• Search form

30.09.2015 | 10:09

Transeuropa nudi alternative

Transeuropa nudi alternative

Aktuelna pitanja migracija, novih političkih pokreta, evropska i globalna ekonomija i njihova alternativa, urbanistički, društveni i kulturni razvoj i javna dobra, ključne su teme Transeuropa festivala koji će od 1. do 5. oktobra u Beogradu okupiti neke od međunarodno najpoznatijih aktivista, filozofa, novinara i umetnika, a kroz intenzivan program panel diskusija, umetničkih i pratećih programa, ponudiće presek i kritički osvrt na trenutne političke i društvene paradigme u kontekstu savremenog evropskog diskursa.

Kroz četiri tematske celine - Nove političke forme i pokreti, Alternativna ekonomija, Zajednička dobra, Migracije i mobilnost, internacionalna selekcija učesnika festivala Transeuropa, među kojima su najavljeni predstavnici Pirat beja (Pirate Bay), Vikiliksa (Wikileaks), španskog pokreta Zemos, platformi eldiario.es, openDemocracy, European Alternatives… kao i drugi teoretičari, aktivisti, predstavnici civilnog društva i umetnici iz regiona i sveta, ponudiće kroz različite programske forme dijalog o dominantnim problemima sa kojima su Evropa i svet danas suočeni, kao i o mogućim alternativama.

Pod sloganom “Beyond the Fragments”, Transeuropa festival prvi put od osnivanja 2007. godine održava se samo u jednom gradu, a ne u nekoliko istovremeno, a nudi besplatan program umetničkih intervencija u javnom prostoru, debata, projekcija filmova i radionica.

Nezvanično otvaranje je već 30. septembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju, gde će biti održana i prva diskusija o radikalnim promenama u Evropi danas, uz učešće filozofa Srećka Horvata iz Hrvatske, španskog novinara Huana Luisa Sančeza (Juan Luis Sánchez), dramaturškinje i direktorke CZKD-a Borke Pavićević, Jelene Vasiljević sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju (IFDT) u Beogradu, te predstavnika Evropskih alternativa, organizacije koja je i inicijator Transeuropa festivala, a predstavlja mrežu partnera čije je delovanje usmereno na promociju demokratije, jednakosti i prevazilaženje nacionalnih granica.

Zvanično otvaranje festivala, 1. oktobra u CZKD-u, posvećeno je jednoj od glavnih tema - “Migracije”, a u istom prostoru posetioci će narednih dana imati priliku da pogledaju i performans Bojana ĐorđevaNije to crvena, to je krv”, te prisustvuju diskusiji o ulozi savremenih medija u novim političkim partijama o kojima će govoriti Huan Luis Sančez i Adam Ramsej (openDemocracy) iz Velike Britanije. Aktuelni politički pokreti, kao jedna od glavnih programskih okosnica Festivala, tema je panela u kojem učestvuje Joana Dias iz Građanske akademije iz Portugala - pokretača prošlogodišnjih protesta protiv uvođenja mera štednje u toj zemlji, a govoriće, između ostalih, i Filipe Gonzales iz španskog Zemosa, pokreta koji je delom formirao danas već globalno poznat Podemos.

Već prvog dana Transevropa festivala u Dom omladine Beograda dolazi i Piter Sunde, jedan od suosnivača progonjenog Pirat beja, koji će javno intervjuisati jednog od trenutno najpoznatijih analitičara savremene evropske i globalne ekonomije Breta Skota (Brett Scott), autora knjige "The Heretic’s Guide to Global Finance: Hacking the Future of Money" u kojoj prepričava svoje iskustvo aktiviste u oblasti alternativnih ekonomija.

     Foto: kolektiv Kamerades

Još jedna nova knjiga biće predstavljena 3. oktobra u Kulturnom centru Grad – “Džentrifikacija Savamale” koja je zajedničko delo grupe autora iz Beograda i Ciriha. Dobrica Veselinović iz Ministarstva prostora iz Beograda govoriće sa ostalim koautorima o najvažnijim saznanjima do kojih su došli pišući o urbanističkom, društvenom i kulturnom razvoju Savamale u proteklih nekoliko godina.

      Foto: Ne da(vi)mo Beograd

U svetlu aktuelnih dešavanja u vezi sa dolaskom sve većeg broja izbeglica iz ratom zahvaćenih područja, poseban programski akcenat biće upravo na toj temi - analizi stanja i prognozama posledica sa kojima će se tek suočiti tranzitne ili zemlje koje najčešće predstavljaju odredište za traženje azila.

U okviru umetničkog programa, između ostalog, fotograf Serđi Kamara iz Španije prikazaće svoje radove nastale tokom višegodišnjeg rada u izbegličkim kampovima širom Evrope i Afrike. Veliki formati, postavljeni u prolazu Bezistan između Terazija i Trga Nikole Pašića, prikazuju borbu ljudi da pređu zid na severu Maroka, podignut kao granica odbrane od velikog broja onih koji tim putem pokušavaju da uđu u Evropu.

U Beograd ponovo dolazi i kolektiv Ogino Knaus (ogino:knauss) iz Berlina koji će se predstaviti od 1. do 5. oktobra u galeriji Remont izložbom “Beleške sa margine”, odnosno fotografijama i video radovima koji istražuju urbani prostor stvoren unutar modernističke ideologije, kao i prakse i antagonizme svakodnevnice koje transformišu urbane periferije. Izložba proizilazi iz projekta “Re>centering Periphery (R>CP)” kolektiva ogino:knauš i ilustruje istraživanja rađena u Havani, Moskvi, Berlinu, Kijevu i Beogradu. U Remontu će održati i radionicu "Belgrade: City of Commons" kao polazište za realizaciju predstojećeg projekta o Beogradu.

     ogino:knauss, Havana

Deo Transeuropa festivala je i međunarodna konferencija “Novi prostori – nove mogućnosti koja će biti održana 4. oktobra u Magacinu u Kraljevića Marka, u organizaciji Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) koja tim skupom namerava da borbe za društvene i kulturne centre u Srbiji i regionu stavi u širi globalni kontekst borbe za javna dobra. Takođe, NKSS tim skupom nastavlja napore da se od Magacina, na osnovu novog modela koji je predložila,  formira kulturni centar za programe nezavisnih grupa i pojedinaca u oblasti savremene kulture i umetnosti na principima otvorenosti i dostupnosti prostora velikom broju kulturnih radnika, zajedničkog rada, deljenja prostora i stvaranja podsticajnog okruženja za kulturnu produkciju.

Prvi panel, na temu “Novi prostori kulturne produkcije”, okupiće učesnike iz Srbije i sveta koji će govoriti o različitim pristupima korišćenju, osvajanju i upotrebi prostora (Sally Abu Bakr - Ramala, Palestina, Elof Hellström - Cyklopen, Stokholm, Lorenzo Romito - Stalker Collective, Venecija, Ma Yongfeng – Peking, Ivan Velisavljević - Beograd), a drugi panel posvećen je regionalnoj sceni, pa će na temu “Kakav nezavisni kulturni centar nam treba?” govoriti Mitja Bravhar (Kino Šiška, Ljubljana), Emina Višnić (Pogon, Zagreb), Iskra Gešoska (Jadro, Skoplje) i Milica Pekić (NKSS).

Transeuropi se za ovu priliku priključio i Mikro festival amaterskog filma, kao i organizacija Tačka komunikacije iz Beograda, koji su, u saradnji sa nekoliko partnera, osmislili za posetioce posebne gradske šetnje koje tematski istražuju urbanističke i društveno-istorijske okolnosti razvoja grada.

Festival je organizovan u partnerstvu sa kolektivom Ministarstvo prostora iz Beograda, čiji članovi već nekoliko godina pokreću i promišljaju pitanja razvoja grada.

Svi programi otvoreni su za javnost i besplatni, a detalji se nalaze na festivalskom sajtu transeuropafestival.eu, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav