• Search form

02.02.2011 | 10:09

Nagrade Zavoda za kulturu Vojvodine za 2010.

Prevodilac Vicko Arpad, istoričarka umetnosti Branka Kulić, pisac i filolog Julijan Tamaš i pijanista Ratimir Martinović, dobitnici su nagrada Zavoda za kulturu Vojvodine za 2010. godinu, za stvaralačke rezultate u kulturi i umetnosti i unapređivanju kulturnog života, uvažavajući sve posebnosti Autonomne Pokrajine Vojvodine.

Nagrade Zavoda za kulturu Vojvodine za 2010.

Prevodilac Vicko Arpad, istoričarka umetnosti Branka Kulić, pisac i filolog Julijan Tamaš i pijanista Ratimir Martinović, dobitnici su nagrada Zavoda za kulturu Vojvodine za 2010. godinu, za stvaralačke rezultate u kulturi i umetnosti i unapređivanju kulturnog života, uvažavajući sve posebnosti Autonomne Pokrajine Vojvodine.

Nagrade je dodelio Upravni odbor Zavoda za kulturu Vojvodine, na osnovu predlog komisija za godišnje nagrade, a svečano uručenje je 2. februara u svečanom holu Vlade AP Vojvodine u Novom Sadu, uz pozdravnu reč pokrajinskog sekretara za kulturu Milorada Đurića i umetnički program gitariste Zorana Krajišića i klarinetiste Aleksandra Tasića.

Vicku Arpadu, književnom prevodiocu na mađarski i sa mađarskog jezika, koji je objavio više od 50 knjiga prevoda, uglavnom savremenika, romana i eseja, poezije, dramskih tekstova, filozofskih, sociološko-politikoloških i književno-teorijskih studija, dodeljena je Medalja kulture za multikulturalnost i interkulturalnost.

Arpad je član Društva književnika Vojvodine, Mađarskog saveza pisaca, Srpskog PEN centra i dobitnik nagrade za prevodilaštvo “Bosiljak”, nagrade Mađarske akademije nauka, kao i Udruženja književnih prevodilaca Srbije (Miloš N. Đurić).

Svojim delom, kako je navedeno u obrazloženju, radio je i radi na očuvanju i razvijanju višejezičnosti i kulturne baštine nacionalnih zajednica koje tradicionalno žive u Vojvodini i doprinose međusobnom upoznavanju i uvažavanju različitih jezika, kultura i veroispovesti u Vojvodini.

Istoričarki umetnosti Branki Kulić dodeljena je Medalja kulture za očuvanje kulturnog nasleđa, a u obrazloženju je istaknuto da je celokupnu profesionalnu karijeru posvetila radu u ustanovama zaštite kulturnog nasleđa, pri čemu je iskazala visok stepen stručnosti, posvećenosti i entuzijazma.

Za 35 godina bavljenja strukom istakla se proučavanjem i zaštitom svih vrsta pokretnih i nepokretnih kulturnih dobara sa područja kulturne baštine Vojvodine: knjižno-arhivskih fondova, crkvenom i profanom arhitekturom, slikarstvom i primenjenom umetnošću. Autorka je tri knjige, te brojnih priloga i studija, koje je objavljivala u domaćim i stranim stručnim časopisima. Takođe, autorka je ili koautorka velikog broja reprezentativnih izložbi u zemlji i inostranstvu, rukovodila je rekonstrukcijom stalnih postavki i samostalna je autorka stalne postavke srpske umetnosti 18. veka.
Dobitnica je stručnih domaćih i međunarodnih priznanja.

Piscu i filologu Julijanu Tamašu dodeljena je Medalja kulture za ukupno stvaralaštvo, uz obrazloženje da je ceo radni vek branio, tumačio i konkretnim naučnim i književnim radom podizao dostojanstvo Vojvodine, a time i Srbije, kao dela Evrope i sveta, harmonizujući multinacionalne i multikonfesionalne zadatosti Vojvodine.

Akademik Vojvođanske akademije nauka i umetnosti, Tamaš je osnivač Katedre za rusinski jezik i književnost, profesor i predavač na srednjoškolskom i univeritetskom nivou.

Autor je 42 knjige - poezije, romana, eseja, antologija.., a dobitnik je brojnih priznanja: povelje “Petro Kuzmjak” za doprinos rusinskom obrazovanju, nagrade “Gavrilo Kosteljnik”, “Brankove nagrade”, “Oktobarske nagrade”, “Zlatne značke” KPZ Srbije...

Crnogorskom pijanisti Ratimiru Martinoviću, koji radi kao vanredni profesor klavira na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde je i šef katedre, dodeljena je nagrada “Iskra kulture” za savremeno stvaralaštvo, koju dobijaju autori do 35 godina.

Martinović je, kako je istaknuto u obraloženju, nastupio na više od 500 koncerata u većini evropskih zemalja, ali i u Rusiji, SAD, Meksiku, Kanadi, Argentini, Japanu, Kini... Kao solista je nastupao sa orkestrima kao što su Berlinski sinfonijski orkestar, Istanbulski sim fonijski državni orkestar, Tajlandska filharmonija, Helsinborški simfonijski orkestar...

Osnivač je Kotor Arta, a dobitnik je brojnih nagrada (u Tajpeju, Parizu, Novom Sadu, Nišu, Džoplinu...) i bio je član niza žirija (u Londonu, Splitu, Kotoru...). Objavio je dva kompakt diska.

Vanserijskom umetničkom čvrstoćom, kako je istaknuto, Martinović je dao “celu ružu kvaliteta koja donosi izgradnju posebne i kompleksne ljudske-muzičke strukture, koja od jednog dobrog klavirskog izvođača čini umetnika najvišeg ranga”.

Nagrade se sastoje od umetničkog predmeta i novčanog iznosa, a uručuje ih predsednik UO Zavoda za kulturu Vojvodine Milivoje Mlađenović.

Sajt Zavoda za kulturu Vojvodine je www.kultura-vojvodina.org.rs

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav