• Search form

09.02.2023 | 21:11

Topologija grupe

Topologija grupe

Umetnica Dunja Trutin predstavlja se u Galeriji FLU u Beogradu izložbom “Topologija grupe” sa radovima nastalim u okviru doktorskog umetničkog projekta na Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu koji je posvećen figurativnom oblikovanju kao vidu mapiranja društvenih odnosa.

Izložba predstavlja radove realizovane u okviru doktorskog umetničkog istraživanja “Volumen interakcije; figurativno oblikovanje kao vid mapiranja socijalnih odnosa - instalacija u prostoru”. Celinu postavke čine dve instalacije – “Volumen interakcije” (skulpturalna instalacija u prostoru) i “Sagovornici”, video instalacija.

“Sećamo se pojedinih razgovora ili njihovih fragmenata. Pamtimo mesta na kojima smo s grupom prijatelja provodili vreme ili se nakratko sreli s poznanikom koga dugo nismo videli. Neke od razgovora zapamtili smo od reči do reči dok su drugi gotovo potpuno iščezli iz naše svesti ostavljajući za sobom samo utisak. Svaka od tih situacija stvorila bi na trenutak jedan isečak prostora, definisan položajima i gestovima sagovornika, ispresecan pogledima i prožet govorom. Sa završetkom razgovora nestao bi i prostor. Ali šta ako ove isečke zabeležimo i sačuvamo? Svi ti nekadašnji prostori, apstrahovani u znake i naslagani u simbolične strukture, složene i večito promenljive, postaju tako deo jednog topološkog prostora”, navela je umetnica u tekstu u katalogu povodom izložbe svog doktorskog umetničkog projekta, realizovanog pod mentorstvom prof. dr Radoša Antonijevića, dekana FLU.

Simbolični prostori, kako je navela, skoro su bezbrojni – nemoguće ih je prebrojati jer ih ima koliko i grupa i parova međusobno povezanih osoba.

“Kada zakoračimo u skup vajanih figura, zašli smo u jednu opredmećenu mentalnu šemu. Naše kretanje postaje deo mreže odnosa. Posmatranjem iznutra u prilici smo da se približimo i sagledamo individualnost svakog člana, ali istovremeno gubimo iz vida celinu. Ona će se ponovo uspostaviti tek kada 'pročitamo' koordinate sistema u kojem se nalazimo – kada formiramo sopstvene mentalne šeme i u njima nađemo mesto za sve stare i nove isečke razgovora, poglede, izgovorene reči i susretima oblikovane prostore”, navela je Dunja Trutin.

Prema rečima Radoša Antonijevića, autentičnost viđenog oblika u radovima Dunje Trutin otvara put razumevanju odnosa pojedinaca i grupe kroz čisto skulptorski postupak, prikazujući, uz to, jedan novi plasticitet u okviru figurativne umetnosti koji je na tragu najboljih figurativaca naše umetničke scene, od Sretena Stojanovića i Nikole Jankovića do Dragane Ilić. Ta razvojna linija srpske figurativne skulpture govori o kontinuitetu skulptorske misli koja se bazira na izradi skulpture putem neposrednog gledanja. S druge strane, ono što radovima kao što je “Volumen interakcije” daje aktuelnost i svežinu jeste korišćenje lakih i nesolidnih materijala poput sunđera, dok je savremenost doneta, pre svega, izlagačkim kontekstom.

“Figure, izložene uvek u formi grupe, stvaraju vanrednu psihološku tenziju, ali i jedno instalacijsko aktiviranje prostora. Da bi dobro sagledao ponuđenu scenu, posmatrač spontano biva uvučen unutar rada i njegovog prostora, a prirodne dimenzije figura dopunjuju doživljaj osvešćivanjem lične telesnosti. Takav postupak složenog konceptualnog algoritma kombinovan je, u izvođačkom smislu, sa elementarnom skulptorskom praksom izrade oblika neposrednim gledanjem i direktnim radom u materijalu. Zahvaljujući ovoj metodologiji, radovi koji čine izložbenu celinu ‘Topologija grupe’ ne padaju u zamku prerađenog ili misaono neobuhvatljivog već ostaju ono što najbolje skulpture uvek i jesu – svedočanstvo neposredno shvaćene stvarnosti”, naveo je Antonijević.

Dunja Trutin (1991) završila je master studije vajarstva 2015. godine na FLU u klasi profesora Mrđana Bajića i Radoša Antonijevića. Dobitnica je više nagrada za skulpturu i instalaciju. Autorka je skulptura u kolekcijama Centra za likovno obrazovanje Šumatovačka i Niš art fondacije. Od 2014. do 2019. godine realizovala je seriju radionica i izložbi “Intervencije” u Magacinu u Kraljevića Marka.

Edukacijom u oblasti likovne umetnosti bavi se od 2016. godine – kao predavač u Šumatovačkoj i Vaspitno-obrazovnom sistemu “Kreativno pero”, te kao autorka i koordinatorka programa i predavač u okviru seminara “Umetnik u kontekstu” (2020). Od 2021. godine radi kao asistent na Vajarskom odseku FLU u Beogradu.

Izložba “Topologija grupe” otvorena je do 16. februara, a javno vođenje je 11. februara u 14 časova.

*Fotografije postavke: Nemanja Maraš

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav