• Search form

14.11.2009 | 20:09

Podrška balkanskom filmu

Balkanski filmski fond pri Solunskom festivalu predstavlja ove godine deset projekata iz devet zemalja, a jedan je od najuspešnijih u regionu, s obzirom da su filmovi koji su dobili podršku za razvoj scenarija proteklih šest godina postizali do sada i najveće uspehe na svetskim festivalima.

Podrška balkanskom filmu

Balkanski filmski fond pri Solunskom festivalu predstavlja ove godine deset projekata iz devet zemalja, a jedan je od najuspešnijih u regionu, s obzirom da su filmovi koji su dobili podršku za razvoj scenarija proteklih šest godina postizali do sada i najveće uspehe na svetskim festivalima.

“Pisanje scenarija je umetnost i ovde to treba da dokažemo - da dobra ideja treba da bude nagrađena”, istakla je 14. novembra na otvaranju Balkanskog filmskog fonda direktorka Kristina Kalas-Kalogeropulu, poželevši dobrodošlicu scenaristima nominovanim za premije na 50. Solunskom festivalu.

Optimizam u vezi sa budućim dobitnicima premija izrazila je i direktorka Solunskog festivala Despina Muzaki, koja se ponosi činjenicom da su projekti koji podržani u Solunu stigli do najvećih svetskih festivala, pobede u Berlinu i glavne selekcije u Kanu.

“Sama činjenica da smo razvili umetničku atmosferu neophodnu za razvoj ideja novih scenarista i pisaca uspeh je sam po sebi”, istakla je Despina Muzaki.

Balkanski filmski fond predstaviće do 16. novembra deset projekata iz devet zemalja, među kojima je i “Spomenik Majklu Džeksonu” beogradskog reditelja Darka Lungulova, koji je dobio nagradu 2006. za scenario debitantskog igranog filma “Tamo i ovde”.

Film Lungulova je ove godine na programu 50. Solunskog festivala, kao i još tri filma nagrađena proteklih godina - rumunski “First of All, Felicia” i “Najsrećnija devojka na svetu”, nagrađeni 2007. godine, te “Metastaze” Branka Schmidta iz Hrvatske, dobitnik specijalnog priznanja 2007.

Nagrade sedmog izdanja Balkanskog fonda na 50. TIFF-u iznose po 10.000 evra, a u konkurenciji je i prvi scenario čuvenog albanskog pisca Ismaila Kadarea za albansko-francuski film “Ruska žena” (Russian Women), u režiji Lidije Bobrove i produkciji Lorete Mokini.

Pored scenarija Lungulova, u konkurenciji su još dva od ranije poznata učesnika Balkanskog fonda - rumunskog reditelja Tudora Điurđiua i reditelja Predraga Velinovića iz Srbije, koji učestvuje projektom “Not a Man if Not a Bother” scenariste Ranka Božića, u produkciji kuće “Sirius”.

Iz Hrvatske učestvuju “Halima’s Path” Feđe Isovića, u režiji i produkciji nagrađivanog hrvatskog reditelja Arsena Antona Ostojića i “Mother of Asphalt” scenarista Dalibora Matanića i Tomislava Zajeca, u režiji Matanića.

Među filmovima u konkurenciji su i bugarski “The Girl from Slaveikov Square” (scenario Georgi Danailov, režija Radoslav Spasov), “Home, Sweet Home” (Panos Statojianis, Corinna Avraamidou) sa Kipra, rumunski “Of Snails and Men” (scenario Ionut Teianu, režija Tudor Giurgiu) i “Romanian Spring” (Anca M. Lazarescu) i “Orange Gardens” (Ozkan Kucuk) iz Turske.

Žiri Balkanskog fonda ove godine čine čelnik britanskog Novog filmskog fonda Lenny Crooks, scenaristi i filmski autori Richard Kuuietniowski i Razvan Radulescu, kao i Kristina Kalas - Kalogeropoulou.

Među filmovima koji su do sada dobili podršku Balkanskog fonda TIFF-a su i nagrađivani “California Dreamin’” rumunskog reditelja Kristijana Nemeskua i “Grbavica” sarajevske rediteljke Jasmile Žbanić - pobednik Berlinala, s beogradskom glumicom Mirjanom Karanović u glavnoj ulozi žrtve ratnog silovanja.

Mirjana Karanović je, inače, članica žirija međunarodnog takmičarskog programa 50. TIFF-a, kojim predsedava slavni grčki režiser Teo Angelopulos.

Balkanski fond pokrenut je 2003. godine, na inicijativu Solunskog festivala, a pokriva geografski prostor koji nije potpuno obuhvaćen ni jednim drugim festivalom, odnosno Albaniju, BiH, Bugarsku, Hrvatsku, Kipar, Makedoniju, Grčku, Crnu Goru, Rumuniju, Srbiju, Sloveniju i Tursku.

Jubilarni, 50. Solunski festival traje do 22. novembra, a u međunarodnoj konkurenciji ima 15 debitantskih i drugih filmova autora. Veliki deo programa posvećen je i kinematografijama sa Balkana, posebno srpskoj, a i jedna od najznačajnijih festivalskih nagrada - Zlatni Aleksandar za doprinos filmskoj umetnosti dodeljena je Goranu Paskaljeviću, kome je priređena i retrospektiva.

Sajt TIFF-a je http://tiff.filmfestival.gr

Dubravka Vojvodić / SEEcult.org

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav