• Search form

23.09.2021 | 23:43

Umetnost i kritika u postdigitalnom dobu

Umetnost i kritika u postdigitalnom dobu

Udruženja Organ Vida i Kurziv organizuju 25. septembra u Zagrebu međunarodnu konferenciju Nove pozicije: Umetnost i kritika u postdigitalnom dobu, kojom žele da mapiraju promene u polju savremene umetničke kritike, odnosno predstave nove, inovativne kritičke prakse, te preispitaju kako se odnose i zašto baš one postepeno istiskuju kritiku u tradicionalnom smislu. Takođe, konferencija će ukazati na dodirne tačke regionalne i svetske scene, kao i na mogućnosti i ograničenja prilikom prenošenja dobrih praksi iz jednog u drugi kontekst.

Na konferenciji se prepliću aktuelne kustoske, umetničke, te kritičarske pozicije koje komentarissu transformaciju savremene vizuelne kulture u digitalnoj sferi, pri čemu je naglasak dodatno stavljen na kolektivne modele rada inherentne svim pozvanim predavačima/icama.

Prema navodima organizatora, razvoj novih tehnologija u poslednjih je desetak godina praktično u potpunosti transformisao polje vizuelne kulture i umetnosti. S jedne strane, može se primetiti znatna demokratizacija, kako po pitanju umetničke produkcije – tehnologije za stvaranje slika lako su dostupne i raširene, tako i po pitanju predstavljanja – izložbeni prostor u sve se većoj meri seli u digitalnu sferu. Premda je inicijalna demokratičnost polja prigušena njegovom komodifikacijom – vizuelna kultura donekle je postala unifikovana – jednako su tako stvoreni novi oblici vizuelnosti koji zahtevaju da budu rastumačeni sasvim novim estetičkim kategorijama.

Fotograf magazin

U okviru konferencije, koja će biti održana u Kinu Kinoteka i onlajn, biće predstavljene umetničke prakse i teorijska polazišta koja problematizuju komodifikovane tipove reprezentacije, te se hvataju u koštac s kontradikcijama savremene digitalne kulture, odnosno kritikuju nekritičku konzumaciju vizuelnog u domenu digitalne kulture, te upućuju na klasne, rodne ili rasne nejednakosti na kojima ta kultura počiva.

Pored transformacija umetničkog polja, razvoj novih tehnologija odrazio se i na medijsko polje, a s njime i na umetničku kritiku. Tradicionalni modaliteti pisanja o umetnosti gube na relevantnosti i postepeno nestaju, dok istovremeno savremenim medijskim pejzažom dominira senzacionalizam utemeljen u logici tržišta koji ostavlja malo prostora nezavisnom kritičkom mišljenju. Potonje se stoga uglavnom odvija u medijskim prostorima izvan mejnstrima, a sve češće u inovativnim formatima i od strane novih, dosad podzastupljenih glasova i autora/ki.

Vokalno-kustoski sindrom

Program konferencije podeljen je na dva dela: u prvom je fokus na digitalnim i sstampanim časopisima/platformama koje promovissu inovativne kritičarske, kustoske i teorijske pozicije. Tomaš Hruza iz češkog Fotograf Magazina predstaviće niz strategija kojima taj časopis nastoji da poveže svoje aktivnosti i prezentaciju u tradicionalnoj sferi, usmerenoj na sstampu, te u novoj, digitalnoj. Urednik slovenačkog časopisa za savremenu teoriju i umetnost Šum, Maks Valenčić, fokusiraće se na istraživačku i kreativnu praksu kojima se taj časopis bavi, te izložiti neke od metodoloških pomaka u proizvodnji sadržaja do kojih je došlo zbog pojave interneta i paraakademske kritike naučne zajednice. Programski blok zaključiće Nele Ruckelshausen i Tim Heyduck iz uredništva berlinskog Gruppe Magazina predstavljanjem časopisa koji, prema rečima uredništva, mapira blisku budućnost savremene estetike.

Drugi deo konferencije usmeren je na onlajn/oflajn umetničke i kustoske prakse koje ispituju metode kolektivnog delovanja i artikulisanja kritike globalnog i lokalnog umetničkog sistema. U njemu će Dina El Kaisy Friemuth, Anita Beikpour i Neda Sanai predstaviti projekte kustoske platforme FCNN – Feminist Collective With No Name, dok će diskurzivni program zaključiti nastup Senke Latinović i Vladimira Bjeličića iz beogradskog post-kustoskog performativnog dua Vokalno-kustoski sindrom.

FCNN

Nakon diskurzivnog programa uslediće dodela nagrade “Marina Viculin”.

Konferencija je nastavak dugogodišnjeg istraživanja novih prostora vizuelne kulture u praksi Organa Vida, te promišljanja položaja umetničke kritike u programima Kurziva – platforme za pitanja medija, kulture i društva, koja je izdavač portala Kulturpunkt.hr.

Konferencija će biti uživo prenošena na YouTube kanalu Kulturpunkta i Fejsbuk strani.

Program sa satnicom nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav