• Search form

27.03.2011 | 16:33

Nagrade T-HT za 2010.

Nagrade T-HT za 2010.

Otkupne nagrade konkursa T-HTnagrada@msu.hr za 2010. godinu dobili su Jagoda Kaloper, Dani Oki i Alem Korkut, a njihovi radovi, inače veoma različiti, postaju deo zbirke Muzeja savremene umetnosti u Zagrebu.

Nagrađena su tri vrlo različita umetnička rada: skulpturalna interaktivna instalacija sačinjena od mnoštva elemenata, video instalacija od jednog statičnog i sadržajno zbijenog kadra, te video rad u trajanju od 48 minuta montiran od brojnih, vizuelno potpuno različitih kadrova, inserata iz igranih filmova sa filmske trake i video zapisa iz ruke, koji se stapaju u izuzetno koherentan i ritmičan kolaž.

Prvu nagradu, vrednu 75.000 kuna, dobio je rad "Žena u ogledalu" Jagode Kaloper koja je kombinovala isečke iz filmova u kojima je glumila 60-ih i 70-ih, te kadrove same sebe koje je snimila digitalnom kamerom iz ruke u reflektirajućim površinama, promišljajući ih upravo za taj rad.

Prema navodima žirija, postigla je izuzetno zanimljiv i slojevit rezultat.

Rad je moguće sagledati sa više aspekata: kao veoma razrađenu potragu za identitetom, kao egzistencijalističku studiju, ali i kao zapis o vremenu koji vrlo poetično i iskreno otvara večne teme poput intimnog i javnog, smisla prošlosti, mladosti i starenja.

Kolaž filmskih isečaka (nastalih na filmskoj raci), montiran tehnikom nevidljivog reza, umetnica crpi iz velikih filmskih ostvarenja hrvatske i filmografije iz regije.

Jagoda Kaloper igrala je glavnu ulogu u nizu važnih, pa i kultnih filmova svoga vremena, među kojima su i “W.R. Misterija organizma” Dušana Makavejeva i “Lisice” Krste Papića. Za neke je dobila ugledne nagrade, poput (Zlatne arene u Puli za ulogu u filmu “Kuća” (B. Žižić).

“Žena u ogledalu” veliki je povratak Jagode Kaloper na hrvatsku umetničku scenu, a prema navodima žirija T-HTnagradu@msu.hr, zaista će obogatiti zbirku MSU-a.

Drugonagrađeni (70.000 kuna) je video rad "Generatio aequivoca" Dana Okija koji prikazuje kultnu plažu Bačvice u Splitu.

Video-instalaciju velike dimenzije čini jedan jedini kadar, snimljen iz daljine izuzetno jakim teleobjektivom kojim je postignuta praktično dvodimenzionalna, plošna dubina polja koja komprimuje više od stotinu stvarnih metara.

Kretnje su zgusnute, a pojedini kupači svedeni na zajedničku meru.

Kompozicija s mnoštvom malih prizora i radnji direktno priziva estetiku velikih evropskih renesansnih slikara severa, poput Boša (Bosch) ili Brojgela (Bruegel).

Tako se postiže vitalnost prizora, spontanost kojom se gibanje nepregledne gomile kupača organizuje u privremeni sređeni sistem i nagoveštava postojanje nekog višeg reda koji je pojedincu neshvatljiv. Bilo da je reč o video projekciji velike dimenzije na zidu, kao na izložbi u MSU Zagreb, ili pak maloj na kakav zaslon, rad Dana Okija u svakom je smislu muzejskog formata, istakao je žiri u obrazloženju.

Treću nagradu, vrednu 65.000 kuna, dobila je interaktivna skulpturalna instalacija "Živci" Alema Korkuta koja je izazvala raznovrsne i intenzivne reakcije publike i stručnog žirija.

Skup "živaca", rasprostrt na podu izložbenog prostora, pokreće se impulsom senzora koji reaguje na pomeranje: kada im se posmatrač približi, pokreće se niz nepredvidivih pokreta.

Delo je dosledan nastavak Korkutovog rada, kojim u nasleđe klasične skulpture unosi elemente haosa, neodređenosti i tehničkih inovacija.

"Živci" ostaju upisani kao crtež u prostoru na podu galerije i kada nema nikoga u blizini. Rad je nastao od jednostavnih gradivnih elemenata i oblika, ostavlja višestruke mogućnosti tumačenja: od iščitavanja neutralnih i/ili društvenih mreža, komunikacije, energetike do nasleđa minimalne skulpture 70-ih ili jednostavne i nepretenciozne igre.

Proglašenje dobitnika nagrada održano je 26. marta u MSU Zagreb, u okviru izložbe na kojoj su od 24. februara prikazani izabrani radovi hrvatskih savremenih umetnika, odabrani na osnovu konkursa i delom po pozivu.

Međunarodni stručni žiri najpre je izabrao 40 radova za izložbu - od 260 pristiglih na konkurs, a potom je, kako je saopšteno, imao i težak zadatak da odabere pobednike.

Osim teme, žiri je prilikom ocenjivanja radova vrednovao i metodu i tehniku nastajanja đela, kontinuiteta rada umetnika i kontekst u kojem će se odabrani naći.

Osim umetnika čiji su radovi izabrani na osnovu konkursa, na izložbi su učestvovali po pozivu i Nika Radić, Marijan Molnar, Nemanja Cvijanović, Viktor Popović i Tomo Savić Gecan.

Publika može do 28. marta da glasa za favorita i iskoristi šansu da i sama možda osvoji vrednu nagradu.

Rad “Strah” Tanje Dabo, koji je na prošlogodišnjoj izložbi dobio nagradu publike, pokazao je da posetioci ne biraju isključivo teme koje su lagane, niti očekuju serviranu zabavu.

T-HT-ov fond nagrada je najveći ukupan iznos za otkup dela u savremenoj hrvatskoj umetnosti, ali i u regiji.

Članovi ovogodišnjeg međunarodnog stručnog povereništva bili su: upravnica MSU Zagreb Snježana Pintarić (predsednica), viša kustoskinja MSU Zagreb Nada Beroš, upravnica Moderne galerije u Ljubljani Zdenka Badovinac, multimedijalni umetnik i upravnik Gradskih galerija Osijek Ivan Faktor, istoričar umetnosti Branko Franceschi, multimedijalna umetnica Lala Raščić, te Robert Storr, dekan na čuvenoj Yale School of Art u Njujorku.

Prošle godine prvu otkupnu nagradu dobio je Igor Grubić za dvokanalnu videoinstalaciju “East Side Story”, kojom reprodukuje autentične TV snimke demonstracija 2001. godine u Beogradu i 2002. u Zagrebu zbog Parade ponosa (Gay Pride) i predstavlja umetničku intervenciju u obliku plesne koreografije na mestu protesta u Zagrebu.

Druga nagrada pripala je Marijanu Crtaliću za multimedijalnu instalaciju “Nevidljivi Sisak - Fenomen Željezara”, a treća Marku Tadiću za multimedijalni rad “I speak true things”.

Sajt MSU Zagreb je www.msu.hr

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav