• Search form

22.10.2012 | 12:24

Preslišavanje 7 u Remontu

Preslišavanje 7 u Remontu

Galerija Remont nastavlja 22. oktobra projekat “Preslišavanje” izložbom radova Izvanrednog Boba, Predraga Terzića i Veljka Onjina, koja je posvećena digitalnoj slici, fenomenu koji je obeležio kraj prošlog i početak novog milenijuma.

Budući da je sveopšta digitalizacija stvorila pravu malu revoluciju u umetnosti, te da su digitalni mediji promenili način na koji konzumiramo, percipiramo i koristimo slike, u Remontu će biti predstavljena tri umetnika koja su, svako na svoj način, koristili digitalnu sliku kao osnovno polazište, bilo da se radi o kreiranju, transformaciji ili manipulaciji digitalnog zapisa.

Od video radova, preko digitalnih intervencija do trodimnzionalnog modelovanja, njihov rad je usmeren na mnogobrojne mogučnosti koje taj medij pruža.

Izvanredni Bob (momački Miloshevic) je beogradski medijski umetnik, prisutan već više od decenije na internacionalnoj sceni. Roster Bobovih saradnika čini veliki broj muzičara, umetnika, hakera i reditelja, sa kojima je nastupao na mnogobrojnim festivalima širom Evrope i Amerike. Dobitnik je desetak nagrada, a njegovi radovi redovno se prikazuju na medijskim festivalima.

Bob je fokusiran na generičku audio-vizuelnu manipulaciju u realnom vremenu, koliko i za degeneričku analizu elektronske slike. Primenivši iskustva strukturalnog filma na video, istražuje estetiku greške i random strukture u analognom i digitalnom formatu. Glitć i Data Moshing, pored ostalih malfunkcija sistema bili su preokupacija Bobovih eksperimenata mnogo pre no što su postali hipsterska gistrifikacija. Bez obzira na sve, kako navodi, i dalje će tragati za odgovorom na pitanje: "Šta to ima novo u novim medijima?"

Veljko Onjin istražuje odnose digitalnog i realnog sveta, koristeći trodimenzionalnu kompjutersku grafiku, najčešće kombinujući 3D objekte, fotografiju i video.

Balansirajući na granici horora i humora, pokušava da shvati i vizualizuje probleme i posledice sajber kulture, kao i vizealne kulture uopšte. Pronalazeći veze virtuelnog i organskog ili interaktivnog i telesnog, beleži lična iskustva i traume proživljene u intenzivnom kontaktu sa savremenim tehnologijama i medijima. Kao finalni produkt tih iskustava, prema njegovim rečima, nastaju likovni znakovi koji upućuju na otkrivanje opšte prihvaćenih mimikrija, fetiša i samoobmana.

    Veljko Onjin, Jelen, 2007, Vinil print, 150x200 cm

Rođen 1978. godine u Pančevu, Onjin je diplomirao slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu 2002. godine, u klasi profesora Čedomira Vasića. Samostalno izlagao u Beogradu i Pančevu, a učestvovao je na mnogim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu (Austrija, Italija, Hrvatska, Španija, Nemačka). Objavljivao je radove u brojnim inostranim umetničkim publikacijama i magazinima (Rojo®, Ventilo, Tema, Puzdro).

Dobitnik je više nagrada u oblasti digitalne umetnosti i kompjuterske grafike.

Predrag Terzić predstavlja u Remontu radove nastale od 2001/2002. do 2006. godine.

Prema njegovim recicma, ugodinama kada je završavao jedan ciklus (Terra Incognita) i kada je nastajao novi (Nacionalna služba), može se viditi i jedan mali iskorak ka ambijentalnim instalacijama (Velika kompoziciona forma) koji mu je dosta pomogao u današnjem radu.

Ono što danas radi zasnovano je na tim godinama 2000-08. Većinu radova vezuje za cikluse i pokušava da zadrži notu vizuelnog doživljaja koji “može da podstakne posmatrača na razmišljanje, kao i da ga sam rad...što se kaže...radi”.

     Predrag Terzić, Zoran Slavnić Moka, 2006, Nacionalna služba

Rođen 1972. godine u Beogradu, Terzić je diplomirao 2000. na FLU u Beogradu, takođe u klasi profesora Vasića kod koga je i magistrirao 2004. Doktorirao je na Interdisciplinarnim studijama teorije umetnosti i medija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu pod mentorstvom prof. dr. Divne Vuksanović. Član je ULUS-a od 2001.

Izložba Ivanrednog Boba, Onjina i Terzića sedma je u ciklusu “Preslišavanje” koji je osmišljen kao serijal izložbi na kojima se predstavljaju radovi do tri autora, grupisanih po tematskim pristupima, fenomenima ili medijima. Uz izložbe, sastavni deo predstavljanja osnovnih karakteristika scene, čine predavanja, diskusije na najznačajnije teme i probleme koji su označili prvu deceniju XXI veka.

Kustoski tim projekta čine istoričari umetnosti Saša Janjić, Slobodan Jovanović i Miroslav Karić, čije je profesionalno sazrevanje blisko vezano za rad generacije umetnika koja je tek stupala na umetničku scenu i čiji je dalji profesionalni razvoj kroz brojne aktivnosti i projekte ispratila.

Izložba “Preslišavanje 7” biće otvorena u Remontu do 9. novembra.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav