• Search form

15.04.2020 | 12:41

Maja Pelević i Anja Suša u novom Filozofskom teatru

Maja Pelević i Anja Suša u novom Filozofskom teatru

Novo digitalno izdanje Filozofskog teatra, zakazano za 16. april na YouTube kanalu Bitef teatra, posvećeno je pozorišnom životu i društvu uopšte nakon pandemije korona virusa, o čemu će dramaturškinja Maja Pelević razgovarati sa pozorišnom rediteljkom Anjom Sušom, koja trenutno živi i radi u Stokholmu.

Koliko će i da li će pandemija novog korona virusa promeniti pozorište, a i samo društvo, da li prisustvujemo svojevrsnom seljenju kulture na internet, šta će se dalje događati sa građanskim (ne)slobodama i da li je ovo možda početak scenarija za neku buduću distopiju gde će globalni nadzor biti mnogo jači i efikasniji. Ili pak, paradoksalno, možemo li tokom trajanja ove izolacije, da pokušamo da promislimo neki drugačiji, pravedniji i slobodniji svet – neka su od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnice novog izdanja Filozofskog teatra, koji se i sam preselio na internet, a onlajn život započeo je prošle nedelje zanimljivim dijalogom filozofa Srećka Horvata i reditelja Olivera Frljića iz Hrvatske o kapitalizmu kao najmoćnijem virusu, vanrednom stanju kao izgovoru za jačanje autokratije, novim tehnologijama u uslovima socijalnog distanciranja, sudbini pozorišta i kulture generalno nakon korona krize.

Maja Pelević i Anja Suša, foto: Bitef teatar

Anja Suša, dugogodišnja upravnica i umetnička direktorka Malog pozorišta “Duško Radović” (2002-2012), a potom i selektorka Bitefa (2006-2016), javiće se iz Stokholma, gde je trenutno zaposlena kao redovni profesor režije na Univerzitetu umetnosti.

Rođena 1973. godine u Beogradu, gde je diplomirala pozorišnu režiju na Fakultetu dramskih umetnosti i magistrirala na Filozofskom fakultetu na odseku za istoriju, Anja Suša je kao dobitnica Herder stipendije provela i godinu dana na Fakultetu društvenih i humanističkih nauka na univerzitetu u Beču.

Režirala je mnoge pozorišne predstave u Srbiji, kao i Hrvatskoj, Crnoj Gori, Sloveniji, Švedskoj, Danskoj i Poljskoj. Dobitnica je niza pozorišnih nagrada pre svega za rad u pozorištu za decu i mlade, među kojima su: godišnja nagrada Beogradskog dramskog pozorišta, ASSITEJ-ova nagrada na festivalu TIBA za najbolju predstavu “Mali princ”, Gran pri za najbolju predstavu “Buđenje proleća” na TIBA, Gran pri za predstavu “Rent a friend” na Marulićevim danima u Splitu, nagrada Geteborga za najbolju predstavu 2012. godine, te Gran pri švedskog ASSITEJ-a za ukupan doprinos pozorištu za mlade u Švedskoj 2019. godine. Jedna je od osnivača pozorišne kompanije Torpedo, a bila je i članica Evropskog kulturnog parlamenta, te selektorka pozorišnog programa na Beogradskom letnjem festivalu 2006.

Maja Pelević (1981), takođe dobitnica niza nagrada, pokrenula je Filozofski teatar sa Srećkom Horvatom u Beogradu, po ugledu na program nastao na njegovu inicijativu u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu 2014.

Maja Pelević diplomirala je dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu i doktorirala na odseku za teoriju umetnosti i medija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Drame su joj prevedene na mnoge svetske jezike i igrane u zemlji i inostranstvu. Od 2012. bavi se i režijom i autorskim projektima. Veliku pažnju izazvala je kada je sa Milanom Markovićem 2012. uradila predstavu “Oni žive”, učlanivši se istovremeno u sedam političkih partija kako bi ispitali kulturne politike koje zastupaju. Sa Olgom Dimitrijević uradila je 2016. godine predstavu “Sloboda je najskuplja kapitalistička reč”, inspirisana putovanjem u Severnu Koreju.

Dobitnica je niza značajnih nagrada, među kojima su: “Borislav Mihajlović Mihiz” za dramsko stvaralaštvo 2006. i Sterijina nagrada za najbolji savremeni dramski tekst “Pomorandžina kora” na Sterijinom pozorju 2010.

Razgovor Maje Pelević i Anje Suša počinje 16. aprila u 20 sati na YouTube kanalu Bitef teatra, na čijem je redovnom repertoaru od sezone 2019/20.

Kako napominje pokretač projekta Srećko Horvat, koji vodi ovih dana i neke od zanimljivih razgovora na onlajn TV pokreta DiEM25, veza filozofije i pozorišta uvek je bila jača nego veza filozofije i bilo kojega drugog medija.

Budući da je pozorište takođe uvek bilo mesto za aktivno promišljanje društva i društvenih procesa, Filozofski teatar otvara mesto za javnu diskusiju, što je u ovom trenutku više nego neophodno. U tom smislu Horvat napominje: “U doba globalne pandemije, kada smo zatočeni u svojim kućama i moramo paziti na distancu, treba nam socijalna povezanost i kritičko mišljenje više nego ikad. Filozofski teatar zasad nastavljamo drugim sredstvima, dok se ponovo - nadam se uskoro - ne vidimo opet u pozorištu! Povratka na 'dobra stara vremena' ionako nema, jer ni ta stara vremena nisu bila dobra. Na nama je težak ali nužan zadatak da smislimo svet iz početka”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav