• Search form

21.01.2010 | 15:22

Osmomartovski Divljan & NVO

Vlada Divljan i njegov prateći bend Nevladina organizacija ponovo će održati osmomartovski koncert u Beogradu, a za razliku od prošle godine, kada su nastupili u Domu omladine, sada će svirati u nešto većoj sali Doma sindikata.

Divljan je, prema navodima Long Playa, koji organizuje koncert, rekao da mu je veliko zadovoljstvo što će ponovo svirati Beograđankama, te da će to prilika da se čuje većina ljubavnih pesma koje napisao u čitavoj karijeri.

Osmomartovski Divljan & NVO

Vlada Divljan i njegov prateći bend Nevladina organizacija ponovo će održati osmomartovski koncert u Beogradu, a za razliku od prošle godine, kada su nastupili u Domu omladine, sada će svirati u nešto većoj sali Doma sindikata.

Divljan je, prema navodima Long Playa, koji organizuje koncert, rekao da mu je veliko zadovoljstvo što će ponovo svirati Beograđankama, te da će to prilika da se čuje većina ljubavnih pesma koje napisao u čitavoj karijeri.

“Obožavanje lepšeg pola bi za nas muškarce trebalo da bude obaveza svaki dan. Međutim, nije loše ni ovako bar za 8. mart pokloniti svu svoju pažnju ženama", rekao je Divljan, glavna autorska snaga kultnih Idola, koji stoji iza klasika kao što su "Malena", "Nebeska tema", "Ona to zna", "Ljubavi", "Dok dobuje kiša", "Rusija" ili "Sve laži sveta".

Već prvim, danas raritetnim, singlom Idola "Pomoć, Pomoć/Retko te viđam sa devojkama" (maj 1980), darovanim samo uz časopis Vidici, Divljan je pokazao talenat da napravi pop-hit, ali i sposobnost da zaintrigira, budući da je "Retko te vidam sa devojkama" prepuna muških gej osećanja.

Ključna ploča beogradskog novog talasa "Paket aranžman" (1981), koju su Idoli snimili sa Šarlom akrobatom i Električnim orgazmom, pokazala je raznovrsnost Idola: tu je Divljanova pankoidna pesma o otuđenosti "Plastika", a sa Srđanom Šaperom, danas uspešnim marketinškim stručnjakom, proizveo je brutalno nemačku "Omorinu nad Evropom" i prvi klasik Idola - udarnički raspoložene "Maljčike".

Idoli su iste godine objavili popularni format mini albuma, a bezimena ploča, samo sa natpisom VIS Idoli i Modiljanijevom slikom na omotu, donela je medju šest pesama još jedan klasik - Divljanovu seksualno eksplicitnu baladu "Malena", pored obrade evergrina "Devojko mala".

Studije na Rudarsko-geološkom fakultetu pokazale su se korisno nadahnuće za Divljanov sledeći uspešni autorski iskorak - poletni "Kenozoik" koji, uz glas Idola Nebojše Krstića, otvara album "Odbrana i poslednji dani" (1982).

Komercijalno ne baš uspešan i u doba socijalističke Jugoslavije opasno natopljen pravoslavljem, album je tek vremenom deo kritike ustoličio kao najbolje izdanje Idola.

Poigravanje zvukovima i efektima tokom dugotrajnog boravka u studiju, proživeo je raznolike zvučne kolaže u "Nebeskoj temi", "Rusiji" i "Jedinoj", dok je samo "Hajde, sanjaj me, sanjaj" donekle uspela da ostane prepoznatljivo jednostavna stvar Idola.

Poljuljani komercijalni status je brzopotezno vraćen najvećim hitom Idola, ljubavnom poskočicom "Čokolada" sa istoimenog albuma iz 1983. godine, snimanog u Londonu bez basiste Zdenka Kolara, koji je bio na odsluženju vojnog roka.

Loši odnosi Divljana, Šapera i Krstića, medjutim, doveli su do kraja Idola, koji su objavili pod tim imenom samo još pesmu "Bejbi, bejbi" u klasiku Slobodana Šijana "Davitelj protiv davitelja" (1984), u kojem je igrao Špare, kao i u suštini Divljanov samostalni album muzike radjene za film "Šest dana juna" (1985), na kojem su hitovi "Ona to zna" i "Ljubavi".

Na Divljanov prvi samostalni album čekalo se za tadašnje diskografske običaje predugačke tri godine. "Tajni život A.P. Šandorova" izašao je 1988. godine, ustoličivši pijanistu Aleksandra Šandorova kao stalnog Divljanovog saradnika. Uz veliki hit "Patuljci", album je doneo raznolik materijal, od džezirane "Neću ništa da znam", u najboljem duhu Idola, romantične "Više nisam tu", do rokenrola u "Vreme je".

Divljan je potom radio radi trećinu muzike za kultni omnibus "Kako je propao rokenrol" (1989), gde za potrebe priče o generacijskom sukobu rokera i narodnjaka meša folk uticaje sa pop muzikom (obrađena je čak i “Hasanaginica”).

Sa Srđanom Gojkovičem Giletom potom je počeo dugogodišnju saradnju, koja je rezultirala albumima za decu "Rokenrol za decu" (1989) i "Rokenrol bukvar" (1990).

Za sledeći projekat, Vlada i Gile pojačani su zagrebačkim bubnjarem i ključnim producentom Yu novog talasa Ivanom Stančićem-Pikom i Orgazmovim basistom Zoranom Radomirovićem-Švabom.
Album nazvan po obradi francuske šansone "Lutka koja kaže ne", doneo je autorske radove Divljana i Gojkovića, poput "Ona je", "Spavaj anđele moj" ili "O čemu ona sanja", ali je izašao u nevreme - 1991. godine, na početku ratnih zbivanja i raspada Jugoslavije.

U talasu ljudi koji su napustili zemlju našao se i Divljan, koji je sledeće godine proveo u Australiji.

U zemlju se vratio za koncerte koji su rezultirali albumom "Odbrana i zaštita" (1996) sa novim verzijama starih pesama.

Uz Divljana je prvi put nastupio i njegov Old Stars bend, u kojem su i Gojković, Kolar, Šandorov, kao i perkusionista Boris Bunjac i bivši bubnjar EKV Marko Milivojević.

Sledeći album sa Old stars bendom i sa novim autorskim pesmama - “Sve laži sveta”, objavljen je 2000. godine, a Divljan je potom izdao eksperimetalni album elektronske muzike "Die Tonzentrale" (2003).

Najavio je i da će sa bendom, koji je preimenovan u Nevladinu organizaciju (svi iz Old starsa, osim Gojkovića), priprema novi album pod radnim nazivom "Esperanto".

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav