• Search form

26.03.2012 | 22:19

U borbi za javno dobro

U borbi za javno dobro

Konferencija “U borbi za javno dobro: analize, strategije i perspektive” biće održana 7. i 8. aprila u Beogradu, a pokušaće da odgovori na niz pitanja koja nameće problematika neoliberalnog kapitalizma i globalne, dosad možda i najveće krize koju je savremeni svet doživeo.

Organizatori konferencije, koja će okupiti društvene teoretičare, predstavnike sindikata, radnike u kulturi i studentske aktiviste, napominju da su širom planete društveni pokreti i politička levica primorani da se angažuju u borbi protiv privatizacije, politika štednje i demontiranja socijalnih prava. Mnoge važne bitke danas se vode na polju odbrane javnih dobara - od komunalnih servisa do javnih prostora, ali su uglavnom međusobno nepovezane i pre svega defanzivnog karaktera. Srbija tu nije izuzetak. Osim nekada društvenih fabrika i preduzeća, tržištu su već uveliko prepušteni zdravstveni i obrazovni sistem. Na red je došla i privatizacija komunalnih delatnosti.

Otpori aktuelnoj politici postoje, ali su nepovezani i bez podrške šire javnosti. U tom kontekstu nameće se niz pitanja - između ostalog, i šta su uopšte javna dobra, koje opasnosti prete ako zdravstvo, obrazovanje ili komunalne delatnosti budu prepušteni logici profita, koje su specifičnosti shvatanja javnog dobra u socijalizmu i u kapitalizmu, kako su u neoliberalizmu tretirani kultura i umetnost i kakva je danas pozicija radnika/ca u kulturi, kakvu ulogu u oblikovanju neoliberalne politike privatizacije i komodifikacije javnih dobara ima takozvana tranziciona država, da li je moguće stvoriti širi front za odbranu javnih dobara, kko prepoznati i povezati aktere?

Učesnici konferencije pokušaće da odgovore na neka od tih pitanja, a među izlagačima su najavljeni Stipe Ćurković iz Centra za radničke studije u Zagrebu, koji će govoriti o različitim konceptualizacijama javnog dobra i njihovim političkim implikacijama, zatim ekonomista, istoričar i istraživač Evropskog univerzitetskog instituta u Firenci Goran Musić, koji će imati izlaganje na temu “Od ‘svačije-ničije’ do nečije, samo čije? - Društvena svojina i javno dobro u srpskoj tranziciji”, te predstavnici više sindikata, koji će govoriti o privatizaciji javno-komunalnog sektora i zdravstvu danas. Najavljen je i sociolog Primož Krašovec iz Ljubljane, koji će se osvrnuti na rad u nauci i kulturi, Branka Ćurčić iz Centra za nove medije_kuda.org i Grupe za konceptualnu politiku iz Novog Sada, koja će govoriti o radnicima u kulturi, Vida Knežević iz Kontekst kolektiva, koja će govoriti o neoliberalnim pritiscima u kulturi na primeru Beograda, arhitekta i istraživač Dubravka Sekulić, koja će imati izlaganje na temu “Lepši i stariji (Novi) Beograd - o komodifikaciji javnog prostora”, te
koordinator programa u Kulturnom centru Rex Nebojša Milikić, koji će govoriti o nevladinom sektoru i javnom dobru.

Moderatori će biti Miloš Jadžić i Vladimir Simović iz Centra za politike emancipacije (CPE), koji je i organizator konferencije, te Marko Miletić iz Kontekst kolektiva.

CPE organizuje konferenciju u saradnji sa Fondacijom Roza Luksemburg (Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe).

Program konferencije nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno OVDE

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav