• Search form

22.05.2012 | 15:00

Teatar života

Teatar života

Izložba “Teatar života” (Theatre of Life) u Centru za savremenu umetnost u Torunu u Poljskoj, čija je kustoskinja Dobrila Denegri, predstavlja radove internacionalne grupe umetnika različitih generacija čije umetničke prakse karakteriše preplitanje i međusobni uticaj vizuelnih umetnosti, eksperimentalne muzike, novog plesa i teatra.

Na izložbi učestvuju John Cage, Yoko Ono, Marina Abramović, Valie Export, Natalia LL, John Baldessari, Neša Paripović, Ulay, Marek Sobczyk, Katarzyna Kozyra, Maurizio Cattelan, David Michalek, Pierre Bismuth, Jonathan Monk, Vanessa Beecroft, João Onofre, Francesco Vezzoli, Gil Kuno, Partick Tuttofuoco, Nezaket Ekici, Pilvi Takala, Marlene Haring, Ana Prvački, Mihoko Ogaki, Malin Ståhl, Branko Milisković, Francesco Fonassi, Nicola Ruben Montini, Lerato Shadi i Maks Cieślak.

Cilj izložbe je da naglasi umetničke prakse koje ne samo što prelaze granice različitih disciplina, već predstavljaju i izazov društvenim konvencijama u potrazi za alternativnim modelima umetnosti i života, stavljajući u pogon oslobađajuće energije koje su potresle svet krajem 60-ih i početkom 70-ih godina.

Izložbu prati serija predavanja i prezentacija mlađih umetnika koji učestvuju (Gil Kuno, Nezaket Ekici, Marlene Haring, Malin Ståhl, Branko Milisković, Francesco Fonassi i Nicola Ruben Montini), a specijalni događaj tokom nedavne evropske Noći muzeja, bilo je predavanje koje je održao poznati italijanski kritičar i “oca transavangarde” Achille Bonito Oliva.

Kada je Yves Klein svojevremeno proglasio da je sam život apsolutna umetnost, ne samo što je prodrmao konvencionalna shvatanja umetnosti, već je anticipirao sve one umetničke strategije koje su na prelazu 60-ih u 70-te godine proširile do maksimuma granice umetnosti, pokušavajući da je spoje sa svim drugim jezicima izražavanja.

Fluksus, performans, bodi art i druge tendencije koje stavljaju u fokus akcije i telo (umetnika) kao subjekta i objekta umetničkog dela, polazna su tačka za izložbu koja ima nameru da istraži načine na koje se mlađe generacije umetnika odnose prema istim temama. Anarhični, oslobađajući, pa čak i herojski gestovi umetnosti 60-ih i 70-ih godina, njihova teatralnost i subverzivnost, još uvek predstavljaju eho u praksama mlađih generacija, iako je naglasak danas, kako se čini, više na ponavljanju nego na originalnosti, kao i na reizvođenju kao strategiji izražavanja novog, navedeno je u opisu koncepta izložbe.

Izložba “Teatar života” postavlja stoga i pitanje razloga za novo izvođenje starih radova, odnosno motiva mlađih generacija umetnika da reizvode radove/akcije koji su originalno nastali pre nekoliko decenija. Takođe, izložba istražuje i dihotomije kao što su akcija-neaktivnost, pokret/nepomičnost, prisustvo/odsustvo...

Tišina, sporost, minimalni pokreti... neke su od zajedničkih karakteristika radova mlađih performera, zbog čega izložba pokušava da ispita kako je tako redukovani ekspresivni jezik sposoban da proizvede intenzivne umetničke izjave.

Izložba “Teatar života” je i svojevrsno putovanje kroz izazovne i provokativne radove kojima se savremeni umetnici, kao što su Cattelan, Beecroft, Vezzoli, Kozyra, Montini i Haring, odnose prema konvencijama patrijarhalnog društva, političkim ili religijskim autoritetima, seksualnim slobodama, kao i tabuima u samoj umetnosti.

Izložba je dopunjena i monumentalnim radom iz kolekcije Unicredit banke - “Kineskim teatrom” (Chinese Theatre) Partricka Tuttofuoca - auditorijumom u kojem će biti prikazivani radovi Baldessarija, Onofrea, Monka i Bismutha, pa će imati zapravo funkciju izložbe unutar izložbe.

Izložbu prati katalog sa esejima koje su napisali kustoskinja Dobrila Denegri, istoričar umetnosti i filozof Thomas McEvilley, kao i istoričari umetnosti i kustosi Cristiana Perrella i Piotr Lisowski.

“Teatar života” je druga u seriji autorskih izložbi Dobrile Denegri koja je započeta 2011. godine projektom “Spaceship Earth”, čiji je fokus bio na dijalogu umetnosti i nauke.

Autorka izložbe, Dobrila Denegri, beogradska je istoričarka umetnosti i kustoskinja koja živi i radi na relaciji Rim-Beograd, a umetnička je direktorka Centra za savremenu umetnost u Torunu.

Izložba će biti otvorena do 16. septembra.

(SEEcult.org)

Raša Todosijević, Paviljon Srbije, 54. Bijenale, Venecija, 2011.
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav