• Search form

27.04.2010 | 18:30

Projekat BICCED započet regionalnom konferencijom o kulturi

Projekat BICCED započet regionalnom konferencijom o kulturi

Regionalna konferencija o kulturnim politikama na Zapadnom Balkanu, održana 20. aprila u Skoplju, označila je početak trogodišnjeg projekta “Balkanska inicijativa za kulturnu saradnju, razmenu i razvoj” (BICCED), čiji je cilj da doprinese promenama i razvoju kulturnih politika u regionu, kako lokalno, tako i regionalno, i to produkcijim i distribucijom analitičkih tekstova o specifičnim ili zajedničkim pitanjima kulture.

Konferencija “Balkan, mediji i kultura - vreme za promenu” okupila je više od 30 predstavnika kulturnih organizacija i novinara iz regiona, koji su dali dragocen doprinos za kreiranje uređivačke politike projekta BICCED koji realizuju BIRN (Balkan Investigative Regional Reporting Network) i portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, uz podršku Švajcarskog programa za kulturu na Zapadnom Balkanu (SCP).

Predstavnici kulturnih organizacija iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Srbije i Kosova, učestvovali su u diskusiji, čiji je cilj bio da označi glavne slabosti lokalnih kulturnih scena, kao i zajedničke probleme i načine na koje regionalna saradnja i medijsko praćenje kroz projekat BICCED mogu poslužiti kao pomoć i platforma za širu i raznovrsnu kulturnu saradnju i umrežavanje.

Učesnici konferencije složili su se da postoji urgentna potreba za više prostora za kulturu i umetnost u medijskoj sferi, posebno ukazujući na odsustvo analitičkih i kritičkih tekstova, koji bi mogli da iniciraju šire javne rasprave i doprinesu bržim promenama i unapređenju stanja u oblasti kulture.

Otvarajući konferenciju i predstavljajući projekat BICCED, regionalna direktorka BIRN-a Gordana Igrić najavila je da će produkcija analitičkih tekstova o kulturnim politikama početi u maju, a biće objavljivana na specijalnoj sekciji za kulturu na BIRN-ovom sajtu Balkan Insight i distribuirana posredstvom mesečnog njuzletera. Takođe, biće prevođena na jezike u regionu i distribuirana redakcijama više od 90 medija širom Balkana, sa kojima BIRN od ranije sarađuje, kao i drugim zainteresovanim medijima.

Direktorka portala SEEcult.org Vesna Milosavljević, navodeći da je vreme za promene u oblasti kulture i medija na Balkanu davno došlo, izrazila je nadu da će projekat BICCED ubrzati taj proces i biti znak da medijske organizacije, koje su primarno fokusirane na politiku - kao što je BIRN bio donedavno, mogu biti zainteresovane i za probleme kulture, takođe.

Zamenik regionalnog menadžera SCP Bertan Selim rekao je da SCP ima dugogodišnje i bogato iskustvo u saradnji i podršci projektima kulturnih organizacija na Balkanu, a razmišljao je i šta je ono što nedostaje i što bi trebalo dodatno podržati. Prema njegovim rečima, promene u oblasti kulture i medija koje bi mogao da izazove projekat BICCED, biće od opšte koristi.

Zvaničnik Švajcarske kancelarije za saradnju u Makedoniji Ibrahim Mehmeti takođe je istakao značaj kulture i komunikacija za regionalnu saradnju, posebno u kontekstu procesa evropske integracije zemalja Zapadnog Balkana.

Važnost saradnje naglasio je i izvršni direktor Instituta za dijalog i komunikaciju u Tirani Piro Misha, jedan od uvodničara na konferenciji.

“Mi smo mala tržišta i ne možemo da opstanemo bez saradnje”, rekao je Piro Misha u prvom delu konferencije, koji je bio otvoren za medije, a dao je opšti uvid u kulturne politike u regionu i glavne probleme sa kojima se suočavaju kulturne organizacije.

Misha je dodao da novinarstvo u oblasti kulture u Albaniji gotovo više i ne postoji, a posebno je ukazao i na problem nedostatka osnovnih informacija o situaciji u regionu, kao i mogućim partnerima u drugim zemljama za uspostavljanje saradnje.

Među uvodničarima su bili i izvršni producent Internacionalnog teatarskog festivala MESS u Sarajevu Nihad Kreševljaković, kao i eksperti projekta Compendium: istoričar umetnosti, umetnički kritičar i autor iz Skoplja Zlatko Teodosievski i predavač na Univerzitetu umetnosti u Beogradu i Višoj poslovnoj školi u Novom Sadu Hristina Mikić.

Među zajedničkim problemima, iznetim tokom uvodnih govora i diskusije učesnika, naglašeni su odustvo nacionalnih strategija u oblasti kulture, nedovoljna budžetska sredstva za finansiranje programa i projekata u oblasti kulture, kao i netransparentnost njihove dodele na konkursima, političkim interesima vođena podrška i postavljanje vodećih ličnosti na čelo kulturnih institucija iz političkih/stranačkih razloga, nedovoljna kompetentnost u administrativnim krugovima i među donosiocima odluka, kao i širok spektar zastarelih administrativnih i drugih prepreka, uključujući i nedostatak poreskih olakšica za investicije u kulturi.

U živoj diskusiji ukazano je i na potrebu zaštite autorskih prava i problem piraterije u regionu, posebno u oblasti izdavaštva, a učesnici su posebno predočili i problem odliva mozgova i nedostatak podrške mladim talentima, kao i problematičan status samostalnih umetnika.

Kao jedan od najvažnijih problema označeno je i odsustvo podrške nezavisnim kulturnim scenama, a kao jedan od recentnih takvih primera naveden je kulturni centar Točka u Skoplju, koji je nedavno zatvoren.

Optimističku notu diskusiji dala je, kao gost na konferenciji, glavna urednica portala Kulturpunkt iz Zagreba Dea Vidović, koja je bila i programski koordinator projekta “Operacija: Grad” u Zagrebu 2005. godine, a predstavila je taktičke pristupe lokalnoj kulturnoj politici na primeru borbe za Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade.

Drugi deo konferencije, koji je bio zatvoren za medije, sastojao se od dve moderirane sesije o temama o kojima bi trebalo izveštavati tokom realizacije projekta i formalnim i neformalnim komunikacionim sredstvima za uticaj na kulturne politike u regionu i njene kreatore.

Među učesnicima konferencije bili su i Biljana Prentoska, koja vodi Tačku kulturnog kontakta pri Ministarstvu kulture Makedonije, istoričarka umetnosti, kustoskinja i direktorka Nezavisne umetničke asocijacije Remont iz Beograda Darka Radosavljević-Vasiljević, umetnički direktor Dokufesta iz Prizrena Veton Nurkollari, kulturni radnik, novinar i kritičar iz Skoplja Robert Alagjozovski, Biljana Tanurovska-Kjulavkovski iz skopske Lokomotive, Vala Osmani iz Centra za savremenu umetnost Stacion u Prištini, predstavnica novosadske Art klinike i Inicijative za kulturne politike Silvia Dražić, umetnik Mladen Bundalo iz umetničke organizacije Tac.ka iz Prijedora, Iskra Geshoska iz Kontrapunkta iz Skoplja...

Među učesnicima je bilo i desetoro novinara iz regiona, koji su izabrani na osnovu javnog konkursa za realizaciju prve faze projekta BICCED, a uoči i nakon konferencije učestvovali su i na treningu koji su održali stručnjaci BIRN-a radi unapređenja njihovih novinarskih veština u oblasti analitičkog i istraživačkog novinarstva.

Učesnici konferencije dali su dragocen doprinos kreiranju uređivačke strategije projekta BICCED i načina diseminacije njegovih rezultata.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav