• Search form

27.05.2009 | 14:10

Žensko oko sveta

Festival ženskog filma u Domu omladine Beograda, koji će biti održan od 29. do 31. maja, prva je smotra ženskog stvaralaštva u regionu, a predstaviće intrigantne priče iz celog sveta, među kojima su i favoriti Sandens, Kanskog i Berlinskog festivala, uz raznovrstan prateći program razgovora i žurki.

Žensko oko sveta

Festival ženskog filma u Domu omladine Beograda, koji će biti održan od 29. do 31. maja, prva je smotra ženskog stvaralaštva u regionu, a predstaviće intrigantne priče iz celog sveta, među kojima su i favoriti Sandens, Kanskog i Berlinskog festivala, uz raznovrstan prateći program razgovora i žurki.

Filmovi i prateći programi tog festivala, bave se tematikom važnom za žene i društva širom sveta, a namera Anti-trafiking centra, koji organizuje tu smotru, prvenstveno je proslava i jačanje kreativnog potencijala žena u filmskom stvaralaštvu. Istovremeno, to je i prilika da publika vidi ostvarenja netipična za repertoar beogradskih bioskopa, upozna autorke, sazna stvari o kojima se ređe govori i uživa u specifičnoj festivalskoj atmosferi opuštenih druženja.

Među gošćama su najavljene proslavljene dokumentaristkinje iz Velike Britanije, Indije i SAD - Džoslin Kamak (Jocelyn Cammack), Lina Manimekalai (Leena Manimekalai) i Tereza Šečer (Therese Shechter), autorke uzbudljivih dokumentaraca o životu neobično živahnih starica, netipičnih Indijki i feministkinja sa stažom.

U direktnom razgovoru, kao i na pratećim panelima, autorke će predstaviti i svoje vizije filmskog stvaralaštva, poredeći poziciju žene u filmskom svetu u zemljama iz kojih dolaze.

Džoslin Kamak predstaviće film “Zlatno doba”, realizovan uz podršku BBC-ija, koji je priča o tri aktivne žene: novinarki, antiratnoj aktivistkinji i kontroverznoj članici Komunističke partije. Odlučne protagonistkinje, inače, stare su po oko 100 godina.

Višestruko nagrađivana Indijka Lina Manimekalai u dokumentarcu “Boginje” prati tri žene, ali u sasvim različitom kontekstu. Njene akterke ruše pravila tradiocionalnog indijskog društva, izdržavajući se neobičnim zanimanjima - kao grobarka, ribarka i pogrebna pevačica.

Tereza Šečer predstaviće duhovit i uzbudljiv dokumentarac “Bila sam tinejdž feministkinja”, kojim ispituje šta je danas feminizam, šta se od njega očekivalo, a koliko se dobilo. Film postavlja pitanje zašto je u današnje vreme, nekim mladim, nezavisnim i progresivnim ženama nelagodno da se identifikuju kao feministkinje?

Festival će biti svečano otvoren filmom “Umetnica i blizanci iz Sudana” (Pietra Brettkelly), jednim od favorita Sandensa, koji prati međunarodno priznatu njujoršku konceptualnu umetnicu Vanešu Beecrof. Poput Madone i Anđeline Džoli, i ona pokušava da usvoji i “spase” blizance iz zemlje trećeg sveta, a film otkriva njen nesvakidašnji kreativni proces, ali i prirodu bračnog odnosa sa njenim mužem, borbu sa depresijama i razloge zbog kojih voli i želi da usvoji blizance iz Sudana.

Biće prikazan i domaći film “Prah” Maje Miloš o kastinzima za glumce, a uoči svečanog otvaranja, publika će videti i “Reperku” (Wanuri Kahiu) o devojci čiji je san da postane najveća zvezda rep scene u Najrobiju, uprkos protivljenju i željama njene tradicionalne muslimanske porodice, te “Izlazak” (Nina Kusturica) o odnosu ljubavi i mržnje, kroz sudbine tri žene, koje su prinuđene da se bore za sopstveni život, zarobljene između erupcije nepodnošljivog nasilja i ljubavi koju su nekada osećale, a koju prepoznaju u tragovima.

Među najavljenim filmovima su i “Ko se boji Kathy Acker?” (Barbara Casper) o kontroverznoj spisateljici i pank ikoni, čiji su radovi istovremeno preispitivali i rodne podele i uloge, pitanja seksualnosti, i literarne kanone od 70-ih do 90-ih, zatim “Četiri žene jednog muža” (Nahid Persson), intimni portret poligamne iranske porodice, kao i “Tražeći pravu” (Poppy Stockell) u kojem autorka, usamljena usred brojne gej zajednice u Sidneju, odlučuje da istraži mogućnosti ostvarenja veze preko interneta.

Biće prikazan i film “Sudbina Dawn Crey” (Christine Welsh) o brojnim slučajevima nestanaka i ubistava kanadskih Aboridžinki, a festival će svečano biti zatvoren filmom “Žene preko nišana” (Julie Bridgham), snimanim tokom tri ključne godine u novijoj istoriji Nepala, koji govori o naporima šest žena da utiču na budućnost Nepala tokom eskalacije građanskog rata maoističkih pobunjenika i rojalista.

U samoj završnici biće prikazan i film “Si tu timažin” o devojci koja odlučuje da se bavi prostitucijom, u režiji Maje Miloš.

Festival je, prema navodima organizatora, prilika da se na sesijama pitanja i odgovora, kao i na panelima, čuje više i o dovitljivim načinima finansiranja nezavisnih filmskih projekata, kao i o filmu kao načinu prevazilaženja barijera, razbijanja tabua i smanjenja predrasuda.

Organizatorke se nadadu da će iskustva iz prve ruke, koja će autorke i učesnici podeliti s publikom, pomoći i podstaći i domaće talentovane rediteljke i reditelje.

Festival “Žensko oko sveta” trebalo bi da preraste u tradicionalnu manifestaciju koja bi, pored akcentovanja vrednosti ženskog filmskog stvaralaštva, predstavljao i mesto okupljanja i neposrednih druženja u specifičnoj festivalskoj atmosferi.

Prvo izdanje Festivala ženskog filma pomogle su partnerske organizacije Women Make Movies iz SAD i britanski Birds Eye View festival, a realizaciju su na različite načine podržali i suorganizatori Grad Beograd - Agencija za saradnju sa nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju i Dom omladine Beograda, zatim Ministarstvo inostranih poslova Norveške, CARE International North West Balkans, holandska ambasada u Beogradu i brojni medijski partneri i sponzori.

Sajt festivala je www.fzf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav