• Search form

22.10.2015 | 15:32

Šta je Knjiženstvo?

Šta je Knjiženstvo?

Međunarodna konferencija o ženskom stvaralaštvu i kulturnom doprinosu “Šta je Knjiženstvo?”, održana 16. i 17. oktobra na Filološkom fakultetu u Beogradu, skrenula je pažnju na različite aspekte stvaralaštva žena tokom istorije, koje je još uvek nedovoljno istraženo i afirmisano.

Digitalna humanistika, žensko iskustvo i feministički pogled na književnost i istoriju bile su osnovne koordinate konferencije, koja je okupila više od 50 učesnika iz više od deset evropskih zemalja, a otvorile su je dekan Filološkog fakulteta prof. dr Aleksandra Vraneš i prof. dr Bilјana Dojčinović, koja vodi projekat “Knjiženstvo, teorija i istorija ženske književnosti na srpskom  jeziku do 1915. godine” Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije.

Žene u javnom diskursu, ženska književnost i periodika, žene u ratu, upotreba digitalne humanistike u istraživanjima i očuvanju njihovih rezultata – neke su od tema konferencije na kojoj su učesnici iz Srbije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Velike Britanije, Grčke, Italije, Nemačke, Polјske i Švajcarske predstavili svoje radove i učestvovali u živim diskusijama.

Sesija o ženama u javnom diskursu predstavila je istraživanja koja pokazuju da nema autentičnih sećanja na "obične" žene tokom rata, kao ni na majke i bake uopšte, osim ako nisu izuzetne u nekom smislu (prof. dr Milena Dragićević Šešić). Čula su se i izlaganja koja su pokazala da ni o izuzetnim ženama (naučnicama) često uopšte nema podataka (prof. dr Dragana Popović). Učesnici su imali priliku da čuju i ličnu, emotivnu, ali i naučno obrazloženu priču o jednoj izuzetnoj ženi, lekarki koja se istakla u borbi protiv tuberkuloze - baki izlagačice (prof. dr Julijana Vučo).

Bilo je reči, između ostalog, i o "pozitivnoj istoriji", odnosno sećanjima koja određuju našu budućnost, kao budućem projektu. Termin pozistorija bi trebalo da označi drugačije viđenje prošlosti zarad bolјe budućnosti  (prof. dr Marina Blagojević Hjuson).

Konferencija je omogućila i povezivanje i planiranje novih projekata, kao što je baza podataka ženskih časopisa od kraja 18. do početka 20. veka u Jugoistočnoj i Centralnoj Evropi, projekat virtuelnog muzeja Julke Hlapec Đorđević, te širenje ideje Knjiženstva kao ženskog stvaralaštva i prerastanje tog projekta u preokret u razumevanju srpske kulture.

U okviru pratećeg programa, 15. oktobra je održana i radionica o ženskoj periodici i bazama podataka sa stručnjakinjama sa Univerziteta na Kritu, na kojoj se razgovaralo o načinu rada, metodama i straživanja, digitalizaciji i kompatibilnosti baze “Knjiženstvo” i baze podataka o ženskoj periodici u grčkim zajednicama unutar Otomanske imperije, kao i o formiranju zajedničke baze ženske periodike za prostor Jugoistočne i Srednje Evrope.

Za vreme konferencije izišao je iz štampe zbornik radova “Knjiženstvo, teorija i istorija ženske književnosti na srpskom jeziku do 1915. godine”.

Sajt projekta je knjizenstvo.rs.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav