• Search form

21.01.2012 | 12:01

Šta je ostalo od slobode?

Kulturni centar Beograda pozvao je stručnu i najširu javnost na reakciju i debatu o aferi proizvedenoj u medijskoj i političkoj sferi povodom teksta Andreja Nikolaidisa, kao i proglasa Foruma pisaca, zbog čijeg je potpisivanja smenjen direktor Narodne biblioteke Srbije Sreten Ugričić.

KCB je stoga pozvao najširu javnost na debatu “Šta je ostalo od slobode?” koja će biti održana 24. januara u podne u Dvorani Kulturnog centra Beograda.

Šta je ostalo od slobode?

Kulturni centar Beograda pozvao je stručnu i najširu javnost na reakciju i debatu o aferi proizvedenoj u medijskoj i političkoj sferi povodom teksta Andreja Nikolaidisa, kao i proglasa Foruma pisaca, zbog čijeg je potpisivanja smenjen direktor Narodne biblioteke Srbije Sreten Ugričić.

KCB je stoga pozvao najširu javnost na debatu “Šta je ostalo od slobode?” koja će biti održana 24. januara u podne u Dvorani Kulturnog centra Beograda.

Debata “Šta je ostalo od slobode?” biće održana 24. januara u podne u Dvorani Kulturnog centra Beograda, a na nju su pozvani institucije, udruženja, mediji i predstavnici vlasti.

Izričito se protiveći kažnjavanju kulturnih radnika, kao i svakog drugog građanina, zbog izricanja sopstvenog mišljenja, KCB je poručio u pozivu na debatu da kriterijumi “podobnosti” (rukovodećih) pojedinaca u bilo kojoj, pa i u kulturnoj sferi, ne smeju biti uzimani u obzir i korišćeni umesto kriterijuma stručnosti. O tome treba da prosuđuje stručna i šira javnost, a ne samo vlada, i pogotovo ne ministar policije, saopštio je KCB povodom odluke Vlade Srbije da smeni Ugričića.

Napominjući i da afera nastala povodom Nikolaidisovog teksta ima više posledica, KCB je naveo, između ostalog, i da se time skreće fokus javnosti sa gorućih problema srpske (kulturne) politike na društveno pogubnu temu o patriotama i izdajnicima. Takođe, doprinosi već odavno konstruisanoj i produktivnoj atmosferi zastrašivanja, kao i daljem urušavanju nacionalnih i gradskih ustanova kulture.

KCB je na debatu “Šta je ostalo od slobode?” posebno pozvao udruženja novinara (UNS i NUNS), Srpski PEN centar, Srpsko književno društvo, Udruženje književnika Srbije, umetnička udruženja, kao i institucije kulture, te ministre policije, kulture, pravde i ljudskih i manjinskih prava, zaštitnika građana, gradonačelnika Beograda, predstavnike Kancelarije za evropske integracije, Sekretarijata za kulturu Beograda, medije i sve zainteresovane pojedince.

Debata KCB-a inicirana je smenom direktora Narodne biblioteke Srbije Sretena Ugričića, 20. januara na telefonskoj sedici vlade, nakon burnih reakcija u javnosti zbog njegovog potpisivanja proglasa Foruma pisaca kojim je zatraženo obustavljanje medijske hajke na crnogorskog pisca Andreja Nikolaidisa, savetnika predsednika Crne Gore.

Smenu Ugričića zatražili su ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, koji je i potpredsednik vlade, kao i ministar prosvete Žarko Obradović, dok je ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković, koji je podneo vladi izveštaj o slučaju Ugričića, ocenio bio da “pitanje eventualnih kadrovskih promena ne zahteva hitnost u okviru ozbiljnih i velikih tema o kojima i Vlada odlučuje".

Ministar Marković je prethodno obavestio Ugričića da je uveren da je "stabilnost i kontinuitet u radu najviše nacionalne ustanove u kulturi, kakva je NBS, prioritet u odnosu na dnevno-politička dešavanja". Dodao je i da će Ugričićevu ponuđenu ostavku “do daljnjeg, kao čin odgovornosti, ozbiljno primiti k znanju”.

Ugričić je ponudio ostavku dan ranije, u izveštaju koji je dostavio Ministarstvu kulture u vezi sa podrškom proglasu Foruma pisaca kojim je zatraženo da se obustavi medijska hajka na Nikolaidisa.

Nikolaidis je izazvao burne reakcije autorskim tekstom u E-novinama i na portalu Analitika u kojem je naveo da bi bio “civilizacijski iskorak” aktiviranje eksploziva u dvorani "Borik" tokom proslave 20-godišnjice Republike Srpske, kojoj su prisustvovali i najviši državni zvaničnici Srbije. U toj hali dan ranije pronađeno je tri kilograma eksploziva i veća količina oružja.

Sporni deo teksta je, prema rečima Nikolaidisa, metafora za klasnu borbu, jer je, kako je izjavio crnogorskim medijima, razvio tezu šta bi bilo kada bi se reklo da su sve verske i nacionalne podele lažne i da ih servira elita da bi prikrila istinsku podelu u svakom društvu - podelu na bogate i siromašne.

Povodom Nikolaidisovog teksta, Beograd je uputio demarš Podgorici, a burne reakcije u javnosti nastavljene su kako u Srbiji, tako i u Crnoj Gori, ali i u regionu.

List "Pres" objavio je 19. januara tekst pod naslovom "Upravnik NBS podržao atentat na Tadića”, što je Ugričić odbacio s gnušanjem i naveo da je duboko zgrožen bezobzirnošću medija koji su mu na šokantan način "pripisali stavove sa kojima se nikada ne bi mogao složiti".

U izveštaju ministru Markoviću, naveo je, između ostalog, da je proglas Foruma pisaca razumeo kao podršku slobodi izražavanja, te da svi koji ga poznaju i sa kojima je sarađivao znaju da se gnuša terorizma i svakog nasilja, te da se oduvek zalagao za demokratske vrednosti i činio sve što je u njegovoj moći i u interesu zemlje, naroda i kulture.

“Kao upravnik naše nacionalne biblioteke podržavam Vladu i državni vrh, a ako svojim radom i rezultatima nisam potvrdio svoj patriotizam, moja ostavka kao i uvek stoji na raspolaganju Vama i Vladi”, naveo je Ugričić u izveštaju ministru.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav