• Search form

27.07.2014 | 20:03

Medijski zakoni pred hitnim usvajanjem

Medijski zakoni pred hitnim usvajanjem

Vlada Srbije usvojila je 27. jula set dugoočekivanih medijskih zakona čija će primena, kako je saopštila, doprineti zaštiti javnog interesa građana u sferi informisanja, obezbeđivanju medijskih sloboda i međunarodnih standarda u toj oblasti.

Predlozi zakona o javnom informisanju i medijima, o elektronskim medijima i o javnim medijskim servisima*, upućeni su u skupštinsku proceduru po hitnom postupku, na predlog Ministarstva kulture i informisanja.

Glavne novine predviđene setom medijskih zakona, koji su usaglašeni sa evropskim standardima, odnose se na povlačenje države i lokalnih vlasti iz vlasništva oko 80 medija i uvođenje projektnog sufinansiranja sadržaja od javnog interesa, zatim obezbeđivanje transparentne vlasničke strukture, omogućavanje digitalizacije do sredine juna 2015. godine, te uspostavljanje novog načina finansiranja javnih servisa – Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine uvođenjem takse umesto donedavne pretplate, odnosno sadašnjeg finansiranja iz budžeta.

Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac izjavio je RTS-u da set medijskih zakona uređuje tu oblast na najtransparetniji način i omogućava građanima “daleko kvalitetnije informisanje”.

      Ministar Ivan Tasovac u Dnevniku RTS-a

Kao ključnu novinu, Tasovac je naveo povlačenje države iz vlasništva medija do jula 2015. godine, posle čega će biti moguće samo sufinansiranje programa od javnog interesa. Takođe, Tasovac je istakao značaj uvođenja transparentne vlasničke strukture medija, omogućavanje digitalizacije i stvaranje okvira za, kako je reka, stabilno finansiranje javnih servisa.

Nakon ukidanja pretplate za RTS i RTV, narednih godinu i po dana javni servisi biće finansirani iz budžeta, a od 1. januara 2016. godine od prihoda od takse koja će, za razliku od pretplate, biti obavezna.

To je i osnovna razlika dva načina finansiranja javnih servisa.

Navodeći da je obavezna taksa “praksa skoro svih javnih servisa u Evropi”, Tasovac je naglasio da će zakonskim odredbama njen iznos biti ograničen na maksimalno 500 dinara.

Usvajanje seta medijskih zakona predviđeno je Medijskom strategijom Srbije, usvojenom pre tri godine, ali je hitnost procedure izazvala i negodovanje dela medijske javnosti - Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) apelovalo je nedavno na vladu da primeni redovnu skupštinsku proceduru, navodeći da ona obezbeđuje transparentnost i viši nivo demokratičnosti u procesu izglasavanja zakonskih rešenja.

Napominjući da je transparentan zakonodavan proces obavezan i propisan Rezolucijom Narodne Skupštine o zakonodavnoj politici, Zakonom o državnoj upravi, Poslovnikom o radu Vlade Srbije i Strategijom reformi javne uprave, NUNS je naveo i da “najširoj javnosti, zapravo, nije poznata sadržina Zakona o elektronskim medijima i Zakona o javnim servisima”.

Ministarstvo kulture i informisanja izrazilo je tim povodom zabrinutost, ocenjujući da zahtev NUNS-a pokazuje da se ne prepoznaje važnost donošenja medijskih zakona po ubrzanoj proceduri, kao zakonski utemelјenom procesu.

Medijski zakoni najavljivani su već nekoliko godina, a krajem 2013. godine konačno su utvrđeni njihovi nacrti i poslati na dalju analizu, uključujući i u Brisel, sedište Evropske unije.

Prethodni saziv Ministarstva kulture povukao je nacrte zakona o elektronskim medijima i javnim medijskim sredstvima, koji su objavljeni bili u avgustu 2013, jer su izazvali burne reakcije u javnosti.

*Novi set medijskih zakona, koji je usvojila vlada, objavljen je 27. jula na sajtu parlamenta - Predlog zakona o javnom informisanju i medijima, Predlog zakona o elektronskim medijima i Predlog zakona o javnim medijskim servisima.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav