• Search form

17.01.2012 | 20:37

Štrajk na internetu

Štrajk na internetu

Internet zajednica stupa u štrajk 18. januara povodom predloga američkih zakona o onlajn pirateriji (SOPA) i zaštiti intelektualnog vlasništva (PIPA). Štrajku se pridružuju i neki od najvećih sajtova, kao što su Wikipedia na engleskom, Reddit, FreePress.net, izražavajući bojazan da bi usvajanje tih zakona dovelo do cenzure na internetu, odnosno ugrozilo slobodu i otvorenost veba.

Rasprava u Kongresu o predloženim zakonima zakazana je za 24. januar - Predstavnički dom bi trebalo da se izjasni o SOPA, a Senat o PIPA.

Protiv tih cenzorskih zakona izjasnilo se već na desetine hiljada građana širom sveta, potpisujući onlajn peticije ili postavljajući na svoje profile privremene protestne bedževe.

Akciji se pridružuje i Vikipedija na engleskom, koja je najavila 24-časovni “odlazak u crno”, odnosno dobrovoljni odlazak u oflajn status.

To je prvi javni protest Vikipedije, čiji je osnivač Džimi Vejls (Jimmy Wales) izjavio da pristalice SOPA optužuju protivnike tog zakona da se zalažu za omogućavanje piraterije, ali da to nije tačno, jer je poenta u tome što je taj zakon tako opširan i tako loše napisan da bi mogao da se odnosi na mnoge stvari koje uopšte nemaju veze sa piraterijom.

Pristalice SOPA tvrde da je taj zakon pripremljen da bi zaustavio bogaćenje sajtova koji prenose piratske sadržaje. Zapravo bi omogućio vlasnicima prava na određeni sadržaj i američkim vlastima moć da traže sudski nalog za zatvaranje sajtova koji su povezani sa piraterijom. Takođe, mogao bi da primora internet provajdere u SAD, pretraživače, procesore za onlajn plaćanje i kompanije za internet marketing da prestanu da posluju ili obezbeđuju linkove ka stranim sajtovima za koje se sumnja da su umešani u piratske aktivnosti.

Slične odredbe sadrži i PIPA, a i jednom i drugom već se usprotivila i Bela kuća.

Bela kuća navela je u saopštenju da, iako veruje da je onlajn piraterija stranih sajtova ozbiljan problem koji zahteva ozbiljan zakonski odgovor, istovremeno ne podržava bilo kakav zakon koji umanjuje slobodu izražavanja, povećava sajber-bezbednosni rizik ili ugrožava dinamičnost i inovativnost globalnog interneta.

Osnivač Vikipedije izjavio je da ne veruje da će SOPA proći, ali da smatra da su oba zakona samo indikatori većeg problema, jer se širom sveta pripremaju zakoni namenjeni borbi protiv onlajn piraterije koji bi zapravo regulisali internet na način koji bi ugrozio onlajn slobode.

Među velikim sajtovima koji su predvodnici štrajka je i Reddit, čiji je osnivač Alexis Ohanian izjavio da je zanimljivo to što se i republikanci i demokrate nađu u zastoju kada treba da reše problem deficita budžeta, ali se lako dogovore kada im holivudski lobisti plate 94 miliona dolara da napišu sporne zakone.

Iako su se i druge velike internet kompanije, kao što su Google, Facebook i Yahoo, izjasnile protiv predloženih zakona, potpisujući još u novembru zajedničko pismo upućeno ključnim senatorima, njihovi sajtovi će ipak ostati onlajn. Ipak, na drugi način će izraziti protest, pa je Google odlučio da postavi protestni link na naslovnu stranu kojim poziva na akciju protiv piraterije, a ne protiv slobode.

Twitter je odbio da ode oflajn, smatrajući da bi bilo glupo obustaviti globalni biznis u znak protesta zbog pojedinačnog pitanja politike jedne nacije.

Protestu zbog predloženih zakona mogu se pridružiti ljudi širom sveta, između ostalog i slanjem poruka kongresmenima ili svojim vlastima kako bi uticale na američke kolege da odustanu od SOPA i PIPA.

Više o načinima učešća u akciji moguće je naći na http://sopastrike.com/strike

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav