• Search form

17.12.2015 | 19:36

Prestižno priznanje Karkatagu

Prestižno priznanje Karkatagu

Projekat “The Machine” beogradskog Karkatag kolektiva i britanske organizacije Collectif and Then.., koji kombinuje vizuelnu umetnost - interaktivne mašine/instalacije i performans, osvojio je Oksford Semjuel Beket nagradu i produkciju u Barbiken centru u Londonu u 2016. godini.

The Oxford Samuel Beckett Theatre Trust Award jedna je od najvažnijih britanskih produkcijskih nagrada za izvođačke umetnosti, koja je namenjena podsticanju razvoja nove generacije umetnika koji se bave hrabrim, izazovnim i inovativnim performansom.

Projekat “The Machine”, čija je premijera zakazana za septembar 2016. godine u Barbikenu, predstavlja spoj arhitekture, umetnosti i tehnologije, a zasnovan je na konceptualizaciji, projektovanju i izgradnji interaktivnog scenskog dizajna – mašinerije koja komunicira sa publikom i čiji je ultimativni cilj scenski događaj u kojem publika radi, donosi odluke (ima visok stepen autonomije), premešta i pokreće performere i biva premeštana i pomerana kao roba.

U koreografiji Bena Djuka (Duke), “The Machine” je zamišljen kao predstava koju publika mora da zaradi i napravi, i za koju mora da se izbori, a biće smeštena u okvire fiktivnog postrojenja/fabrike/proizvodnog pogona.

Karkatag planira da veći deo produkcije interaktivnih mašina i mehanizovane scenografije, kao i prvo eksperimentisanje sa publikom, realizuje u Srbiji do aprila sledeće godine u svom rezidencijalnom prostoru u Svilajncu, kao i u otvorenoj radionici Praksa makerspace u Magacinu u Kraljevića Marka.

Predstava će moći da ugosti između 50 i 70 ljudi, a prema rečima članova Karkataga, namera je da većina njih bude stalno angažovana – kroz kreiranje ljudskih lanaca za prenošenje robe, učestvovanje (namerno, slučajno ili "prinudno") u pokretanju i kontrolisanju mašina i pogona, svetala, alarma... Takođe, publika će se paletarima i transporterima prevoziti sa mesta na mesto i "skladištiti", bivati procesuirana i pakovana. Kroz ritam koji zadaju mašine i automatizovani pokret, koji je ljudskom biću vrlo često teško da isprati, tražiće se svojevrsna koreografija publike, bliska čaplinovskoj estetici iz filma “Moderna vremena”.

 
Projekat “The Machine” je u suštini istraživački i, s obzirom da nastaje u kolaboraciji dva kolektiva koja se na različite načine bave interaktivnošću. Veliki deo rada odnosi se i na uspostavljanje modela saradnje samih umetnika koji je horizontalan i inkorporira različite discipline i iskustva.

Karkatag kolektiv, osnovan 2009. u Beogradu, funkcioniše u polju interaktivne umetnosti i novih medija na granici sa performativnim. Radovi Karkataga su najčešće svojevrsne mašine, obično većih razmera, koje u interakciji sa publikom izazivaju-sprovode unapred “režirane" efekte. Izložene, odnosno ponuđene ili podmetnute na upotrebu, Karkatagove mašine dovode publiku u situaciju da postane aktivni učesnik/performer, a događaj koji se generiše kroz njihov rad predstavlja neodvojivi i suštinski deo samog ostvarenja.

Karkatag je dosad učestvovao na brojnim izložbama, festivalima i javnim i privatnim akcijama u Nemačkoj, Engleskoj, Poljskoj, Hrvatskoj, Švajcarskoj, Crnoj Gori i u više gradova Srbije.

The Machine” je dosad najveći projekat u kojem učestvuje Karkatag kolektiv, koji je bio i deo nacionalnog tima Srbije na Praškom kvadrijenalu ove godine, nagrađenog Zlatnom medaljom za pokretanje dijaloga.

Takođe, Karkatag je osvojio 2015. godine nagradu za razvoj britanskog programa Gone in 20 Minutes za nove umetničke projekte na otvorenom.

Karkatag je sa kolektivom Collectif  and then… sarađivao tokom 2015. godine na 30-minutnom performansu na otvorenom “Caution Do Not Swallow” koji je podržan od britanske produkcijske kuće Remarkable Production i Ministarstva za kulturu i informisanje Srbije. Performans je pripreman u Karkatagovom prostoru u Svilajncu i u 101 Outdoor Arts Creation Centru u Britaniji, a izvođen je petnaestak puta u Beogradu, Stoktonu, Londonu, Hanslou i Halu.

Tim performansom je i osvojena nagrada za razvoj Gone in 20 minutes.

Umetnička grupa Collectif and then… iz Londona bavi se savremenim cirkusom.

Ujedinjujući cirkusku umetnost, scenografiju, koreografiju i pozorišni pristup narativu, Collectif and then... razvio je bogat i uzbudljiv hibridni pozorišni jezik. Ta multidisciplinarna cirkusko-pozorišna grupa nastupala je na internacionalnim festivalima kao što su The First International Contemporary Circus Festival (Rio de Žaneiro), CirkuL'Art (Bratislava) i Harbour Festival (Bristol). Collectif and then… osvojio je nagradu Jerwood fondacije Deutsche Bank, a njihov rad podržava i Arts Council England, Roundhouse, The Circus Space i Jacksons Lane.

Koreograf projekta “The Machine” Ben Đuk suosnivač je projekta Lost Dog, formiranog 2004. godine. Kao koreograf sarađuje sa Škotskim plesnim pozorištem, Feniks plesnim pozorištem, Škotskim narodnim pozorištem i Gejt teatrom. Radi sa tekstom, živom muzikom i pokretom, kombinujući te elemente u plesni izraz koji je definisan narativom i karakterima.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav