Počinje Test! 9+10
Međunarodni pozorišni festival Test! 9+10 (Teatar studentima!), počinje 31. marta u Studentskom centru u Zagrebu praizvedbom predstave “Zašto Balkan nije sexy?” Gorana Stefanovskog, u izvođenju Akademskog pozorišta “Branko Krsmanović” iz Beograda, a do 4. aprila okupiće gotovo 200 izvođača iz petnaestak zemalja, uz raznovrstan prateći program. Ovogodišnja tema je komunikacija, kao proces razmene informacija, sadržaj, forma i cilj, ali i kao mogućnost i ograničenje, zabuna i intervencija.
Međunarodni pozorišni festival Test! 9+10 (Teatar studentima!), počinje 31. marta u Studentskom centru u Zagrebu praizvedbom predstave “Zašto Balkan nije sexy?” Gorana Stefanovskog, u izvođenju Akademskog pozorišta “Branko Krsmanović” iz Beograda, a do 4. aprila okupiće gotovo 200 izvođača iz petnaestak zemalja, uz raznovrstan prateći program.
Ovogodišnja tema je komunikacija, kao proces razmene informacija, sadržaj, forma i cilj, ali i kao mogućnost i ograničenje, zabuna i intervencija.
Pozorišni program počinje predstavom “Zašto Balkan nije seksi”, u režiji Vladimira Cvejića, nastalom prema tekstu Stefanovskog koji nije namenski rađen za pozorište, već je dramatizacija njegovih kolumni iz 1999.
Tekst pod nazivom “Suština stvari”, koji je naručen za konferenciju Evropske kulturne fondacije (ECF), Stefanovski je pročitao u Palati mira u Hagu 2005. godine. Tema konferencije bila je evropska budućnost Balkana. Uz njegov blagoslov, pozorište “Krsmanović” napravilo je kabaretsku predstavu koju izvodi kao masovnu monodramu, jer se odnosi na sudbinu svakog Umetnika s prostora bivše Jugoslavije i celog Balkana, u svetlu postkomunističkog epiloga i tranzicijske sadašnjosti.
Predstava je produkt tromesečne škole glume novih članova Akademskog pozorišta koji su tim komadom, kao diplomskim ispitom, i službeno postali članovi tog teatra, osnovanog 1922. godine.
Prvog dana festivala biće izveden i komad “Emotional-Box” grupe Učilišta ZKM-a, a najavljene su i hrvatske predstave “Candide ili sve je dobro da bolje ne može biti” (O.P.T.I.M.I.S.T.I.), “Sunce je zašlo, ali moje srce još uvijek kuca kao rahatluk koji pada o bas bubanj” (Kazalište Aruša), “Osjećaj za” (Brok & Palatz Co), “O duši” (Ekstremno muzičko kazalište), “Dodir” (DKD) i “Jesen, zima, proljeće, ljeto, puta 100 godina” Dramskog studija EHO pri Srpskom kulturnom društvu “Prosvjeta”.
Najavljen je i romski mjuzikl “Gipsy Prayer For the South” Interkulturalnog teatra III/40 iz Srbije, kao i “Žena kao želja” Tašane Đorđević iz Srbije.
Pozorišni program obuhvata i rumunsku predstavu “A Midsummer Night’s Dream” (Babes-Bolyai University), zatim “Večnu medikaciju” Jelene Rusjan i “When the Moon Is Increasing” (Tina Valentin) iz Slovenije, “Night Watchers” Shimrita Golana iz Izraela, te belgijski “Projekt Eden” (Trotz Ensemble & Royal University Theatre Liege).
Organizatori festivala, u duhu ovogodišnje teme komunikacije, pozvali su publiku da dođe u teatar da bi učestvovala, a ne da bi sedela.
S obzirom na savremene načine komunikacije telefonom, elektronskom poštom, sms-om, preko Fejsbuka ili drugih internet platformi, Skajpa i ostalih instant mesindžera, organizatori festivala Test! naveli su da se gotovo čini da ljudi danas ništa drugo i ne rade. Napredak savremene tehnologije i komunikacijskih sredstava omogućio je proširenje različitih komunikacijskih praksi i doveo do bržih i jednostavnijih načina razmene informacija i novih odnosa određenih komunikacijskih sistema, ali se istovremeno pojavilo pitanje kvaliteta te razmene koja zbog svog usložnjavanja uzrokuje i povećani broj šumova u komunikacijskom kanalu, a time i povećane poteškoće u razumevanju i sporazumevanju.
Razvoj tehničkih, medijskih, senzornih i multisenzornih struktura, sistema i jezika predviđenih za komuniciranje podstakli su i organizatore festivala Test! da u središte interesa ove godine postave, istraže i prouče njihove ekstenzije, mogućnosti i ograničenja, ispitaju odnose različitih komunikacijskih sistema, njihove diferencijacije i nekompatibilnosti, te nusprodukte koji proizlaze iz tih odnosa.
Za mladu kreativnost, kako je istaknuto, još značajnija i karakterističnija crta festivala Test! leži u prilici za međunarodnu komunikaciju brojnih autora i izvođača koji će se susresti, za komunikaciju studenata s profesorima, srednješkolaca sa studentima, studenata i srednješkolaca sa institucijama koje ih mogu usmeriti na njihovom daljem razvojnom putu.
Povezivanje i mirenje svih krajnosti između profesionalnog i amaterskog, tradicije i inovacije, muškog i ženskog, ono je što se ovogodišnjim Testom! 9 + 10 želi uspostaviti.
Osim pozorišnog, Test! obuhvata i muzički program, kao i radionice, ples i regionalnu konferenciju.
Između ostalog, glumačku radionicu će voditi Nhandan Chirco, a u multimedijalnom programu biće predstavljeno dvadesetak instalacija, dok će u programu "Off.MM" publika moći da učestvuje u interaktivnom kreiranju sadržaja i radionici "Akademija kao laboratorij: Behind the Invisible Magic Door" koji će voditi NaoKo TakaHashi.
Program obuhvata i nekoliko plesnih predstava, kao i nastupe tridesetak muzičkih izvođača i DJ-eva, a biće završen tradicionalnom "Feštom Balkanikom".
Sajt festivala je www.test.hr
(SEEcult.org)