazbeni program DJ Dino

    21:30 Motovun Film Festival predstavlja:
    Live cinema act
    Ivane Sky i MrLee, Tuvalu Uživo

    https://www.facebook.com/nesvrstani.hr

    http://www.nesvrstani.hr

    Nacionalna fondacija za umetničku igru, Kolarčeva 3/II, Beograd

    BALETSKA ŠKOLA NACIONALNE FONDACIJE ZA UMETNIČKU IGRU - prezentacija rada svojih pedagoga i učenika

     

    15.30-16.30 klasa Ivanke Lukateli

    16.30-17.30 klasa Marije Janković

    17.30-17.45 klasa Ane Pavlović

    pauza

    18.00 Kratka obraćanja, varijacije klasičnog repertoara

    18.30 svečani koktel

    http://www.nationalfoundation4dance.com

    Građevinski Fakultet Osijek, Kralja Petra Svačića 1, Osijek

    Tvrtke Wienerberger Hrvatska i Semmelrock Stein+Design: SPRING CITY TOUR - predavanja namijenjena arhitektima i inženjerima građevine

     

    16:30-17:00 B. Trogrlić: PROJEKTIRANJE I PRORAČUN ZIDANIH ZGRADA

    17:00-17:30 M. Petrlin: GLINA - PRIRODNA, MODERNA I ENERGETSKI UČINKOVITA

    17:30-18:00 M. Vinski: BIM - UVOD, PROCESI, PRIMJENA

    18:00-18:30 I. Filipović: OUTDOOR LIVING SOLUTIONS

    18:30-19:30 Networking, domjenak

    http://www.oris.hr

    Dom omladine Beograda

    11. ŠPANSKI METAR (16-30.5.2018.) Beograd

    Ženski ugao

     

    17:00 MARIJA MOLINER. ŠIRENJE REČI (Španija, 2017, 70 min) - dokumentarni film (specijalna projekcija)

    režija: Vicki Kalavija

    scenario: Vicki Kalavija

    učestvuju: Aurora Egido, Karme Rijera, Karmen Ramon Moliner, Inmakulada de la Fuente, Hose Manuel Blekua, Luisa Gutjeres, Marija Antonija Martin Sorakino, Soledad Puertolas

    https://www.youtube.com/watch?v=rllQNAATlZk

     

    19.00 MIGEL I VILIJAM (Španija, 2007, 101 min) - romatnična drama / komedija

    režija: Ines Paris

    scenario: Ines Paris, prema priči Tirsa Kalera i Migela Anhela Gomesa

    uloge: Elena Anaja, Huan Luis Galjardo, Vil Kemp, Đozep Marija Pou, Džeraldina Čaplina, Malena Alterio, Mirijam Đovaneli, Hose Luis Toriho

     

    21:00 RIOT GIRLS: ŠPANJOLKE NA KRATKOM METRU

    Oskar de Hulijan (Cortosfera)

    Miss Wamba (2017, 17 min) - originalna drama Estefanije Kortes o emotivnom siromaštvu, sa fascinantnim dijalozima.

    https://www.youtube.com/watch?v=1ypUnnJx-kI

    Oaza / Oasis (2013, 16 min) - triler o društvenoj i individualnoj odgovornosti snimljen u Americi u režiji Karmen Himenes, čija se radnja dešava u na gradililštu u zgradi koja na kraju postaje jedan od protagonista zapleta.

    https://www.youtube.com/watch?v=1bUIQHtqXpE

    Waste / Desechos (2016, 16 min) - Laura Sistero (zajedno sa korediteljem Alehom Levisom) postavlja intigrantan eksperiment o pet mladih devojaka koje su spremne da se ubiju zbog jedne olovke - vrlo specifična verzija Kuće Bernarde Albe.

    https://vimeo.com/183450334

    Sara u bekstvu / Sara a la fuga (2015, 15 min) - minuciozan i očajnički portret tinejdžerke koja očekuje posetu jednog oca Godoa u prihvatnom centru, u režiji Belen Funes.

    https://www.youtube.com/watch?v=Ml4VMDKl43I

    http://www.spanskimetar.rs

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    TRANSCEDENTALNI FILM (23/24.5.2018.)

     

    17:00 REČ (DK 1955)

    Ordet

    ul. Henrik Malberg (Henrik Malberg), Emil Has Kristensen (Emil Hass Christensen)

    r. Karl Teodor Drejer (Carl Th. Dreyer)

     

    19:00 DNEVNIK SEOSKOG SVEŠTENIKA (FR 1951)

    Journal d'un curé de campagne

    ul. Klod Lajdu (Claude Laydu), Žan Rivejr (Jean Riveyre)

    r. Rober Breson (Robert Bresson)

     

    21:00 STRADANJE JOVANKE ORLEANKE (FR 1962)

    Procès de Jeanne d'Arc

    ul. Florens Karez (Florence Carrez), Žan-Klod Furno (Jean-Claude Fourneau)

    r. Rober Breson (Robert Bresson)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Nastanjivost: ključni pojam astrobiologije

    NASTANJIVOST GALAKSIJA

    predavač: dr Milan Ćirković, Astronomska opservatorija

    http://www.kolarac.rs

    Likovni salon Celje, Trg celjskih knezov 9, Celje

    ZAVIHAJMO ROKAVE - razstava (8.5.-10.6.2018.)

    umetniki in umetnice: Ana Čigon, Saša Spačal, Ida Hiršenfelder, Lenka Đorojević, Matej Stupica, Tomaž Furlan, IVAN (Iva Tratnik in Andreja Džakušič), Neža Knez, Polonca Lovšin, Sašo Sedlaček

    kustosice: Vesna Bukovec (sodelavka Postaje DIVA pri SCCA-Ljubljana) in Maja Hodošček (kuratorka Centra sodobnih umetnosti Celje / Likovni salon)

     

    Javno vodstvo: kustosinja Vesna Bukovec (sodelavka arhiva Postaja DIVA) in Maja Hodošček (kustosinja Centra sodobnih umetnosti Celje)

    http://www.scca-ljubljana.si

    TURNEJA SLOBODNE ZONE 2018

    RASPORED

     

    DAN OSLOBOĐENJA (Latvia/Norveška/Slovenija, 2016, 100 min) - dokumentarni film

    režija: Morten Traavik, Uģis Olte
    uloge: Milan Fras, Janez Gabrič, Luka Jamnik, Rok Lopatič, Ivan Novak, Mina Špiler

    produkcija: VFS FILMS, Traavik.Info
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: IDFA filmski festival Amsterdam, 2016, Ljubljana internacionalni festival dokumentarnog filma, 2017, DocAviv internacionalni filmski festival, 2017, Geteborg Film Festival, 2017, Skoplje Film Festival, 2017
    www.liberationday.film

     

    ČAVELA (USA, 2017, 93 min) - dokumentarni film
    režija: Catherine Gund, Daresha Kyi
    uloge: Pedro Almodóvar, Elena Benarroch, Miguel Bosé

    producija: Aubin Pictures
    distribucija: Latido Films

    festivali i nagrade: Berlinale, 2017, Nagrada publike, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Počasna nagrada, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Nagrada publike, L.A. Outfest , 2017, Glavna nagrada žirija, L.A. Outfest , 2017, Sidnej međunarodni filmski festival, 2017, Sheffield Doc/Fest, 2017
    www.chavelavargasfilm.com

    https://www.youtube.com/watch?v=XKyj5Tzrumo

     

    ĆAMBRA (Italija/Brazil/Nemačka/Francuska/SAD/Švedska, 2017, 120 min) - igrani film

    režija: Jonas Carpignano
    uloge: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amato

    producija: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Label Europa Cinemas, Filmski festival u Kanu, 2017, CPH PIX , 2017, International Confederation of Art Cinemas Award, Jameson CineFest - Miskolc međunarodni filmski festival, 2017, Filmski festival u Minhenu, 2017
    www.peccapics.com/product/a-ciambra

    https://vimeo.com/233382945

     

    CRVENI PAS: PRAVI PLAVI (Australia, 2016, 88 min) - igrani film

    režija: Kriv Stenders

    uloge: Jason Isaacs, Levi Miller, Bryan Brown, Hanna Mangan Lawrence, Thomas Cocquerel

    produkcija: Woss Group Film Productions
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Nagrada udruženja filmskih kritičara Australije, 2017, Berlinale, 2017, Pula filmski festival, 2017, Sundance, 2017, Međunarodni filmski festival u Torontu, 2017
    www.facebook.com/reddogau

    https://vimeo.com/183772524

     

    500 GODINA (Guatemala, 2017, 108 min) - dokumentarni film

    režija: Pamela Yates
    montaža: Peter Kinoy
    uloge: Irma Alicia Velásquez Nimatuj, Matilde Terraza Gallego, Daniel Pascual Hernández

    produkcija: Skylight Production
    distribucija: Skylight Production

    festivali i nagrade: Traverse City Film Festival, 2017, Human Rights Watch Film Festival, London, 2017, Seattle international Film Festival, 2017, Sundance Film Festival, 2017, International Film Festival and Forum on Human Rights, Geneva, 2018
    500years.skylight.is

    https://www.youtube.com/watch?v=xvOEltvXrME

    http://freezonebelgrade.org

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    FESTIVAL ITALIJANSKOG FILMA (23-27.5.2018.)

    Specijalan gost: Alesandro Bertolaci, dobitnik Oskara za najbolju šminku u filmu Samoubilački odred

     

    18:00 LUDI ZA FUDBALOM / CRAZY FOR FOOTBALL (Italija, 2016, 73 min) - dokumentarni

    režija: Volfango De Bjazi

     

    20:30 DEVET I PO MESECA / 9 LUNE E MEZZA (Italija/Španija 2017, 90 min) - komedija

    režija: Mikela Andreoci

    uloge: Klaudia Đerini, Paskvale Petrolo aka Lilo, Đorđo Pazoti...

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Narodno pozorište Timočke krajine Radmilović Zaječar, Timočke bune 16, Zaječar

    33. Festival mladih pesnika DANI POEZIJE 2018. (23-26.5.2018.)

    PROGRAM

    https://www.facebook.com/pozzoranradmilovic

    7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI LEPO SE IGRAJ (11.5.-11.6.2018.) Pančevo

    RASPORED

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    SANU, Beograd

    ANDREAS ŠENHAGE - klavir

    program: Betoven

    https://www.sanu.ac.rs

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd

    NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-28.5.2018.)

    umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]

    autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]

     

    Razgovor o izložbi i prirodi digitalnih medija

    učestvuju Tamara Vučenović, urednica emisije „Digitalne ikone“ na Radio Beogradu 2, Uroš Krčadinac, umetnik i predavač na odseku Digitalna umetnost Fakulteta za medije i komunikacije i Dejan Grba, kokustos izložbe, umetnik i profesor na odseku Novi mediji na Fakultetu likovnih umetnosti

    moderator: Una Popović, kustos Salona Muzeja savremene umetnosti

    http://www.msub.org.rs

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    BORIS BURIĆ (1981, Beograd): THE BEAUTY IS IN THE STREET - samostalna izložba (22-26.5.2018.)

    organizacija: ProArtOrg

    http://www.proartorg.com

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    PRAKTIKUM - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU (21-28.5.2018.)

     

    AFRIČKA MAGIJA U BLOKBASTER FILMOVIMA

    Đorđe Stojanović, student master studija etnologije i antropologije

    http://www.museumofafricanart.org

    ’68. U RIJECI I SVIJETU - podsjetnik na revolucionarnu godinu (23-25.5.2018.) Rijeka

     

    OKC Palach, Kružna 8

    18:30 PLENUMOVIE - dokumentarni film

    autorice: Marta Batinić, Ana Jurčić, Sanja Kapidžić (Rijeka)

    produkcija: Filmaktiv

     

    20.00 RIJEČKI OTPOR: BLOKADA 2009 - velika tribina

    sudjeluju: Zorana Jančić, Bruna Nedoklan, Ivana Kljajić i Renato Stanković, uz niz drugih sudionika i sudionica spomenute blokade te drugih gostiju

    Nakon tribine: 86. BY MILE HUND - glazbeni program

    http://rijeka2020.eu

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 FLORENSINA KNJIŽARA / THE BOOKSHOP (Deu/Esp/GBR, 2018, 108 min) - drama, po romanu “Bookshop” Penelope Ficdžerald

    režija: Isabel Coixet

    igraju: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson

    https://www.youtube.com/watch?v=J_MymsQiSDA

    https://www.youtube.com/watch?v=jzTQkKieahM

     

    20.30 FANTASTIČNA ŽENA / UNA MUJER FANTASTICA / A FANTASTIC WOMAN (Čile/Nemačka/Španija/SAD, 2017, 104 min)

    režija: Sebastián Lelio
    igraju: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Aline Kuppenheim, Nicolas Saavedra

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=SgDhpy9Z-NM

    http://www.kolarac.rs

    Knjižara Bulevar Books, Novi Sad

    Laslo Vegel: NOVOSADSKI DNEVNIK 1991-2016 - predstavljanje knjige

    (Akademska knjiga, Novi Sad, 2018)

    prevod s mađarskog: Arpad Vicko

    učestvuju: Gordana Draganić Nonin, Aleksandra Đurić Bosnić, Teofil Pančić, i autor

    organizacija: Knjižara Bulevar Books i Akademska knjiga

    http://akademskaknjiga.com

    mama, Zagreb

    Paško Bilić i Krešimir Krolo: INTERNETSKI MONOPOLI I REDISTRIBUCIJA DIGITALNOG BOGATSTVA - predavanje

    http://www.mi2.hr

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)

    autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov

     

    Autorsko tumačenje izložbe: Aleksandra Tomić, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog (simultani prevod)

    http://www.pavle-beljanski.museum

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    LAUREATI SALONA U OKTOBRU - izložba (24.5.-8.6.2018.)

    Velika nagrada za oblast likovnih umetnika: Sretko Divljano i Marija Knežević

    Velika nagrada za oblast primenjenih umetnosti: Branimir Karanović i Desimir Denić

    Pohvala: Jovan Jelić

    Nagrada publike: Ivan Kocić

    http://www.ulus.rs

    Udruženje hrvatskih arhitekata, Trg bana Josipa Jelačića 3/I, Zagreb

    SPOMENICI I JAVNI PROSTOR U REPUBLICI HRVATSKOJ - završni okrugli stol, povodom priprema Zakona o umjetnicima i Zakona o spomenicima braniteljima

    govornici: Dalibor Stošić - Akademija likovnih umjetnosti, Alem Korkut - Akademija likovnih umjetnosti, Frano Dulibić - Društvo povjesničara umjetnosti, Silva Kalčić - ULUPUH, Marko Ercegović - HDLU DU, Barbara Blasin - Hrvatsko dizajnersko društvo, Darija Perković - Hrvatsko društvo krajobraznih arhitekata, Rene Lisac i Kristina Careva - DAZ/Arhitektonski fakultet

    moderira: Antonio Grgić, Udruženje hrvatskih arhitekata

    organizacija: Udruženje hrvatskih arhitekata

    http://uha.hr

    Biblioteka grada Beograda

    Ciklus Centra za studije Azije: Putovanje kroz istoriju, kulturu i umetnost Jugoistočne Azije

    SAVREMENA LIKOVNA UMETNOST INDONEZIJE: ŽENSKI KOSMIČKI PRINCIP STVARANJA I IDEAL LOKALNOG HEROJA - multimedijalno predavanje i performans

    predavač: Nebojša Đorđević

    umetnički program: Bidadari plesni studio iz Ambasade Republike Indonezije u Beogradu

    organizacija: BGB, Bidadari indonežanski plesni studio i Mudra teatar

    http://www.bgb.rs

    34. Mednarodni festival DRUGA GODBA (24-26.5.2018.) Piran/LJubljana

     

    24.5.

     

    Piran

    Tartinijev trg

    19.15 LJUBOJNA

     

    Staro skladišče soli Monfort

    21.00 ALSARAH & THE NUBATONES

    22.45 DIRTMUSIC

     

     

    25.5.

     

    Ljubljana

    Švicarija (vrt)

    18.30 NADAH EL SHAZLY

     

    Kino Šiška

    20.00 NAJI FT. N'TOKO

    21.00 IBEYI

     

    AKC Metelkova mesto, Gala hala

    22.45 THE BROTHER MOVES ON

    00.30 KOKOKO!

     

    Channel Zero

    23.45 CHROMB!

    01.15 FUMAÇA PRETA

     

     

    26.5.

     

    Ljubljana

    Vodnikova domačija (vrt)

    19.30 LES FILLES DE ILLIGHADAD

     

    Kino Šiška

    21.00 JAMES HOLDEN & THE ANIMAL SPIRITS

    22.15 OLFAMOŠTVO

    23.15 LOS PIRAÑAS

    00.30 BEATMYTH

     

     

    27.5.

     

    Kranj

    Layerjeva hiša

    20.00 LES FILLES DE ILLIGHADAD

    http://www.drugagodba.si

    Madlenianum, Beograd

    HAZARSKI REČNIK - LOVCI NA SNOVE - balet prema motivima romana Milorada Pavića (Hommage à Milorad Pavić i Tomaž Pandur)

    koprodukcija: Narodno pozoriste Beograd i Opera i teatar Madleninanum

    režija i dramaturgija: Livija Pandur

    koreografija: Ronald Savković

    kompozitor: Miroslav Bako

    scenografija: Sven Jonke / Numen

    kostimografija: Angelina Atlagić

    dizajn svetla: Jaša Koceli

    Baletski ansambl Narodnog pozorišta u Beogradu i gošća Sonja Vukićević

    http://operatheatremadlenianum.com

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Uvod u srpsko prosvetiteljstvo

    SATIRA: KRITIČKO PROSVETITELJSTVO

    predavač: dr Mirjana D. Stefanović, profesor univerziteta

    http://www.kolarac.rs

    Centar za kulturu Valjevo, Čika Ljubina 5, Valjevo

    34. VALJEVO JAZZ FEST 2018 (24-26.5.2018.)

     

    24.5.

    19.30 Svi zajedno na 2 i 4 - deca pevaju džez

     

    25.5.

    18.30 Mehanički balet (bivši Teatar bizar)

    19.15 Bane Lalić MVP

    21.00 Amira Medunjanin i Bojan Zulfikarpašić

    23.00 Vasil Hadžimanova i Jang stars bend

     

    26.5.

    18.30 Pilot bluz bend

    19.15 Zona B

    21.00 Zlatan Stipišić Džiboni i kvintet Matije Dedića i violinista Marko Ramljak

    23.00 Bojana Stamenov (Džem inovejšn)

    00.30 Kepa end fri spirits (repertoar legendarne grupe Smak)

    http://www.jazzfest.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Koncert STUDENATA KATEDRE ZA SOLO PEVANJE FMU, iz klase Violete Pančetović-Radaković, vanr. prof.

    nastupaju: Ksenija Stevović (mecosopran), Filip Vučić (bariton), Milena Damnjanović (sopran), Nikola Mitić (bariton), Evgenija Jeremić (sopran)

    klavirski saradnik: Vladimir Gligorić, sam. um. sar.

    program: Brams, Gavrilin, Debisi, Ravel, Mocart, Rosini, Tomas, Verdi

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd

    STEFAN MIROSAVIĆ: STEPENIŠTE, OD DIPLOME DO DOKTORATA - izložba (19.5.-24.6.2018.)

    http://www.stefanmirosavic.com

    http://www.zeptermuseum.rs/noc-muzeja-stefan-mirosavic-stepeniste

    http://www.zeptermuseum.rs

    Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd
     

    BE YOURSELFIE - grupna izložba (24.5.-6.6.2018.)

    umetnici: JANOŠ BRUKNER, MAJA ĐORĐEVIĆ, BOTOND KEREŠTEZI, OSTIN LI

    www.brucknerjanos.com

    www.botondkeresztesi.com

    www.austinlee.net

    www.everybodyneedsart.com
    kustos: Peter Bence

    organizacija: Umetnički prostor U10, Everybody Needs Art (Budimpešta)

    http://u10.rs

    Mala krčma Skalinada, Volosko

    Lungomare Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture

    Autorske bure: Književno druženje s DORTOM JAGIĆ

    http://rijeka2020.eu

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    58. Festival beogradskih amaterskih pozorišta BAP (21-25.5.2018.)

    http://www.dksg.rs

    Narodno pozorište Timočke Krajine Zoran Radmilović, Timočke bune 16, Zaječar

    Michele Lowe: MIRIS LOVINE - hit komedija

    Pozorište Moruzgva, Zagreb

    režija: Franka Perković

    igraju: Ecija Ojdanić, Barbara Nola, Lada Bonaci

    https://www.facebook.com/pozzoranradmilovic

    AKC Medika, Pierottijeva 11, Zagreb

    21. Festival alternativnog kazališnog izričaja FAKI (22-27.5.2018.)

     

    20:00 COLLECTIVE B (Austrija): WONDERFUL WORLD (25')

    21:00 HIJA DE ROSA (Čile/Njemačka): LA(S) CAÍDA(S) (10')

    http://attack.hr/faki21

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    TOMISLAV BRAJNOVIĆ (1965, Zagreb): DIRECT LINK / DIREKTNA VEZA - izložba (24.5.-10.6.2018.)

    kustosica izložbe: Nataša Ivančević, pomoćnica ravnatelja i muzejska savjetnica

    http://www.msu.hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    MUZIČKA ŠKOLA KOSTA MANOJLOVIĆ

    besplatno

    http://www.kolarac.rs

    Sala Beogradske filharmonije, Studentski trg 11, Beograd

    Koncert KATEDRE ZA DUVAČKE INSTRUMENTE FMU

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Nova pošta, Robbova ulica 15, Ljubljana

    MALE KRAJE - predpremiera

    ustvarjalci: Alja Kapun, Katarina Stegnar, Iztok Drabik Jug, Grega Zorc, Vito Weis, Sebastijan Horvat

    koprodukcija: Slovensko mladinsko gledališčeMaska Ljubljana

    http://www.maska.si

    Stella Maris, Umag

    2. SEA STAR FESTIVAL 2018 (24-27.5.2018.)

    SATNICA

    http://www.seastarfestival.com

    Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    SVINJA - premijera

    700 din

    http://akademija28.com

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    Duško Radović: ŽENSKI RAZGOVORI - predstava

    igraju: Svetlana Bojković, Vesna Čipčić i Milan Caci Mihailović

    http://www.kccukarica.rs

    3. Internacionalni festival harmonike i kamerne muzike EUFONIJA (24-27.5.2018.) Novi Sad

     

    24.5.

    Dom Vojske - Beogradski kej

    20.00 Svečano otvaranje Festivala Eufonija

    DUO ALIADA (Austria)

     

    25.5.

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    18.00 Uloga tišine i poetike u muzičkom izvođaštvu i percepciji muzike - predavanje

    predavač: prof Konstantinos Raptis (Grčka)

     

    Odnos kompozitora i izvođača u kolaborativnim delima za bajan i harmoniku Sofije Gubajduline - predavanje

    predavač: dr Branko Džinović

     

    26.5.

    Dvorac Eđšeg 

    20:21 Nova srpska muzika za harmoniku - novi pogledi na nasleđe

    DUO RESONANCE (Grčka)

    gost koncerta: Matjaž Balažic (Slovenija)

     

    27.5.

    Svečana sala Elektrotehničke škole Mihajlo Pupin

    17.30 Budućnost harmonike na evropskoj sceni - okrugli sto sa članovima žirija

     

    Svečana sala Gradske kuće

    20.00 Svečano zatvaranje Festivala Eufonija

    Koncert pobednika i uručivanje nagrada

    http://www.eufonijafest.com

    Štark Arena, Bulevar Arsenija Čarnojevića 58, Beograd

    MARIJA ŠERIFOVIĆ - solistički koncert

    Naj-najbolja, Bez ljubavi

    Nisam anđeo

    Hrabro

    900-15.000 din

    http://starkarena.co.rs

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Žene DADE - Jedna moguća izložba - performans/pozorišna instalacija

    DAH Teatar

    režija i koncept: Dijana Milošević

    igraju: Evgenija Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić

    muzičari: Ljubica Damčević, Uglješa Majdevac

    scenografija: Neša Paripović

    kostim i šminka: Snežana Arnautović i DAH Teatar

    ready-made koferi: Evgenija Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić

    svetlo: Milomir Dimitrijević

    organizacija i PR: Nataša Novaković

    fotografija: Una Škandro

    http://www.dahteatarcentar.com

    Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd

    Književni kafe:

    Gordana Ilić Marković: RODA RODA - SRPSKI DNEVNIK IZVEŠTAČA IZ PRVOG SVETSKOG RATA. RATNI PRESBIRO AUSTROUGARSKE MONARHIJE - predstavljanje knjige

    izdavač: Prometej-RTS, Novi Sad/Beograd, 2017.

    učestvuju: Muharem Bazdulj, pisac, Ljubinka Trgovčević, istoričarka, Gordana Ilić Marković, autorka

    http://www.goethe.de/belgrad

    Narodno pozorište, Beograd

    BOLIVUD - pretpremijera

    autorski projekt Maje Pelević

    igraju: Miloš Đorđević, Pavle Jerinić, Danijela Ugrenović, Jelena Đjokić, Suzana Lukić, Bojana Đurašković

    učestvuju: muzičari Nevena Pejcić,  Aleksndar Solunac i Danilo Tirnanić

    http://www.narodnopozoriste.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Fokus: ŠEZDESETE U HRVATSKOJ - MIT I STVARNOST (24-31.5.2018.)

     

    24.5.

     

    21:00 MEDITERANSKI PROZORI (1960, c/b, 10')

    režija: Branko Belan

    fotografija: Oktavijan Miletić

     

    21:00 MARTIN U OBLACIMA (1961, c/b, 107')

    režija: Branko Bauer

    fotografija: Blažina Branko

     

     

    25.5.

     

    19:00 LJUDI NA TOČKOVIMA (Jugoslavija, 1963, c/b, 13')

    režija: Rudolf Sremec

    fotografija: Ilija Vukas

     

    19:00 LICEM U LICE (1963, c/b, 78’)

    režija: Branko Bauer

    fotografija: Blažina Branko

     

    21:00 PRAVDA (1962, c/b, 10')

    režija: Ante Babaja

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 SVANUĆE (1964, c/b, 95')

    režija: Nikola Tanhofer

    fotografija: Antun Markić

     

     

    26.5.

     

    19:00 LJUDI SA NERETVE (Jugoslavija, 1966, c/b, 15')

    režija: Obrad Gluščević

    fotografija: Frano Vodopivec

     

    19:00 PROMETEJ S OTOKA VIŠEVICE (Jadran film, Zagreb, 1964, c/b, 92')

    režija: Vatroslav Mimica

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 KOREOGRAFIJA ZA KAMERU I PLESAČE (1968, c/b, 10')

    režija: Krešo Golik

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 KLJUČ (1965, c/b, 104')

    režija: Vanča Kljaković

    fotografija: Nikola Tanhofer (Duga ulica i Poslije predstave), Tomislav Pinter (Čekati)

     

     

    27.5.

     

    19:00 MOST (Zagreb film, 1965, c/b, 12')

    režija: Zlatko Sudović

    fotografija: Antun Markić

     

    19:00 PONEDJELJAK ILI UTORAK (Jadran film, 1966, boja i c/b, 84')

    režija: Vatroslav Mimica

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 MOJ STAN (1962, c/b, 12')

    režija: Zvonimir Berković

    fotografija: Hrvoje Šarić

     

    21:00 RONDO (Hrvatska, 1966, c/b, 35mm, 95’)

    režija: Zvonimir Berković

    fotografija: Tomislav Pinter

     

     

    28.5.

     

    19:00 HALO MÜNCHEN (1968, c/b, 13')

    režija: Krsto Papić

    fotografija: Krešo Grčević

     

    19:00 PROTEST (1967, c/b, 84')

    režija: Fadil Hadžić

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 ČVOR (1969, c/b, 11')

    režija: Krsto Papić

    fotografija: Vjenceslav Orešković

     

    21:00 ILUZIJA (1967, c/b, 90')

    režija: Krsto Papić

    fotografija: Krešimir Grčević

     

     

    29.5.

     

    19:00 LISICA (1964, boja, 13')

    režija: Branko Marjanović

     

    19:00 TRI SATA ZA LJUBAV (1968, boja, 88')

    režija: Fadil Hadžić

    fotografija: Frano Vodopivec

     

    21:00 AMERIKANKA (1970, c/b, 12')

    režija: Zoran Tadić

    fotografija: Jessica Horvat

     

    21:00 GRAVITACIJA ILI FANTASTIČNA MLADOST ČINOVNIKA BORISA HORVATA (1968, c/b, 84')

    režija: Branko Ivanda

    fotografija: Ivica Rajković

     

     

    30.5.

     

    19:00 OD 3 DO 22 (Zagreb film, 1966, c/b, 14')

    režija: Krešo Golik

    fotografija: Ivica Rajković

     

    19:00 IMAM DVIJE MAME I DVA TATE (Jadran film, 1968, boja, 90')

    režija: Krešo Golik

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 POSLIJE PODNE (PUŠKA) (1967, c/b, 15')

    režija: Lordan Zafranović

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 NEDJELJA (1969, c/b, završna sekvenca crveno tonirana, 80')

    režija: Lordan Zafranović

    fotografija: Predrag Pega Popović

     

     

    31.5.

     

    19:00 PONUDE POD BROJ… (1969, c/b, 9')

    režija: Petar Krelja

    fotografija: Branko Bubenik

     

    19:00 SLUČAJNI ŽIVOT (1969, c/b, 70')

    režija: Ante Peterlić

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 TIJELO (1965, c/b, 11')

    režija: Ante Babaja

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 MIRISI, ZLATO I TAMJAN (1971, c/b, 90')

    režija: Ante Babaja

    fotografija: Kališnik Janez

    http://kinotuskanac.hr

    Klub Fest, Gradski Park 2, Zemun/Beograd

    QUEEN REAL TRIBUTE - koncert

    https://www.facebook.com/queenrealtribute/

    https://www.youtube.com/watch?v=C8o2F-67CSc

    https://www.youtube.com/watch?v=-oqUIFpELoE&t=32s

    https://www.facebook.com/events/231197087649130/

    https://www.facebook.com/klub.fest

    25/May/2018

    SANU, Beograd

    SVEČANA PROSLAVA 70 GODINA OD OSNIVANJA INSTITUTA ZA PROUČAVANJE LEKOVITOG BILJA „JOSIF PANČIĆ“

    https://www.sanu.ac.rs

    Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd

    STEFAN MIROSAVIĆ: STEPENIŠTE, OD DIPLOME DO DOKTORATA - izložba (19.5.-24.6.2018.)

    http://www.stefanmirosavic.com

    http://www.zeptermuseum.rs/noc-muzeja-stefan-mirosavic-stepeniste

    http://www.zeptermuseum.rs

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    LAUREATI SALONA U OKTOBRU - izložba (24.5.-8.6.2018.)

    Velika nagrada za oblast likovnih umetnika: Sretko Divljano i Marija Knežević

    Velika nagrada za oblast primenjenih umetnosti: Branimir Karanović i Desimir Denić

    Pohvala: Jovan Jelić

    Nagrada publike: Ivan Kocić

    http://www.ulus.rs

    Stella Maris, Umag

    2. SEA STAR FESTIVAL 2018 (24-27.5.2018.)

    SATNICA

    http://www.seastarfestival.com

    Narodno pozorište Timočke krajine Radmilović Zaječar, Timočke bune 16, Zaječar

    33. Festival mladih pesnika DANI POEZIJE 2018. (23-26.5.2018.)

    PROGRAM

    https://www.facebook.com/pozzoranradmilovic

    Filozofski fakultet u Novom Sadu, Dr Zorana Đinđića 2, Novi Sad

    MEĐUNARODNA NAUČNA KONFERENCIJU O KNJIŽEVNOM DELU LASLA VEGELA (24/25.5.2018.)

    Pozdravna reč: Bora Babić i Ivana Živančević Sekeruš

    Otvaranje konferencije: čitanje eseja Đerđa Konrada Pitaj, čitaj Lasla Vegela, nećeš se pokajati na srpskom i mađarskom jeziku

    učestvuju: Vladislava Gordić Petković, Šandor Radnoti, Erika Bence, Vladimir Arsenić, Marko Špadijer, Miroslav Vujičić, Đorđe Krajišnik, Mile Stojić, Gordana Draganić Nonin, Aleksandra Đurić Bosnić, Slobodan Šnajder, Đerđ Horvat, Teofil Pančić

    http://akademskaknjiga.com

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    TOMISLAV BRAJNOVIĆ (1965, Zagreb): DIRECT LINK / DIREKTNA VEZA - izložba (24.5.-10.6.2018.)

    kustosica izložbe: Nataša Ivančević, pomoćnica ravnatelja i muzejska savjetnica

    http://www.msu.hr

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 ŽIVI I PUSTI DRUGE DA UMRU (VB 1973)

    Live and Let Die

    ul. Rodžer Mur (Roger Moore), Japet Koto (Yaphet Kotto)

    r. Gaj Hamilton (Guy Hamilton)

     

    13:30 ŠPIJUN KOJI ME JE VOLEO (VB, 1977)

    The Spy Who Loved me

    uloge: Rodžer Mur (Roger Moore), Barbara Bah (Barbara Bach)

    režija: Luis Gilbert (Lewis Gilbert)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Dunavski kej, Grocka

    2. ARHANGEL MOTO-ROCK FEST (25/26.5.2018.)

     

    25.5.

    KERBER

    TRIGGER

    VOID INN

    UNCHAINED

    DUSI

    POSNO PRASE

    CONTAMINATED MIND

    ZLA PRILIKA

    KUGA

    SANITARIUM

     

    26.5.

    S.A.R.S.

    BOLESNA ŠTENAD

    KONTRAS

    HUNTING SOULS

    SAN DEBELIH ŽENA

    DORUČAK NA TRAVI

    MOKRIASFALT

    NAVY NE OBECAVA

    FULSH IDEALS

     

    organizacija: MK Arhangel Srbija

    besplatno

    https://www.facebook.com/mkarhangel.srbija.9

    7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI LEPO SE IGRAJ (11.5.-11.6.2018.) Pančevo

    RASPORED

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    7. MAJ MESEC MATEMATIKE (M3) (14-30.5.2018.)

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU

    http://m3.cpn.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Dodela nagrada autorima najboljih radova u projektu ČITAM, PA ŠTA i podela diploma svim učesnicima projekta

    + izložba odabranih dečijih radova

    http://www.bgb.rs

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/IV, Beograd

    Gregor Moder (Univerza v Ljubljani): HEGEL’S ORIENT AND THE CONCEPT OF EUROPE

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    12. SVETLOBNA GVERILA: BARVE (11.5.-16.6.2018.) Ljubljana

    Aleksandra Stratimirović (SE/RS) & Athanassios Danilof (GR), Yoko Seyama (DE/JP), Boštjan Čadež (SI), Kurt Laurenz Theinert (DE), Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Maro Avrabou & Dimitri Xenakis (FR), Jaka Šimenc & Akaša Bojić & Luka Umek (SI), Marko Batista (SI), Matej Bizovičar (SI), Chaga Unsane Designs (SI), Bilal Yilmaz (TR), Metka Mikuletič & Nuša Jurkovič (SI), Mojca Zlokarnik (SI),  Andreja Džakušić (SI) & Keiko Miyazaiki (SI/JP), Miran Kreš (SI), Marija Jenko (SI), Natan Esku (SI), Natalija Črnčec & Nina Šulin (SI), Erik Matrai (HU), Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (SI), Fakulteta za arhitekturo, Tina Mozetič (SI), udeleženci Laboratorija Svetlobne gverile

    mentorji: MO:YA (AT) & Sašo Sedlaček, Damijan Kracina, Jaka Šimenc, Brane Ždralo, Luka Frelih

     

    Galerija Vžigalica

    12.00 YOKO SEYAMA: MELODY DOTS 14 - COLOUR / MELODIČNE TOČKE 14 - BARVA & SAIYAH #2 - instalaciji

    12.00 ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ & ATHANASSIOS DANILOF: COLOUR WHEELS / BARVNI KROGI - objekti

    12.00 BOŠTJAN ČADEŽ: KOLORAMA - instalacija

     

    Trg Francoske revolucije

    21.30 KURT LAURENZ THEINERT: MAGICAL COLOUR SPACE / ČAROBNI BARVNI PROSTOR - instalacija

     

    Vrt ob Križevniški cerkvi

    21.30 MARO AVRABOU & DIMITRI XENAKIS: GMO: GREEN MARVELLOUS OPULENCE / GSO: ČUDOVITO ZELENO OBILJE - objekti

     

    Križanke

    21.30 SREDNJA ŠOLA ZA OBLIKOVANJE IN FOTOGRAFIJO LJUBLJANA: DRUGI MI - objekti

     

    Križevniška Soteska

    21.30 JAKA ŠIMENC & AKAŠA BOJIĆ & LUKA UMEK: SVETLOBNA NIT - instalacija

     

    Fasada ZRC SAZU, Gosposka ulica

    21.30 MARKO BATISTA: BARVE V GIBANJU - interaktivna video projekcija

     

    Soteska

    21.30 MATEJ BIZOVIČAR: RIBOGUNCI - instalacija (11.5.-31.8.2018.)

     

    Novi trg

    21.30 A:PART: INTERKONEKTOR - interaktivni objekt

     

    Zvezda park

    21.30 BILAL YILMAZ: BUTTERFLY / METULJ - interaktivni objekt

     

    Ploščad pri Cankarjevem domu

    21.30 METKA MIKULETIČ & NUŠA JURKOVIČ: VZPOREDNI SVET - interaktivna projekcija

     

    Glavna tržnica, fasada Mahrove hiše

    21.30 MOJCA ZLOKARNIK: MESTO IN BARVA - video projekcija (11-25.5.2018.)

     

    Palača Cukrarna

    18.00 MARIJA JENKO: UPODOBITEV SVETLOBE - objekti

    18.00 NATAN ESKU: PLANTASMA - objekti

    18.00 KEIKO MIYAZAKI: DREAM CEMETERY / POKOPALIŠČE SANJ - objekt

    18.00 NATALIJA R. ČRNČEC & NINA ŠULIN: SOBITI - instalacija

    18.00 MIRAN KREŠ: Z - instalacija

    18.00 ERIK MATRÁI: GLORY CONE / STOŽEC SLAVE - objekt

    18.00 LABORATORIJ SVETLOBNE GVERILE - serija objektov & instalacij

    18.00 ALUO (smer kiparstvo): ODSOTNOST JE (PRISOTNA) SEDANJOST - instalacija na fasadi palače Cukrarna

     

    Različne lokacije po mestu

    TINA MOZETIČ: ROGNIK - serija objektov

    http://www.svetlobnagverila.net

    Univerzitet u Nišu, Multimedijalna sala 8, Niš

    prof. dr Hadži Rade D. Paravina:  ISTRAŽIVANJE BOJE U STOMATOLOGIJI: PREGLED STANJA U STRUCI / COLOR RESEARCH IN DENTISTRY: THE STATE OF THE ART - predavanje

    https://www.sanu.ac.rs

    19. PLATFORMA.HR 2018: SURADNJA (18-26.5.2018.) Zagreb

     

    Ilica 69

    12.00-19.00 UPUH/PULS program: Futur II: izložbeno interaktivni postav

    17.00 UPUH/PULS program: Vođena tura kroz postav Futura II

    21.00 UPUH/PULS program: Scena Nagrađuje! - godišnja nagrada strukovnih udruga suvremenog plesa RH

     

    Histrionski dom

    19.30 SSP: J.L.Vinovrški: Ansambl

    C.Layes: Umjetnik za hitne intervencije - premijera

    http://tala.hr/platforma-hr

    Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd
     

    BE YOURSELFIE - grupna izložba (24.5.-6.6.2018.)

    umetnici: JANOŠ BRUKNER, MAJA ĐORĐEVIĆ, BOTOND KEREŠTEZI, OSTIN LI

    www.brucknerjanos.com

    www.botondkeresztesi.com

    www.austinlee.net

    www.everybodyneedsart.com
    kustos: Peter Bence

    organizacija: Umetnički prostor U10, Everybody Needs Art (Budimpešta)

    http://u10.rs

    Muzej na otvorenom Staro selo Sirogojno

    PORODIČNE I KOLEKTIVNE SVETKOVINE U VALJEVSKOM KRAJU I SUSEDNIM  PODRINSKIM OBLASTIMA - izložba i film Vidimo se za molitvu

    autorka: Gordana Pajić, etnoloskinja, muzejska savetnica Narodnog muzeja u Valjevu

    http://www.sirogojno.rs

    13. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture - BINA (10-31.5.2018.)

    PROGRAM

    http://www.bina.rs

    Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb

    Umjetnička konvencija: NESVRSTANI - TJEDAN ZA LJUDE I UMJETNOST (22-27.5.2018.)

     

    14:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    14:00-20:00 live street art

     

    16:00 Radionica likovne kritike

    17:00 Radionica Street Fotografije

    18:30 KAKO RAZGOVARATI O UMJETNOSTI I ISPASTI JAKO PAMETAN? - okrugli stol

    moderira: Ana-Marija Koljanin
    sudjeluju: Boris Greiner, Leonida Kovač, Petar Milat, Goran Sergej Pristaš

    20:00 Glazbeni program: DJ Bocca Sofistifunk

    20:00 Plamen Dejanoff i Nicolaus Schafhausen: Bronze House Project

    21:00 Motovun Film Festival predstavlja:
    Klasici 21

    Zabavne igre (Austrija, 1987., 148')

    Michael Hanneke

     

    21:30 Marsovska poslanica Valentina Boškovića

     

    22:00 Glazbeni program: Odabrao Valentino Bošković

     

    https://www.facebook.com/nesvrstani.hr

    http://www.nesvrstani.hr

    ’68. U RIJECI I SVIJETU - podsjetnik na revolucionarnu godinu (23-25.5.2018.) Rijeka

     

    Filozofski fakultet (dvorana F-006) Sveučilišna Avenija 4

    Sylvain Lazarus (francuski sociolog i mislioc politike): FIGURA RADNIKA I POLITIKA U FRANCUSKOJ: 1968.-2018 - predavanje

    moderacija: prof. Ozren Pupovac

    http://rijeka2020.eu

    Kalemegdan, Beograd

    4. BEOGRADSKI MANIFEST - veliki sajam manifestacija, degustacija i destinacija (25-27.5.2018.) Kalemegdan, Beograd

     

    25.5.

     

    17:00-17:30 Svečano otvaranje

    18:15-19:30 Promocija Gradske opštine Zemun - predstava Jazavac pred sudom
    20:00-21:00 Promocija opštine Sokobanja - 56. Međunarodni festival Prva harmonika Srbije i 3. Green Heart Fest - Sokobanja 2018
     

    Festivalska zona: Mašta može svašta

    16:00 Otvaranje manifestacije

    16:10 Artistikum modna revija

    16:40 Klovn Paja

    18:00 Sportsko rekreativna radionica

    18:45 Dečja pozorišna predstava - pozorište Čarapa

    19:30 KUD Karađorđe

    20:10 Ritmička gimnastika Palilula

    20:15 DJ žurka za mališane

     

    Plesna zona
    16:00-16:30 dance centar Ikigai
    16:30-16:35 Tango Akademija Beograd
    16:35-19:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    19:00-20:00 Sportski klub Red Star, školsko plesno takmičenje
     

    Ponovo radi bioskop

    16.15 http://mcf.rs/repertoar/u-cetiri-zida-zivota

    19.00 http://mcf.rs/repertoar/pravo-vreme

     

    26.5.

     

    11:15-11:30 Promocija Gradske opštine Čukarica - Hor Šara
    11:30-11:45 Promocija Grada Zrenjanin - Kulturno umetničko društvo Đerđef
    12:00-12:45 Promocija Gradske opštine Čukarica - Kulturno umetnički program
    13:00-13:30 Promocija tradicije i manifestacionog turizma opštine Bela Palanka
    13:45-14:30 Promocija Grada Kikinda - muzički program
    14:45-15:00 Kulturno umetničko društvo PKB
    15:00-15:15 Promocija opštine Bela Palanka - Kulturno umetničko društvo Remzijana
    15:30-16:00 Promocija opštine Sokobanja - Prva harmonika
    16:15-16:45 Promocija opštine Bačka Palanka - kulturno umetnički program
    17:00-18:00 Predstavljanje turističke ponude Republike Srpske - Harmonikaši iz Ugljevika
    18:15-18:45 Promocija opštine Bačka Palanka - nastup grupe Santos Brothers band
    19:00-20:00 Promocija turističke ponude Herceg Novog - Guitar Art Summer Fest
    20:00-21:00 Promocija turističke ponude Herceg Novog – Operosa Montenegro Opera Festival
     

    Festivalska zona: Mašta može svašta

    11:00 Najava manifestacije

    11:10 KUD Dukat

    12:00 Klovn Paja

    13:20 Gimnastičari Palilula

    13:50 KUD PKB

    14:25 Artistikum - likovna i muzička radionica

    15:40 Dečja pozorišna predstava - pozorište Čarapa

    16:10 Plesni studio UV dance

    17:00 Hor Svitac

    17:40 Sportska radionica i animacija

    18:30 Dečji hor Vrapčić

    19:10 Pinkove zvezdice

    19:40 Peđolino predstava

    20:30 DJ i žurka za mališane

     

    Plesna zona
    11:00-13:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    13:00-13:20 Tim Lady’s corner
    13:20-16:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    16:00-16:05 Urbanlicious
    16:05-16:35 Dance centar Ikigai
    17:00-21:00 Velika plesna žurka
     

    Ponovo radi bioskop

    15.00 http://mcf.rs/repertoar/deda-mraz-na-zameni

    17.00 http://mcf.rs/repertoar/golem-iz-lajmhausa

    19.00 http://mcf.rs/repertoar/120-otkucaja-u-minuti

     

    Animirani program

    11.15 http://mcf.rs/repertoar/pat-i-mat

    13.00 http://mcf.rs/repertoar/hauard-lavkraft-i-zaledeno-kraljevstvo

     

    27.5.

     

    11:30-11:45 Promocija opštine Bečej - Kulturno umetničko društvo Đido
    12:00-12:15 Promocija Gradske opštine Barajevo - Srpski pravoslavni pojci
    13:00-13:30 Promocija Grada Vranje - Vranjski merak
    14:00-14:45 Promicija opštine Bečej - Manifestacija Bečej noću - nastup grupe Eva Braun
    15:00-15:30 Promocija Kuršumlijske Gitarijade
    15:45-16:00 Promocija opštine Kuršumlija - OKUD Bata Lačković
    17:00-18:00 Promocija turističke ponude Republike Srpske - prezentacija Jahorine
    18:00-19:00 Promocija turističke ponude Herceg Novog - Operosa Montenegro Opera Festival
    19:00-20:00 Promocija turističke ponude Herceg Novog - Guitar Art Summer Fest
    20:10-20:20 Kulturno umetničko društvo Gusle Kikinda

     

    Festivalska zona: Mašta može svašta

    12:00 Najava programa

    12:10 Mađioničar Mihajlo

    12:55 Perutnina Ptuj

    13:50 Artistikum muzički program

    14:40 Dečja pozorišna predstava Čarapa

    15:30 Baletski studio Adagio

    16:00 UV dance - predstava

    16:45 Sportsko rekreativna radionica

    17:30 Plesni studio UV dance

    18:00 KUD PKB

    18:30 Pera Klovn

    19:40

    20:15 DJ žurka za mališane

     

    Plesna zona
    11:00-12:30 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    12:30-12:40 Novi plesni centar
    12:40-16:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    16:00-16:30 Dance centar Ikigai
    16:30-16:35 Tango Akademija Beograd
    16:35-17:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    17:00-17:10 Lekart
    17:10-19:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    19:00-20:00 plesna škola Fly
    20:00-20:05 vatreni show Nataša Marković
    20:05-21:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama

     

    Ponovo radi bioskop

    15.00 http://mcf.rs/repertoar/putovanje

    17.00 http://mcf.rs/repertoar/magnus

    19.00 http://mcf.rs/repertoar/gadna-gomila

     

    Animirani program

    11.15 http://mcf.rs/repertoar/cuvari-oza

    13.00 http://mcf.rs/repertoar/cudovistance-moli

    http://www.beogradskimanifest.rs

    58. Festival hrvatskih kazališnih amatera (FHKA) (11-13.5.2018.) Pazin (25-27.5.2018.) Vodice

    PROGRAM

    http://www.hrsk.hr

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Moj izbor: ROBERT NEMEČEK (25-27.5.2018.)

     

    25.5.

     

    17:00 L’INFERNO (IT 1911)

    ul. Salvatore Papa (Salvatore Papa), Arturo Pirovano (Arturo Pirovano)

    r. Đuzepe de Likoro (Giuseppe de Liquoro), Frančesko Bertolini (Francesco Bertolini), Adolfo Padovan (Francesco Bertolini)

     

    GENUINE (NEM 1920)

    ul. Fern Andra (Fern Andra), Hans Hajnrih fon Tvardovski (Hans Heinrich von Twardowski)

    r. Robert Vine (Robert Wiene)

     

    19:00 RAZZIA IN ST. PAULI (NEM 1932)

    ul. Gina Falkenberg (Gina Falckenberg), Fridrih Gnas (Friedrich Gnaß)

    r. Verner Hohbaum (Werner Hochbaum)

     

    21:00 ŠANGAJ EKSPRES (SAD 1932)

    Shanghai Express

    ul. Marlen Ditrih (Marlene Dietrich), Klajv Bruk (Clive Brook)

    r. Jozef fon Šternberg (Josef von Sternberg)

     

     

    26.5.

     

    17:00 VARIJETE (NEM 1925)

    Varieté

    ul. Emil Janings (Emil Jannings), Mali Delšaft (Maly Delschaft)

    r. Evald Andre Dipon (Ewald Andre Dupont)

     

    19:00 VEČERNjI GOSTI (FR 1942)

    Les Visiteurs Du Soir

    ul. Arleti (Arletty), Mari Dea (Marie Déa)

    r. Marsel Karne (Marcel Carné)

     

    21:00 PODZEMLJE ŠANGAJA / ŠANGAJSKI POTEZ (SAD 1941)

    The Shanghai Gesture

    ul. Džin tirni (Gene Tierney), Volter Hjuston (Walter Huston)

    r. Jozef fon Šternberg (Josef von Sternberg)

     

     

    27.5.

     

    17:00 POSLEDNJA KOMANDA (SAD 1928)

    The Last Command

    ul. Emil Janings (Emil Jannings), Evelin Brent (Evelyn Brent)

    r. Jozef fon Šternberg (Josef von Sternberg)

     

    19:00 KEJ ORFEVR (FR 1947)

    Quai des Orfèvres

    ul. Liu Žuve (Louis Jouvet), Simon Renan (Simone Renant)

    r. Anri-Žorž Kluzo (Henri-Georges Clouzot)

     

    21:00 FIVE GRAVES TO CAIRO (SAD 1943)

    ul. Frenčot Ton (Franchot Tone), En Bakster (Anne Baxter)

    r. Bili Vajlder (Billy Wilder)

    http://www.kinoteka.org.rs

    3. Internacionalni festival harmonike i kamerne muzike EUFONIJA (24-27.5.2018.) Novi Sad

     

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    Uloga tišine i poetike u muzičkom izvođaštvu i percepciji muzike - predavanje

    predavač: prof Konstantinos Raptis (Grčka)

     

    Odnos kompozitora i izvođača u kolaborativnim delima za bajan i harmoniku Sofije Gubajduline - predavanje

    predavač: dr Branko Džinović

    http://www.eufonijafest.com

    TURNEJA SLOBODNE ZONE 2018

    RASPORED

     

    DAN OSLOBOĐENJA (Latvia/Norveška/Slovenija, 2016, 100 min) - dokumentarni film

    režija: Morten Traavik, Uģis Olte
    uloge: Milan Fras, Janez Gabrič, Luka Jamnik, Rok Lopatič, Ivan Novak, Mina Špiler

    produkcija: VFS FILMS, Traavik.Info
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: IDFA filmski festival Amsterdam, 2016, Ljubljana internacionalni festival dokumentarnog filma, 2017, DocAviv internacionalni filmski festival, 2017, Geteborg Film Festival, 2017, Skoplje Film Festival, 2017
    www.liberationday.film

     

    ČAVELA (USA, 2017, 93 min) - dokumentarni film
    režija: Catherine Gund, Daresha Kyi
    uloge: Pedro Almodóvar, Elena Benarroch, Miguel Bosé

    producija: Aubin Pictures
    distribucija: Latido Films

    festivali i nagrade: Berlinale, 2017, Nagrada publike, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Počasna nagrada, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Nagrada publike, L.A. Outfest , 2017, Glavna nagrada žirija, L.A. Outfest , 2017, Sidnej međunarodni filmski festival, 2017, Sheffield Doc/Fest, 2017
    www.chavelavargasfilm.com

    https://www.youtube.com/watch?v=XKyj5Tzrumo

     

    ĆAMBRA (Italija/Brazil/Nemačka/Francuska/SAD/Švedska, 2017, 120 min) - igrani film

    režija: Jonas Carpignano
    uloge: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amato

    producija: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Label Europa Cinemas, Filmski festival u Kanu, 2017, CPH PIX , 2017, International Confederation of Art Cinemas Award, Jameson CineFest - Miskolc međunarodni filmski festival, 2017, Filmski festival u Minhenu, 2017
    www.peccapics.com/product/a-ciambra

    https://vimeo.com/233382945

     

    CRVENI PAS: PRAVI PLAVI (Australia, 2016, 88 min) - igrani film

    režija: Kriv Stenders

    uloge: Jason Isaacs, Levi Miller, Bryan Brown, Hanna Mangan Lawrence, Thomas Cocquerel

    produkcija: Woss Group Film Productions
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Nagrada udruženja filmskih kritičara Australije, 2017, Berlinale, 2017, Pula filmski festival, 2017, Sundance, 2017, Međunarodni filmski festival u Torontu, 2017
    www.facebook.com/reddogau

    https://vimeo.com/183772524

     

    500 GODINA (Guatemala, 2017, 108 min) - dokumentarni film

    režija: Pamela Yates
    montaža: Peter Kinoy
    uloge: Irma Alicia Velásquez Nimatuj, Matilde Terraza Gallego, Daniel Pascual Hernández

    produkcija: Skylight Production
    distribucija: Skylight Production

    festivali i nagrade: Traverse City Film Festival, 2017, Human Rights Watch Film Festival, London, 2017, Seattle international Film Festival, 2017, Sundance Film Festival, 2017, International Film Festival and Forum on Human Rights, Geneva, 2018
    500years.skylight.is

    https://www.youtube.com/watch?v=xvOEltvXrME

    http://freezonebelgrade.org

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    PRAKTIKUM - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU (21-28.5.2018.)

     

    POSETA SABLASNOG DVOJNIKA - FROJDOVO „ZAZORNO“ I KULTURE ZAPADNE AFRIKE

    Luka Račić, student osnovnih studija arheologije

    http://www.museumofafricanart.org

    Univerzitetska biblioteka Nikola Tesla, Kej Mike Paligorića 2, Niš

    KLIMT - film

    režija: Raoul Ruiz

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Narodno pozorište, Beograd

    Koncert STUDENATA VIOLINE FMU, iz klase Marije Misite, doc.

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    FESTIVAL ITALIJANSKOG FILMA (23-27.5.2018.)

    Specijalan gost: Alesandro Bertolaci, dobitnik Oskara za najbolju šminku u filmu Samoubilački odred

     

    18:00 NEOBIČNE STRANKINJE / STRANE STRANIERE (Italija, 2016, 72 min) - dokumentarni

    režija: Eliza Amoruzo

    uloge: Fensja “Sonia” Džou, Ana Laznibat, Ljuba Jovićević...

     

    20:30 NEŽNOST / LA TENEREZZA (Italija, 2017, 103 min) - drama

    režija: Đani Amelio

    uloge: Elio Đermano, Đovana Mecođorno, Mikaela Ramacoti...

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Novine u stomatološkoj nauci i praksi

    NEŽELJENA DEJSTVA LEKOVA - PROMENE U USNOJ DUPLJI KOJE VIĐAMO U KLINIČKOJ PRAKSI

    predavač: prof. dr Ana Pucar, Stomatološki fakultet u Beogradu

    http://www.kolarac.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Biblioteka Đorđe Jovanović, Zmaj Jovina 1, Beograd

    Udruženje nezavisnih pisaca Srbije predstavlja autore i dela zastupljene u biblioteci Virtuelne vertikale

    Bojana Nikoletić: SANJAJ MARELO | POZA, PRESEK I STAV - pripovetke

    Boris Starešina: ANTIGRAVITACIJA - roman

    Goran Boričić: DEČAK SA HARMONIKOM - pripovetke

    http://www.bgb.rs

    Američki kutak, Petra Drapšina 3, Novi Sad

    ORUŽJE NAŠIH POBEDA 1914-1918 - promocija knjige

    govore: Branislav Stanković, Džon Šijan

    http://www.americancorners.rs

    Centar za kulturu Valjevo, Čika Ljubina 5, Valjevo

    34. VALJEVO JAZZ FEST 2018 (24-26.5.2018.)

     

    18.30 Mehanički balet (bivši Teatar bizar)

    19.15 Bane Lalić MVP

    21.00 Amira Medunjanin i Bojan Zulfikarpašić

    23.00 Vasil Hadžimanova i Jang stars bend

    http://www.jazzfest.rs

    34. Mednarodni festival DRUGA GODBA (24-26.5.2018.) Piran/LJubljana

     

    Ljubljana

    Švicarija (vrt)

    18.30 NADAH EL SHAZLY

     

    Kino Šiška

    20.00 NAJI FT. N'TOKO

    21.00 IBEYI

     

    AKC Metelkova mesto, Gala hala

    22.45 THE BROTHER MOVES ON

    00.30 KOKOKO!

     

    Channel Zero

    23.45 CHROMB!

    01.15 FUMAÇA PRETA

    http://www.drugagodba.si

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 FLORENSINA KNJIŽARA / THE BOOKSHOP (Deu/Esp/GBR, 2018, 108 min) - drama, po romanu “Bookshop” Penelope Ficdžerald

    režija: Isabel Coixet

    igraju: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson

    https://www.youtube.com/watch?v=J_MymsQiSDA

    https://www.youtube.com/watch?v=jzTQkKieahM

     

    20.30 FANTASTIČNA ŽENA / UNA MUJER FANTASTICA / A FANTASTIC WOMAN (Čile/Nemačka/Španija/SAD, 2017, 104 min)

    režija: Sebastián Lelio
    igraju: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Aline Kuppenheim, Nicolas Saavedra

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=SgDhpy9Z-NM

    http://www.kolarac.rs

    UK Vuk Karadžić, Beograd

    Frank-Markus Barwasser: PELZIG - WEG VON HIER - zabavni program

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Galerija New Moment, Hilandarska 14, Beograd

    GuruShots: NIGHLIFE - prodajna izložba fotografija (25-27.5.2018.)

    https://www.facebook.com/GuruShots

    https://www.facebook.com/NewMomentGallery

    mama, Zagreb

    Simon Springer: ANARHIZAM KAO LJEPOTA - GEOGRAFIJA EMANCIPACIJE - predavanje

    http://www.mi2.hr

    Kibla, Maribor

    OTO RIMELE: ANOMALIJE - razstava (25.5.-16.6.2018.)

    http://www.otorimele.com/sl

     

    http://www.kibla.org

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Prozor Šangaja

    UNIVERZITET U PEKINGU

    govori: Marina Pop-Cenić

    http://www.dksg.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Siniša Minardi: LEPTIR U KRVI - predstavljanje knjige

    učestvuju: Miljurko Vukadinović, Goran Mitrašinović, Nevena Vitošević i autor

    http://www.bgb.rs

    Gradska biblioteka Karlo Bijelicki, Trg cara Lazara 3, Sombor

    Monika Maširević: PREŽIVEĆU - AVANTURE S HODOČAŠĆA U INDIJI - predstavljanje putopisnog romana

    http://www.biblioso.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    11. ŠPANSKI METAR (16-30.5.2018.) Beograd

    Savremeni film

     

    NOĆ KADA JE MOJA MAJKA UBILA MOG OCA (Španija, 2016, 93 min) - crna komedija

    režija: Ines Paris

    scenario: Ines Paris, Fernando Kolomo

    uloge: Belen Rueda, Eduard Fernandes, Dijego Pereti, Marija Puhalte, Fele Martines, Patrisija Montero

    nagrade: 2016: Filmski festival u Malagi: nagrada publike. Zvanična selekcija; 2016: Nagrade Feroz: nominacija za najbolju komediju

    http://www.spanskimetar.rs

    Gradska kuća Zrenjanin

    Dodela Nagrade za moderni umetnički senzibilitet Fonda Todor Manojlović

    laureat: pisac, esejista, profesor književnosti SAVA DAMJANOV (1956, Novi Sad)

    Sava Damjanov je dvadeset šesti laureat nagrade Fonda "Todor Manojlović" koji je osnovala Gradska narodna biblioteka "Žarko Zrenjanin" iz Zrenjanina

    Nagradu književniku dodeliće članovi Upravnog odbora Fonda "Todor Manojlović"

    http://www.zrbiblio.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    PUTOKAZ ZA OPSTANAK I ZDRAVLJE - predavanje

    predavač: akademik, prim.dr med. Boro M.Vujasin

    https://www.kczr.org

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Fokus: ŠEZDESETE U HRVATSKOJ - MIT I STVARNOST (24-31.5.2018.)

     

    19:00 LJUDI NA TOČKOVIMA (Jugoslavija, 1963, c/b, 13')

    režija: Rudolf Sremec

    fotografija: Ilija Vukas

     

    19:00 LICEM U LICE (1963, c/b, 78’)

    režija: Branko Bauer

    fotografija: Blažina Branko

     

    21:00 PRAVDA (1962, c/b, 10')

    režija: Ante Babaja

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 SVANUĆE (1964, c/b, 95')

    režija: Nikola Tanhofer

    fotografija: Antun Markić

    http://kinotuskanac.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    19.00 MOJ ŽIVOT BEZ ZRAKA (Hrvatska/Srbija, 2017, 72 min)

    r: Bojana Burnać

     

    21.00 ČOVEK DELFIN (Grčka/Italija/Francuska/Kanada, 2016, 78 min)

    r: Lefteris Karito

    http://www.dksg.rs

    Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd

    DA LI JE POSTOJALA JUGOSLOVENSKA KNJIŽEVNOST? - okrugli sto

    učestvuju: Dejvid Noris, Stejn Vervaet, Elizabeta Šeleva, Angela Rihter, Tomislav Brlek, Adrijana Marčetić

    uređuje i vodi: Dejan Simonović

    http://www.skd.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Voda 5
    Beogradska filharmonija
    dirigent: Gabrijel Felc
    solista: Robert Lakatoš - violina

    program: G.F. Hendl: Muzika na vodi, P. Konjović: Jadranski kapričo, K. Debisi: More

    http://www.bgf.rs

    Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    VITAR DRINKOVIĆ: PLANT BLINDNESS (BILJNO SLJEPILO) - izložba (25-27.5.2018.)

    organizacija: Galerija 90-60-90

    http://www.pogon.hr

    Malo pozorište Duško Radović, Aberdareva 1, Beograd

    Jasminka Petrović: BONTON (60 min) - premijera predstave (11+)

    dramatizacija: Mila Mašović Nikolić

    režija: Isidora Goncić

    kostim: Vladislava Joldžić

    scena: Nađa Antić

    muzika: Jovan Marić

    igraju: Jovana  Cvetković, Miloš  Samolov, Ivana  Adžić, Nikola  Malbaša, Katarina Dimitrijević

    http://www.malopozoriste.co.rs

    Nova pošta, Robbova ulica 15, Ljubljana

    MALE KRAJE - premiera

    ustvarjalci: Alja Kapun, Katarina Stegnar, Iztok Drabik Jug, Grega Zorc, Vito Weis, Sebastijan Horvat

    koprodukcija: Slovensko mladinsko gledališčeMaska Ljubljana

    http://www.maska.si

    AKC Medika, Pierottijeva 11, Zagreb

    21. Festival alternativnog kazališnog izričaja FAKI (22-27.5.2018.)

     

    20:00 ELENA COPELLI PROJECT (Italija): PEEP DIARY (50')

    21:00 RIMA PIPOYAN (Armenija): HEY KITTY (30')

    http://attack.hr/faki21

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    LETO U MUZEJU (25.5.-25.8.2018.)

     

    25.5. (nekadašnji Dan Mladosti)

    VIS Limunade - koncert

    Modna revija mladih dizajnera

     

    15/16.6.

    Književni festival Krokodil

     

    28.7.

    Nežni Dalibor - koncert

     

    25.8.

    Veče YU vinila sa osvrtom na fank scenu u Jugoslaviji

    David Blažević aka dr Smeđi šećer i DJ trio Tetkine radosti

    https://www.muzej-jugoslavije.org

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    58. Festival beogradskih amaterskih pozorišta BAP (21-25.5.2018.)

    http://www.dksg.rs

    Army Hall, Beogradski kej, Novi Sad

    DUO ALIADA: Bogdan Laketic - accordion, Michal Knot - saksofon

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Narodno pozorište, Beograd

    BOLIVUD - premijera

    autorski projekt Maje Pelević

    igraju: Miloš Đorđević, Pavle Jerinić, Danijela Ugrenović, Jelena Đjokić, Suzana Lukić, Bojana Đurašković

    učestvuju: muzičari Nevena Pejcić,  Aleksndar Solunac i Danilo Tirnanić

    http://www.narodnopozoriste.rs

    Dorćol Platz, Dobračina 59, Beograd

    3. Regionalni festival edukativnog karaktera NAKULTIVIŠI SE! (26/27.5.2018.)

    PROGRAM

    https://www.kulturocilin.com

    Dom omladine Beograda

    VATRA (Hrvatska) - koncert

    https://www.youtube.com/watch?v=us81gJ8J3aA

    organizacija: Music Star

    800 din

    http://www.domomladine.org

    Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, Erjavčeva 1, Ljubljana

    Čakajoč Supermana: SOLZICE - po motivih Prežihovega Voranca

    režiser: Dorian Šilec Petek

    scenograf in avtor glasbenega izbora: Dorian Šilec Petek

    dramaturg: Jaka Smerkolj

    kostumografinja: Tina Bonča

    igrajo: Vojko Zidar, Zvezdana Mlakar, Mia Skrbinac, Nejc Cijan Garlatti

    http://www.drama.si

    Klub Fest, Zemun/Beograd

    PIJANKA/IGRANKA, POVODOM DANA MLADOSTI

     

    ZBOGOM BRUS LI

    https://www.facebook.com/zbogombrusli/

    https://www.youtube.com/watch?v=OQ2PYFcTd-Q

     

    NAVY NE OBEĆAVA

    https://www.facebook.com/NAVYneobecava/

    https://www.youtube.com/watch?v=cIdOrSH9gBo

     

    MISHA MASHINA & MASHTRAKALA

    https://www.facebook.com/MMMbend/

    https://www.youtube.com/watch?v=PwvhCLYHm2M

    300 din

    https://www.facebook.com/events/401047720365030

    Social club Techno bašta Radost, Karađorđeva 44, Beograd

     

    ADA KALEH (Rumunija)

    www.facebook.com/AdaKalehRomania

    www.soundcloud.com/AdaKalehRomania

    www.instagram.com/ada_kaleh_romania

    MARKO NASTIĆ (Beograd)

    500/800 din

    https://www.facebook.com/lnsocialclub

    BitefArtCafe, Mitropolita Petra 8, Beograd

    MAKAO

    http://www.bitefartcafe.rs

    26/May/2018

    Kibla, Maribor

    OTO RIMELE: ANOMALIJE - razstava (25.5.-16.6.2018.)

    http://www.otorimele.com/sl

    http://www.kibla.org

    Stella Maris, Umag

    2. SEA STAR FESTIVAL 2018 (24-27.5.2018.)

    SATNICA

    http://www.seastarfestival.com

    Kulturni centar Zrenjanina

    FESTIVAL ZDRAV ŽIVOT (26/27.5.2018.)

    https://www.kczr.org

    13. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture - BINA (10-31.5.2018.)

    PROGRAM

    http://www.bina.rs

    Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb

    Umjetnička konvencija: NESVRSTANI - TJEDAN ZA LJUDE I UMJETNOST (22-27.5.2018.)

     

    11:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    11:00-20:00 live street art

     

    11:00 Laubica: Šume - likovna radionica za djecu (3-7 godina)

    11:00 Radionica kave by Lively Roasters

    12:30 Radionica ilustracije

    15:30 Laubica: Afrička maska - likovna radionica za djecu (8-12 godina)

    16:00 Radionica likovne kritike

    17:00 Radionica papercuttinga

    19:00 ŠTO UOPĆE ZNAMO O UMJETNIČKOM TRŽIŠTU? - okrugli stol

    moderira: Nikola Albaneže
    sudjeluju: Radovan Beck, Elvira Kranjčar, Zdravko Mihočinec, Josip Zanki

    19:00 DJ E-Base

     

    21:00 Motovun Film Festival predstavlja:

    L.A.nedovršeno (Hrvatska, 2008)

    Igor Mirković

     

    21:00 Mayales - koncert

     

    https://www.facebook.com/nesvrstani.hr

    http://www.nesvrstani.hr

    DOBRE NAVIKE - šetnja kroz savremenu umetnost Beograda
     

    11.00 Remont - nezavisna umetnička Asocijacija, Maršala Birjuzova 7 (www.remont.net)

    T. STRUGAR O VULGARNOM

    Kroz izložbu vode: T. Strugar, Marija Radoš i Miroslav Karić

     

    12.00 Galerija Menjačnica (Goethe-Institut Belgrad), Knez Mihailova 50 (www.goethe.de/belgrad)

    VELJKO LALIĆ: GRUPNI PORTRETI SNOVA / BEOGRADSKI MATRIKS / 1:1, 1:10, 1:100, I…

    Kroz izložbu vodi: Veljko Lalić

     

    13.00 Magacin, KraljevićaMarka 4 (https://magacin2015.wordpress.com)

    BORIS BURIĆ: THE BEAUTY IS IN THE STREET

    Kroz izložbu vode: Boris Burić, Marija Radoš i Miroslav Karić

    http://www.remont.net

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Mala škola bontona: KAKO SE SLUŠA KONCERT

    voditelj: Miloš Milovanović

    Nemanja Nikolić kvartet

    Muzika Volta Diznija

    organizacija: Centar za muziku

    200 din

    http://www.kolarac.rs

    Narodno pozorište Timočke krajine Radmilović Zaječar, Timočke bune 16, Zaječar

    33. Festival mladih pesnika DANI POEZIJE 2018. (23-26.5.2018.)

    PROGRAM

    https://www.facebook.com/pozzoranradmilovic

    Kalemegdan, Beograd

    4. BEOGRADSKI MANIFEST - veliki sajam manifestacija, degustacija i destinacija (25-27.5.2018.)

     

    11:15-11:30 Promocija Gradske opštine Čukarica - Hor Šara

    11:30-11:45 Promocija Grada Zrenjanin - Kulturno umetničko društvo Đerđef
    12:00-12:45 Promocija Gradske opštine Čukarica - Kulturno umetnički program
    13:00-13:30 Promocija tradicije i manifestacionog turizma opštine Bela Palanka
    13:45-14:30 Promocija Grada Kikinda - muzički program
    14:45-15:00 Kulturno umetničko društvo PKB
    15:00-15:15 Promocija opštine Bela Palanka - Kulturno umetničko društvo Remzijana
    15:30-16:00 Promocija opštine Sokobanja - Prva harmonika
    16:15-16:45 Promocija opštine Bačka Palanka - kulturno umetnički program
    17:00-18:00 Predstavljanje turističke ponude Republike Srpske - Harmonikaši iz Ugljevika
    18:15-18:45 Promocija opštine Bačka Palanka - nastup grupe Santos Brothers band
    19:00-20:00 Promocija turističke ponude Herceg Novog - Guitar Art Summer Fest
    20:00-21:00 Promocija turističke ponude Herceg Novog – Operosa Montenegro Opera Festival
     

    Festivalska zona: Mašta može svašta

    11:00 Najava manifestacije

    11:10 KUD Dukat

    12:00 Klovn Paja

    13:20 Gimnastičari Palilula

    13:50 KUD PKB

    14:25 Artistikum - likovna i muzička radionica

    15:40 Dečja pozorišna predstava - pozorište Čarapa

    16:10 Plesni studio UV dance

    17:00 Hor Svitac

    17:40 Sportska radionica i animacija

    18:30 Dečji hor Vrapčić

    19:10 Pinkove zvezdice

    19:40 Peđolino predstava

    20:30 DJ i žurka za mališane

     

    Plesna zona
    11:00-13:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    13:00-13:20 Tim Lady’s corner
    13:20-16:00 UV dance, plesne radionice i animatori na štulama
    16:00-16:05 Urbanlicious
    16:05-16:35 Dance centar Ikigai
    17:00-21:00 Velika plesna žurka
     

    Ponovo radi bioskop

    15.00 http://mcf.rs/repertoar/deda-mraz-na-zameni

    17.00 http://mcf.rs/repertoar/golem-iz-lajmhausa

    19.00 http://mcf.rs/repertoar/120-otkucaja-u-minuti

     

    Animirani program

    11.15 http://mcf.rs/repertoar/pat-i-mat

    13.00 http://mcf.rs/repertoar/hauard-lavkraft-i-zaledeno-kraljevstvo

    http://www.beogradskimanifest.rs

    7. MAJ MESEC MATEMATIKE (M3) (14-30.5.2018.)

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU

    http://m3.cpn.rs

    Dunavski kej, Grocka

    2. ARHANGEL MOTO-ROCK FEST (25/26.5.2018.)

     

    S.A.R.S.

    BOLESNA ŠTENAD

    KONTRAS

    HUNTING SOULS

    SAN DEBELIH ŽENA

    DORUČAK NA TRAVI

    MOKRIASFALT

    NAVY NE OBECAVA

    FULSH IDEALS

     

    organizacija: MK Arhangel Srbija

    besplatno

    https://www.facebook.com/mkarhangel.srbija.9

    58. Festival hrvatskih kazališnih amatera (FHKA) (11-13.5.2018.) Pazin (25-27.5.2018.) Vodice

    PROGRAM

    http://www.hrsk.hr

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    ŽENSKO STVARALAŠTVO U ARHITEKTURI I DIZAJNU: EVROPSKI I LOKALNI KONTEKST - 3 izložbe (14.5.-2.6.2018.)

     

    100 DELA | 100 ŽENA | 100 GODINA, Evropske žene u arhitekturi i dizajnu 1918-2018 (deo evropskog projekta MoMoWo)

     

    MoMoWo - putujuća izložba fotografija sa međunarodnog konkursa na temu kuća i stanova žena dizajnera

     

    NJEN KRUG - Žensko stvaralaštvo u arhitekturi XX veka u Srbiji i Crnoj Gori

    autorke: Milena Zindović, Andrea Tamaš Dačić i Ivana Stanojeva

    organizacija: Muzej primenjene umetnosti i Žensko arhitektonsko društvo ŽAD

     

    Stručno vođenje kroz izložbe: Milena Zindović

    http://mpu.rs

    8. BEST DESIGN WEEK - seminar dizajna i brendiranja (26.5.-2.6.2018.) Beograd

    26.5.
    12:00 Svečano otvaranje

    27.5.
    11:00-12:00 Meet-up sa predavačima na ovogodišnjim radionicama i dodela akreditacija svim izabranim učesnicima
    12:00-16:00 Design Insight - različita predavanja na temu brendiranja, dizajna, WEB-a kao i prezentacionih veština

    28.5.-1.6.
    18:00-21:30 Radionice

    2.6.2018.
    Svečano zatvaranje

    http://best.rs/bdw

    Galerija New Moment, Hilandarska 14, Beograd

    GuruShots: NIGHLIFE - prodajna izložba fotografija (25-27.5.2018.)

    https://www.facebook.com/GuruShots

    https://www.facebook.com/NewMomentGallery

    12. SVETLOBNA GVERILA: BARVE (11.5.-16.6.2018.) Ljubljana

    Aleksandra Stratimirović (SE/RS) & Athanassios Danilof (GR), Yoko Seyama (DE/JP), Boštjan Čadež (SI), Kurt Laurenz Theinert (DE), Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Maro Avrabou & Dimitri Xenakis (FR), Jaka Šimenc & Akaša Bojić & Luka Umek (SI), Marko Batista (SI), Matej Bizovičar (SI), Chaga Unsane Designs (SI), Bilal Yilmaz (TR), Metka Mikuletič & Nuša Jurkovič (SI), Mojca Zlokarnik (SI),  Andreja Džakušić (SI) & Keiko Miyazaiki (SI/JP), Miran Kreš (SI), Marija Jenko (SI), Natan Esku (SI), Natalija Črnčec & Nina Šulin (SI), Erik Matrai (HU), Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (SI), Fakulteta za arhitekturo, Tina Mozetič (SI), udeleženci Laboratorija Svetlobne gverile

    mentorji: MO:YA (AT) & Sašo Sedlaček, Damijan Kracina, Jaka Šimenc, Brane Ždralo, Luka Frelih

     

    Galerija Vžigalica

    12.00 YOKO SEYAMA: MELODY DOTS 14 - COLOUR / MELODIČNE TOČKE 14 - BARVA & SAIYAH #2 - instalaciji

    12.00 ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ & ATHANASSIOS DANILOF: COLOUR WHEELS / BARVNI KROGI - objekti

    12.00 BOŠTJAN ČADEŽ: KOLORAMA - instalacija

     

    Trg Francoske revolucije

    21.30 KURT LAURENZ THEINERT: MAGICAL COLOUR SPACE / ČAROBNI BARVNI PROSTOR - instalacija

     

    Vrt ob Križevniški cerkvi

    21.30 MARO AVRABOU & DIMITRI XENAKIS: GMO: GREEN MARVELLOUS OPULENCE / GSO: ČUDOVITO ZELENO OBILJE - objekti

     

    Križanke

    21.30 SREDNJA ŠOLA ZA OBLIKOVANJE IN FOTOGRAFIJO LJUBLJANA: DRUGI MI - objekti

     

    Križevniška Soteska

    21.30 JAKA ŠIMENC & AKAŠA BOJIĆ & LUKA UMEK: SVETLOBNA NIT - instalacija

     

    Fasada ZRC SAZU, Gosposka ulica

    21.30 MARKO BATISTA: BARVE V GIBANJU - interaktivna video projekcija

     

    Soteska

    21.30 MATEJ BIZOVIČAR: RIBOGUNCI - instalacija (11.5.-31.8.2018.)

     

    Novi trg

    21.30 A:PART: INTERKONEKTOR - interaktivni objekt

     

    Zvezda park

    21.30 BILAL YILMAZ: BUTTERFLY / METULJ - interaktivni objekt

     

    Ploščad pri Cankarjevem domu

    21.30 METKA MIKULETIČ & NUŠA JURKOVIČ: VZPOREDNI SVET - interaktivna projekcija

     

    Palača Cukrarna

    18.00 MARIJA JENKO: UPODOBITEV SVETLOBE - objekti

    18.00 NATAN ESKU: PLANTASMA - objekti

    18.00 KEIKO MIYAZAKI: DREAM CEMETERY / POKOPALIŠČE SANJ - objekt

    18.00 NATALIJA R. ČRNČEC & NINA ŠULIN: SOBITI - instalacija

    18.00 MIRAN KREŠ: Z - instalacija

    18.00 ERIK MATRÁI: GLORY CONE / STOŽEC SLAVE - objekt

    18.00 LABORATORIJ SVETLOBNE GVERILE - serija objektov & instalacij

    18.00 ALUO (smer kiparstvo): ODSOTNOST JE (PRISOTNA) SEDANJOST - instalacija na fasadi palače Cukrarna

     

    Različne lokacije po mestu

    TINA MOZETIČ: ROGNIK - serija objektov

    http://www.svetlobnagverila.net

    Dečiji kulturni centar, Takovska 8, Beograd

    Skupština Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS)

     

    dnevni red:

    1. Usvajanje dnevnog reda

    2. Izbor zapisničara, verifikatora (2), overivača zapisnika (2) i Izborne komisije (5)

    3. Usvajanje Poslovnika o radu Skupštine

    4. Verifikacija novih članova ULUPUDS-a primlјenih 2016, 2017 i 2018.  godine

    5. Izbor članova organa i tela

    6. Usvajanje izmena i dopuna Pravilnika o prijemu u članstvo ULUPUDS-a

    7. Nagrade

    8. Finansijski izveštaj i izveštaji o radu organa 

    9. Razno

    http://www.ulupuds.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    KOPELIJA - balet

    300 din

    http://www.kolarac.rs

    Dorćol Platz, Dobračina 59, Beograd

    3. Regionalni festival edukativnog karaktera NAKULTIVIŠI SE! (26/27.5.2018.)

    PROGRAM

    https://www.kulturocilin.com

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    PRAKTIKUM - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU (21-28.5.2018.)

     

    KULT PREDAKA - POSMRTNI RITUALI I CEREMONIJE U ZAPADNOJ AFRICI

    Aleksandra Đurić, studentkinja master studija istorije umetnosti

    http://www.museumofafricanart.org

    18. BIJENALE UMETNOSTI: PROSTORNI AGENS (26.5.-17.6.2018.) Pančevo

    umetnici: Neša Paripović, Tomislav Gotovac, Katalin Ladik, Janez Janša, Szombathy Balint, Jovana Banjanac, Centar za nove medije_kuda.org, Mariela Cvetić, Vuk Ćuk, Davor Dukić, Spartak Dulić, Grupa OHO, Marko Pogačnik, Hugo Glendinning i Adrian Heathfield, Sanja Iveković, Maja Maljević, Srđan Đile Marković i Sonja Savić, Marijan Molnar, Mirko Nikolić, Nikola Pešić, Simonida Rajčević, Nikola Savić, Ana Vrtačnik, Snežana Vujović Nikolić, Vuk Vučković

    selektor: dr Andrej Mirčev (Freie Universität Berlin, International Research Center “Interweaving Performance Cultures”)

     

    Galerija savremene umetnosti, Vojvode Živojina Mišića 1

    13.00-14.00 Svečano obraćanje gradonačelnika Grada Pančeva, Saše Pavlova i selektora dr Andreja Mirčeva

     

    Svečana sala Narodnog muzeja, Trg kralja Petra Prvog 7

    14.00-15.00 Irena Mikec: O KOEGZISTENCIJI I LJUDIMA

     

    Objekat SK 12, Dr Svetislava Kasapinovića 12

    16.00 Lala Nomada (Austrija): S./T. - procesualni performans koji će trajati maksimalno dva sata (18+)

    Koktel

     

    Kulturni centar, izlog knjižare, Vojvode Živojina Mišića 4

    17.00 Vlasta Delimar (Hrvatska): PRAVO NA ORGAZAM IZNAD 60-te (2017) - performans

     

    Scena Kulturnog centra Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 4

    18.00 Rabi Mrue (Liban/Nemačka): PIKSELIZOVANA REVOLUCIJA

    Sanja Iveković (Hrvatska): PRAKSA ČINI MAJSTORA 09

     

    Narodni muzej, Trg kralja Petra Prvog 7

    19.00 Boris Kadin (Hrvatska): RGR - instalacija za oslobađanje nakupljenog građanskog stresa u prostoru Galerije/Muzeja (18+)

    19:30 Boris Kadin (Hrvatska) i KristianAl-Droubi: KONFLIKT (30 min) - performans (18+)

    izvode: Kristian Al-Droubi i Boris Kadin

     

    Galerija savremene umetnosti Vojvode Živojina Mišića 1

    21.00 Audio-performans grupe SUPERNAUT: Srđan Đile Marković, Saša Radić, Miodrag Čeza Stojanović

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs/sr/18-bijenale-umetnosti

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    BORIS BURIĆ (1981, Beograd): THE BEAUTY IS IN THE STREET - samostalna izložba (22-26.5.2018.)

    organizacija: ProArtOrg

    http://www.proartorg.com

    Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    VITAR DRINKOVIĆ: PLANT BLINDNESS (BILJNO SLJEPILO) - izložba (25-27.5.2018.)

    organizacija: Galerija 90-60-90

    http://www.pogon.hr

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Moj izbor: ROBERT NEMEČEK (25-27.5.2018.)

     

    17:00 VARIJETE (NEM 1925)

    Varieté

    ul. Emil Janings (Emil Jannings), Mali Delšaft (Maly Delschaft)

    r. Evald Andre Dipon (Ewald Andre Dupont)

     

    19:00 VEČERNjI GOSTI (FR 1942)

    Les Visiteurs Du Soir

    ul. Arleti (Arletty), Mari Dea (Marie Déa)

    r. Marsel Karne (Marcel Carné)

     

    21:00 PODZEMLJE ŠANGAJA / ŠANGAJSKI POTEZ (SAD 1941)

    The Shanghai Gesture

    ul. Džin tirni (Gene Tierney), Volter Hjuston (Walter Huston)

    r. Jozef fon Šternberg (Josef von Sternberg)

    http://www.kinoteka.org.rs

    AKC Medika, Pierottijeva 11, Zagreb

    21. Festival alternativnog kazališnog izričaja FAKI (22-27.5.2018.)

     

    17:00 RIMA PIPOYAN (Armenija): HEY KITTY (30')

    18:00/19:00/20:00/21:00 NEVERENDINGCOMPANY (Brazil/Švicarska/Njemačka): LIFT AND CARRY (5'+10'+15'+20')

    http://attack.hr/faki21

    7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI LEPO SE IGRAJ (11.5.-11.6.2018.) Pančevo

    RASPORED

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    FESTIVAL ITALIJANSKOG FILMA (23-27.5.2018.)

    Specijalan gost: Alesandro Bertolaci, dobitnik Oskara za najbolju šminku u filmu Samoubilački odred

     

    18:00 MAČKA PEPELJUGA / GATTA CENERENTOLA (Italija, 2017, 86 min) - animirani

    režija: Alesandro Rak, Ivan Kapjelo, Marino Gvarnijeri, Dario Sansone

    uloge: Masimilijano Galo, Maria Pia Kalcone, Alesandro Gasman, Marjano Riđilo, Renato Karpentjeri

     

    20:30 PROMENA VREMENA / L’ORA LEGALE (Italija, 2017, 92 min) - komedija

    režija: Salvatore Fikara, Valentino Pikone

    uloge: Salvatore Fikara, Valentino Pikone, Vinčenco Amato...

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    Subotom u 6

    Koncert STUDENATA KATEDRE ZA SOLO PEVANJE FMU, iz klase Katarine Jovanović, vanr. prof.

    nastupaju: Biljana Jovanović, Nevena Milošević, Veljko Radojičić, Strahinja Tričković, Sonja Lazović, Marija Nikolić, Maja Dabović sa specijalnim gostima

    klavirski saradnik: Zorka Milivojević, viši um. sar.

    program: Bah, Hendl, Vivaldi, Skarlati, Kaldara, Šubert, Šuman, Mocart, Verdi, Rimski Korsakov, Babić, Milojević

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    Monografija GORGONA (Josip Vaništa, Julije Knifer, Ivan Kožarić, Marijan Jevšovar, Đuro Seder, Dimitrije Bašičević Mangelos, Radoslav Putar, Matko Meštrović i Miljenko Horvat) - predstavljanje knjige

    govore: Snježana Pintarić, ravnateljica Muzeja suvremene umjetnosti, Ješa Denegri, povjesničar i teoretičar umjetnosti

     

    Umjetnik na odmoru 2017 By Valamar  - izložba umjetnika koji su tijekom lipnja i srpnja 2017. bili dijelom istoimenog projekta u Poreču

    umjetnici/ce: Ken Friedman (SAD/Švedska), Miroslav Pavlović (Srbija), Nikola Džafo (Srbija), Adrien Sina (Francuska), Zoran Todorović (Srbija), Koji Kamoji (Japan/Poljska), Tanja Ostojić (Srbija/Njemačka), Jusuf Hadžifejzović (Bosna i Hercegovina), Józef Robakowski (Poljska), filozof i teoretičar kulture Boris Buden (Hrvatska/Njemačka)

    organizatori projekta: Institut za istraživanje avangarde, Zagreb, Kolekcija Marinko Sudac, Zagreb, Valamar Riviera d.d.

    organizatori izložbe: Institut za istraživanje avangarde, Zagreb, Kolekcija Marinko Sudac, Zagreb, Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb

    kustosice: Dorotea Fotivec, Ivana Janković

    http://www.msu.hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 FLORENSINA KNJIŽARA / THE BOOKSHOP (Deu/Esp/GBR, 2018, 108 min) - drama, po romanu “Bookshop” Penelope Ficdžerald

    režija: Isabel Coixet

    igraju: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson

    https://www.youtube.com/watch?v=J_MymsQiSDA

    https://www.youtube.com/watch?v=jzTQkKieahM

     

    20.30 FANTASTIČNA ŽENA / UNA MUJER FANTASTICA / A FANTASTIC WOMAN (Čile/Nemačka/Španija/SAD, 2017, 104 min)

    režija: Sebastián Lelio
    igraju: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Aline Kuppenheim, Nicolas Saavedra

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=SgDhpy9Z-NM

    http://www.kolarac.rs

    Centar za kulturu Valjevo, Čika Ljubina 5, Valjevo

    34. VALJEVO JAZZ FEST 2018 (24-26.5.2018.)

     

    18.30 Pilot bluz bend

    19.15 Zona B

    21.00 Zlatan Stipišić Džiboni i kvintet Matije Dedića i violinista Marko Ramljak

    23.00 Bojana Stamenov (Džem inovejšn)

    00.30 Kepa end fri spirits (repertoar legendarne grupe Smak)

    http://www.jazzfest.rs

    Narodno pozorište, Beograd

    Đuzepe Verdi: Aida - opera

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Fokus: ŠEZDESETE U HRVATSKOJ - MIT I STVARNOST (24-31.5.2018.)

     

    19:00 LJUDI SA NERETVE (Jugoslavija, 1966, c/b, 15')

    režija: Obrad Gluščević

    fotografija: Frano Vodopivec

     

    19:00 PROMETEJ S OTOKA VIŠEVICE (Jadran film, Zagreb, 1964, c/b, 92')

    režija: Vatroslav Mimica

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 KOREOGRAFIJA ZA KAMERU I PLESAČE (1968, c/b, 10')

    režija: Krešo Golik

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 KLJUČ (1965, c/b, 104')

    režija: Vanča Kljaković

    fotografija: Nikola Tanhofer (Duga ulica i Poslije predstave), Tomislav Pinter (Čekati)

    http://kinotuskanac.hr

    Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, Erjavčeva 1, Ljubljana

    5. DRAMA FESTIVAL (26-31.5.2018.)

     

    26.5.

     

    19.00 GROBNICA ZA BORISA DAVIDOVIČA
    Újvidéki Színház/Novosadsko pozorište, Srbija

     

    21.00 DEKLICA S STRUNAMI
    Koproducent Moving Music Theatre, Bitola, Makedonija

     

    22.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Grobnica za Borisa Davidoviča

     

    22.30 Odprtje 5. Drama Festivala

    THE AUTHENTICS - koncert

     

     

    27.5.

     

    17.00 Svetlana Slapšak: Danilo Kiš - Predavanje

     

    19.00 TIT ANDRONIK
    Zagrebačko kazalište mladih, Hrvaška

     

    20.00 DEKLICA S STRUNAMI
    Koproducent Moving Music Theatre, Bitola, Makedonija

     

    21.00 SOLZICE

     

    22.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Tit Andronik

     

     

    28.5.

     

    17.00 Projekcija uprizoritve ART

     

    19.00 PSICA
    Kraljevsko pozorište Zetski dom, Cetinje, Črna gora

     

    20.00 DEKLICA S STRUNAMI
    Koproducent Moving Music Theatre, Bitola, Makedonija

     

    22.00 SOLZICE

     

    22.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Psica

     

     

    29.5.

     

    17.00 Árpád Schilling - predavanje

     

    19.00 OJDIP V KOLONU
    Drama SNG Maribor

     

    21.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Ojdip v Kolonu

     

     

    30.5.

     

    17.00 Projekcija uprizoritve Ko sem bil mrtev

     

    19.00 GALEB
    SNG Nova Gorica

    22.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Galeb

     

     

    31.5.

     

    16.00 Projekcija uprizoritve Kralj Ubu

    19.00 NEBEŠKO KRALJESTVO
    Narodno pozorište u Beogradu in Bitef teatar, Beograd, Srbija

    21.00 NE POZABITE NA ROŽE
    Odrska izpoved Polone Vetrih

    22.00 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Nebeško kraljestvo

    22.30 Zaključek 5. Drama Festivala

    ČOMP - koncert

    http://www.drama.si

    Stara skupština, Trg Topolivaca, Kragujevac

    DUO ALIADA: Bogdan Laketic - accordion, Michal Knot - saksofon

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Kulturni centar Beograda

    11. ŠPANSKI METAR (16-30.5.2018.) Beograd

    Savremeni film

     

    19:00 PAULINA (Argentina, 2015, 103 min) - triler

    režija: Santjago Mitre

    scenario: Mariano Ljinas, Santjago Mitre

    uloge: Dolores Fonsi, Oskar Martines, Esteban Lamote, Kristijan Salguiero, Laura Lopes Mojano

    nagrade: 2015: Kanski festival: Velika nagrada Nedelje kritike, nagrada FIPRESCI; 2015: Festival u San Sebastijanu: 3 nagrade ("Latino horizonti"); 2015: Nagrada Sur: najbolja glumica (Dolores Fonsi); 2015: Nagrada Fenix: najbolja glumica (Dolores Fonsi); 2016: Nagrada Platino: najbolja glumica (Dolores Fonsi)

    https://www.youtube.com/watch?v=v1JJcRtHpsY

     

    21:00 PREVRTLJIVA SLAVA (Španija, 2017, 115 min) - ratna drama

    režija: Agusti Viljaronga

    scenario: Agusti Viljaronga, Koral Krus

    uloge: Marsel Boras, Nurija Prims, Oriol Pla, Bruna Kusi, Luisa Gavasa, Terele Paves, Huan Dijego, Fernando Esteso, Bruno Bergonzini, Mario Alberto Dijes

    nagrade: 2017: Nagrade Goja: nominacija za najbolji adaptirani scenario; 2017: Nagrade Feroz: nominacija za najbolju glavnu glumicu i najboljeg sporednog glumca; 2017: Nagrade Gaudi: 8 nagrada, uključujući i najbolju glavnu glumicu i najboljeg sporednog glumca. 16 nominacija

    https://www.youtube.com/watch?v=p2rfNEH-wYE

    http://www.spanskimetar.rs

    34. Mednarodni festival DRUGA GODBA (24-26.5.2018.) Piran/LJubljana

     

    Ljubljana

    Vodnikova domačija (vrt)

    19.30 LES FILLES DE ILLIGHADAD

     

    Kino Šiška

    21.00 JAMES HOLDEN & THE ANIMAL SPIRITS

    22.15 OLFAMOŠTVO

    23.15 LOS PIRAÑAS

    00.30 BEATMYTH

    http://www.drugagodba.si

    CIGANI LETE U NEBO - 300 izvođenje mjuzikla

    režija: Vladimir Lazić

    muzika: Jevgenij Doga

    adaptacija: Ivana Dimić

    koreografija: Krunoslav Simić

    scenografija: Geroslav Zarić

    kostimografija: Snežana Šimić

    dirigent: Aleksandar Sedlar

    fotografija: Miloš Kodemo / Dalibor Tonković

    igraju: Ljiljana Stjepanović, Milena Vasić, Ivan Bosiljčić, Dragan Vujić/Milan Tubić, Nikola Bulatović, Milan Antonić, Duško Radović, Žarko Stepanov, Veselin Stijović, Desimir Stanojević, Branko Đurić, Vesna Šašić, Dušica Novaković, Snežana Jeremić/Anja Mit, Ana Korać/Tatjana Dimitrijević, Barbara Milovanov, Miroljub Turajlija, Milan Milosavljević, Marko Nikolić ml., Vladan Savić, Aleksandar Dunić, Ana Simić, Milan Bosiljčić, Bojan Gavrilović, Jelena Mit, Svjetlana Knežević, Ana Zdravković, Valentina Pavličić

    golisti hora: Mirjana Jovanović
    golisti baleta: Danica Arapović, Milan Gromilić

    https://www.youtube.com/watch?v=aOTKeRAXeZk

    http://pozoristeterazije.com/predstave/cigani-lete-u-nebo

    19. PLATFORMA.HR 2018: SURADNJA (18-26.5.2018.) Zagreb

     

    Histrionski dom

    SSP: J.L.Vinovrški: Ansambl

    C.Layes: Umjetnik za hitne intervencije - premijera

    Post navigation

    http://tala.hr/platforma-hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Simfonijski orkestar RTS

    Ciklus: Sensation

    solista: Injaki Alberdi (Španija) - harmonika

    dirigent: Bojan Suđić

    program: S. Gubajdulina: Fahverk, A. Pjacola: Pet tango senzacija, A. Markes: Danson br. 2

    organizacija: Muzička produkcija RTS

    http://www.kolarac.rs

    63. STERIJINO POZORJE (26.5.-3.6.2018.) Novi Sad

     

    26.5.

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    20.00 Svečano otvaranje Festivala

    Beseda: Nebojša Bradić

     

    Takmičarska selekcija

    ŠVAJCARSKA

    Narodno pozorište Republike Srpske Banja Luka (Republika Srpska, BiH)

    tekst: Petar Mihajlović

    režija: Milan Nešković

     

     

    27.5.

     

    SNP, Scena „Pera Dobrinović“ (I deo) | Scena „Jovan Đorđević“ (II deo)

    Takmičarska selekcija

    20.00 CARSTVO NEBESKO - EPIKA BALKANIKA

    Narodno pozorište i Bitef teatar Beograd

    režija: Jernej Lorenci

     

     

    28.5.

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    Takmičarska selekcija

    20.00 JAMI DISTRIKT

    Bitef teatar Beograd, Centar za kulturu Tivat, Festival MASZK Segedin, Think Tank studio Novi Sad (Srbija, Crna Gora i Mađarska)

    tekst: Milena Bogavac

    režija: Kokan Mladenović

     

     

    29.5.

     

    SNP, Scena „Pera Dobrinović“

    Takmičarska selekcija

    19.00 ...I OSTALI

    Ustanova kulture „Vuk Stefanović Karadžić“ Beograd

    tekst: Maša Radić, Mina Ćirić, Neda Gojković i Galina Maksimović

    režija: Stevan Bodroža

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    Međunarodna selekcija Krugovi

    21.00 LJUDI OD VOSKA

    Hrvatsko narodno kazalište Zagreb (Hrvatska)

    tekst: Mate Matišić

    režija: Januš Kica

     

     

    30.5.

     

    Pozorište mladih

    Takmičarska selekcija

    19.00 HAJKA NA VUKA

    Šabačko pozorište

    tekst: Ognjen Obradović

    režija: Nataša Radulović

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    Takmičarska selekcija

    21.00 UTOPLJENA DUŠA

    Beogradsko dramsko pozorište

    tekst: Aleksandar Jugović

    režija: Boban Skerlić

     

     

    31.5.

     

    Novosadsko pozorište / Újvidéki Színház

    Takmičarska selekcija

    19.00/21.30 KEPLER 452-B

    Pozorište Bora Stanković Vranje

    tekst: Tijana Grumić

    režija: Jug Đorđević

     

    SNP, Kamerna scena

    21.00 ILUSTROVANA ENCIKLOPEDIJA NESTAJANJA - predstava van konkurencije

    Srpsko narodno pozorište i Sterijino pozorje Novi Sad

    tekst: Božidar Knežević

    režija: Zoltan Puškaš

     

     

    1.6.

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    Takmičarska selekcija

    19.00 OŽALOŠĆENA PORODICA

    Teatar Fjodor Volkov Jaroslav (Ruska Federacija)

    tekst: Branislav Nušić

    režija: Milan Nešković

     

    SNP, Scena „Pera Dobrinović“

    Međunarodna selekcija Krugovi

    21.30 ČRNA MATI ZEMLA

    Zagrebačko kazalište mladih (Hrvatska)

    tekst: Kristian Novak

    režija: Dora Ruždjak Podolski

     

     

    2.6.

     

    SNP, Scena „Jovan Đorđević“

    Takmičarska selekcija

    19.00 SVEDOBRO

    Narodno pozorište Užice

    tekst: Stevan Vraneš

    režija: Nemanja Ranković

     

    SNP, Scena „Pera Dobrinović“

    Međunarodna selekcija Krugovi

    21.00 ZID, JEZERO

    Drama Slovenskog narodnog gledališča Ljubljana (Slovenija)

    tekst: Dušan Jovanović

    režija: Miloš Lolić

     

     

    3.6.

     

    SNP, Scena „Pera Dobrinović“

    20.00 Proglašenje i uručenje Sterijinih nagrada

    ULICA USAMLJENIH AUTOMOBILA - predstava u čast nagrađenih

    Narodno pozorište Niš i Sterijino pozorje Novi Sad

    tekst: Zoran Pešić Sigma

    režija: Đurđa Tešić

    http://www.pozorje.org.rs

    Fakultet muzičke umetnosti, Kralja Milana 50, Beograd

    Barokne večeri na FMU

    Koncert studenata čembala iz klase Milana Popovića, doc.

    program: Froberger, Kuperin, Pursel, Skarlati

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    3. Internacionalni festival harmonike i kamerne muzike EUFONIJA (24-27.5.2018.) Novi Sad

     

    Dvorac Eđšeg 

    Nova srpska muzika za harmoniku - novi pogledi na nasleđe

    DUO RESONANCE (Grčka)

    gost koncerta: Matjaž Balažic (Slovenija)

    http://www.eufonijafest.com

    Grad, Beograd

    JAMES LEG (John Wesley Myers, Chattanooga, TN, USA)

    http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Diamond_Heavies

    http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Diamond_Heavies

    http://www.alive-records.com/artist/james-leg

    https://www.facebook.com/pages/James-Leg/114197558646461

    http://www.allmusic.com/album/painkillers-mw0002370065

    http://www.allmusic.com/artist/james-leg-mn0001000234/biography

    https://badmusicforbadpeople.com/james-leg-u-beogradu

    https://www.facebook.com/events/361675887632833

    https://www.youtube.com/watch?v=SXbdBPDO_q8

    https://www.youtube.com/watch?v=RhKxoMtlxbI

    https://www.youtube.com/watch?v=8Y996umooNM

    http://www.youtube.com/watch?v=KvVTEBNLn-U

    https://www.youtube.com/watch?v=DyA1KmzTKNI

    http://www.youtube.com/watch?v=2m3eoaWv8so

    https://www.youtube.com/watch?v=hxS40nb7Paw

    https://www.youtube.com/watch?v=DiMkJpTngH0

    https://www.youtube.com/watch?v=rJyv8aRhx-4

    https://badmusicforbadpeople.com/james-leg-u-beogradu

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Letnja scena - Klupice

    IRIE FM - koncert povodom 44. rođendana DKSG! (u slučaju lošeg vremena koncert će biti odložen za jun)

    http://www.dksg.rs

    Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana

    DARKFALL (Aut)

    http://www.darkfall.at

    https://www.facebook.com/DarkfallMetal

     

    DEATHRONE THE CORRUPTED (Mb)

    https://dethronethecorruptedofficial.bandcamp.com

    https://www.facebook.com/DethroneTheCorrupted

    http://www.klubgromka.org

    MKNŽ, Ilirska Bistrica

    THE RESTARTS (UK) - punk

    KRASS KEPALA (Indonezija) - crust punk

    http://www.drustvo-mknz.si

    Hangar Bar, Tomažičeva 10a, Izola

    CÉDRIC HANRIOT (Francija) - jazz

    https://www.facebook.com/izolahangarbar

    Zappa barka, Ušće bb, Beograd

    22.15. HOTEL MAKEDONIJA

    https://soundcloud.com/najgori-drugar
    https://www.facebook.com/xotelmakedonia/

    THE CYCLIST CONSPIRACY

    https://www.facebook.com/TheCyclistConspiracy
    https://thecyclistconspiracy-trashmouth.bandcamp.com/
    https://thecyclistconspiracy.bandcamp.com/releases
    https://soundcloud.com/the-cyclist-conspiracy

    https://www.youtube.com/watch?v=2lwZ38A83nY

    250 din

     

    23:45 Gradski žur

    https://www.facebook.com/Zappa-Barka-1808866546099440

    BitefArtCafe, Mitropolita Petra 8, Beograd

    ELECTRIC FUNX

    http://www.bitefartcafe.rs

Video
11.05.2018 | 16:35

Žive ideje iza zamrle okupacije Zvezde

Iako bioskop “Zvezda”, okupiran krajem 2014.