• Search form

10.01.2023 | 14:07

Za novu kulturnu politiku

Za novu kulturnu politiku

Helsinški odbor za ljudska prava (HOPS) organizuje 11. i 12. januara u Beogradu konferenciju “Za novu kulturnu politiku: protiv dogmatizma” koja će okupiti više od 70 umetnika i kulturnih radnika, kao nastavak serije razgovora i okruglih stolova iniciranih 2020. godine u cilju osmišljavanja kulturne politike koja bi podsticala interkulturalnost, umetničke slobode, savremeno stvaralaštvo, inovativne ideje, dijalog i polemiku.

U tom procesu učestvovao je veliki broj umetnika, sociologa, kulturologa, filozofa, novinara i predstavnika civilnog društva. Polazeći od principa decentralizacije i inkluzivnosti, razgovori su vođeni sa kulturnim delatnicima širom Srbije, uključujući Novi Sad, Novi Pazar, Kragujevac.   

U okviru istog projekta, u izdanju Helsinškog odbora u januaru izlazi i zbornik “Za novu kulturnu politiku: protiv dogmatizma”, koji sadrži priloge autora kao što su: Sonja Biserko, Aleksandra Đurić Bosnić, Đokica Jovanović, Goran Kaluđerović, Mehmed Slezović, Saša Ilić, Zlatko Paković, Branislav Dimitrijević, Ksenija Stevanović, Nedim Sejdinović, Svenka Savić, Pavel Domonji, Goran Tomka, Vladimir Paunović, Duško Radosavljević, Uglješa Belić. Zbornik su priredili Izabela Kisić, Aleksandra Đurić Bosnić i Pavel Domonji.

Autori su analizirali vladinu Strategiju za razvoj kulture 2020-2029, kao i zakone i druge strateške dokumente, ali i aktuelnu umetničku produkciju, pre svega u književnosti, pozorištu, kinematografiji, likovnim\savremenim\vizuelnim umetnostima i muzici. Na osnovu tih radova i izlaganja učesnika okruglih stolova, HOPS je sačinio preporuke za novu kulturnu politiku koje će biti predstavljene tokom drugog dana konferencije.

Konferencija u Aero klubu obuhvata panele posvećene temama “Kulturni modeli i kulturne strategije”, “Nezavisna kulturna scena: ka decentralizaciji i otvaranju prostora slobodnog stvaralaštva”, “Kultura sećanja” i “Mediji i njihova uloga u oblikovanju kulturne scene”, te drugog dana – “Stvaranje mreže za izgradnju nove kulturne strategije: Šta je do sada urađeno, šta može da se uradi?”, nakon čega će biti predstavljen Predlog smernica za novu kulturnu politiku.

Javna rasprava o Predlogu strategije kulture 2017-2027. koja je ostala neusvojena, foto: SEEcult

Vlada Srbije, inače, usvojila je 13. februara 2020. godine Strategiju razvoja kulture od 2020. do 2029. godine sa Akcionim planom, čiji je nacrt predložilo Ministarstvo kulture i informisanja nakon dorade prvobitnog predloga tog strateškog dokumenta, koji je bio definisan za period 2017-2027, a prošao je burnu javnu raspravu, praćenu i zahtevima za njegovo odbacivanje u celini. Vlada se nije ni izjašnjavala o Nacrtu strategije 2017-2027, a nakon promene na čelu Ministarstva kulture, odnosno dolaska Maje Gojković umesto Vladana Vukosavljevića, Ministarstvo kulture usvojilo je početkom 2021. godine Strateške prioritete razvoja kulture od 2021. do 2025. godine, koji obuhvataju 20 tačaka kulturne politike koje zahtevaju posebnu pažnju.

Na osnovu krovnog Zakona o kulturi, usvojenog 2009. godine, Strategija razvoja kulture trebalo je da bude usvojena u roku od godinu dana, što znači do jeseni 2010. godine. Nekoliko puta počinjao je rad na izradi tog strateškog dokumenta, uz učešće različitih struktura stručnjaka i donosilaca odluka, a poslednju verziju iz 2017. godine izradilo je Ministarstvo kulture i informisanja u saradnji sa Zavodom za proučavanje kulturnog razvitka.

Konferencija “Za novu kulturnu politiku: protiv dogmatizma” organizovana je uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u Beogradu,

Agenda konferencije nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).

*Naslovna ilustracija: Gerd Altmann/Pixabay

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav