• Search form

09.05.2015 | 20:08

Nagrade 56. Bijenala umetnosti

Nagrade 56. Bijenala umetnosti

Jermenski paviljon sa izložbom umetnika iz dijaspore, koja je posvećena 100-godišnjici genocida nad Jermenima, proglašen je najboljim na 56. Bijenalu umetnosti u Veneciji, a specijalno priznanje dodeljeno je američkom paviljonu za izložbu Džoan Džonas (Joan Jonas), pionirke performansa i video umetnosti. Zlatnog lava za najboljeg umetnika na centralnoj izložbi “Sve budućnosti sveta” dobila je takođe poznata američka konceptualna umetnica Edrijen Pajper (Adrien Piper), a Srebrnog lava za mladog umetnika Im Heung-Sun (Heung-Soon) iz Južne Koreje.

Specijalna priznanja 56. Bijenala, koje je zvanično otvoreno 9. maja posle trodnevnog vernisaža, dobio je posthumno nemački filmski umetnik Harun Faroki (Farocki), te sirijski kolektiv Abunadara (Abounaddara) i alžirski umetnik Masinisa Selmani (Massinissa).

Zlatni lav za životno delo uručen je skulptoru Elu Anacuiju (Anatsui) iz Gane, koga je kustos Okvui Envezor (Okwui Enwezor) nazvao jednim od najznačajnijih afričkih umetnika današnjice, dok je Specijalnog zlatnog lava za doprinos umetnosti dobila kustoskinja Suzan Gez (Susanne Ghez) iz SAD, kao jedan od pionira u promovisanju inovativnih umetničkih praksi i prepoznavanju mladih umetnika koji su kasnije postali respektabilna imena.

       El Anacui, Paolo Barata i Okvui Envezor

Počasne nagrade dodeljene su na predlog kustosa Envezora, prvog Afrikanca na toj poziciji u 120-godišnjoj istoriji Bijenala, koji je konceptom “Sve budućnosti sveta” želeo da istraži odnos umetnosti i razvoja ljudske, društvene i političke stvarnosti, te način na koji tenzije spoljnog sveta, koji se danas suočava sa velikim lomovima, asimetrijama i nesigurnostima, uprkos napretku znanja i tehnologije - utiču na senzibilitet, vitalnu i ekspresivnu energiju umetnika”.

“Ovo je udarac pesnicom u sadašnjost”, rekao je Envezor na svečanoj ceremoniji dodele nagrada 56. Bijenala, na kojem učestvuje 89 nacionalnih paviljona i 136 umetnika koje je za centralnu izložbu odabrao iz 53 zemlje.

     Zlatni lav jermenskom paviljonu

Senzibilitet umetnika na 56. Bijenalu prema aktuelnim geopolitičkim pitanjima istakli su i članovi međunarodnog žirija, koji su uručili nagrade u društvu Envezora i predsednika Bijenala Paola Barate (Baratta). Žiri je istakao i da je 56. Bijenale prva međunarodna izložba umetnosti u Veneciji koja je namenila prostor za performativnu i diskurzivnu umetnost kao integralne elemente umetničke prakse današnjice.

Žiri 56. Bijenala činili su Naomi Bekvit (Naomi Beckwith) iz SAD, Sabin Brajtvajzer (Sabine Breitwieser) iz Austrije, Mario Kodonjato (Codognato) iz Italije, Ranjit Hoskote iz Indije i Jongvu Li (Yongwoo Lee) iz Južne Koreje.

Zlatni lav za najbolji paviljon na 56. Bijenalu dodeljen je jermenskom za izložbu “Armenity / Haiyutioun. Savremeni umetnici iz jermenske dijaspore” koja je postavljena u manastiru Mekitar na ostrvu San Lazaro, a okuplja 18 umetnika jermenskog porekla koji žive širom sveta, a predstavljaju radove koji nose trag specifičnih lokacija, kao i kulturnog nasleđa. U formi palimpsesta, sa savremenim umetničkim delima umetnutim u istorijski spomenički prostor, jermenski paviljon u godini u kojoj se obeležava vek od stradanja Jermena od otomanskih Turaka svedoči o otporu transkulturalne razmene.

     Hrair Sarkissian, Sirija/Velika Britanija

Na izložbi učestvuju umetnici jermenskog porekla iz SAD, Libana, Egipta, Turske, Argentine, Irana, Belgije, Grčke, Italije, Francuske, Brazila, Sirije…

Iako je bio obezbeđen specijalni vaporeto za prevoz sa Đardina i Trga svetog Marka do ostrva San Lazaro, jermenski paviljon ostao je prilično neprimećen za vreme vernisaža u svetskim medijima, kao i angolski na prethodnom Bijenalu 2013. godine, takođe nagrađen Zlatnim lavom.

      Sarkis, Turska/Francuska

Kustoski koncept jermenske izložbe odnosi se na probleme raseljavanja, teritorije, pravde, pomirenja, etosa i otpora. Nezavisno od mesta rođenja, odabrani umetnici, unuci žrtava i preživelih u “prvom genocidu 20. veka”, nose sećanje na svoje poreklo, čime grade “transnacionalni skup” od ostataka rasutog identiteta.

   Ostrvo Sveti Lazar

Na ostrvu San Lazaro, inače, 1717. godine jermenski sveštenik Mekitar ustanovio je Mekitarski red. Lord Bajron je tu u 19. veku učio jermenski jezik. Mnogi značajni radovi evropske književnosti, kao i verski tekstovi, prevedeni su na jermenski na tom ostrvu. Istorija manastira na San Lazaru, sa vrtovima, bivšom štamparijom, muzejem i bibliotekom, pomogla je da se očuva jermensko kulturno nasleđe, navedeno je u tekstu za katalog izložbe, koju prati i zbirka pesama sa radovima 12 jermenskih pesnika rođenih posle genocida i Revolucije u Rusiji.

U okviru jermenskog predstavljanja na 56. Bijenalu, u Pikolo amfiteatru u Arsenalu početkom septembra biće održana serija performansa, diskusija i video projekcija umetnika, pesnika i nezavisnih filmskih autora koji potiču iz Male Azije.

Zlatni lav za najboljeg umetnika na centralnoj izložbi “Sve budućnosti sveta” dodeljen je Edrijen Pajper za rad “The Probable Trust Registry: The Rules of the Game #1–3”, izložen u Arsenalu.

Umetnica je, kako je naveo žiri, reformisala svoju konceptualnu praksu uključivanjem ličnog subjektiviteta – sebe same, svoje publike i javnosti uopšti. “Njene prezentacije navode nas da se angažujemo u doživotnom performansu lične odgovornosti, pozivajući nas da obratimo pažnju na efemeran i prolazni karakter sistema vrednosti”.

Džoan Džonas, veteranka performansa i video umetnosti, dobila je specijalno priznanje za izložbu u američkom paviljonu “They Come to Us Without a Word” – ekološki tematizovanu multimedijalnu instalaciju sa video radovima, slikama na papiru i vitrinama punim objekata koji ukazuju da je svet u ekološkoj opasnosti.

Ceremoniju dodele nagrada 56. Bijenala iskoristila je da oda počast nedavno preminuloj Džejn Farver (1947-2015), urednici kataloga izložbe u američkoj paviljonu, koja je, kako je istakla, uvek inspirisala druge kustose i podržavala umetnike. “Veliki je to gubitak, osećam kao da je ovde sa nama”, rekla je Džoan Džonas koja se približava 80-im godinama, a prve performanse izvodila je 60-ih.

Srebrni lav za mladog umetnika koji obećava dodeljen je korejskom umetniku Im Heung-Sunu za rad “Factory Complex” – potresan video rad koji istražuje prirodu prekarijata u odnosu na uslove rada za žene širom Azije.

Specijalna priznanja dodeljena su Harunu Farockom (posthumno, 1944-2014) kao uticajnoj figuri posleratnog filma, zatim Abunadara kolektivu za dokumentovanje aktuelnog političkog sukoba i ljudske borbe za preživljavanje u Siriji, bez zauzimanja bilo koje strane, te Masinisi Selmaniju za rad u skromnom mediju kojim prevazilazi njegove kapacitete.

Zvezde ceremonije dodele nagrada bili su dobitnik Zlatnog lava za životno delo El Anacui i Suzan Gez, koja je dobila Specijalnog zlatnog lava za doprinos umetnosti, a oboje je predložio Odboru Bijenala kustos Enzevor.

Anacui je nagrađen ne samo za recentne uspehe na međunarodnoj sceni, već i za ukupan umetnički uticaj na dve generacije umetnika u zapadnoj Africi.

Suzan Gez, koja je 40 godina radila kao izvršna direktorka i glavna kustoskinja Renaissance Society Univerziteta u Čikagu, “jedna je od najistaknutijih ličnosti na međunarodnoj sceni savremene umetnosti”, istaklo je Bijenale u saopštenju. Suzan Gez godinama je promovisala aktere inovativnih umetničkih praksi, a između ostalog, organizovala je prve izložbe umetnika kao što su Džef Vol (Jeff Wall), Majk Keli (Mike Kelley), Isa Genzken, Tomas Strut (Thomas Struth) i Kara Voker (Walker).

Bijenale umetnosti otvoreno je do 22. novembra.

*Foto: labiennale.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav