• Search form

13.07.2010 | 08:19

Pletnjev, pa Sterija u Ohridu

Pletnjev, pa Sterija u Ohridu

Koncertom Ruskog nacionalnog orkestra, pod vođstvom Mihaila Pletnjeva, 12. jula u Antičkom teatru u Ohridu svečano je počelo jubilarno, 50. Ohridsko leto, u prisustvu najviših državnih zvaničnika i predstavnika kulturnog i javnog života, a publici se posredstvom video snimka obratila i operska diva Ana Lipša Tofović, čiji je koncert 1961. godine označio početak poluvekovnog života te najveće kulturne manifestacije u Ohridu i jedne od najznačajnijih u Makedoniji.

Ruski dirigent, pijanista i kompozitor Pletnjev, koji je u Ohridu već nekoliko dana, a stigao je sa Tajlanda posle tamošnjeg privođenja i optužbi za pedofiliju, nastupio je sa Ruskim nacionalnim orkestrom i makedonskim pijanistom Simonom Trpčeskim kao solistom.

Pletnjev je po dolasku u Ohrid odbacio kao neosnovane optužbe na njegov račun, koje su preneli svi svetski mediji.

Prema njegovim rečima, u pitanju je kampanja jedne kompanije, koja želi da ga predstavi kao zlotvora, iako je na Tajlandu, gde već godinama živi i radi, “učinio mnoga dobra dela”.

Pletnjev je rekao novinarima u Ohridu i da se nada da će se taj slučaj pre ili kasnije razrešiti i da će pravda pobediti, ali je naveo i da je sve u rukama Boga i da svaki čovek, ako su mu suđene određenje žrtve, postaje jači posle takvog iskustva.

Pletnjev je i osnovao Ruski nacionalni orkestar 1990. godine, kao prvi nezavisan orkestar u ruskoj istoriji, a za taj projekat imao je podršku bivšeg sovjetskog lidera Mihaila Gorbačova.

Pod upravom Pletnjeva, ruski muzičari potvrdili su se kao izuzetno uigran sastav, izvodeći dela Čajkovskog i Rahmanjinova. Pletnjev je tokom koncerta privlačio pažnju svojevrsnom dramatizacijom uloge dirigenta, a publika je posebno pozdravila i domaćeg pijanistu Trpčeskog.

Trpčeski je takođe zvučao uvežbano, što se videlo i po odobravanju ruskih kolega u orkestru, naročito prilikom deonice Rahmanjinova. Imao je i jedan bis, a posvetio ga je štimerima klavira, od kojih je jedan specijalno za ovu priliku doputovao iz Londona.

Otvaranju 50. Ohridskog leta prisustvovao je i makedonski predsednik Đorđe Ivanov, koji je ranije uručio organizatorima tog festivala Orden za zasluge za Makedoniju, kao i ministarka kulture Elizabeta Kančeska Mileska, koja je održala pozdravni govor, a publika je imala priliku da vidi i kolaž sastavljen od predstava izvođenih na tom festivalu, kao i plesni performans uoči vatrometa.

Glumica Verica Nedevska spustila se sa platforme na kojoj je izveden scenski spektakl i upalila vatru,  čime je simbolično označen početak 50. Ohridskog leta.

Dramski program počinje 13. jula gostovanjem Narodnog pozorišta u Beogradu predstavom “Pokondirena tikva” Jovana Sterije Popovića, u režiji Jagoša Markovića, koja će biti izvedena u specijalno adaptiranom prostoru u predvorju Crkve sv. Sofija.

Dramski selektor Ohridskog leta Đorđe Jolevski istakao je da u savremenoj verziji čuvene Sterijine komedije igraju zvezde srpskog filma, teatra i televizije, uključujući Olgu Odanović Petrović u ulozi bogate udovice Feme.

U toj predstavi, premijerno izvedenoj u februaru 2007. godine, igraju i Ivana Šćepanović (Evica, Femina kći), Darko Tomović (Mitar, Femin brat), Jelena Helc (Ančica, služavka), Mihailo Lađevac (Jovan, šegrt), Aleksandra Nikolić (Sara, čankoliza kod Feme), Aleksandar Srećković (Svetozar Ružičić) i Branislav Tomašević (Vasilije).

Raznovrstan program 50. Ohridskog leta obuhvata do 20. avgusta i predstave iz Makedonije, Rusije, Bugarske, Irske i Turske, a za svečano zatvaranje najavljen je komad “Kavkaski krug kredom” Bertolta Brehta, u izvođenju Narodnog teatra “Vojdan Černodrinski” iz Prilepa, u režiji Martina Kočovskog.

Skopski Dramski teatar premijerno će izvesti 16. jula Šekspirovog “Hamleta”, u režiji Dejana Projkovskog, a među atrakcijama dramskog programa je i ruska verzija Šekspirove drame “San letnje noći”, u režiji Aleksandra Morfova, Albanski teatar iz Skoplja izvešće “Per Ginta” Henrika Ibzena, u režiji Slobodana Unkovskog, bugarski umetnici Čehovljevog “Galeba”, u režiji Krikora Azarjana, irski Ro Medžik Teatar iz Dablina predstavu “Sodoma, moja ljubav”, koju je režirala Lin Parker, a Gradski teatar iz Istanbula komad Ozena Jule “Mesto u središtu zemlje”, u režiji Nurule Tundžara.

Današnoj Evropi “bez granica” posvećen je koncert Makedonskog nacionalnog baleta, na kojem će 14. jula nastupiti i umetnici iz Grčke, Italije, Ukrajine, Portugalije i Francuske, a poseban dan, posvećen Evropskoj uniji, biće 18. jul, kada će nastupiti Barokni orkestar EU pod vođstvom dirigenta Larsa Urlika Mortensena, koji gostuje 16. jula i u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu, u okviru Beogradskog letnjeg festivala (BELEF).

Među atrakcijama muzičkog programa Ohridskog leta je i koncert Makedonske filharmonije s ruskim violinistom Viktorom Tretjakovim 24. jula u predvorju Crkve sv. Sofija.

Najavljeni su i flautista Emanuel Paju iz Švajcarske, koji će nastupiti sa pijanistkinjom Svetlanom Dejanović Avramović iz Srbije, ruski pijanista Peter Laul, austrijski violončelista Hajnrih Šif, gitarista Petrit Čeku iz Albanije, violinista Pjer Omaž i pijanista Mišel Burdonkl iz Francuske.

Kraj jula obeležiće slavni austrijski violinista Džulijan Rahlin, koji će nastupiti s pijanistom Itamarom Golanom iz Izraela, a avgustovski program otvara ruski pijanista Nikolaj Luganski.

Nastupiće i Kamerni orkestar Slovenačke filharmonije sa klarinetistom Darkom Brlekom i pijanistkinjom Irenom Koblar kao solistima, a za 4. avgust najavljen je gala operski koncert solista Boljšoj teatra iz Moskve i Makedonske opere i baleta.

Do kraja 50. Ohridskog leta nastupiće i ruski Trio Brams, violinista Kiril Trusov i pijanistkinja Aleksandra Trusova iz Rusije, zatim kvartet gitariste Vladimira Četkara, makedonski Hor sv. Zlate Meglenske i domaći muzičari Ljubiša Kirovski (violina) i Maja Šutevska-Kirovska (klavir), egipatski pijanista Ramzi Jasa, kvartet violončela Rastreli, ruski pijanista Denis Macuev, mađarski Gudački kvartet Kodai...

Posebno veče, 10. avgust, posvećeno je Francuskoj i jubileju Šopena, kada će nastupiti pijanista Žerom Granžon i recitatori, a 18. avgusta je češko veče, uz učešće gudačkog ansambla Vaclava Hudečeka.

U okviru 50. Ohridskog leta, biće otvoreno i nekoliko izložbi - “Dvojno kodiranje” Eli Ainoske, “Link” Žarka Bašeskog, “VIRTUelle” Katerine Apostolske, “Moj univerzum” Sofije Semenpeeve, a biće predstavljen i multimedijalni projekat “Rezonanca” Dragana Spasovskog.

Ohridsko leto je već 15 godina član evropske asocijacije festivala, a organizovano je uz podršku makedonskog Ministarstva kulture i brojnih sponzora i pod pokroviteljstvom predsednika Makedonije.

Prošle godine Ohridsko leto otvorio je slavni italijanski kompozitor Enio Morikone, a makedonski predsednik uručio mu je Medalju za zasluge za Makedoniju. Morikone je otvorio 49. Ohridsko leto koncertom sa Simfonijskim orkestrom Budimpešte, a nazvan je “Bilo jednom u Makedoniji” - prema čuvenom filmu “Bilo jednom u Americi” za koji je Morikone komponovao muziku.

Sajt Ohridskog leta je www.ohridskoleto.com.mk, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

*Foto: Viktor Sokolovski (SEEcult.org). Fotografije sa otvaranja moguće je naći OVDE

V. Sokolovski / SEEcult.org

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav