• Search form

25.11.2010 | 17:23

SLAVistika u EUropi

Međunarodni festival slovenskih kultura, koji od 25. do 27. novembra u Zagrebu organizuju Hrvatsko slavističko društvo i Klub studenata A-302, ističe potrebu interakcije mladih iz regiona, a okosnicu programa čini okrugli sto pod dvosmislenim tematom “SLAVistike u Europi”.

SLAVistika u EUropi

Međunarodni festival slovenskih kultura, koji od 25. do 27. novembra u Zagrebu organizuju Hrvatsko slavističko društvo i Klub studenata A-302, ističe potrebu interakcije mladih iz regiona, a okosnicu programa čini okrugli sto pod dvosmislenim tematom “SLAVistike u Europi”.

U okviru “Evropske godine borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti”, drugi festival slovenskih kultura trebalo bi da pokaže kako je omogućavanjem interakcije mladih iz regiona moguće postaviti temelje za jednu novu Hrvatsku, jedinstvenu i snažnu kako u regiji, tako i u Europi, naveli su organizatori.

Baziran na interkulturalnosti i multidisciplinarnosti, Festival je organizovan na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, uz učešće mladih naučnika i studenata različitih struka, kojima daje mogućnost interpretacije i realizacije novih pogleda i novih ideja, dokidajući time granice kultura, jezika i nacionalnosti.

Festival počinje otvaranjem izložbe “Stopama Filipa Kovačevića” na Filozofskom fakultetu i međunarodnim pesničkim kružokom u MaMi, na kojem učestvuju Dragana Evtimova i Vineta Ognenoska iz Skoplja, Stjepan Gillić iz Rijeke i Jacko (Umag/Trst).

Među učesnicima okruglog stola naredna dva dana su Merisha Ismajloska iz Skoplja, koja će govoriti o slavističkom duhu Evropske unije, te Milana Romić, Đino Đivanović i Mladen Katanić iz Zagreba, koji će predstaviti uzruženja za podršku istraživanjima balkanološke kulture, uz razgovor regionalnom stanju “mreža, napona i povremenom nestanku energije”.

Aleksandra Đurić iz Budimpešte osvrnuće se na jedinstvena obeležja u slovenskom svetu, odnosno “pouke iz prošlosti za sadašnjost i budućnost”, Jasenka Begić iz Zagreba na jezik i identitet - (južno)slavenski “weltsćmerz”, a Matĕj Martinčák iz Praga na detinjstvo u hrvatskoj autobiografskoj pripovetci 1990-ih na primeru dela Julijane Matanović, Gorana Tribusona i Miljenka Jergovića.

Ana Jakimska iz Skoplja govoriće o Aleksandru Hemonu i “Projektu Lazarus”, odnosno napuštanju doma kao potiskivanju identitea, a Matija Ivačić iz Zagreba o češkom književnom “andergraundu” nakon pada komunizma, dok Dijana Dill (Zagreb) učestvuje izlaganjem na temu “Postfeministička literatura - Antiglamur i ‘genderna’ inverzija u romanima Irene Karpe kao antipod ćick-litu u evropskim književnostima”.

Festival obuhvata i muzički program, organizovan u Klubu Stduentskog centra, a među učesnicima su ženska grupa Čipkice, bend Viktor Fogg i DJ Kneža, koji će nastupiti u Klub “Željezničar”.

Sajt Festivala je http://a-302.ffzg.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav