• Search form

10.05.2015 | 11:30

Openhajmer na Beldoksu

Openhajmer na Beldoksu

Američki reditelj Džošua Openhajmer (Joshua Oppenheimer) gostovaće 11. maja na Beldoksu u Domu omladine Beograda, gde će biti prikazano njegovo novo potresno  ostvarenje “Pogled tišine” o zločinima u Indoneziji 60-ih godina 20. veka.

Nakon Zagreba, gde je na festivalu Subversive primio nagradu “Wild Dreamer” za izuzetno subverzivan filmski opus i predani aktivizam, Openhajmer će i u DOB-u prikazati novi film, svojevrsni nastavak prethodnog ostvarenja “Čin ubistva” (The Act of Killing, 2013) kojim je skrenuo pažnju svetske javnosti na masovno, od strane vlasti organizovano pogubljenje komunista, njihovih pristalica i potpuno nedužnih ljudi u Indoneziji 1965-1966. godine prošlog veka.

U “Pogledu tišine” (The Look of Silence, 2014), koji su organizatori Beldoksa istakli kao najpotresniji film osmog izdanja tog festivala, Openhajmer odlazi korak dalje.

Neke od jezovitih likova koji su učestvovali u pomenutim ubistvima, a koje je upoznao tokom snimanja prethodnog filma, uspeo je da nagovori da pred kamerom verno insceniraju i odglume svoje učešće u tim monstruoznim zločinima. Očigledno je da ni tračak kajanja ili griže savesti u njihovim dijaboličnim mozgovima ne postoji. Kada se, međutim, nešto kasnije nađu “oči u oči” s bratom jednog od nedužno ubijenih, njihova retorika dobija nešto drugačiji prizvuk.

Obilje političkih okolnosti uticalo je na postojeću situaciju da ta najbrutalnija masovno organizovana ubistva u 20. veku ostanu neprocesuirana, nedovoljno rasvetljena i praktično gurnuta pod tepih. Aktuelnu indonežansku vladu je tek “Čin ubistva” naterao da javno progovori o tim zločinima i da prizna njihovo postojanje. Bez obzira na to što su upoznati sa činjenicom ko je Openhajmer i kakav film snima, krvnici filmovani u “Pogledu tišine” uopšte se ne plaše da javno govore o nedelima koja su pre pola veka počinili.

      Džošua Openhajmer

Pogled tišine” je verovatno jedan od najhrabrijih, najpotresnijih i najstrašnijih dokumentaraca ikada realizovanih. Adi Ramli, glavni protagonista, dobijao je pretnje smrću još tokom snimanja, dok je po završetku produkcije čitava porodica bila prinuđena da se preseli u drugi deo države. Openhajmer je, donekle očekivano, u Indoneziji postao persona non grata.

Produkciju tog ostvarenja potpisuju velikani Verner Hercog i Erol Moris.

Pogled tišine” premijerno je prikazan na Filmskom festivalu u Veneciji, gde je osvojio pet nagrada, uključujući Veliku nagradu žirija i nagrade FIPRESCI i FEDORA. Potom je osvojio prestižne nagrade na još niz značajnih festival (Venecija, Berlin, Angers, Čikago, CPH:DOX…).

Openhajmer će se pojaviće na projekciji “Pogleda tišine” u 20 sati u DOB-u kako bi razgovarao sa okupljenom publikom, a cena ulaznice je 200 dinara.

Uoči Beograda, Openhajmer je bio i zvezda osmog Subversive Film Festivala na kojem je održao masterklas i predstavio svoju metodu dokumentarističkog rada baziranu na intervencijama u stvarnost i glumačkim izvedbama, koju je primenio u oba nagrađivana i slavljena filma - “Čin ubistva” i “Pogled tišine”.

Trajno nastanjen u Kopenhagenu, Openhajmer je jedan od najprogresivnijih filmskih autora današnjice, čiji je režijski stil zasnovan na kombinovanju fikcije i nefikcije, fantazije i stvarnosti. Njegova namera je da portretiše političke i društvene noćne more, poput situacije u Indoneziji kojom se bavio u svoja dva filma. Na Subversive festivalu govorio je i o stvaranju odnosa između filma, društvenih trauma i ličnih sećanja – temi koju smatra ključnom za savremenu kinematografiju i kojoj je posvetio svoj filmski opus.

Rođen 1974. u Teksasu, Openhajmer je više od deset godina radio je sa paravojskama, odredima smrti i njihovim žrtvama, istražujući odnose političkog nasilja i njihove slike u javnosti. Obrazovao se na Harvardu i koledžu Central St Martins u Londonu.

Radio je kao viši istraživač na projektu “Genocid i žanr” Britanskog saveta za umetnosti i humanističke nauke, te je objavio brojne radove na tu temu.

Dugometražnim prvencem “Čin ubistva” osvojio je ukupno 72 nagrade na međunarodnim festivalima, među kojima je i Evropsku filmska nagrada za najbolji dokumentarac, BAFTA nagrada, nagrada publike na Berlinalu… Takođe, bio je nominovan i za Oskara, a u Beogradu ga je Openhajmer predstavio 2013. na Beldoksu.

Openhajmer je i jedan od partnera u danskoj produkcijskoj kući Final Cut for Real i umetnički direktor Centra za dokumentarni i eksperimentalni film Univerziteta Vestminster u Londonu.

Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldoks prikazuje od 7. do 13. maja oko 40 filmova iz celog sveta, a otvorio ga je u Sava centru ukrajinski reditelj Sergej Loznica, kome je priredjena mini-retrospektiva, a održao je i master-čas i razgovarao s publikom posle projkecije svog nagrađivanog dokumentarca "Majdan".

Beldoks je počeo domaćim filmom “ŠumaSiniše Dragina i nagrađivanim dokumentarcem “Citizenfour: dosije Snouden” o Edvardu Snoudenu.

Srpski takmičarski program obuhvata deset filmova, a ocenjuje ih žiri koji čine: reditelj Dragan Nikolić, pobednik Beldoksa 2014, književnik Muharem Bazdulj, profesorka engleskog jezika na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu Gordana Vuković Nikolić i producent TV kuće N1 Igor Šanjević.

Novčano priznanje u iznosu od 120.000 dinara, namenjeno autorima pobedničkog ostvarenja, obezbedila je i ove godine kompanija Di&Ma Vision iz Beograda.

Proglašenje pobednika i svečano uručenje nagrade biće 13. maja u Sava centru, uoči projekcije filma “Pako de Lusija: putovanje”.

Festivalski sajt je beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav