• Search form

22.07.2010 | 15:21

Nagrade 10. OLJK-a

Jubilarno, deseto Osječko ljeto kulture (OLJK) svečano je završeno 21. jula dodelom tri ravnopravne nagrade koje su dobili hor “Brevis” i Umetnička akademija u Osijeku za koncert Karla Jenkinsa “Adiemus”, tuzlansko Narodno pozorište za predstavu “Malograđanska svadba” Bertolta Brehta, u režiji Jovice Pavića, te studenti kulturologije za koncept urbane provokacije “Kultura grada”.

Nagrade 10. OLJK-a

Jubilarno, deseto Osječko ljeto kulture (OLJK) svečano je završeno 21. jula dodelom tri ravnopravne nagrade koje su dobili hor “Brevis” i Umetnička akademija u Osijeku za koncert Karla Jenkinsa “Adiemus”, tuzlansko Narodno pozorište za predstavu “Malograđanska svadba” Bertolta Brehta, u režiji Jovice Pavića, te studenti kulturologije za koncept urbane provokacije “Kultura grada”.

Festival je svečano zatvorio osječki dogradonačelnik Ivan Vrdoljak, a od 29. juna predstavio je na 15 lokacija 44 različita programa koje je videlo 11.000 gledalaca svih generacija, uz besplatan ulaz i pod sloganom “Osijek grad prijatelja”.

Medju učesnicima su bili umetnici iz šest zemalja, uključujući pobratimske gradove, poput Maribora, iz kojeg je stigao balet “Grk Zorba” Mikisa Teodorakisa. Iako je predstava zbog kiše izvedena u nešto skraćenom obliku, oduševila je prepuno gledalište koje je pljeskalo u ritmu sirtakija, ispraćajući vrsne balerine i baletane.

Iz slovačke Nitre u Osijek je stigla lutkarska predstava “Palčica”, a iz Subotice “Čovječuljak” Dečjeg kazališta, namenjena najmlađima, kao i “Razbojnici” Narodnog pozorišta, radjeni prema Šilerovom dramskom tekstu, u režiji Nikole Zavišića.

Osim nagradjene tuzlanske predstave “Malogradjanska svadba”, publika 10. OLJK-a imala je priliku da vidi i Lutkarski teatar iz Ploiestija, koji je prvi ptu gostovao u Osijeku, a izveo je predstavu “Pinocćio” za mališane koji su okupirali Barutanu.

Lozana se predstavila savremenim plesom međunarodne trupe Companie Linga pod vodstvom Marca Cantalupa, koja je izvela projekat “No.Thing”.

Prema navodima ocenjivačkog suda, koji su činili Jasminka Mesarić, Božidar Šnajder i Robert Raponja, upravo ta koncepcija gradova-prijatelja omogućila je da publika 10. OLJK-a vidi neka od najboljih ostvarenja u protekloj sezoni iz gradova sa kojima će i dalje biti razvijana prijateljska, privredna i kulturna suradnja.

Publika 10. OLJK-a imala je na početku festivala priliku da vidi i produkcijski najzahtevniju predstavu - ambijentalno izvodjenje “Opere za tri groša” Bertolta Brehta, u režiji Željka Vukmirice, pod dirigenstkom palicom Berislava Šipuša. U intimnoj i maloj formi HNK je predstavilo i svoju Noćnu scenu autorskim delom “Zašto se muhe lijepe na ono” Mire Perić Kraljik.

Uz predstave gradova-prijatelja, tri puta je, premijerno i reprizno, izvedena i ambijentalna predstava “Dječaci Pavlove ulice” u dramatizaciji Matka Botića i režiji Janosa Szikore, a najmladi su se dobro zabavili i uz predstavu “Glumci u zamci”.

Mlade snage grada Osijeka pokazale su kreativnost i prepoznale mogućnost učenja od najboljih na radionici pod mentorstvom Davora Vrankića, a festivalska publika imala je priliku da vidi i izložbu nastalih radova.

U okviru OLJK-a, održan je i X Memorijal Ive Kerdića, Trijenale hrvatskog medaljerstva i male plastike, uz učešće 73 autora.

Studenti i profesori Umjetničke akademije, na izložbi “1+1”, zasnovanoj na aktuelnoj likovnoj produkciji, obuhvatili su sve savremene oblikovne varijacije i izražajne forme. takodje, Goran Petercol i Robert Sošić, angažovani konceptualni umetnici, predstavili su se u Galeriji Waldinger intrigantnom izložbom “Dva, dva”, dok je Ria Trdin prevela pesnički jezik Dobriše Desarića u crtež, na izložbi “Crtom kroz Cesarića”.

Vizuelni program obuhvatio je i izložbu Željke Fuderer Levak (Metamorfoze prostora na zidovima Manježa), kao i Denisa Kraškovića sa Umjetničke akademije u Osijeku.

Muzički program, osim nagradjenog hora Brevis, predstavio je, izmedju ostalih, i orkestar Zagrebački solisti, te Big band Art kluba Osijek, Orkestar mladih.., a održano je muzičko-književno veče “Ljubav se zove imenom....”.

Raznovrstan program pružili su i studenti Umjetničke akademije u Osijeku, a izmedju ostalog, prikazan je i filmski ciklus “Pula u Osijeku”, dok su medju učesnicima književnih susreta bili gradonačelnik Tuzle i književnik Jasmin Imamović, izdavač Branko Čegec koji je predstavio slovenačke i mariborske autore, te Mani Gotovac koja je predstavila svoje delo “Fališ mi”.

Grad Osijek finansira OLJK sa 850.000 kuna, Ministarstvo kulture sa 135.000, dok je oko 100.000 prikupljeno od sponzora.

Sajt OLJK-a je http://ljetokulture.osijek.hr

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav