• Search form

10.03.2015 | 17:16

Učesnici 56. Bijenala umetnosti

Učesnici 56. Bijenala umetnosti

Bijenale umetnosti u Veneciji, koje će 56. izdanjem odgovoriti na temu “Sve budućnosti sveta”, predstaviće 89 nacionalnih učesnika, od kojih pet debituje, uz 136 umetnika iz 53 zemlje koje je umetnički direktor Okvui Envezor (Okwui Enwezor) odabrao za centralnu izložbu.

Za razliku od 55. Bijenala 2013. godine, kada su učestvovali umetnici sa prostora cele bivše Jugoslavije, ovoga puta će izostati Bosna i Hercegovina, koja se na 55. Bijenalu prvi put ponovo predstavila posle deset godina. Ipak, iz BiH učestvuje na centralnoj izložbi Maja Bajević, a iz regiona je Envezor izabrao još i Davida Maljkovića iz Hrvatske.

U Paviljonu Srbije, čiji je komesar Lidija Merenik, predstaviće se Igor Grubanov projektom “Ujedinjene mrtve nacije – instalacijom koju čine bojama i kiselinama natopljene zastave država koje su postojale u 20. veku, a nestale su usled različitih okolnosti nestale. Projekat Grubanova kao polazište uzima svoj topos – bivši jugoslovenski, a sada Paviljon Srbije, i iz perspektive sopstvenog nacionalnog i državnog određenja, koje je pretrpelo pomeranja u kontinuitetu postojanja Bijenala u Veneciji, problematizuje pojmove nacije i države.

       Ivan Grubanov, Mrtve zastave, 2013.

Hrvatsku će predstavljati Damir Očko projektom “Studije drhtanja: treći stepen”, čiji je kustos Mark Bembekof (Marc Bembekoff) iz Pariza, sa kojim Očko sarađuje već duže vreme. Očkov projekat se sastoji od radova iz ciklusa posvećenog drhtanju tela kao metafori za otpor i nemira, kao i od novog video rada.

Makedoniju će predstavljati Hristina Ivanovska i Jane Čalovski, koji sarađuju od 2000. godine, a učestvovaće projektom “Sami smo u ovome” koji se bavi verom kao emotivnim i intelektualnim stanjem i svojevrsnom socio-patološkom anomalijom. Centralni segment makedonske izložbe je instalacija sa prikazom crkve “Sveti Đorđe” iz 12. veka iz sela Kurbinovo. Makedonija, kao i hrvatska, prvi put ima stranog kustosa izložbe u Veneciji, a to je Bašak Šenova (Basak Senova) iz Turske, koja je bila kustos i turskog paviljona na 53. Bijenalu 2009.

Sloveniju će predstavljati Jaša Mrevlje Polak (Pollak) projektom koji je tematski fokusiran na otpor, saradnju i nadu, a obuhvata prostornu instalaciju i performans in situ koji će povezati umetnika, njegove saradnike i publiku tokom čitavog Bijenala. Komesar slovenačkog paviljona je Simona Vidmar, a izložbu organizuje Umetnička galerija Maribor.

      Zaklop/Nasilna nuja za utelešeno prisotnost upanja, Jaša Mrevlje Polak, Slovenija

Crnu Goru predstavljaće Aleksandar Đuravčević projektom “Sećaš li se”, koji je baziran na pseudo-dokumentaciji ponovo produkovanog sećanja, a sastoji se od videa, crteža i instalacije. Izložbu u Paviljonu Crne Gore, čiji je komesar istoričarka umetnosti Anastazija Miranović, organizuje Centar savremene umetnosti. Đuravčević živi i radi na relaciji Njujork-Crna Gora, a nekadašnji je student Akademije lepih umetosti u Firenci.

Među učesnicima 56. Bijenala je i Kosovo, koje je debitovalo 2013. godine, a predstavljaće ga umetnica Flaka Haliti, koja živi na relaciji Minhen-Priština-Beč. Komesar kosovskog paviljona je Nikolaus Šafhauzen (Nicolaus Schafhausen), direktor Kunsthalea u Beču i kustos prošlogodišnjeg 55. Oktobarskog salona u Beogradu, na kojem je Flaka Haliti učestvovala 2013. godine.

Bosna i Hercegovina, koja je prvi put učestvovala na Bijenalu u Veneciji 2003. godine, a potom ponovo tek deceniju kasnije, ove godine neće imati predstavnika, jer Umetnička galerija BiH u Sarajevu nije imala finansijskih sredstava za organizaciju izložbe. Na 55. Bijenalu izložbu u Paviljonu BiH organizovao je Muzej savremene umetnosti Republike Srpske iz Banjaluke, a predstavio se Mladen Miljanović projektom “Vrt uživanja”.

      Gužva ispred Paviljona BiH na 55. Bijenalu 2013.

Po principu entitetskog ključa, dogovor je bio da ove godine Umetnička galerija BiH organizuje izložbu, ali se od svega odustalo, jer se i sama nalazi u nezavidnoj situaciji, kao i druge institucije kulture u BiH.

Među zemljama koje prvi put učestvuju na Bijenalu u Veneciji ove godine biće Grenada, Mauricijus, Mongolija, Mozambik i Sejšeli, saopštili su organizatori. Nekoliko zemalja učestvuje prvi put posle dužeg odsustva – Ekvador, koji se poslednji put predstavio 1966. godine, Filipini (1964) i Gvatemala (1954).

       Redovi na 55. Bijenalu, uprkos kiši

Među zemljama čiji paviljoni tradicionalno izazivaju najveću gužvu je francuski, u kojem će umetnik Céleste Boursier-Mougenot, poznat i kao muzičar, predstaviti projekat “Revolucije”. Nemačka se predstavlja izložbom “Fabrik” na kojoj učestvuju Jasmina Metwaly/Philip Rizk, Olaf Nicolai, Hito Steyerl i Tobias Zielony, dok će se u britanskom paviljonu predstaviti Sarah Lucas, jedna od zvezda evropske umetničke scene koja je učestvovala i na centralnoj izložbi 55. Bijenala. U američkom paviljonu predstaviće se Joan Jonas, a Rusiju će predstaviti Irina Nahova, dobitnica nagrade “Kandinski” 2013.

Češka i Slovačka zajedno učestvuju, a predstavlja ih Jirži David.

Među učesnicima je ponovo i Vatikan, a među paviljonima sa najvećim brojem učesnika su jermenski, kostarikanski, iranski, kao i paviljon Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Među 136 umetnika i kolektiva koje je Envezor pozvao na centralnu izložbu, koja će biti održana u glavnom paviljonu Đardinima i delom u Arsenalu, biće čak 88 koji prvi put učestvuju na Bijenalu u Veneciji.

Za Zlatnog lava nadmeće se i niz visokoprofilisanih umetnika na svetskoj sceni, među kojima su Kristijan Boltanski (Christian) iz Pariza, Džeremi Deler (Jeremy Deller) iz Londona, Rosa Barba iz Berlina, Koko Fusko (Coco Fusco) iz Njujorka, Aleksander Kluge (Alexander) iz Minhena, Stiv Mekvin (Steve McQueen) iz Britanije, koji živi u Amsterdamu, Kutlug Ataman iz Turske, koji živi u Londonu, Oskar Muriljo (Oscar Murrillo) iz Kolumbije, koji živi u Londonu, Mika Rotenberg (Rottenberg) iz Argentine, koja živi u Njujorku, američki umetnik Brus Nauman (Bruce), koji živi u Novom Meksiku, a predstavljao je SAD 2009. godine, te umetnica Sara Sze koja je izlagala u američkom paviljonu 2013.

       Sara Sze, američki paviljon, 55. Bijenale, 2013.

Na izložbi su zastupljeni i pokojni Harun Farocki (1944-2014) iz Nemačke, Kris Marker (Chris, 1921-2012) iz Francuske, Robert Smitson (Smithson, 1938-1973) iz SAD…

Kustos 56. Bijenala Envezor, koji je iz Nigerije, a živi i radi u Nemačkoj, odabrao je čak 35 umetnika afričkog porekla, kojima Bijenale u Veneciji pridaje posebnu pažnju poslednjih godina, između ostalog i dodelom nagrada.

Organizatori su najavili 44 prateća događaja na kojima će se predstaviti neprofitne nacionalne i internacionalne organizacije i institucije.

Predsednik Bijenala u Veneciji Paolo Barata (Baratta) podsetio je 5. marta na konferenciji za novinare da je direktorka 54. Bijenala Biče Kuriger (Curiger) skrenula 2011. godine pažnju na percepciju umetnosti temom “Iluminacije”, dok je Masimilijano Đioni (Massimiliano Gioni) 2013. godine, temom “Enciklopedijska palata”, pokušao da istraži fenomen umetničke kreacije i fokusirao se na unutrašnje impulse koji vode čovečanstvo i umetnike da kreiraju slike i stvaraju reprezentacije života.

“Svet koji je pred nama danas pokazuje duboke podele i rane, nejednakost i nesigurnost za sve u budućnosti. Uprkos velikom progresu ljudskog znanja i tehnologije, živimo u eri anksioznosti. Bijenale će još jednom istražiti odnos umetnosti i razvoja ljudi, društva i političkog sveta, kao i spoljnih snaga i fenomena koji su prisutni nad nama. Naš cilj je da istražimo kako tenzije iz tog spoljnjeg sveta deluju na senzibilnost i životne i ekspresivne energije umetnika, na njihove želje i njihovu unutrašnju pesmu. To je i jedan od razloga zbog kojih smo pozvali Okvuija Envezora da bude kustos”, rekao je Barata.

Curigerova, Đioni i Envezor, kako je istakao Barata, predstavljaju u tom smislu trilogiju i tri poglavlja u istraživačkom procesu Bijenala u Veneciji u cilju otkrivanja ključnih tački koje mogu pomoći da se formulišu estetski sudovi o savremenoj umetnosti, i odgovori na “kritičko” pitanje koje se tiče avangardi i ne-umetnosti.

Na 55. Bijenalu Zlatnog lava za najbolji paviljon dobila je Angola, u kojem se predstavio Edson Čagas (Chagas), a najboljim umetnikom na centralnoj izložbi “Enciklopedijska palata” dobio je Tino Segal (Sehgal) iz Velike Britanije.

Na 55. Bijenalu predstavljeno je 88 nacionalnih paviljona, uz više od 150 umetnika na centralnoj izložbi.

Pobeda Angole bila je svojevrsno iznenađenje, između ostalog i zato što je to bio jedan od deset paviljona koji su prvi put učestvovali na najstarijoj i najvećoj izložbi savremene umetnosti u svetu.

56. Bijenale biće održano od 9. maja do 22. novembra. Vernisaž je od 6. do 8. maja.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav