• Search form

30.03.2014 | 14:07

Suptilna cirkuska umetnost

Suptilna cirkuska umetnost

Švajcarska nezavisna trupa Cimerman & De Pero gostuje 31. marta i 1. aprila na 11. Beogradskom festivalu igre (BFI) predstavom “Šija je bila Vrat”, jednom od najatraktivnijih produkcija u ovogodišnjem programu koja predstavlja visoke domete cirkuske pozorišne umetnosti, a stvorena je tokom specifičnog, višemesečnog procesa rada dvojice koreografa i njihovih plesača.

“Počinjemo od diskusije prvo nas dvojica, a zatim nastavljamo sa celom trupom. Razgovaramo o izazovima da bismo otkrili nešto novo i da ne bismo bili dosadni”, rekao je 30. marta na konferenciji za novinare 11. BFI-ja Dimitri de Pero (Dimitri de Perrot), koji je DJ i autor muzike za predstavu “Šija je bila Vrat”, a sa koreografom Martinom Cimermanom (Zimmermann) potpisuje koncept, režiju i scenski dizajn.

Reč je o umetničkoj igri koja na najsuptilniji način predstavlja cirkusku umetnost, istakla je umetnička direktorka BFI-ja Aja Jung, najavljujući predstavu “Šija je bila Vrat” naredna dva dana u Pozorištu na Terazijama.

Rad Cimermana i De Pera, koji su gostovali i 2000. i 2005. godine na BITEF-u, zasnovan je na preciznom posmatranju, duhovitom ponavljanju, distorziji i umetnički ostvarenoj transformaciji svakodnevnih interakcija, koristeći tela, predmete i muziku. U centru njihovog rada je ljudsko biće sa celokupnom krhkošću i kontradiktornostima.

Već 15 godina zajedno kreiraju scenografiju, prostor i pokret, pokušavajući da malim stvarima, kako je rekao De Pero, daju veći značaj.

“U današnjem svetu, gde je sve isto, želimo da se izdvojimo. U komadu ‘Šija je bila Vrat’ nema priče, samo kreiramo situacije. Svako će videti svoju priču u odnosu na svoje iskustvo”, rekao je De Pero, ističući značaj scenografije za njihove plesne kreacije.

“Scenografija je početak našeg stvaranja i pokretljiva je u našim komadima”, rekao je De Pero.

Scenu u predstavi “Šija je bila Vrat”, koja je premijerno izvedena 2012. godine, čini kuća sa četiri sobe – stana, koja je pokretna i zahteva reakciju ljudi.

“To je intimni doživljaj unutar zidova, ali i kada se izađe. Kada kuća počne da se okreće, i svet se okrće naopačke”, rekao je De Pero, dodajući da su na prvoj probi neki izvođači pobegli.

“Mi se igramo opasnošću, ali istražujemo sposobnost zrelih izvođača od po 30, 40 godina. To su ljudi sa velikim iskustvom. Kod njih se pre javlja strah u vezi toga šta će biti sa telom kada ne bude više slušalo”, rekao je De Pero koji je sa Cimermanom radio osam meseci na toj predstavi, od čega pet meseci i sa trupom.

“U predstavi ima mnogo glume, to je miks pokreta, glume, akrobatike… Jako su važni karakteri”, rekao je De Pero, napominjući i da je na sceni sve precizno i da nema improvizacije.

“Nikada ne pokušavamo da objasnimo gledaocima šta smo hteli da kažemo, jer bi na taj način oteli publici njen doživljaj i maštu”, rekao je De Pero.

Prema njegovim rečima, inspirisani su raznim ljudima koje sreću po svetu.

Slavni Mihail Barišnjikov rekao je za Cimermana i De Pera da “nude ceo paket, izvanredan koncept dizajna i briljantni nastup”. “Bio sam impresioniran. Po mom mišljenju, oni su pravi inovatori. Obojica su veliki, veliki majstori!”, istakao je Barišnjikov.

Predstava “Šija je bila Vrat” gostovaće uskoro i u Minhenu i Tokiju, a u Beograd stiže uz podršku švajcarske kompanije Roche, koja redovno pomaže BFI, kao i kompanija Nestle.

Cimerman i De Pero nastupali su u pozorištima i na festivalima širom sveta, između ostalog u pariskom Théâtre de la Ville, na Festivalu u Avinjonu, u londonskom Barbikanu, Operi u Sidneju, lozanskom Teatru Vidi, na Grek festivalu u Barseloni, ciriškom Sauspilhausu, Velikom teatru u Luksemburgu, Teatru de Singel u Antverpenu, na Atinskom festivalu.

De Pero je rođen 1976. godine u Nešatelu, a nakon Umetničke gimnazije u Cirihu, nastavio je da se razvija kao samouki muzičar i kompozitor. Od 1998. usmerio je pažnju ka pozorištu i počeo da radi kao reditelj.

Cimerman je rođen 1970. u Vinterturu, a posle studija scenografije, diplomirao je na Nacionalnom centru za cirkuske umetnosti (C.N.A.C.) u Francuskoj. Po povratku u Cirih 1998, počeo je da radi kao koreograf i reditelj.

Prvi put gostuju na BFI-ju, čije 11. izdanje počinje 30. marta u Sava centru celovečernjim baletom “Hiljadu delova” čuvene čikaške plesne trupe Hubbard Street Dance, u koreografiji  mladog, a već popularnog Alehandra Seruda (Alejandro Cerrudo). Na muziku Filipa Glasa (Philip Glass), taj balet inspirisan je drugom zahtevnom umetničkom formom - vitražima slavnog Marka Šagala.

Publika 11. BFI-ja imaće priliku da pogleda vrhunske plesne produkcije, autore i izvođače iz SAD, Švajcarske, Francuske, Velike Britanije, Australije, Italije, Nemačke, Kanade i Belgije, čime će taj festival, kako je najavila njegova umetnička direktorka i osnivač Aja Jung, opravdati “reputaciju vodeće plesne manifestacije u regionu”.

BFI se već sedam godina zaredom održava uz podršku kompanije Vip mobile koja, pored nagrade “Vip poziva”, doprinosi razvoju umetničke igre u Srbiji i kroz projekat za najmlađe “Vip talenti” i podršku Nacionalnoj fondaciji za igru.

BFI se i ove godine održava uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, i pod pokroviteljstvom Grčke, predsedavajuće Saveta EU.

Festivalski sajt je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav