• Search form

23.01.2014 | 22:18

Muke sa onlajn tapkarošima

Muke sa onlajn tapkarošima

Britanska pozorišta nemoćna su da spreče preprodaju karata na crno po znatno većim cenama od regularnih, ponekad i višestruko. Taj problem ugrožava i rad najvećih britanskih pozorišnih prostora, uključujući teatre čiji rad pomaže država.

Za predstavu “Koriolan” u Donmar Verhausu, prema navodima BiBiSi-ja, sajt Viagogo nudio je dve karte za 2.015 funti, dok je njihova originalna cena po 20-35 funti.

U tom pozorištu kažu da se veoma trude da omoguće publici jeftinije karte, pa zbog preprodaje sav taj napor postaje besmislen.

Predstava “Koriolan” jedna je od najtraženijih pozorišnih produkcija u Londonu trenutno, pa i utiče na cene karata na celoj sceni.

Sajtovi za preprodaju karata funkcionišu po principu tržišta, dozvoljavajući posetiocima da se nadmeću u ponudi cene, pri čemu sajt uzima proviziju.

Cena karata za predstavu “Koriolan”, koje su ponuđene za 2.015 funti, u osnovi je iznosila na sajtu Viagogo po 850 funti, plus 255 funti rezervacija, oko 10 funti isporuka i oko 50 funti PDV. U ponudi se mogu naći i jeftinije karte, na primer za 350 funti, odnosno oko 430 funti sa provizijom i porezom.

Predstavnik sajta Viagogo izjavio je da se karte po tako visokoj ceni “veoma, veoma retko prodaju”.

I rivalski sajtovi, uključujući Stubhub i eBay, nude karte po sličnim cenama.

Preprodaja karata zvanično je zabranjena propisima većine pozorišta, uključujući i Donmar.

U tom pozorištu kažu da su oko 25 puta kontaktirali ljude koji su pokušavali da preprodaju karte za predstavu “Koriolan” i većinom bi uspeli da izdejstvuju da te ulaznice ostanu u ponudi. Sami tapkaroši bi ih uklanjali sa sajta na kojem su ih ponudili.

Ali, kako napominju u Donmar pozorištu, to je problem cele industrije i veoma je teško pojedinačno se boriti sa sve većim brojem sajtova za tapkanje karata.

Predstava “Koriolan”, inače, naći će se od 30. januara uživo i u bioskopima, a gledaoci će moći da je prate za 15 funti.

Nacionalni teatar takođe je imao iskustvo sa preprodajom karata za dugoočekivanu produkciju “Kralj Lir”, u režiji Sema Mendesa.

“Frustrirajuće je videti kako se ulaznice prodaju po višestruko većoj ceni, ponekad čak i kada ima još karata po originalnoj ceni na našoj blagajni”, saopštio je Nacionalni teatar. Zaposleni u tom pozorištu imaju praksu da kontaktiraju osobu koja preprodaje karte, refundiraju im gubitak i povuku ih iz ponude. Takođe, motre i da li se događa višestruko rezervisanje karata.

Za razliku od pozorišta, Fudbalska unija ragbija uspela je da sudskim putem primora Viagogo da joj preda imena i adrese ljudi koji su prodavali karte za utakmice preko tog sajta.

I preprodaja karata za fudbalske mečeve ilegalna je u Britaniji, osim ako je ne odobri organizator utakmice.

Nedavno su pojedini poslanici pozvali vladu da zakonski spreči preprodaju karata za pop koncerte, izložbe i pozorišne predstave.

Poslanica Laburističke partije Šeron Hodgson vodila je nedavno debatu u Vestiminster Holu o toj tematici, ističući da je neophodno da vlada interveniše, jer većinu preprodavaca karata na crnom tržištu čine “profesionalni prevaranti”.

“Karte se puštaju u prodaju po određenoj ceni koju galerija, teatar ili umetnik utvrdi na osnovu niza razloga”, istakla je ona, dodajući da se ulaznice onda nađu na crnom tržištu po višestruko većim cenama, koje plaćaju obožavaoci umetnosti, turisti, ljubitelji pozorišta…

Prema njenom mišljenju, taj problem posebno ugrožava pozorišta koja dobijaju državnu podršku, kao što su Nacionalni teatar i Donmar. Te kuće finansirane su iz budžeta da bi ohrabrile ljude da prisustvuju predstavama, a onda se dešava da su karte za njihove produkcije prodate po znatno većim cenama. Pritom se taj novac ne vraća umetnosti radi podrške novim produkcijama.

Predstavnici sajta Viagogo tvrde, međutim, da poštuju zakon i da je preprodaja karata, osim za fudbal, “savršeno legalna”.

“Pre nego što smo se mi pojavili, kao vrsta biznisa, postojao je pravi divlji zapad oko stadiona, pabova i klubova, gde su kupovane i prodavane karte. Naša misija je da osiguramo transakciju, uz garanciju da će kupac dobiti validnu kartu za događaj koji želi da poseti”, poručuje sajt Viagogo.

Britanski koncertni i pozorišni promoteri tražili su još 2005. godine od vlasti da proglase ilegalnim onlajn preprodaju ulaznica, ukazujući da internet postaje sve problematičniji za legalnu prodaju karata za razne događaje.

I u SAD je slična situacija, a prema navodima pojedinih medija, učesnici preprodaje karata kao novog biznisa zarađuju i do 12 milijardi dolara godišnje.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav