• Search form

28.09.2022 | 14:03

Sviđa mi se da ti ne bude prijatno

Sviđa mi se da ti ne bude prijatno

Nova galerija vizuelnih umetnosti (NGVU) u Beogradu započinje 2. oktobra novu izlagačku sezonu, posle letnje pauze, izložbom “Sviđa mi se da ti ne bude prijatno” umetnice Darije S. Radaković, koja živi i radi u Kanadi, a kako sama kaže, čitav njen rad posvećen je radikalnom neslaganju sa “autoritetima, mentalitetom i tradicijom pogrešnih izbora”,  pre svega “fokusiranju na posledice naših kolektivnih nepočinstava”.

Kao najava, uvod i sastavni deo tog izložbenog projekta, rad Darije Radaković biće predstavljen i na bilbordima u Beogradu.

Postavka izložbe, čiji je kustos dr Branislav Dimitrijević, obuhvata instalacije, objekte i tekstualne radove iz umetničke arhive Darije Radaković.

Konstatujući da radovi Darije Radaković imaju utemeljenje u Dišanovom “otkriću” redimejda, Dimitrijević ukazuje da je njen rad ipak, za razliku od većine baštinika te linije, daleko od onoga što je Robert Smitson još početkom 1970-ih ukorio kao “aristokratsku mistifikaciju alijeniranih objekata”.

Readymade je kod Darije Radaković više postao ‘tongue-out’ nego ‘tongue-in-cheek’. S druge strane, najučestalija, gotovo svakodnevna, forma delovanja ove umetnice su i tekstualni radovi koji iskazuju neku vrstu direktne provokacije etabliranog vrednosnog sistema”, naveo je Dimitrijević u pratećem tekstu.

Prema sopstvenom iskazu umetnice, zapravo je čitav njen rad posvećen radikalnom neslaganju sa “autoritetima, mentalitetom i tradicijom pogrešnih izbora”, a pre svega “fokusiranju na posledice naših kolektivnih nepočinstava”.

“…Izbegavajući svaku uvijenu formu koja je uobičajeni ‘garant’ da je neki iskaz umetnički a nikako i politički, ona u svojim radovima uvek postavlja direktna pitanja i donosi nedvosmislene stavove. Neki njeni radovi tako prelaze granicu nacional-poltički prihvatljivog govora, a zapravo i prekoračuju nešto što je uopšte kolektivno zamislivo…”, naveo je Dimitrijević.

Dimitrijević napominje i da ne samo da Darija Radaković živi u Kanadi, već je zapravo niko na umetničkoj sceni “lično” ni ne poznaje.

U tom smislu, ovo je i prva izložba na kojoj kao kustos sarađuje, a da nikada umetnicu video nije, niti je razgovarao s njom.

“Jedina forma komunikacije koju umetnica prihvata je prepiska. U jednoj takvoj prepisci umetnica je na moje pitanje zašto prikriva identitet, odgovorila: ‘Što se mene i javnosti tiče, moje ‘izostajanje’ je deo konceptualnog projekta koji sam davno započela, a odnosi se na očuvanje anonimnosti u globalnom trendu preterane izloženosti. Želim da moje ime u javnosti izaziva asocijacije na moj rad, a ne na moju pojavu, ako nekakvih asocijacija uopšte bude… Ovo nosi sa sobom izvesne poteškoće, ali i privilegije kojih ne želim da se odreknem”, naveo je Dimitrijević.

Darija S. Radaković, rođena i odrasla u Bosni i Hercegovini, SFRJ, navodi u biografiji da se usred krvavog rata preselila u Beograd, gde je diplomirala slikarstvo na ALU.

“To mi daje priliku da kroz svoj rad iskažem sopstveno neslaganje s autoritetima, mentalitetom i tradicijom loših izbora, da kritikujem društvo i da ukazujem na posledice naših kolektivnih nepočinstava. Iskustvo izbeglištva ‘90-ih godina, potom emigracije dve decenije kasnije, oblikuje moje stvaralaštvo kroz preispitivanje problema odgovornosti, identiteta, jednakosti, društvenog konflikta, rata, traume, itd. Moj rad nije nikad isti - u tehnici, stilu, niti temi - ali je uvek posvećen iskrenoj konfrontaciji s pitanjima koja u datom trenutku privlače moju pažnju”, navela je Darija Radaković, koja je učestvovala na brojnim izložbama, festivalima, umetničkim rezidencijama i radionicama u zemlji i inostranstvu.

Izložba “Sviđa mi se da ti ne bude prijatno” u NGVU biće otvorena do 27. oktobra.

*Foto: Darija S. Radaković

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav