• Search form

23.04.2013 | 11:03

O životima drugih

O životima drugih

Umetnici Vanja Bucan iz Slovenije i Boris Lukić i Andrea Palašti iz Novog Sada predstavljaju se od 23. aprila u Galeriji Doma omladine Beograda izložbom “Of Love, Tension and Other Minorities”, odnosno radovima koji su fokusirani na istraživanje društvenog/tekstualnog "prostora" fotografije.

Izložba se sastoji iz tri projekta koji zapravo "dokumentuju" živote drugih. Zamišljena je kao svojevrsni fotografski diskurs (Burgin) u kojem su fotografije kompleksno kodirani artefakti koje možemo čitati kao kulturalne/psihoanalitičke/ideološke znakove.

Fotografije iz serije Studies of Tension (Bucan), Guest 356 (Lukić) i Manjina (Palašti), predstavljaju “fotografski tekst” koji je zapleten/povezan sa "fotografskim diskursom": kompleksnom, intertekstualnom mrežom značenja koja su uslovljena kulturom i društvom. U tom smislu, kako je navela Andrea Palašti u tekstu za katalog, izložba je artikulisana i sprovedena kroz analitičko, lingvističko-semiotičko istraživanje društva i  angažovano polje delovanja fotografije kao medija.

       Vanja Bucan, Studies of Tension

Serija fotografija “Studies of TensionVanje Bucan predstavlja vizuelnu studiju napetosti kroz fotografisanje individua sa ozbiljnim telesnim disfunkcijama ili psihološkim traumama. U tom svetlu, portreti Vanje Bucan osporavaju modele klasičnog portretisanja i načine na koje očekujemo da portret komunicira sa pozitivnošću i lepotom, ali predstavljaju i individualne sociološke dileme autorke kao pojedinca.

U radu “Guest 356Boris Lukić istražuje proliferaciju pornografskih sajtova direktno učestvujujući u online sex chat-u, fotografišući monitor kompjutera u toku interakcije sa devojkama uživo u cilju arhiviranja veštačke stvarnosti (kulture). Ispitujući životne zone u kojima se kreće masovno sajber društvo, Lukić zapravo fiksira ono što se ne može fiksirati – dematerijalizovanu, fragmentiranu, "digitalnu" ljubav na vebu.

       Boris Lukić, Guest 356

Andrea Palašti u radu “Manjina” istražuje izgradnju i posledice mađarskog ("manjinskog“) identiteta i zajednice. Sam naslov "Manjina" aludira na politički i društveni konstrukt same reči, te se poigrava sa idejom – kako, i da li se nacionalni identitet može svesti na puku vizuelnost i reč. Serija fotografija ima za cilj da dekontekstualizuje fenomene vezane za manjinski diskurs, te da se promisli o odnosu estetike i etike, manjine i većine, umetnosti i političkih i/ili društvenih okolnosti.

Predstavljeni radovi nude analitički odnos prema realnosti koja okružuje autore – interdisciplinarni dijalog u sažimanju odnosa umetnosti, psiholoških, socijalnih i političkih formi izražavanja.

        Andrea Palašti, Manjina

Prema rečima Andree Palašti, naslov izložbe aludira na narativni tekst koji zapravo ima za cilj da “progovori” o životima unutar različitih psiholoških, socijalnih i političkih okolnosti.

"Izložba predstavlja kolaborativno istraživanje i eksperiment koji pokazuje kako tri različita projekta mogu koegzistirati, međusobno se dopunjavati i tumačiti. Na taj način, kolaboracija otvara rad ka novim konstelacijama i isčitavanjima. Takođe, ovo je pokušaj umrežavanja umetnika, kao i ukazivanje potrebe za uspostavljanjem direktnih komunikacija sa širim kulturnim prostorom kao što je Beograd”, navela je Andrea Palašti koja je sa Lukićem sarađivala i ranije na nekoliko drugih projekata/izložbi koje pokušavaju mapirati razloge i uslove (ne)postojanja fotografske prakse (i ’scene’) u Novom Sadu.

Vanju Bucan je upoznala na Mesecu fotografije u Ljubljani 2012. godine, gde su zajedno učestvovale i shvatile da dele sličan pristup fotografiji kao mediju.

“Ono što nas povezuje jeste da se sve troje bavimo istraživanjima u okviru ’dokumentarnih praksi’ koristeći simbolički jezik, gde u prvi plan stavljamo konceptualni okvir za ponovno razumevanje aspekata našeg savremenog društva i kulture”, navela je Andrea Palašti.

Radovi na izložbi predstavljaju sociološko istraživanje, a mogu se svrstati i u domen vizuelne antropologije.

Upotreba fotografije kao angažovanog medija je veoma zastupljena i, kako ističe, pruža brojne mogućnosti.

"Fotografija je zbog svojih tehničkih karakteristika i predispozicija najčešće korišćen medij u debatama oko angažovanosti i uticaja na šire društvene i političke događaje. Pored toga, fotografi moraju razumeti život i šire društvene okolnosti kako bi vizuelno mogli reagovati i uticati. Iz tih razloga, ona je pored filma najzastupljeniji medij u metodologiji stvaranja i komuniciranja značenja. Međutim, pretenciozno je misliti da fotografije same menjaju stvari. One najčešće samo beleže, ukazuju i otvaraju dijalog. Fotografi zapravo uvode posmatrača u živote drugih, u nadi da će otvoriti mogućnost za razumevanje i saosećanje onih 'drugih'”, navela je Andrea Palašti.

Andrea Palašti, rođena 1984. u Novom Sadu, završila je diplomske i master studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na odseku Fotografija (2009). Od 2006. godine izlaže i sarađuje sa umetnicima, umetničkim kolektivima/inicijativama. Trenutno završava doktorske studije na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, na odseku za Teoriju umetnosti i medija.

Vanja Bucan, rođena 1973 u Novoj Gorici, završila je socijologiju na Fakultetu za društvene nauke u Ljubljani (1997) i fotografiju na Kraljevskoj akademiji za umetnost u Hagu (2010). Predstavila je svoje radove na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, a živi i radi između Amsterdama, Berlina i Jugoistočnog Balkana.

Boris Lukić, rođen u Sarajevu 1985. godine, završio je diplomske i master studije na novosadskoj Akademiji umetnosti, na odseku Slikarstvo. Izlagao je na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Živi i radi u Novom Sadu.

Izložba “Of Love, Tension and Other Minorities” u Galeriji DOB-a biće otvorena do 5. maja.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav