• Search form

23.04.2019 | 13:09

Sudsko odlaganje radova na gondoli na Kalemegdanu

Sudsko odlaganje radova na gondoli na Kalemegdanu

Upravni sud u Beogradu naložio je zaustavljanje radova na projektu izgradnje gondole na Kalemegdanu do donošenja konačnog rešenja o zakonitosti građevinske dozvole koju je za pripremne radove izdalo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije.

Upravni sud doneo je to rešenje na osnovu tužbenog zahteva Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), zaključivši da je osnovan i da bi izvođenje radova na Kalemegdanu moglo da ima nenadoknadive posledice po Kalemegdansku tvrđavu kao kulturno dobro i po životnu sredinu, saopštio je 23. aprila RERI.

Prema zaključku Upravnog suda, usvojenog 19. aprila, izvršenjem rešenja o građevinskoj dozvoli bila bi naneta šteta širim interesima javnosti koja bi se teško mogla nadoknaditi, pa stoga radovi na Kalemegdanu ne smeju biti nastavljeni dok sud ne donese konačnu odluku o zakonitosti građevinske dozvole.

“Odluka Upravnog suda pokazuje da vladavina prava u Srbiji i dalje postoji te da borba za zaštitu životne sredine i javnog interesa pravnim sredstvima daje rezultate”, saopštio je RERI i ponovo pozvao nadležne organe, a posebno ministarstva građevinarstva i turizma, te Grad Beograd i JP “Skijališta Srbije”, da poštuju zakone i obustave sve aktivnosti na izgradnji gondole Kalemegdan-Ušće koje nanosi trajnu štetu javnom interesu.

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture najavilo je tim povodom tužbu na rešenje Upravnog suda i ponovilo stav da nema nezakonitosti.

"Posebna građevinska dozvola kojom se odobravaju pripremni radovi doneta je u skladu s važećim prostornim planom i planskim aktima grada Beograda, kao i u skladu s rešenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Dozvola se odnosi na pripremne arheološke radove na Kalemegdanu koji treba da budu izvedeni", saopštilo je 23. aprila Ministarstvo, napominjući i da je posebna građevinska dozvola doneta po zahtevu Skijališta Srbije, na osnovu Zakona o planiranju i izgradnji.

"Ministarstvo će, kao i uvek do sada, poštovati odluke suda jer je u okviru svoje nadležnosti doneo zakonito rešenje. Izražavamo nadu da će Upravni sud po tužbi protiv rešenja Ministarstva raditi jednako ažurno i efikasno kao što je doneo rešenje o odlaganju izvršenja našeg rešenja", navedeno je u saopštenju.

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, kako podseća RERI, izdalo je bilo 1. aprila rešenje o građevinskoj dozvoli kojom su odobreni pripremni radovi na Kalemegdanu, na kat. parceli 64/17, na području Beogradske tvrđave i arheološkog nalazišta “Antički Singidunum”. Pripremni radovi uključuju i iskop zemlje i pobadanje betonskih šipova. Prethodno je na istoj parceli, bez izdate građevinske dozvole, posečeno drvo koje je predstavljalo simbol Kalemegdana.

RERI je podnelo 17. aprila tužbu Upravnom sudu, zahtevajući da se građevinska dozvola za izvođenje pripremnih radova poništi kao nezakonita, a da se pripremni radovi hitno zaustave.

Zbog neregularnosti u procesu planiranja izgradnje gondole, Evropa Nostra Srbija i druga strukovna, naučna i obrazovna tela posvećena kulturnom nasleđu uputila su nedavno apel Ministarstvu kulture i informisanja da pokrene proceduru za stavljanje van snage Plana detaljne regulacije i donese privremenu meru za odlaganje svih radova na izgradnji gondole. Od ministra je tim povodom zatrazeno i da preispita postupanje odgovornih lica u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture (RZZSK). U dopisu je data detaljna analizira svih proceduralnih i zakonskih  neregularnosti u radu RZZSK-a u procesu davanja mišljenja, odluka, uslova i mera zaštite u procesu planiranja gradnje gondole, saopštila je organizacija Evropa Nostra Srbija, koja je deo međunarodne asocijacije za kulturno nasleđe i jedan od pokretača peticije protiv gondole koju je potpisalo više od 15.500 građana.

Uprkos protivljenju stručne javnosti, međutim, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić više puta je ponovio da će gondola biti u funkciji do kraja ove godine i poručio da gradske vlasti ne nameravaju da odustanu od tog projekta.

Prema izjavama gradskih čelnika, žičara preko Save bila bi dugačka hiljadu metara, a putnici bi se prevozili u 25 kabina. Kapacitet gondole bio bi 3.000 putnika na sat u oba smera, a sa jedne na drugu obalu putovalo bi se oko pet minuta.

Glavni investitor tog projekta je JP “Skijališta Srbija”, dok bi gradske vlasti Beograda, kako su najavile, učestvovale u finansiranju "jedne trećine" tog projekta.

*U prilogu: Rešenje Upravnog suda (pdf)

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav