• Search form

22.05.2011 | 19:30

Najbolje predstave za decu

Gran pri 18. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici osvojila je francuska predstava “Moj Pinokio” Didijea de Kalana i Žan-Pjera Leskoa (po delu Karla Kolodija), u režiji Žan-Pjera Leskoa i izvođenju Pozorišta Žan-Pjera Leskoa iz Fontene su Boa (Pariz), koje je nagrađeno iz a scenografiju.

Najbolje predstave za decu

Gran pri 18. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici osvojila je francuska predstava “Moj Pinokio” Didijea de Kalana i Žan-Pjera Leskoa (po delu Karla Kolodija), u režiji Žan-Pjera Leskoa i izvođenju Pozorišta Žan-Pjera Leskoa iz Fontene su Boa (Pariz), koje je nagrađeno iz a scenografiju.

Subotički festival svečano je završen 21. maja na sceni “Jadran” Narodnog pozorišta u Subotici, a u konkurenciji za nagrade prikazao je 20 predstava iz 18 zemalja (Brazil, Iran, Rusija, Italija, Francuska, Češka, Nemačka, Turska, Slovenija, Kazahstan, Poljska, Rumunija, Jermenija, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Velika Britanija, Peru i Srbija).

Za režiju je nagrađen Jurij Utkin iz Rusije, za predstavu "Priče sa nebeskog čardaka” (po novelama Stepana Pisahova), u izvođenju Irkutskog regionalnog pozorišta lutaka "Aistjonok", dok je specijalna nagrada za originalnost i fantaziju dodeljena predstavi “Faus, Faust”, u režiji Luane Gramenja i izvođenju Pozorišta "Cahes" iz Skandičija.

Nagrada za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka dodeljena je Katerini Štolcpartovoj za predstavu "Bez komentara” Šauha Ibrahima, u režiji Jevgenija Ibragimova i izvođenju Južnočeškog pozorišta iz Buđejovica.

Nagrada za najbolju originalnu muziku pripala je Aliju Jermekbajevu za kazahstansku predstavu “Ko konjima plete grive” autora M. Azova i V. Tikvinskog, u režiji Jevgenija Permjakova i izvođenju Regionalnog pozorišta lutaka "Alakaj" iz Aktobe.

Nagrade za glumačko / animatorsko majstorstvo dodeljene su ansamblima predstava “Bez komentara”, “Priča sa nebeskog čardaka” i “Susedi” Mihaila Suponjina, u režiji Sergeja Ivanikova, i izvođenju Krasnojarskog pozorišta lutaka.

Nagrađeni su i Jerbol Ismagulov za ulogu u predstavi “Ko konjima plete grive”, Kristijana Migel i Serži Seran za uloge u predstavi “Priče iz kofera” autorke i rediteljke Kristijane Migel i Seržija Serana, u izvođenju Pozorišta "Opera na mala" iz Sao Paula, te Irena Vinter za ulogu u nemačkoj predstavi “Taj mali sam ja” autora Mire Lobe i Suzi Vajgel, u režiji Torstena Gesera u izvođenju Dalekog pozorišta iz Berlina.

Diploma za poetiku humanizma dodeljena je ansamblu predstave “Poslednji cvet” autorke i rediteljke Zorej Behruzinija, u izvođenju Pozorišta "Arija" iz Teherana.

Festivalski žiri, kojim je predsedavao teatrolog Miroslav Radonjić, istakao je da su učesnici umetničkim dometima, raznovrsnošću i inventivnošću ponudili mladim gledaocima ne samo svet začudne bajkovnosti i bajkovitosti, nego su dodirnuli i pokrenuli i neke od tema tako značajnih za njihovo formiranje i odrastanje.

Žiri je istakao i da je širok program bio usmeren ka teatru koji pokreće gledaoca ne samo pričom, nego i idejama, emocijama, maštom, slikama i zvukom - ka onom pozorištu koje odbija da bude deo rutine, prevaziđenih, docirajućih formi, samozadovoljne i samodovoljne inercije i prosečnosti.

“Težnje selektora ka umetnički vrednim pristupima, u velikoj meri provokativnijim u odnosu na ona davno prevaziđena literarno-scenska čitanja, ponudila je duboko respektabilan program, značajniji po mnogim svojim segmentima od srodnih festivala”, istakao je žiri, koji su, osim Radonjića, činili i reditelji Jaroslav Antonjuk iz Poljske i Vladimir Birjukov iz Rusije, scenograf Pavel Hubička iz Češke i reditelj i glumac Robert Valtl iz Slovenije.

Festival je otvoren 15. maja uručenjem festivalske nagrade za životno delo "Mali princ" za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu rumunskom dizajneru Eustaciju Gregorijanu i rediteljki i glumici iz Srbije Ireni Tot.

Težište 18. Festivala bilo je na rumunskom lutkarstvu, a bogat prateći program obuhvatio je i III Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti, kao i radionice, izložbe, filmski program i književne promocije.

Prema navodima organizatora, ugošćeno je više od 2.000 hiljade učesnika iz celog sveta, a očekuje se da će, nakon gostovanja predstava u drugim gradovima u Srbiji, ukupan broj publike biti oko 25.000.

Tokom trajanja 18. Festivala u Subotici, održana je i repriza festivalskih predstava u Segedinu, a taj program, kao i lutkarska radionica za decu, u okviru koje su mališani naučili kako se prave štapne lutke - javajke, deo su projekta “Cul-Tour” koji je započet u maju 2010. Taj projekat predstavlja saradnju Otvorenog univerziteta Subotica, kao izvršnog producenta Međunarodnog festivala pozorišta za decu, i Pozorišta lutaka “Kever Bela” iz Segedina, u okviru IPA programa za prekograničnu saradnju Srbija-Mađarska.

Festival je osnovan 1994. godine, a do danas je predstavio više od 400 pozorišnih produkcija iz više od 40 zemalja.

Sajt subotičkog festivala je www.lutfestsubotica.net

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav