• Search form

25.06.2019 | 19:26

Nulto izdanje NEW Festivala nove evropske drame

Nulto izdanje NEW Festivala nove evropske drame

Hartefakt fond organizuje od 27. do 30. juna u Beogradu nulto izdanje NEW Festivala nove evropske drame, čiji je cilj uspostavljanje i dalje razvijanje tradicije Bonskog bijenala, pokrenutog početkom 90-ih radi predstavljanja novih dramskih autora sa celog kontinenta i jačanja svesti da Evropa nije samo Evropska unija i da, uprkos padu Berlinskog zida, postoje drugi zidovi i nacionalne granice umetnosti koje treba i dalje prevazilaziti.

Prvo izdanje NEW bijenala planirano je za 2020. godinu, a njegov koncept i dalji razvoj biće i osmišljeni za vreme NEW Festivala nove evropske drame, koji počinje 27. juna u Jugoslovenskom dramskom pozorištu ceremonijom primopredaje organizacije te manifestacije. U okviru te svečanosti, predviđen je i razgovor o važnosti obnove partnerstva koja podržavaju saradnju, razmenu i očuvanje mira na evropskom kontinentu, kao i o mogućnosti igranja drama na različitim jezicima, realizovanja koprodukcija i zajedničkih istraživanja, kao i o potrebi za radom na razbijanju međusobne izolovanosti i važnosti kulturne razmene država istog ili sličnog govornog područja.

U razgovoru će učestvovati osnivač i nekadašnji direktor Bonskog i kasnije Visbadenskog bijenala Manfred Bajlharc (Beilharz), ugledni pozorišni reditelj i član žirija prestižne evropske pozorišne nagrade Premio Europa, te dramska autorka Biljana Srbljanović u ime Hartefakta.

Manfred Beilharz, foto: Ružica Milovanović

Program nultog izdanja NEW Festivala savremene evropske drame obuhvata i radionicu prevođenja Magoržate Semil (Malgorzata), uglednog prevodioca i predsednice Odeljenja dramskih autora u organizaciji ZAiKS, stručnjaka za evropsku dramu i probleme prevođenja savremenog dramskog teksta, koja je i patronka Bonskog, Visbadenskog i sada NEW bijenala.

Polaznici radionice imaće priliku od 28. do 30. juna u biblioteci Narodnog pozorišta da se bave problemima prevođenja dramskih dela, sa fokusom na savremenu dramaturgiju koja podrazumeva dijalog, nove dramske jezičke forme (sleng, stih, poetiku psovke i pogrdnog jezika, poštovanje specifičnog stila i ritma, poetski dijalog, itd). U fokusu programa biće i ostali izazovi s kojima se prevodici susreću pripremajući dramski tekst za pozorišni proces.

Novi festival evropske drame po ugledu na nekadašnje Bonsko bijenale najavljen je u februaru ove godine u Narodnom pozorištu u Beogradu, kada je održan prvi sastanak NEW Patronata - članova mreže “patrona” na kojoj je zasnovano i Bonsko, a kasnije Visbadensko bijenale. Na tom inicijalnom sastanku u Beogradu istaknuta je neophodnost nastavljanja prakse Bona i Visbadena, te pronalazak adekvatne forme koja će ostvarivati iste ciljeve.

NEW Patronat, foto: Ružica Milovanović

Bijenale nove evropske drame osnovano je 1992. u Bonu kao jedini međunarodni festival posvećen isključivo produkcijama savremenih predstava na njihovim izvornim jezicima. Osnivači festivala su Manfred Bajlharc i Tankred Dorst, jedan od najpoznatijih i najčešće postavljenih nemačkih dramskih pisaca, dobitnik Büchner nagrade i Schiller Memorial nagrade.

Bijenale je osnovano radi prevazilaženja nacionalnih granica dramske umetnosti i promovisanja ideje da Evropa nije samo EU, već da podrazumeva umetnike od Turske do Islanda i svih ostalih zemalja koje tada nisu pripadale EU. U međuvremenu se EU više puta proširivala, ali su se dizali novi zidovi i postavljale nove prepreke za slobodno putovanje misli, reči, ljudi i dela.

Bijenale je zasnovano na mreži patrona - uglednih dramskih pisaca iz 41 evropske zemlje, koji predlažu nove drame i informišu Umetnički odbor te manifestacije o relevantnim produkcijama iz svojih zemalja. Među patronima su: Biljana Srbljanović (Srbija), Özen Yula (Turska), Bernhard Studlar (Austrija), Gianina Carbunariu (Rumunija), Simona Semenić (Slovenija), Mark Ravenhill (Velika Britanija), Paul Pourveur (Belgija), Hristo Boytchev (Bugarska), Laura Ruohonen (Finska), Akos Németh (Mađarska) i Tena Štivičić (Hrvatska).

Bijenale nove evropske drame još od 1992. godine poklanja posebnu pažnju napretku mladih pozorišnih talenata, dajući im priliku da se uvežu i rade sa poznatim evropskim dramskim autorima, pozorišnim kritičarima i blogerima, sa članovima patronata, kao i sa drugim evropskim studentima drame.

I NEW platforma Hartefakta ima za cilj da otkrije, obrazuje, poveže i promoviše nove, mlade, talentovane i manje poznate umetnike u oblasti izvođačkih umetnosti. Osmišljena kao osnova za dalji razvoj regionalne kulturne i umetničke scene, NEW platforma ima za cilj uspostavljanje viših standarda u domaćim pozorištima i njihovo repozicioniranje u evropskom kontekstu jačanjem kapaciteta i stvaranjem prostora za razvoj i promovisanje novih figura u oblasti izvođačkih umetnosti. Pokretanje NEW platforme praćeno je konferencijom “Budućnost izvođačkih umetnosti: perspektive i izazovi” krajem 2018. godine, te inicijalnim sastankom NEW Patronata u Narodnom pozorištu. Nastavkom tog projekta, Hartefakt fond, kako ističe, nastavlja i dalje pozicioniranje Beograda kao jednog od vodećih evropskih centara za savremenu pozorišnu i izvođačku umetnost.

Projekat NEW nastao je iz potrebe da se stvori most između lokalnih umetnika i evropske kulturne scene, kao i da se zadovolji potreba za funkcionalnim mehanizmom za nacionalno i međunarodno priznavanje mladih perspektivnih umetnika. NEW će, prema najavi Hartefakta, rasti kao platforma posvećena povećanju njihove vidljivosti i uvođenju u šire profesionalne mogućnosti.

Osnovan 2009. godine, Hartefakt fond ima bogato iskustvo rada u oblasti izvođačkih umetnosti u regionalnom i evropskom okviru. Pored umetničkih vrednosti, HF uvek ističe društveno angažovanu dimenziju kroz svoje pozorišne i druge programe, među kojima je i godišnji konkurs za najbolji savremeni angažovani celovečernji dramski tekst.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav