• Search form

20.04.2024 | 00:38

Otvoren Paviljon Hrvatske na 60. Bijenalu - Priručnim sredstvima

Otvoren Paviljon Hrvatske na 60. Bijenalu - Priručnim sredstvima

Hrvatski paviljon na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji, u kojem je predstavljena projekat “Priručnim sredstvima” umetnice Vlatke Horvat i kustoskinje Antonije Majače, svečano je otvoren 19. aprila u obnovljenoj bivšoj stolarskoj radionici Fàbrica 33, u koju su stigli i radovi više od 200 umetnica i umetnika koji su se odazvali pozivu da solidarno učestvuju.

Vlatka Horvat se na otvaranju posebno i osvrnula na načela solidarnosti i poverenja koja je uspostavila sa umetnicima pozvanim da učestvuju u projektu “Priručnim sredstvima”, kojih je u ovom trenutku više od 200. Svi oni pristali su poslati svoje umetničke radove u Veneciju putem kurira, ne koristeći niti jedno službeno, uvreženo, komercijalno sredstvo dostave.

“Ovaj projekt zamišljam kao mogućnost promene koja ne dolazi uz pomoć monumentalnih struktura ili projekata, već uz pomoć drugih ljudi, uz pomoć prijateljstva, poverenja i vere da je promena moguća uz priručna sredstva, ona koja su nam pri ruci. Na jednom od prvih kolaža koje sam napravila u okviru ovog projekta, razigranom vizualu s višestrukim krugovima u šarenim bojama izdignutom iznad brodića koji prevozi venecijanski otpad, taj se banalni svakodnevni prizor uz moju intervenciju pretvara u nešto izuzetno lepo, u izlazeće sunce”, rekla je Vlatka Horvat.

Foto Hrvoje Franjić

Kustoskinja projekta Antonia Majača istaknla je posebnosti projekta u kontekstu 60. Venecijanskog bijenala i teme “Stranci svuda” umetničkog direktora Adrijana Pedrose: “Ono što je na ovom projektu zaista specifično, jeste to što se usuđuje misliti van uvrežene paradigme ‘spektakularnog projekta nacionalnog paviljona’ i realizuje se kao višestruka razmena među umetnicima/cama koji žive u zemljama u kojima nisu rođeni. Oni su stranci, zvanično čak i u hrvatskom paviljonu. Kao što znate, svedočimo razmjeni umetničkih djela bez službenih sredstava transporta, a upravo to što je uobičajenim procesima postavljanja izložbe prikriveno, ovde je otkriveno i na tome je procesu razmene i alternativne logistike poseban fokus”, rekla je Antonia Majača.

Projekta “Priručnim sredstvima”, kako je nagladila, jedinstven je i po tome što ne proizvodi nikakav dodatni ekološki otisak: “parazitiramo” na postojećim putovanjima za dostavu radova i sarađujemo s lokalnom organizacijom Rebiennale | R3B proizašlom iz aktivističke inicijative koja je normalizovalaa reciklažu građevinskog materijala proizašlog s pređašnjih izložbi s prošlih bijenala. Tako je i postavka hrvatskog paviljona inicijalno građena tako da joj se lakše omogući druga namena, dodala je.

Foto Hrvoje Franjić

Ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, uz zahvale autorskom timu na produkciji zahtevnog projekta, posebno je istaknula odgovor projekta na temu 60. Bijenala koji putem svojih bogatih interakcija i kontakata s raznim umetnicima i kuririma stavlja u fokus pitanje odnosa prema drugima, prema nepoznatom i prema predrasudama, na način koji je danas neophodan kako bismo sarađujući s drugima suzbijali strahove i predrasude.

“Znamo da kad nema predrasuda, nema niti sukoba. Uz tu umetničku poruku projekta, osećam i duboku, humanu poruku koja odgovara strahovima i izazovima današnjice”, dodala je minmistarka.

Vlatka Horvat, Priručnim sredstvima, foto: Hugo Glendinning

Smešten u intimnom prostoru Fàbrica 33 u venecijanskoj četvrti Karneđio, hrvatski paviljon predstavlja dinamičnu igru trodimenzionalnih struktura, slika i crteža. Postavka će se menjati sve vreme trajanja Bijenala, a paviljon će istovremeno služiti i kao privremeni atelje umetnice Vlatke Horvat tokom čitavog bijenala.

U središtu projekta je izložba u prostoru hrvatskog paviljona koja nastaje kroz procese razmene radova između Vlatke Horvat, umetnice rođene u Hrvatskoj koja živi u Velikoj Britaniji, te umetnica i umetnika koji i sami žive u dijaspori. Razmena će se, kako je najavljeno u saopštenju, odvijati između Venecije i drugih lokacija improvizovanim sredstvima – radove će u svojim džepovima, torbama ili koferima transportovati prijatelji i poznanici koji već putuju u Veneciju za vlastite potrebe, a koji će pritom postati neformalni kuriri projekta.

Sam naziv projekta “Priručnim sredstvima” stavlja u fokus upravo te improvizovane transportne sisteme kojima pojedinci aktiviraju neformalne mreže prijatelja, poznanika, pa čak i stranaca, za dostavu pisama, paketa, dokumenata, novca i drugih materijalnih dobara članovima porodice i drugima koji žive u udaljenim gradovima ili zemljama. Iako se takve prakse rađaju iz društvene raspršenosti, migracija i raseljavanja, mreže koje one podstiču zasnovane su na načelima solidarnosti, zajedničke borbe, uzajamne podrške i prijateljstva, elementima koje projekat “Priručnim sredstvima” ističe kao preduslove za suživot s drugima i kao nezameljive alate onih koji žive u “stranim zemljama”.

Istovremeno, projekat “Priručnim sredstvima” ukazuje na širok raspon drugih tema kao što su alternativna logistika, spontana proizvodnja društvenih odnosa, neformalna i darovna ekonomija, te ideja poverenja. Na suptilnijem, ali ključnom infrastrukturnom nivou, projekat polazi od prepoznavanja izvanrednog stanja kada je reč o klimatskoj krizi i značajnom ekološkom otisku institucionalizovanih načina proizvodnje, prevoza i prezentacije savremene umetnosti. Improvizovani sistem dostave umetničkih radova u Veneciju i iz Venecije zaobilazi formalni transportni sistem, a izložbena arhitektura uključuje reciklirane materijale.

Vlatka Horvat, Priručnim sredstvima, foto: Hugo Glendinning

*Naslovna foto: Hrvoje Franjić

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav