• Search form

12.02.2013 | 15:46

Srpska crkvena umetnost u Mađarskoj - u Briselu

Srpska crkvena umetnost u Mađarskoj - u Briselu

Izložba „Evropska kulturna raznolikost - srpska crkvena umetnost u Mađarskoj“ svečano će biti otvorena 13. februara u Balaši Institutu - Kulturnom servisu Ambasade Mađarske u Briselu, uz prisustvo diplomatskog kora, uglednih zvanica i predstavnika delegacija Mađarske i Srbije.

Kao rezultat saradnje Muzeja Srpske pravoslavne eparhije budimske iz Sentandreje i Galerije Matice srpske na zaštiti srpskog kulturnog nasleđa u Mađarskoj, izložba svedoči o viševekovnom prisustvu srpskog naroda na tom prostoru i razvoju umetničkog izraza kao dela bogate riznice srednjoevropske umetnosti.

       Nepoznati ikonopisac - Raspeće Hristovo, sredina XVIII veka

Izložba obuhvata 39 ikona i bogoslužbenih predmeta iz srpskih crkava u Mađarskoj, u odabiru Koste Vukovića, kustosa sentandrejskog muzeja, koji su konzervirani i restaurirani u Galeriji Matice srpske tokom 2010. i 2011. godine.

           Petar Čortanović - Plaštanica, 1836.

Svako delo ili zastupljena serija nadovezuje se na različiti segment srpskog umetničkog nasleđa, ukazujući na još nedovoljno proučena pitanja, kao i na rad pojedinih malo poznatih slikara ili slikarskih radionica.

        Nepoznati ikonopisac - Carske dveri, početak XVIII veka

Izložba pruža slojevitu i razgranatu sliku srpske crkvene umetnosti u Mađarskoj i brojne polazne tačke za buduća istraživanja.

       Nepoznati ikonopisac - Bogorodica sa Hristom i arhanđelima, druga polovina XVIII veka

Poseban segment čini predstavljanje konzervatorsko-restauratorskih radova kao doprinosa Galerije Matice srpske zaštiti kulturne baštine Srba u Mađarskoj.

         Nepoznati ikonopisac - Isus Hristos na prestolu, oko 1800.

Na otvaranju izložbe govoriće zamenik ministra i državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Mađarske Žolt Nemet, član Evropskog parlamenta i Komiteta za spoljne poslove prof. Đerđ Šepflin, ambasador gospodin Karolj Gruber, stalni predstavnik Mađarske u Političko-bezbednosnom komitetu Evropske unije, ministar kulture i informisanja Srbije Bratislav Petković, predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić i, u ime organizatora, direktorka Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević.

        Nepoznati duborezbar, nepoznati slikar - Ormarić za proskomidiju sa predstavom Hrista u evharistijskom putiru, oko 1800.

Izložbu prati publikacija na engleskom jeziku sa tekstovima o istorijskom i umetničkom značaju predmeta i zbirki iz kojih potiču, konzervatorskim istraživanjima i rezultatima, katalogom izloženih dela i rezimeom na mađarskom jeziku, kao i flajer izložbe na engleskom jeziku.

Tokom trajanja izložbe, konzervatori Galerije Matice srpske prezentovaće 7. marta kolegama iz Belgije realizovane konzervatorske radove u okviru projekta „Srpska crkvena umetnost u Mađarskoj“.

Izložba je priređena u saradnji Balaši instituta, Srpskog crkvenog muzeja u Sentandreji i Galerije Matice srpske, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Sekretarijata za kulturu i javno informisanje Vojvodine i Stalne misije Mađarske pri EU u Briselu, uz blagoslov vladike Lukijana, episkopa budimskog.

Izložba će biti otvorena do 8. marta.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav