• Search form

14.12.2020 | 15:21

Osuda političke smene direktorki ustanova kulture u Šapcu

Osuda političke smene direktorki ustanova kulture u Šapcu

Razrešenje direktorki Šabačkog pozorišta Milene Bogavac i Narodnog muzeja u Šapcu Nele Tonković izazvalo je oštru osudu u stručnoj javnosti, uz ocene da je reč o političkim smenama i poziv Ministarstvu kulture i informisanja da reaguje na kršenje Zakona o kulturi.

Srpski PEN centar, energično protestujući zbog smene Milene Bogavac i Nele Tonković, naveo je u saopštenju da je reč o dve uspešne žene, osvedočene prvakinje u svojoj struci, koje su smenjene usred svojih regularnih mandata, bez obzira na njihove javno priznate i isticane rezultate u vođenju ustanova. “Reč je, dakle, o nedvosmisleno političkim smenama. Vlasti u Šapcu su ovim čistkama pokazale da ih suštinski ne zanima kvalitet rada kulturnih institucija, već im je cilj da njima rukovode provereni partijski kadrovi, a ne izuzetni umetnici i stručnjaci u kulturi”, ocenio je Srpski PEN i upozorio da su smene Milene Bogavac i Nele Tonković “opasan politički intervencionizam u kulturi koji ugrožava profesionalni nivo kulturnih institucija i njihove ostvarene umetničke rezultate”. Zbog takve politike i prakse Srbija je, prema oceni PEN centra, sve dalje od dobrih institucija i od evropskih standarda.

Srpski PEN centar istakao je da su Milena Bogavac i Nela Tonković umetnice i kulturne radnice prepoznate po rezultatima u kulturnoj javnosti, dok je njihova delatnost u Šabačkom pozorištu i Narodnom muzeju u Šapcu učinila te institucije ne samo važnim i za grad, već reprezentativnim na nivou zemlje.

“Vlasti na izborima stiču mandat da upravljaju poverenim poslovima pod određenim uslovima, ali nipošto ne stiču neupitnu moć da snižavaju profesionalne standarde u kulturnim institucijama i da ugrožavaju njihove ostvarene rezultate”, naveo je Upravni odbor Srpskog PEN centra, zalažući se za profesionalizaciju upravljanja u javnim ustanovama kulture i za to da poštovanje programske i kulturne autonomije bude obaveza njihovih osnivača.

Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) takođe je oštro osudila odluku Skupštine grada Šapca da razreši Milenu Bogavac i Nelu Tonković, smatrajući je nedopustivim i nezakonitom postupkom. “Ne samo da se radi o štetnom i netransparentnom postupanju, već ovaj čin predstavlja još jedan u nizu incidenata kojima se sprovodi nasilje nad kulturnim radnicima, umetnicima i njihovim delima”, navela je NKSS, ukazujući da je Zakon o kulturi, kako je Nela Tonković i ukazala na konferenciji za novinare, prekršen i po pitanju imenovanja člana Upravnog odbora Narodnog muzeja u Šapcu.

“Ovakvo smenjivanje ljudi sa funkcija i postavljanje drugih na ključne pozicije u institucijama kulture, koje se događa paralelno sa smenom vlasti u Šapcu, predstavlja neprofesionalno delovanje koje nanosi štetu ne samo pojedincima kojima je oduzeto pravo na rad, već i institucijama o kojima je reč, budući da ovakve promene, pogotovo kada se sprovode preko noći, podrazumevaju potres za čitavu infrastrukturu, naročito ako imamo u vidu da se dešavaju sredinom već započete sezone, dok se realizuju programi koji zajednički čine celinu, a čije je nesmetano izvođenje ovim činom otežano”, konstatovala je NKSS.

NKSS je ocenila da je reč o još jednom činu “progona umetnika i kulturnih radnika”, ovaj put motivisanog političkom nepodobnošću, koja “nije i ne može biti legalan kriterijum za smenu sa ovih pozicija, već to moraju biti stručnost i kvalitet obavljanja posla”. Na to, međutim, nisu iznete zamerke u ovom slučaju.

NKSS smatra i da Ministarstvo kulture i informisanja ima obavezu da se suprotstavi kršenju Zakona o kulturi i da javno izrazi podršku koleginicama koje su profesionalno i savesno obavljale svoje dužnosti, a kojima je oduzeto pravo na mandat u zakonskom trajanju.

Pored Ministarstva, NKSS poziva i kolege iz institucija kulture, ali i organizacije sa nezavisne scene i umetnike, da se pridruže zahtevu da se zaustavi politikantsko kažnjavanje i nagrađivanje kojim se pozicije rukovodilaca u institucijama kulture tretiraju kao plen. Umesto toga, kako je naglasila NKSS, potrebno je da se osnaži institucija konkursa koja bi omogućila da se čuje glas struke, a posebno glas zaposlenih u ustanovama kulture, jer samo tako može doći do ponovnog uspostavljanja sistema vrednosti i podizanja kvaliteta sadržaja koji se tu proizvodi i plasira.

Milena Bogavac i Nela Tonković razrešene su 11. decembra odlukom lokalnog parlamenta uz pozivanje na čl. 39 Zakona o kulturi koji navodi da direktoru ustanove kulture dužnost može prestati pre isteka mandata, te da u tom slučaju, shodno čl. 37 istog zakona, osnivač može imenovati v.d. direktora bez prethodno sprovedenog javnog konkursa, ali pod određenim uslovima. Zakon o kulturi nalaže tako da se direktor može razrešiti pre isteka mandata samo na lični zahtev, ako obavlja dužnost suprotno odredbama zakona, ako nestručnim, nepravilnim i nesavesnim radom prouzrokuje veću štetu ustanovi ili tako zanemaruje ili nesavesno izvršava svoje obaveze, ako je protiv njega pokrenut krivični postupak za delo koje ga čini nedostojnim za obavljanje dužnosti direktora, odnosno ako je pravnosnažnom sudskom odlukom osuđen za krivično delo koje ga čini nedostojnim za obavljanje dužnosti direktora ustanove, te iz drugih razloga utvrđenih zakonom ili statutom ustanove.

Skupština grada Šapca, u kojoj odnedavno većinu ima SNS, ujedno je imenovala diplomiranog glumca Vladimira Vasilića za v.d. direktora Šabačkog pozorišta, a likovnu umetnicu Jovanu Stojanac za v.d. direktora Narodnog muzeja.

*Naslovna fotografija: Šabac - Wikimedia Commons, Ванилица, CC BY-SA 4.0

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav