• Search form

04.10.2012 | 00:29

Snaga grafita

Snaga grafita

Beogradsko-njujorški umetnik Dragan Ilić učeštvuje na grupnoj izložbi “Grafit” (Graphite) u GV Art galeriji u Londonu, a predstavlja se interaktivnom skulpturom od najlona i zašiljenih drvenih olovaka.

Na izložbi, koja će biti otvorena od 5. oktobra do 8. decembra, učestvuju i Lizzie Cannon, Christopher Cook, Charlie Franklin, Pippa Gatty, Ianis Lallemand, David Marron, Nina Sellars, Anais Tondeur i William Utermohlen.

Prema navodima GV Art galerije, svi učesnici izložbe koriste u svom radu grafit, često zapostavljen medij savremene umetnosti.

Dragan Ilić predstavlja na izložbi skulpturu od zmijolikog komada transparentnog najlona, probijenog sa oko 3.000 grafitnih olovaka. Ilić često koristi grafitne drvene olovke u radovima, uključujući performanse i instalacije, a ručno ih oštri.

Prema navodima GV Art galerije, grafit odražava inovativna i različita istraživanja te grupe umetnika, a odabran je kao tema izložbe i da bi ohrabrio diskusiju o značaju olovke uopšte. Takođe, izložba postavlja pitanje o upotrebi grafita danas kao obaveznom ili prevaziđenom materijalu.

Grafit je, inače, najtanji mogući materijal, a istovremeno i jedan od najjačih. Gotovo je transparentan, a ujedno i tako guste strukture da čak ni najmanji atomi helijuma ne mogu da prođu kroz njega. Upotrebljava se na najrazličitije načine, a između ostalog, koristi se i za ekrane osetljive na dodir za mobilne uređaje i solarne ćelije.

Kako bi ispitala budućnost upotrebe grafita, GV Art galerija se povodom izložbe udružila sa Nacionalnim grafičkim institutom (NGI) Univerziteta u Mančesteru, koji je pozajmio uzorke nedavno pronađenog grafitnog materijala koji će biti moguće posmatrati u galerijskom prostoru pomoću mikroskopa.

GV Art galerija istakla je da joj je čast što predstavlja grupu etabliranih, ali i mlađih savremenih umetnika, koji se vraćaju jednom od najosnovnijih, najkonciznijih i najemotivnijih materijala u poslednjih 300 godina istorije umetnosti.

GV Art je galerija savremene umetnosti čiji je cilj da istražuje i afirmiše odnose umetnosti i nauke, odnosno načina na koji te dve oblasti mogu da utiču jedna na drugu.

Galerija priređuje izložbe i druge događaje koji stvaraju dijalog fokusiran na načine na koji moderan čovek interpretira i razume prednosti i umetnosti i nauke. Takođe, posvećena je otkrivanju načina na koji tehnološki razvoj i kreativnost utiru put razvoju novih estetskih senzibiliteta.

U okviru izložbe je planiran i niz pratećih događaja.

Ilić je gostovao u Londonu krajem februara ove godine, kada je predstavio angažovani umetnički projekat “Retribution” (Odmazda), nakon prezentacije celokupnog opusa koju je održao na Univerzitetu Vestminster.

Ilićeva prezentacija na Odseku za arhitekturu Univerziteta Vestminster odnosila se na celokupan njegov opus od 1974. godine do danas, uz fokus na aspekat transdisciplinarnosti prakse tog srpskog, australijskog i američkog umetnika koji živi i radi na relaciji Njujork - Beograd, a poznat je i kao osnivač umetničkog izlagačkog prostora i laboratorije ITS-Z1 (International Test Site Z-1) u Ritopeku kod Beograda.

Londonska prezentacija Ilića bila je fokusirana na intersekciju umetnosti i nauke, odnosno na istraživanja u sferi robotike i kombinovanja kompjuterske tehnologije sa performativnim mogućnostima robotizovanih mašina koje koristi sa izvođenje crteža velikih dimenzija putem moždanih senzora. Takođe, Ilić je tada predstavio i serijale performansa kojima se bavi već nekoliko decenija, uključujući ciklus “Ljudi koje ne volim” (People I Don’t Like).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav