• Search form

25.11.2011 | 20:20

Transformacija muzeologije

Transformacija muzeologije

Centar za muzeologiju i heritologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu organizuje 29. novembra naučnu konferenciju “Muzeologija, nova muzeologija i nauka o baštini”, u okviru koje će predstaviti i knjigu prof. dr Tomislava Šole iz Hrvatske “Prema totalnom muzeju”.

Zamišljena kao skup o transformaciji muzeologije kao naučne discipline, konferencija će okupiti istraživače iz projekata koje finansiraju ministarstva prosvete i kulture Srbije, kao i kolege iz prakse zaštite nasleđa u zapadnoj Srbiji.

Istraživanjima u protekloj godini, prema navodima CMIH-a, bila su obuhvaćena pitanja osavremenjavanja muzejske delatnosti kako bi se došlo do modela objedinjene brige o nasleđu, u kojoj bi muzej postao centar integracije.

Teme konferencije su “Nasleđe muzeologije kao humanističke prakse i kao pomoćne istorijske discipline”, “Nova muzeologija” (između antropologije i  kulturologije), kao i “Heritologija kao opšta nauka o baštinjenju”, čiji je urednik i glavni izvestilac prof. Šola.

Šola će potom predstaviti i svoju knjigu “Prema totalnom muzeju” koju je CMiH objavio u saradnji sa Narodnim muzejem iz Kruševca, a na promociji će govoriti i predsednik Saveta CMiH-a prof. dr Milan Ristović i prof. dr Irina Subotić.

Knjiga “Prema totalnom muzeju”, kako je naveo CMiH, nedvosleno je pokazala proročku dimenziju doktorske disertacije profesora Šole, odbranjene u Ljubljani 1985. godine.

Podeljena u pet poglavlja, knjiga postupno definiše problem muzeja na kraju 20. veka, a njen prevashodni značaj je u tome što je Šola svojevremeni bum muzeja u celom svetu prepoznao kao novu ozbiljnu krizu muzejske institucije.

Neposredno vezujući fenomenološku analizu za uporednu studiju informacione eksplozije, autor je svojoj tezi dao suštinsku karakterizaciju: muzeji na kraju 20. veka ne mogu da govore jezikom 19. Da je promena jednako stvar razuma koliko i neminovnosti tehnološke premoći u savremenim svetu, Šola obrazlaže u narednim poglavljima, neprekidno čuvajući humanističko poslanstvo muzejske delatnosti, naveo je CMiH.

Šola u detaljnoj analizi ukazuje na nedostatke tradicionalne teorije muzealizacije i izlaže neophodnost rešenja u okviru rastućih kibernetičkih znanja. Muzej kao središte objedinjenih ambicija za saznanjem sveta, Šola ne odvaja od prava na ostvarenje individualnih doživljaja prošlosti. Za novi muzej koji ništa ne zanemaruje formulisao je rešenje koje objedinjuje tradicionalna znanja i nove metodologije komunikacije, stvorivši osobenu heritološku teoriju.

Njegova knjiga uspela je da ostvari često samo priželjkivanu interdisciplinarnost - prepoznajući opšti značaj kibernetike, duboko razumevajući tehnološke posledice njene primene, sa jedne strane, te pouzdano utvrđujući uzroke krize tradicionalnih muzejskih institucija, Šola je stvorio teoriju koja će pokazati da je središnji problem kulturnih paradigmi na prelazu vekova upravo razmena poruka.

Šola je ponudio originalno rešenje, koje pod imenom heritologija već gotovo dve decenije predstavlja dominantni pristup nasleđu u nauci i praksi u svetu, istakao je CMiH, osnovan 2010. godine kao prvi centar u Srbiji koji se specijalistički bavi problemima baštinske i muzejske prakse.

Profesor Šola, poznat kao autor “Marketinga u muzejima” ili “O vrlini i kako je obznaniti”, rođen je u Zagrebu 1948. godine, gde je studirao arhitekturu, istoriju umetnosti i engleski jezik, a potom i muzeologiju u Zagrebu i Parizu, te novinarstvo u Zagrebu.

Strukovnu karijeru započeo je kao kustos (1975-81) u Galerija primitivne umetnosti, delu današnjeg Muzeja savremene umetnosti u Zagrebu, a od 1981. do 1988. bio je direktor Muzejskog dokumentacijskog centra u Zagrebu, gde je bio glavni i odgovorni urednik časopisa "Informatica Museologica", te zbornika "Muzeologija".

Profesor Šola je održao oko 300 sati pozivnih predavanja u brojnim zemljama, a danas još redovno predaje na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, te po pozivu na Seminaru za muzeologiju i heritologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Autor je nekoliko projekata obnove ili izgradnje muzeja. Takođe, autor je koncepta i organizator godišnje manifestacije "The Best in Heritage" u Dubrovniku, te bijenalne manifestacije "Excellence Club" koja se održava u sklopu Koelnmesse's sajma Exponatec u Kelnu.

Od 2010. godine učesnik je na potprojektu “Strategije baštinjenja” koje (bivše) Ministarstvo za nauku Srbije finasira u okviru projekta Instituta za noviju istoriju “Tradicija i transformacija: istorijsko nasleđe i kolektivni identitet u Srbiji u 20. veku”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav