• Search form

24.04.2021 | 14:21

Preminuo Miloš Šobajić, saučešće državnih zvaničnika

Preminuo Miloš Šobajić, saučešće državnih zvaničnika

Srpski slikar Miloš Šobajić preminuo je 24. aprila od posledica korona virusa u Beogradu u 76. godini, a saučešće tim povodom izrazili su najviši državni zvaničnici.

Šobajić je preminuo u  bolnici “Dragiša Mišović”, gde se lečio od Covida-19, potvrđeno je RTS-u.

Šobajićeva izložba u toku je do 1. maja u Galeriji Kombank dvorane, koja je tom postavkom i otvorena 5. marta. “Ja bih poslednjih 20 godina svog rada, koje izložba opisuje, svrstao pod jednu zajedničku temu Progoni i voleo bih da ih vidite i osetite”, rekao je tada Šobajić, čiju je izložbu otvorila ministarka kulture i informisanja i potpredsednica Vlade Srbije Maja Gojković.

Maja Gojković, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić izrazili su saučešće porodici prijateljima i poštovaocima Šobajića, opisujući ga kao jednog od najvećih slikara u Srbiji i šire.

Vučić je naveo da je sa velikom tugom primio vest o smrti Šobajića, “jednog od najvećih slikara našeg doba koji je svojim likovnim izrazom obogatio, uzburkao i umnogome promenio umetničku scenu Evrope i sveta”.

“Decenijama su njegova vizionarska dela predstavljala ogledalo civilizacije i vremena u kojem živimo, a monumentalna platna su nepokolebljivo, neumorno, čak prkosno prikazivala sve naše strahove, prikrivena i ogoljena zla i licemerje današnjeg sveta, izgubljenost čoveka u moru savremenog ništavila, ali uvek i večito stremljenje čoveka da u mraku pronađe svetlo, u strahu hrabrost, a u praznini - punoću života. Tokom decenija, Miloš je svojim slikama ukazivao na najskrivenije vrednosti za koje se vredi boriti i zbog kojih treba ustrajati na preteškom putu ljudskog postojanja koji oduvek obiluje izazovima. Svako njegovo delo predstavljalo je putokaz ka svetlu i stepenik ka konačnoj uzvišenosti na kojoj je video čoveka, kao jedinu i centralnu vrednost civilizacije”, naveo je Vučić, uveren da Šobajićeve slike, kao “pečati prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, ostaju pokoljenjima kao svedočanstvo istorije, ali i putokaz pun vere i nade da će ljudi ipak ponovo staviti život na najviši pijedestal vrednosti”.

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković istakla je da je Šobajić bio izuzetan slikar i vajar, jedan od najcenjenih danas.

“Njegovim odlaskom izgubili smo jednog od najcenjenijih slikara današnjice, koji je svojim delima uspevao da impresionira i domaće i međunarodne umetničke krugove. Ostaće upamćen kao neiscrpni izvor znanja, koje je sa velikom posvećenošću i predanošću prenosio i inspiracija generacijama umetnika”, navela je Maja Gojković u telegramu saučešća, u kojem je istakla i da je Šobajić bio “veliki pregalac i plodan u svom autentičnom stvaralaštvu”, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja.

“Dela koja je ostavio najbolji su svedok nesvakidašnjeg raskošnog talenta. Savremeno srpsko slikarstvo i vajarstvo ostali su bez značajnog stvaraoca”, navela je Maja Gojković, koja je na otvaranju Šobajićeve izložbe istakla da su njegovi radovi zastupljeni u 40 muzeja širom sveta. “Pred nama su dela slikara o kojem je u Parizu, Beogradu i Londonu objavljeno pet monografija, u kojima su uvodne reči dali veliki stvaraoci među kojima i nobelovac Peter Handke, što svedoči o umetničkoj vrednosti i međunarodnom priznanju njegovog rada”, istakla je tada Maja Gojković.

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić istakao je da je Šobajić "jedan od najznačajnijih savremenih srpskih slikara, Beograđanin i beogradski đak", kosmopolita čije "impoznatno delo nadilazi okvire nacionalnog i lokalnog".

"Dela Miloša Šobajića zastupljena su u stalnim postavkama desetina svetskih muzeja. Ipak, prema ličnom priznanju, ostao je uvek onaj isti, smeli i radoznali mladić koji je otišao u veliki svet da postane veliki slikar", rekao je Radojičić i istakao da je Šobajić bio posebno velikodušan prema Beogradu, jer je nedavno donirao čitave zbirke svojih slika rodnom gradu.

"Beograd će ga pamtiti kao nesebičnog umetnika raskošnog talenta, koji je živeo da bi stvarao", poručio je Radojičić.

Rođen 1945. godine u Beogradu, gde je 1970. godine završio Akademiju likovnih umetnosti, Šobajić se dve godine kasnije preselio u Pariz, gde je živeo i radio nekoliko decenija.

Dobitnik je i niza priznanja u Srbiji, među kojima su Zlatni orden za dostignuća u umetnosti, Vukova nagrada, Zlatni beočug Beograda, nagrada Miše Anastasijevića… Dobitnik je i ordena Počasnog gosta Rusije, koji mu je dodelila Ruska duma 2018. godine, kada je postao i član Udruženja umetnika Rusije.

Objavio je knjigu “Slikaj i ćuti” (2018) autobiografskog karaktera, koja govori o uticaju globalizma na savremenu likovnu umetnost, a na izložbi u Galeriji Kombank dvorane predstavio je novu autobiografsku knjigu “Mojih devet života”.

Tada je ponovio svoje protivljenje konceptualnoj umetnosti, koju je nazvao "NATO art".

Govoreći o počecima profesionalne karijere, naveo je da sve ono što je do tada smatrano za kvalitet i za vrednost više nije vredelo, nego “dolazi konceptualna umetnost napravljena od NATO pakta početkom 70-ih, zvala se NATO art”. Zadatak konceptualne umetnosti, kako je ocenio Šobajić, bio je da se sruši duhovna vertikala koja je građena milenijumima - bar u ovom hrišćanskom svetu. “Zašto to? Zato što novi svetski poredak zahteva čoveka bez obrazovanja, čoveka koji ne pripada nijednoj naciji, nijednom narodu, čoveka koji će da prihvati tu diktaturu - novi komunizam ili neofašiam koji nam se očigledno sprema”, ocenio je Šobajić.

Njegovih sedam slika nastalih u poslednjih desetak godina, kao i onih koje su obeležile početak njegovog pariskog stvaralaštva ranih 70-ih, kao i tri skulpture, ostaće deo trajne umetničke postavke Kombank dvorane i posle zatvaranja izložbe 1. maja. Kombank dvorana će time, kako je saopštila ranije, odati “posebnu pažnju i prostor posvetiti najvećem slikaru današnjice”.

Grad Beograd planira, inače, otvaranje Muzeja “Miloš Šobajić” u toku 2021. godine.

*Foto: Kombank dvorana / MKI

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav