• Search form

16.07.2013 | 12:03

Snoviđenja grada

Snoviđenja grada

Teatar Mimart iz Beograda učestvuje na petom festivalu Tvrđava teatar u Smederevu edukativnom radionicom čiji je rezultat ulični performans “Snoviđenja grada” koji će 16. jula biti izveden na centralnom gradskom trgu, prema koncepciji Nele Antonović.

Trodnevna radionica Mimarta bila je posvećena istraživanju snova i života grada, gde se sreću različosti ličnih priča koje donose bogatstvo izraza umreženih snoviđenja.

Otvoreni proces Mimarta omogućio je učesnicima da osete zadovoljstvo rada na sebi, ali i veštine timskog, a slobodnog rada, kao i da provere fizičku artikulisanost, te da kreativno istraže i upoznaju svoje telo koje je glavni subjekt na sceni u pozorištu, ali i u eksterijeru. Fokus je na aktivnom i osetljivom govoru tela, ritmu koji uspostavlja komunikaciju sa publikom, intezitetu pokreta koji zadržava pažnju publike i ličnim materijalima učesnika radionica, što doprinosi originalnosti izvođenja van pozorišta.

U performansu, koji počinje u 23 sata, učestvuju umetnici iz Smedereva i Beograda.

Radionicu je vodila Nela Antonović, a dizajn zvuka potpisuje Predrag Radovančević.

Nela Antonović je magistar tehničkih nauka, autor koncepta Mimart i koreorediteljka. Savremeni ples učila je u školi Smiljane Mandukić, a edukovala se po Evropi i Americi kod značajnih koreografa 70-ih i 80-ih godina 20. veka. Upoznala se sa mnogim tehnikama pozorišta, borilačkih veština i autogenih treninga, forum teatra i psihodrame, koje su bile važne za metod Mimart. Član je UDUS-a, UBUS-a i Asiteža Srbije i jedan je od osnivača Stanice - servisa za savremeni ples.

Iskustvo dugogodišnjeg rada istraživanja pokreta Nela Antonović je publikovala u knjigama: “Mimart godovi” (2000), povodom 15 godina istraživačkog rada, “Fenomenologija pokretom” (2004), povodom 20 godina rada, te e-knjigu “25” (2009) o iskustvima otvorenog procesa 25-godišnjeg rada kroz radionice sa Teatrom Mimart, samokritici i razvoju metode rada.

Ta knjiga je, inače, predstavljena na prvom festivalu Tvrđava teatar.

Teatar Mimart osnovala je 1984. godine u Beogradu i to je jedno od prvih alternativnih istraživačkih pozorišta na prostoru bivše Jugoslavije.

Kao osnivač i umetnički vođa, Nela Antonović do danas okuplja grupu profesionalnih umetnika iz raznih oblasti sa kojima zajedno istražuje kroz otvoreni proces. Iskustvo naučnog istraživača savremene tehnologije prenosi u pozorište i sa vanpozorišnog ugla originalnom metodom istražuje kreativnost slobode pokreta i neverbalnu komunikaciju.

Mimart je, kako napominje Nela Antonović, nastao u vreme kada su umetnici bili opsednuti gubljenjem smisla u umetnosti. Okupljeni oko utopijskog koncepta, tragao je tada, ali i sada, pronalazeći svoje vertikale u iskrivljenoj stvarnosti napuklog smisla.

Mimart egzistira već 30 godina u postojećim okolnostima, te kontinuitet i održivost vaninstitucionalnog pozorišta ne dovodi u sumnju njegov koncept.

Produkciju Mimarta čine 53 predstave i više od 400 interkulturalnih projekata, transmedijalnih performansa i uličnih predstava. Negde između fizičkog teatra i savremenog plesa, sa akcentom na ritualni teatar, rad Mimarta je nekonvencijalan i daleko je od ideala kulturne industrije, jer u diskreciji traga za smislom savremene umetnosti.

Metod Mimarta se neprekidno usavršava, a kroz edukativne radionice kreativne vizualizacije nailazi na uspešnu primenu u različitim oblastima: od fizičkog teatra, scenskog pokreta do savremenog plesa. Pogodan je za umetnike svih oblasti, rad sa glumcima, sa građanima kroz community art, sa mladima, decom, marginalizovanim grupama i inkluziju.

Neverbalni teatar ima univerzalnu dimenziju, jer prevazilazi sve barijere: jezičke, starosne, geografske, socijalne, političke, etničke… Metaforična značenja u predstavama i performansima Mimart doprinose originalnosti, ali i citatnosti realnosti fragmentizovanog sveta današnjice.

Mimart se bavi istraživanjem fenomena sa aspekta telesnog, jer jedino telom može da se uđe u fenomen.

Teatar Mimart je član i jedan od osnivača Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije, koja okuplja još oko 90 organizacija i inicijativa iz dvadesetak gradova širom zemlje.

Međunarodni ambijentalni pozorišni festival Tvrđava teatar predstavlja u petom izdanju - od 14. do 20. jula - pet domaćih predstava u konkurenciji za nagrade, a pod sloganom “Čudo je moguće!”, počeo je rumunskom predstavom “Pjero ludak” Teatra Maska iz Bukurešta.

Festival je svečano otvorio hrvatski dramski pisac Ante Tomić, čiju će dramu “Čudo u Poskokovoj Dragi” 17. jula izvesti subotičko Narodno pozorište, u režiji Snežane Trišić.

U selekciji Branislave Liješević, 15. jula u glavnom programu Šabačko pozorište izvelo je predstavu “Mladi Staljin” Džona Hodža, u režiji Nebojše Bradića, a 16. jula na programu je "Per Gint", u režiji Hane Selimović i Nebojše Dugalića, u izvođenju klase glume sa Akademije umetnosti u Beogradu.

U konkurenciji za nagrade su i predstave “Čudo u Šarganu” Ljubomira Simovića, u režiji Ive Milošević i izvođenju Narodnog pozorišta iz Užica, te “Opera ultima” u režiji Kokana Mladenovića i izvođenju Novosadskog pozorišta.

Glavni program tvrđava teatra biće održan u Malom gradu Smederevske tvrđave, gde će 20. jula svečano biti dodeljene i nagrade.

U čast nagrađenih najavljena je predstava Ustanove kulture “Vuk Karadžić” iz Beograda “Zvezdana prašinaDušana Kovačevića, u režiji Marka Đurića.

Za posetioce iz Beograda i ove godine organizovan je prevoz autobusom koji će polaziti svakog dana u 18 sati ispred Crkve svetog Marka. Povratak je u 23.30 sati sa platoa ispred Smederevske tvrđave. Cena povratne karte je 750 dinara, a mesto je potrebno rezervisati na brojeve telefona: 064/26-0000-2 ili 064/112-42-91.

Festivalski sajt je www.tvrdjavateatar.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

*Foto: Lidija Antonović, Robert Golden

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav