• Search form

12.11.2022 | 21:39

Nagrada 31. Memorijala Nadežde Petrović Vesni Vesić

Nagrada 31. Memorijala Nadežde Petrović Vesni Vesić

Nagrada 31. Memorijala Nadežde Petrović u Čačku “Gestovi, znakovi života” dodeljena je umetnici Vesni Vesić, a nagradu Umetničke galerije “Nadežda Petrović” ravnopravno su dobile Neda Kovinić i poljska umetnica Ola Maćijevska (Maciejewska). Specijalno priznanje dodeljeno je zagrebačkom izvođačkom kolektivu BADco, saopšteno je 12. novembra na zatvaranju 31. MNP, čiji su selektori Bojan Đorđev i Siniša Ilić.

U konkurenciji više od 20 umetnika i umetničkih grupa, Vesna Vesić dobila je nagradu 31. Memorijala za rad “Zimska bajka”, koji čine video i objekti u prostoru.

Prema obrazloženju žirija, njeno delo “objedinjuje iskustvo i nasleđe socijalističkog društva i afektivne odnose koji se prenose u promenjene društvene okolnosti”. “Njena rekonstrukcija lične istorije kroz video, performans i objekte je gest feminističkog tumačenja društvenih promena koje potresaju odnos privatnog i javnog”, istakao je žiri, koji su činili prof. dr Nikola Šuica sa Fakulteta likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu (predsednik), mr Marijana Cvetković, profesorka Univerziteta umetnosti u Beogradu, i više kustoskinja u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” Marija Radisavčević.

Nagrada UG “Nadežda Petrović” dodeljena je ravnopravno umetnici Nedi Kovinić za performans “Luckaste drugarice” i Oli Maćijevskoj za performans “Prostorne figure” i video “Aktivacija plesne konstrukcije”.

U kompleksnoj celini izložbe “Gestovi, znakovi života”, žiri je prepoznao vrednost ta dva umetnička rada koji otelovljuju gestove prelaska iz vizuelnog u performativno i obrnuto, dva pola umetničkog istraživanja slike i pokreta.

Kolektivni performans “Luckaste drugarice” Nede Kovinić, izveden na otvaranju 31. MNP,  uspešan je primer mikrostrategija kolektivnog otpora politikama individualizma, konformizma i konzumerizma, koji svoje temelje nalaze u gestovima prisnosti, ljubavi i humora, nastalih kroz zajedništvo i saradnju, istakao je žiri u obrazloženju.

Neda Kovinić pravi performanse, filmove i instalacije koji potiču iz procesa koji se odvijaju u privremenim saradničkim zajednicama umetnika. Glavni element njenog rada su participativni nastupi umetnika različitih izvođačkih praksi. Radi sa ljudima i neposrednom okolinom u kojoj grupa vežba i istražuje, bilo da je u pitanju šuma, stara modernističa arhitektura, prostor galerije ili nov urbani pejzaž.

Ravopravno nagrađeni rad poljske umetnice Ole Maćijevske, kroz performans i video, naglašava sposobnost koreografskog znanja da proizvede predstave i slike koje smelo remete ustaljene načine opažanja odnosa prostora i vremena, a pritom pozicioniraju telo kao ključni kanal komunikacije.

Plesne i koreografske radove Ole Maćijevske, koja je rođena u Poljskoj, a živi i radi u Francuskoj, odlikuje snažan interdisciplinarni pristup istraživanju. Od 2013. godine ravzvija koreografsku praksu. Njen strukturno složen rad predstavljen je u Centru Pompidu i Muzeju Orse u Parizu, Mujeu savremene umetnosti u Čikagu, Gugenhajmu u Bilbaou, zamku Ujazdovski u Varšavi, kao i u mnogim koreografskim centrima u svetu.

Specijalno priznanje žirija dodeljeno je ove godine izuzetno kolektivu BADco. za trodelni film “Vremenske bombe”, kao izraz podrške i zahvalnosti za višedecenijski rad u polju izvođačkih umetnosti u regionu.

Memorijal Nadežde Petrović prati katalog sa tekstovima Ane Ereš i Milana Rakite, koji je predstavljen 12. novembra na zatvaranju izložbe koja je koncepcijski, prema zamisli Đorđeva i Ilića, posvećena umetničkom gestu kao znaku života.

Inspirisani slikom "More" Nadežde Petrović selektori su odabrali radove više od 20 umetnika i grupa koji postavljaju pitanja u vezi sa egzistencijom i razmatraju svet i društveno-politički okvir kao mesto uzročno-posledičnih događaja koje gestovi otkrivaju i dekonstruišu.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Portret slikara Nikole Brkanovica
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav