• Search form

09.10.2010 | 14:04

Prva Parada u Beogradu, 3. put

Predstavnici vlasti u Srbiji, međunarodnih organizacija i LGBT zajednice, ponovili su dan uoči prve Parade ponosa u Beogradu, da je najvažnije da ne bude bilo kakvog nasilja, a 9. oktobra održani su i protesti više hiljada građana koji se protive toj manifestaciji.

Prva Parada u Beogradu, 3. put

Predstavnici vlasti u Srbiji, međunarodnih organizacija i LGBT zajednice, ponovili su dan uoči prve Parade ponosa u Beogradu, da je najvažnije da ne bude bilo kakvog nasilja, a 9. oktobra održani su i protesti više hiljada građana koji se protive toj manifestaciji.

Ministar policije Ivica Dačić izjavio je da je najveći državni i interes policije da Parada ponosa prođe mirno i poručio da će policija pružiti najveći mogući stepen obezbeđenja za učesnike te manifestacije, preneli su elektronski mediji, ističući i Dačićev apel na građane da se uzdrže od bilo kakvih sukoba.

Navodeći da je za Srbiju veoma važno da Parada ponosa, iako “možda nije po volji većine građana Srbije, prođe bez incidenata”, Dačić je podsetio da je to skup koji "proističe iz ustavnih i zakonskih prava", te da je Ministarstvo unutrašnjih poslova u obavezi da ga obezbedi.

Trasom Parade ponosa 9. oktobra održana je i protestna šetnja protivnika te manifestacije, predvođenih bivšim monahom Draganom Davidovićem, a nekoliko hiljada građana okupilo se i na platou Filozofskog fakulteta pod sloganom “Život je na našoj strani” i učestvovalo potom u “Porodičnoj šetnji” centralnim gradskim ulicama, tražeći otkazivanje Parade ponosa.

Jake snage policije obezbeđivale su oba skupa, a samu Paradu, kako je ranije najavljeno, obezbeđivaće oko 5.000 pripadnika policije, uz video nadzor svih kritičnih mesta.

Republičko javno tužilaštvo upozorilo je da će svaki oblik ugrožavanja Parade ponosa biti strogo sankcionisan, podsećajući da je za izazivanje nereda na javnom skupu zakonski zaprećena kazna i do osam godina zatvora.

Dva dana uoči Parade ponosa oglasila se i Srpska pravoslavna crkva, ističući da je protiv svakog nasilja, ali i protiv te manifestacije, jer se protivi javnom izražavanju seksualne orijentacije.

Organizatori Parade ponosa i predstavnici međunarodnih organizacacija koje se bave LGBT i ljudskim pravima uopšte poručili su 9. oktobra sa forum “Dan pred Prajd” u Medija centru da je Parada ponosa samo prvi korak ka osvešćivanju društva o pravima manjinskih grupa, te da predstavlja test za vlasti koji će pokazati koliko je Srbija napredovala na polju poštovanja ljudskih prava i razvoja demokratije.

U organizaciji Civil Rights Defenders iz Švedske i Organizacionog odbora Parade ponosa, forum “Dan pred Prajd” obuhvatio je više panela - o značaju Parade ponosa u Srbiji, načinu na koji su mediji u Srbiji izveštavali o LGBT zajednici, te iskustvima LGBT zajednica u svetu.

Organizatorima Parade ponosa i dalje stižu poruke podrške domaćih i međunarodnih organizacija, institucija i zvaničnika.

Stalni koordinator UN u Srbiji Vilijam S. Infante poručio je da je veoma važno da sve nacije zaštite sve ljude od diskriminacije, jer su ljudska prava univerzalna i neotuđiva za sve, a ta dva principa univerzalnosti i nediskriminacije moraju biti podržana.

Infante je pozdravio saradnju civilnog društva i srpskih vlasti u njihovim nastojanjima da se obezbedi sigurno okruženje za Paradu ponosa, navodeći da usvajanje Zakona o zabrani diskriminacije i postavljenje komesara za ravnopravnost predstavljaju veliki korak Srbije u jačanju anti-diskriminacione politike i na putu ka modernim evropskim demokratijama.

Učešće na prvoj Paradi ponosa u Beogradu, koja počinje 10. oktobra u 10 sati okupljanjem u parku Manjež, najavio je, između ostalih, i ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić, zaštitnik građana Saša Janković i poverenik za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić, kao i šef misije OEBS-a Dimitrios Kipreos, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer i šef Delegacije Saveta Evrope u Srbiji Konstantin Jerakostopulos.

Predviđena su tri prilazna punkta parku Manjež - na Slaviji, kod Saobraćajnog instituta CIP na uglu Nemanjine i Sarajevske ulice i treći na raskrsnici ulica Kralja Milana i Kneza Miloša (kod Londona).

Postojaće tri ulaza u park Manjež, sva tri iz ulice Svetozara Markovića, od kojih će srednji biti ulaz za medije, a ostala dva za učesnike i učesnice Parade ponosa.

Nakon okupljanja, šetnja će biti Nemanjinom ulicom, pa Ulicom kneza Miloša i nazad Masarikovom, a na kraju će biti održana žurka u SKC-u.

Pojedine organizacije najavile su grupni dolazak na Paradu ponosa, pa je Nezavisno udruženje novinara Srbije pozvalo članove da se okupe do 10.30 časova ispred Doma novinara i krenu potom zajedno, na čelu s predsednikom NUNS-a Vukašinom Obradovićem.

“Svojim učešćem želimo da pružimo podršku ugroženom delu populacije i potvrdimo svoju borbu za ljudska prava i slobodu govora, mišljenja i opredeljenja. Voleli bismo da nam se u što većem broju priključite kako bismo pokazali da je i Srbija civilizovana zemlja i da svako treba da ima pravo na slobodno opredeljenje”, poručio je NUNS.

Parada ponosa prvi put je trebalo da bude održana u Beogradu 2001. godine, ali je sprečena fizičkim nasiljem, a prošle godine otkazana je u poslednjem trenutku.

Prošle godine Parada ponosa trebalo je da bude održana 20. septembra, ali je taj dan obeležen zabranom javnih okupljanja u centru grada, hapšenjem ultradesničara koji su se ipak okupili, te mnogobrojnim reakcijama na otkazivanje manifestacije.

Parada je trebalo da bude održana ispred Filozofskog fakulteta, ali je odložena nakon priznanja nadležnih da ne mogu da garantuju bezbednost učesnicima u centru grada i njihovog predloga organizatorima da izmeste skup na Ušće iz bezbednosnih razloga. Organizatori su to odbacili kao neprihvatljivo i otkazali Paradu.

Otkazivanje je izazvalo i polemiku u javnosti o sposobnosti države da se izbori s nasiljem, ali je iz krugova vlasti ocenjeno da je samo izgubljena bitka i da je “sigurno da će država da pobedi”.

Prema poslednjem istraživanju Gej strejt alijanse (GSA), jednog od organizatora Parade ponosa, čak 67 odsto građana Srbije i dalje smatra da je homoseksualnost bolest.

Paradu ponosa organizuju GSA i Kvirija - centar za promociju kulture nenasilja i ravnopravnosti (Kvirija centar), uz podršku i pomoć Grupe za podršku gej muškarcima iz Novog Sada, kao i prijateljica i prijatelja iz LGBT zajednice i mnogobrojnih organizacija.

Uoči Parade ponosa, proteklih dana održan je i Pride Week, manifestacija koja obuhvata više izložbi, koncerata, tribina i promocija knjiga.

Organizacioni odbor pozvao je i sve učesnike i učesnice da pročitaju sigurnosno uputstvo za dolazak na Paradu ponosa koje se može preuzeti
OVDE.

Povodom Parade ponosa, deo centra Beograda biće zatvoren za saobraćaj od 9. oktobra u 20 sati do 10. oktobra popodne, a najavljena je i izmena režima rada pojedinih linija javnog gradskog prevoza.

Sajt Parade ponosa je www.parada.rs

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav