• Search form

01.10.2010 | 10:31

O FAQ Serbia u Beogradu

Grupa beogradskih umetnika koji učestvuju na nedavno otvorenoj izložbi “Srbija - Najčešće postavljana pitanja” (FAQ Serbia) u Njujorku razgovaraće sa publikom u Beogradu 5. oktobra u Galeriji Petra Dobrovića, uz prezentaciju foto dokumentacije sa otvaranja izložbe i panela sa učesnicima u projektu.

O FAQ Serbia u Beogradu

Grupa beogradskih umetnika koji učestvuju na nedavno otvorenoj izložbi “Srbija - Najčešće postavljana pitanja” (FAQ Serbia) u Njujorku razgovaraće sa publikom u Beogradu 5. oktobra u Galeriji Petra Dobrovića, uz prezentaciju foto dokumentacije sa otvaranja izložbe i panela sa učesnicima u projektu.

U razgovoru će učestvovati umetnici Biljana Đurđević, Uroš Đurić i Raša Todosijević, kao i kustos Branislav Dimitrijević, koji je osmsilio izložbu “FAQ Serbia” sa Andreasom Štadlerom, direktorom Austrijskog kulturnog foruma (ACF) u Njujorku, u kojem je i otvorena 22. septembra.

Izložba je otvorena naredna tri i po meseca, a predstavlja radove umetnika iz Srbije, Austrije, Grčke, Hrvatske, Slovenije, Albanije, Velike Britanije, Rumunije i Turske, među kojima su i dva pozajmljena iz zbirki beogradskog Muzeja savremene umetnosti i dva naručena posebno za tu izložbu.

Na izložbi učestvuju i Vlatka Horvat, Johana Kandl, Kunsthistorisches Mausoleum, Paul Albert Lajtner, Marko Lulić, Ahmet Ogut, Marko Peljhan, Dan Peržovski, Darinka Pop-Mitić, Anri Sala, Valter Štajnaher, Zoran Todorović, Milica Tomić, Stefanos Civopulos i Katarina Zdjelar.

Zastupljeni umetnici referišu na gotovo dvodecenijsku dramu na Balkanu, s naročitim naglaskom na Srbiji, ali cilj izložbe nije da predstavi “srpski slučaj” kao partikularan, već kao simptom univerzalnog, kada se radi o suodnosu ekonomskih/političkih procesa globalizacije i etničke parohizacije, kao i o kulturizaciji tih procesa.

“Srbija - najčešće postavljana pitanja” upravo se bavi univerzalnostima nekih pitanja koja su, iako karakteristična za srpsko društvo zapravo refleksije globalnih političkih, ekonomskih i kulturnih okolnosti u kojima deluju savremeni umetnici.

Otvarajući izložbu, Štadler je rekao da Amerika jeste daleko od Srbije, te da neki Amerikanci možda i ne znaju gde je Srbija, ali da je ACF hteo da pokaže da je došlo do promena u svetu i da Srbija, o kojoj postoje brojne predrasude tokom poslednje dve decenije, nije usamljen slučaj.
“Svi smo mi deo globalnih okolnosti, a nacionalizam postoji i u Austriji i u Arizoni”, rekao je Štadler.

U okviru pratećeg programa izložbe, planirana su i predavanja, panel diskusije, filmske projekcije, koncerti i scenska čitanja, koje će biti realizovana u saradnji sa brojnim institucijama kulture u Njujorku.

Između ostalog, 12. oktobra u Diplomskom centru Martin E. Segal na Gradskom univerzitetu u Njujorku biće održano scensko čitanje drame “Skakavci” srpske spisateljice Biljane Srbljanović, a od 13. do 17. oktobra predviđene su filmske projekcije u Češkom centru, dok će 22. oktobra biti održan koncert Basione Amorose i Jasne Popović u Karnegi holu (auditorijum Stern/pozornica Perelman).

Za 5. novembar najavljena je akademska konferencija “Konstruisanje Balkana, dekonstruisanje nas samih” u Institutu Hariman, a 10. januara biće održan okrugli sto “Serbia@Europe” u Institutu za otvoreno društvo.

Izložba je otvorena do 11. januara 2011. godine, a organizovana je kao projekat EUNIC-a, na poziv i uz podršku ACF-a. Pomogli su je i kulturni centri Rumunije, Češke, Slovačke, Mađarske i Slovenije, kao i Hariman institut Univerziteta Kolumbija koji organizuje i simpozijum.

Sajt ACF-a u Njujorku je www.acfny.org, a MSUB-a www.msub.org.rs

Prateći program izložbe “Srbija - najčešće postavljana pitanja” nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

*Foto (David Plak): sa leve strane na desno - Raša Todosijević, Biljana Đurđević, Zoran Todorović, Johana Kandl, Branislav Dimitrijević, Darinka Pop-Mitić, Goran Đorđević, Marko Lulić i Svebor Midžić, ispred ACF-a u Njujorku

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav